Bursaspor’un fikstürü…

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

TFF 2.Lig’de Bursaspor gibi kulüplerin sezonluk seyir defterini belirleyen fikstür çekildi. Ligin 19 takımla oynanması nedeniyle son yıllarda olduğu gibi her hafta bir takım yine maratonu dinlenerek geçirecek.

Fikstür deyip geçmeyin, bazen şampiyonluk resminin negatifi sayılıyor. Hele 38 haftalık maratonda  ‘belalar arka arkaya’ dizilmişse!

Futbolda fikstür faktörünün çok önemli olmadığı görüşünü benimseyen biri olarak, Bursaspor’un ligdeki yol haritasını yorumlayıp sezon sonuna yönelik bir çıkarım yapmak zor. Eğer bir avantajdan söz edilecekse, bu sonda değil ilk haftalarda olabilir.

Özellikle hedefi büyük takımlar için ilk haftalar tehlikeli bir geçiş dönemi içerir. Geniş çaplı transferler üzerine inşa edilen takım iskeletlerinde taşların yerine oturması zaman alabilir… Sezonun start haftasını ‘bay’ geçmenin getirisi Bursaspor açısından belki rakiplerden daha fazla hazırlanma imkanı verdiği için olumlu olabilir.  Ancak genel düşünürsek tahtası kapalı transfer yasaklı Timsah için böyle varsayım geçerli değil…

Öte yandan Bursaspor’un maratondaki etaplarına şöyle bir göz atıldığında özellikle deplasmanlar açısından çok tehlikeli virajların birbirini kovaladığını görüyoruz…

Hava yolu ulaşımının yetersiz olduğu merkezlerin çokluğu zorunlu olarak kafileyi karayoluna mecbur ederken; gerek fiziki yorgunluğu gerekse maddi külfeti de beraberinde takıma yansıtacaktır.

Süper Lig ve TFF 1.Lig’de takip sistemi ile işleyen fikstür uygulaması geçen sezon bir yöntemle oluşturulup tarihe karışmıştı. Bakıyorum da; bu uygulama 2. Lig’de halen devam ediyor. Bunun getirisi olarak bu yıl Bursaspor ligde Nazilli Belediye’nin peşine takılacak. Yeşil Beyazlı armada Ege temsilcisinin oynadığı takımla bir hafta sonra rakip olarak karşılaşacak…

Sonuçta bu iş bir kâsenin içine konan 1’den 19’a kadar topun TFF 2. Lig’deki 19 takım temsilcisinin sırayla gelerek birer top seçmesinden ibaret…

Takımlar sadece birinci haftadaki yerlerini çekiyorlar gerisi otomatik geliyor.

Fikstürde dikkat çekici bir başka ayrıntıda 4-8-24-29-33 haftalardaki karşılaşmaların hafta içi oynanacak olması…

Buna göre Timsah hafta içi 5 maçından üçünü deplasmanda yapacak. Fikstür çekimi sonrası toplu fotoğrafa giren kulüp temsilcilerinin, tek tek değerlendirme yaparken her sezon olduğu gibi yine ‘Avantajlı bir kura çektik’ görüşünde birleşmesi artık kanıksadığımız bir söylem.

‘Elim kopsaydı da böyle berbat fikstür çekmeseydim’ diyene yine rastlayamadık!

Şüphesiz bütün bunlar kâğıt üstü öngörüleri…

Önemli olan yeşil zemin üstünde neler olacağı?

Bursaspor bugüne kadar bizlere neler göstermedi ki!

Neler olacağını da bekleyip göreceğiz…

24 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. bence gereksiz bir yazı.
  Bursaspor medyası olarak yeniden yapılanma, kurumsallık, istikrar, baskı, camia içi görev karmaşası, denk bütçe, zaman, sabır, sevgi, saygı, güven, destek gibi konular işlense herkes için çok daha yararlı, eğitici ve öğretici olur.
  neden hep sadece tahta, transfer, sonuç, skor gibi günlük ve geçici şeyler konuşuluyor çok merak ediyorum?!.

  45
  1
  1. @hasret yorumuna yanıt olarak

   Mustafa hoca çekmiş gene kafayı. Kafa bi dümya iken oturmuş yazmış bu saçma yazıyı. İş olsun torba dolsun amk. Bâri git yat, sabah uyanınca ayık kafayla yaz.

  2. @hasret yorumuna yanıt olarak

   Aynen , Sırf YAZI YAZMAK için yazılmış bir yazı . Köşesini dolduracak ne yapsın . LÂF OLSUN TORBA DOLSUN .

   10
  1. @16Bursa yorumuna yanıt olarak

   Mevcut kadroyla bal liginde anca mücadele edebiliriz..hiç bir rakibe karşı favori değiliz..bu kadroyla ligde kalmak mucize olur..hayır yani madem tahtayı acamiyoruz,neden elimizde kalan futbolcuları tutamadık..kim ne derse desin,tamamen yönetim hatası var şuan..para vermeyeceksin, tahtayı acmayacaksin,elindeki tecrübeli futbolculari tutamayacaksin…eee sen neden o koltukta oturuyorsun diye sormazlar mi adama??

   6
   3
   1. @Selim yorumuna yanıt olarak

    Takılmışız bir tahtaya hepimiz açılsın açılsın diye bağırıyoruz geçen yılda aynısını yaptık küme düştük borcumuzu katladık vs vs. Bir önceki sezon açamadık son bir kaç haftaya kadar olay off u kovaladik bu tahtanın birde alacaklı tarafı var yönetim şuan tek hedefimiz tahtayı açmak dese tahtayı açma maliyetini ev az yüzde 60 gibi yükseltmiş olur ama açılmayacak diyerek el altından tek tek görüşülerek daha ucuz bir maliyete açılabilir gerekirse 2. Devrede açılır şu unutulmasın ki küme düşme potasında bulunan Karacabey play-off da final oynadı ikinci yarı yapılan transferlerle popilist yaklaşım bizi buralara getirdi hala bu tutumumuz dan vazgeçemiyoruz

 2. Lige iyi başlayabilirsek fikstürün önemi kalmaz.
  Çekilen kurada ilk haftanın bay gelmesi şans mı kasıt mı anlamak gerçekten zor.
  İkinci hafta deplasman ve ancak üçüncü hafta iç saha maçına çıkılacak.
  Kısaca sezon Bursaspor adına ancak üçüncü hafta başlayacak.
  Sanki takımın iki de iki, üçte üç yapması engelleniyor gibi.
  Pisikolojik üstünlük sağlamasının önüne geçilmek isteniyor belki de.

  10
  15
  1. @Papazçeşmeli yorumuna yanıt olarak

   Baskıcı, skorcu ve sabırsızlığımızın dışında birde böyle özelliğimiz var bizim.
   Niyet okuma! Göbekten konuşma! Ön yargı! Acaba! Faraza! Komplo teorileri üretme gibi.
   Not
   Beni bağışlasın lütfen. papazçeşmeli arkadaşın iyi niyetinden hiç şüphem yok.
   ancak futbol bilgisi açısından aynı şeyi düşünmüyorum maalesef…

   1. @Hicabi yorumuna yanıt olarak

    Hicabi kardeşim.
    Sana kızmadım gücenmedim.
    Fikirlerine saygı duyarım.
    Futbol bilgin benden fazla olabilir.
    Kabul ederim.
    Sadece şunu belirtmek isterim.
    Şahsen yaklaşık 50 senelik Bursaspor taraftarlığımda kulübümüze yapılan haksızlıkları bir bir yaşadım gördüm.
    Hemen hemen hepsini hatırlıyorum.
    Saha içi ve saha dışı kasıtlı olarak çok çekti bu takım ve taraftar.
    Seneler önce yaşın tutuyorsa hatırlarsın en büyük kasıt aynı lig de olmaz diyerek bizim ikinci takımımızı lağvettiler.
    Daha neler neler.
    Hakem atamaları.
    Var geldi bir cm lik ofsaytı görebilenler yarım metrelik olanları göremediler ligden düştük.
    Vesaire vesaire.
    Dedim ya futbol bilgim senden az olabilir amatör futbolculuk lisansından öteye gitmez fakat taraftarlık tecrübeme güveniyorum.
    Saygılar renkdaşım.

  2. @Papazçeşmeli yorumuna yanıt olarak

   Hayal, rüya, masal, komedi, dram, komplo teorisi, hepsi bu filmde 😇
   Herkes işi gücü bırakmış 2. lig de ki Bursaspor ile uğraşıyor 😩
   Biz bu saçmalıklarla uğraşırken gerçeklere nasıl ulaşacağız❓

 3. Aslında herkesin içinde söylediği çok şey var. Kızgınlık öfke üzüntü. Yüreğinde fırtınalar kopuyor insanın. Elden çok fazla bir şey gelmiyor çünkü bu kadro yapılanmasıyla bu borçla bu ligde ya da birinci ligde kalmak çok zor kalamadik da zaten. Herkes sırtını dönüyor. Çünkü güven yok bir kere. Mevcut yönetime de yok. İster istemez taraftar olarak mevcut yönetimden bekliyoruz biseyleri ama onlarda açık açık söylüyorlar. Transfer yok diyorlar. Bu borçla olmaz diyorlar. Kısacası para yok kardeşim diyorlar. Kimse de güven duygusu kalmadığı içinde yardım etmek de istemiyor. Kimsede çıkıp diyemiyor ki kardeşim transfer olmaz ise takım zaten saçma sapandi işe yarayanlarda tek tek gitti o zaman bu iş nasıl olucak. Çünkü dese buyur kardeşim parayı ver yönet diyeceğini biliyor. O yüzden kimse topa girmiyor. Kimse kimseye hesap soramiyor. Aslında bu borcun sebepleri yine belli ama iş korkusu rant korkusu siyaset korkusu yapılan saçma sapan sözleşmeler yanlış transferler para vermeyip para verdim diyen yöneticiler siyaseten güçlü görünme isteği ego kapris aidiyet duygusu oluşmamış karkatersiz oyuncular benim istediğim olucak diyen ben yönetirim diyen taraftar toplulukları caminanin bolunmesi vb… konular yine konusturamiyor kimseyi. Gidişatın ne olduğu da belli aslında. Gencecik çocuklara yazık olmasa bari. Çünkü gerçekten o çocukların bu süreçte hiç sucu yok ama çocukları bile bile cadı kazanının içine atıyoruz göz göre. Şunu mu savunucaz. Futbolcu olmak istiyorsan önüne ne konursa ona razı ol çık oyna. Yahu bu genç çocuk bin kişinin karşısına çıkmamış ki hiç. Küme dusmek ne demek. Kulüp kapanacak ne demek. Taraftar kızgın ne demek bilmiyor ki. On altı on yedi on sekiz yaşındalar daha. Eee yurt dışında adamlar oynuyor ya. Sen yurt dışındaki eğitimi biliyormusun. Adamlar kimseyi dinlemeden torpil siyaset işin işine girmeden seçiyor yetenekleri adamları. Çocuk yaşta yetiştiriyor. On yedi on sekiz on dokuzda patlatıyor. Sende altyapı bir kere zengin mekanı. Tanıdık diyarı. Bu sorumluluk duygusunu nasıl tasiyacaklar. Umarım başarılı olurlar umarım hakkettikleri hayati kariyerlerinde yaşarlar ve yasatirlar….

  1. @Hkilic yorumuna yanıt olarak

   katılmadığım o kadar çok şey var ki buna rağmen ”emeğe saygı” diyor ve yorumunu beğeniyorum.
   öncelikle bu ligi gözünde fazla büyütmüşsün.
   süper ligde bile futbol oynanmazken 2. lig dediğin nedir ki?
   bu ligden düşseler bile, kazandıkları tecrübe ve deneyim bir sezon sonra onları 3. ligin şampiyon adayı yapar.
   gençlere bu kadar güvensizlik, bu gençlere saygısızlık demektir.
   aidiyet duygusu sokma akılla olmaz. yaşayarak gelişir. iki pas hatasında ıslıklanacağını, yuhalanacağını, ve küfür yiyeceğini bilen bir futbolcuda bu duygu oluşmaz.
   Bursaspor bugün itibarıyla teknik, ekonomik, ve psikolojik anlamda öyle sanıldığı gibi 3 günde, 5 ayda,1 senede düzelemeyecek kadar ağır hasta.
   teknik açıdan takım.
   idari açıdan kulüp olması için bu hastanın en iyi ihtimalle 5 yıla ihtiyacı var.
   bu gerçeği kabul etmez, bu oluşuma zaman tanımaz. sabır göstermez. ve kayıtsız şartsız destek vermezsek burada birbirimizi daha çok yeriz…

 4. Dalgami geciyorsunuz arkadaşlar. Takim yok ortada fikstur konusuyorsunuz. Ne fiksturu ne haftasi ne bursasporu

 5. Ulan Tahta diye diye Bursaspor’run Anası bellediler
  Hâlâ akıllanmadınız Açılsa
  Ne yazar açılmasa ne Yazar
  Aç tahtayı ver 150 000 000 TL
  Sonra kulübü 400 000 000TL
  Sok borça siktir git oh nelâ
  Memleket mübarek Bayram
  Günü hürmetine hayrını gormeyin
  İnsallah sizden çıkmaz’sa çoluk
  Çocuğunuzdan olmadı
  Torunlarınızdan çıksın Amin 🤲🤲

  2
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu