Bursaspor’un eski başkanlarına icra şoku!

Kulüplerden alacakları tahsil edemeyen devlet, tahsilat için yeni yöntemi devreye soktu. Sigorta ve vergi borçları için eski başkanlara icra gönderilmeye başlandı… Bursaspor’un 200 milyon lirayı bulan borcu eski başkanlara fatura ediliyor.

Borç batağındaki spor kulüplerinden vergi ve SGK prim borcu alacaklarını tahsil edemeyen devlet harekete geçti…. Dönemin kulüp başkanları borçlardan sorumlu tutuldu ve icralar gitmeye başladı. 1 milyar lirayı aşkın bir borçla TFF 2.Lig’e düşen Bursaspor’da da benzer durumun yaşandığı ve bazı eski başkanlara kendi dönemlere ait ödenmeyen vergi ve SGK borçları nedeniyle icralar gittiği öğrenildi.

BURSASPOR’UN 200 MİLYON TL
Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz, önceki gün düzenlediği basın toplantısında yeşil beyazlı kulübün 1 milyar lirayı aşan borcunun dağılımıyla ilgili bilgi vermişti. Banaz, yöneticilere olan borcun 350 milyon lira, vergi-SGK borcunun 200 milyon lira, bankalara borcunun 125 milyon lira ve geri kalanın da spor ailesine olan borçların olduğunu söylemişti.

173 MİLYON LİRA NE OLACAK?
Yeşil beyazlı kulübün son yapılan mali genel kurulunda, 2015, 2016, 2017 ile ilgili vergi incelemesine giren Bursaspor’a futbolcu stopaj ve gayrimenkul satışlarından doğan 173 milyon lira vergi borcu cezası kesilmişti. Net ödemeler üzerinden vergi ve stopajların ödendiğini belgeleriyle itiraz eden Bursaspor, bu ceza ile ilgili uzlaşma başvurusunda bulunmuştu. Bu konunun çözümü için önümüzdeki günlerde Ankara’ya gidilmesi bekleniyor.

Kimler başkanlık yaptı?

Bursaspor’da 7 Mayıs 2013’te vefat eden rahmetli şampiyon başkan İbrahim Yazıcı’nın ardından Erkan Körüstan (18 Haziran 2013-23 Mayıs 2014), Recep Bölükbaşı (24 Mayıs 2014-10 Ocak 2016), Ali Ay (10 Ocak 2016-23 Haziran 2019), Mesut Mestan (23 Haziran 2019-30 Ağustos 2020), Erkan Kamat (30 Ağustos 2020-6 Haziran 2021), Hayrettin Gülgüler (6 Haziran 2021-27 Şubat 2022) tarihleri arasında görev yaptı. Ömer Furkan Banaz ise 27 Şubat 2022’de göreve seçildi.

Spor yasası milat olacak

TBMM’de kabul edilen 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Spor camiasını yakından ilgilendiren kanunla birlikte Spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılıyor ve anonim şirket olarak tescil edilmelerinin önü açılıyor. Spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri bütçe ve harcama ilkelerine uygun davranmaması durumunda cezai sorumlulukla karşı karşıya gelecek. Futbolcu ile imzalanacak menajerlik sözleşmesinin noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunlu hale getirildi. İmzalanan menajerlik sözleşmelerinin noter tarafından otuz gün içinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TFF’ye gönderilmesi zorunlu hale getirildi.

SÖZLEŞMELER NOTERDEN
Menajere verilecek ücret en fazla; sözleşme süresince futbolcuya ödenecek brüt gelirin iki milyon Türk lirasından az olması durumunda bu ücretin yüzde onuna kadar, brüt gelirin iki milyon TL’den fazla olması durumunda ise bu ücretin yüzde beşine kadar kararlaştırılabilecek. TFF’ye bildirilen sözleşme dışında taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başkaca bir hukuki işlemin tespiti hâlinde menajerin faaliyetine son verilecek ve ilgili futbolcu üç aydan bir yıla kadar müsabakalardan men edilecek. Bu hukuki işlemin tespiti halinde spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerine iki yıldan üç yıla kadar hak mahrumiyeti cezası verilecek.

34 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   Minareyi Alıp Götürenler Kılıfınıda Hazırlamışlardır Çünkü Adamlar Bu Konularda Uzman Doktora Yapmış Proffesor Ordinaryüs Olmuşlar Milletin Gözünü Boyamada 10 Sene Her Türlü Hikaye Duyduk Sonlara Doğru İyice Şaşmaladılar Yok Altın Gümüş Pırlanta Vereninden Tut Matavs Gibi Birine 20-30 Milyon Kontrat Yapıp Ödemeyen Ve Yangından Mal Götürür Gibi Bursaspor’un 3 Tane Gelecek Vaadi Eden Futbolcuyu Trabzonspor’a Verip Çekleri Alıp Ekstrasına Temlik Koyup Bursaspor’un Düşmesine Neden Olup Ortadan Tüyenlere Şahit Olduk!

  2. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   Bir şehirde bu kadar çok Ahlaksız hırsız çakal olur ise şehirin çökmesi çok doğal amigolardan da tirbün liderlerinden de tahsil edilsin artık deplasmana otobüs otobüs ün içinde içelim alem yapalım devri bitti

  3. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   bu adamlarin bursasporlulukla alakalari yok bak sen ben hepimiz bursasporluyuz burdayiz sevdigimizden hayranligimizdan allah askina hangi sevdali gelip klubu soyar sogana cevirir bu adamlarin takimla alakalari yokmus zaten para sevdasi icinmis hersey cok iyi olmus koca klubu batirdilar onlarda ceksin ceremesini….

  4. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   Tamam artık kimse başkan da olmaz ! Zaten aday olan da çıkmıyor da…
   Şimdi iyice sahipsiz kalırız ! Ne yazık ki bu kulübün kapanmasi anlamına geliyor arkadaşlar !
   Faruk banaz’ a basin kulüp kapanacak mı diye açık açık sorduğunda buna Bursa halkı karar verecek, destek olurlarsa devam eder dedi. Bizde de destek değil herkes köstek olduğuna göre;
   ELVEDA ŞAMPİYON BURSASPOR !

   5
   33
   1. @Eser yorumuna yanıt olarak

    Eser ne istiyorsun başkan adayı çıksın biraz daha klüp zarara uğrasin seneye iki milyar TL olsun borç nasıl ,güzel mi…eminci seni biri gelsinde sonrası önemli değil…

  5. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   BIZIM
   RAHMETLI YAZICIYA BEN BU KLUPTE
   MAASLA CALISAYIM DIYEN
   KARABUKLU GAZETECİ MUSTAFA CEVIGIN EVINE VINCLE KASA KOYMUS DEDIGI
   BOLUKBASIIMIZIN
   KURSUNLUDA KAC MILYONLUK OLDUGU BELLI OLMAYAN
   VİLLASININ
   MERAK EDIP KIMIN UZERINE
   OLDUGUNU SORDUM
   BANA SÖYLENEN
   DOGRU YANLIS
   ENİŞTESİNİN UZERINE DEDİLER DOGRUYSA EGER
   INSAN SALAKMI KENDI
   MALINI NIYE BAŞKASININ
   UZERINE YAPAR
   BIR KORKUSU YOKSA
   BOYLE ŞEYLERİN
   DELIL OLMASI
   GEREKMİYOR Mİ

   6
   1
  6. @YaVuzBu yorumuna yanıt olarak

   İnşallah bu uygulama 10 yıl geriye dönük olarak başlatılır tüm kulüpleri TÜRK futbolunu bilgisiz ,bilinçsiz başkanlar ile aç gözlü doymak bilmeyen menejerler ne hale getirdiler bunların hesabı sorulsun kimin hatası varsa çeksin cezasını

   1. @Tranzonlu yorumuna yanıt olarak

    Ligin bir sezon daha 19 takımla oynanması için lobi yapılmalı. Yoksa evet, kulüp kapanır. Hoşlanmıyorum, ama siyaseti böyle bir noktada kullanmayacaksak nerede kullanacağız?

   2. @Tranzonlu yorumuna yanıt olarak

    Sayın kardeşim.
    Bu gidişle kulüp değil kulüpler kapanır desen daha anlamlı olur.
    Zira ts dahil diğer üç kulübün borçlarının yekününün yirmi milyar TL yı bulduğu söyleniyor.
    Bizim kulüp kapandı diyelim.
    Diğerleri o devasa borçlarla kalacak mı.
    İyi akşamlar dilerim.

 1. Şahsen dernek statüsü ile Türk futbolu batmaya mahkumdu gelen geçen soyuyor arkasında enkaz bırakıp gidiyor sorumluluk yok.Yiyiyorsa şirketlerinide öyle yönetselerdi ama yemez.Bu iş bence Türk futbolu için gerçekten milad.

  39
  2
 2. keşke sadece devlete olan borç değil, klüplerin total borcunu araştıran bir devlet komisyonu kurulup geriye dönük hesaplar araştırılıp incelenip idari ve para cezaları kesilse.

  36
 3. artık başkanlar kafasına göre hareket edemeyecek yasa çıktı deniliyor; başka biride ooo o yasa çıkalı çok oluyor diyor. ben anladım Bursaspor’u seven hiç mi HUKUKÇU yok

  31
  1
 4. Burada iki, üç yıldır şirketleşmeyi savunuyorum, her seferinde beynime eksiyi yapıştırıyorlar. Şimdi ise bu kulüp tek başına bu borcun altından kalkamaz, tek bir insanla olacak iş değil, dernekleştirip satılması, belli bir sistemle yönetilmesi gerek diyorum, yine eksiliyorlar. Arkadaş siz siyasetin köpeği olmaya dünden razıymışsınız. Millet de çok meraklıydı sizin borca batmış kulübünüzü almaya, merak etmeyin kulüp yine aynı şekilde devam edecek, tarihine bir şey olmayacak. Hem adam akıllı yönetilecek, alanında bilgili insanlar olacak, kimse de zarar veremeyecek. Kim neden kendi şirketini zarara uğratmak istesin ki! Aramızda çorbacı çok demek ki, ben adam akıllı yönetilsin diyince eksi yiyorum.
  Adam akıllı yönetilince çorba ve siyaset işin içinde olmayacak, doğru tabii siz de haklısınız.

  18
  1
   1. @BursaliGenc16 yorumuna yanıt olarak

    Bravo gerçekçi aklın bakışı borçtan bir eksilse kâr kârdır bir arkadaşımız bundan sonra kimse başkan olmaz kulüp kapanır diyor yiyicilerin başkan olmaya devam etmesi ve borç batağına sürüklenmesi daha mı iyi

 5. MERHABALAR BURSASPOR KÜME DÜŞTÜĞÜ İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜM BUNA SEBEP OLANLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUM İKİ YAKALARI BİR ARAYA GELMESİN İŞLERİ TERS GİTSİN İFLAS ETSİNLER KİM BURSASPORUN PARALARINI HAKSIZ YERE ZİMMETİNE GEÇİRDİ İSE HİÇ BİR ŞEY VERMEDİĞİ GİBİ KLUBÜ BORÇ BATAGINA SÜRÜKLEYENLERE HAKKIM HARAM ZIKKIM OLSUN KEFEN PARALARI OLSUN BUGÜN ALDIĞIM EN GÜZEL HABERE ÇOK SEVİNDİM RAHMETLİ İBRAHİM YAZICIDAN SONRA BAŞKANLIK YAPANLARA İCRALAR GÖNDERİLMİŞ DEVLET TARAFINDAN ŞİMDİ ÖDESİNLER BAKAYIM KLUP DE MAHKEMEYE MÜRACAT EDİP YAZICIDAN SONRAKİ BAŞKANLARIN TÜM HESAPLARI İNCELENSİN NE PİSLİKLERİ ÇIKACAK ÇOK EMİNİM KLUBÜN ZARARLARI HEPSİNDEN TAHSİLİ YOLUNA GİDİLS,İN BU BORCU TARAFTAR ÖDEMEMELİDİR SAYGILAR 50 YILLIK KOYU BURSASPORLU ANKARA DAN

 6. Ohhhhh. Super. Şimdi düşünsün ibideler. Çaldıklaı paralaı. Hele o Recep Bölükbaşı, Mestan ve gogocu Emin, bu üçü alenen hırsızlık yapan isimler. Hiç olmazsa Ali Ay üç beşbişey verdi, gitti şahsi kefaletiyle kredi aldı falan. Erken Kamat ise bişey çalamadı, çünküçalacak bişey yoktu, tahta kapalıydı, hiç yabancısız şekilde Vakıfköy’ün gençleriyle oynadı ve en azından takımı küme düşürmedi. Ama bu Recep, Mestan ve Emin’in inşallah ebesini bile diksin Türk Maliyesi.

 7. Bunları adliyeden mahkeme salonlarından çıkarmayacaksın.Mahfettiler bunlar bakkal dükkanı bile yönetemezler.Her önüne gelen başkan olursa sonunu hazırlarsın.

 8. Güzel haber, Bursasporun bu durumda olmasının sebepleri olan Ali Ay, Recep Bölükbaşı, Mesut Mestan ve Emin Adanur sadece bunu değil tüm borcunu ödemeliler.

 9. Sadece vergiler değil eski bilançolarda incelenmeli sanırım oda olucak Bursasporu zarara uğratanların bu duruma düşürenlerin burnundan getirirler inşallah.

 10. Sportif aş üzerinden halka arz edilip piyasadan finanse edilmek zorundayız. Başka türlü sürdürülebilir bir para yönetimi mümkün değil. Şirket şeklinde bir kişiye satılması faydalı olmaz, bu borçla alacak enayi de bulamayız. Yeni spor yasası ile azami 1,5 yıl içinde şirketleşmek zorundayız; halihazırda bursaspor sportif aş 2010 yılından beri kurulu şekilde duruyor. Şirketi borsaya kote edebilecek yeterliliklerin sağlanıp, futbol kulübü de şirketin iştiraki olarak kabul edilmelidir. Şehir kulübe parasal olarak sahip çıkamıyor. BTSO üyesi iş adamlarından hibe bekleyerek veya kapalıçarşıya çıkıp pamuk eller cebe demekle bu iş çözülemez; kimse alınterini eski yöneticiye borç ödemek için vermeyi içine sindiremez. “Kulübü peşkeş çekecekler” paranoyasını bırakalım profesyonel, yasal zorunlulukları olan, maliye tarafından şirket statüsünde değerlendirilecek ciddi bir oluşum kurulsun.

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu