Bursaspor’un borcu 1,3 Milyar TL civarına çıkabilir!

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor Denetleme Kurulu, Bursaspor Yönetimi’ni uyardı.

Futbol Federasyonu ile Bankalar Birliği’nin çalışması ve Bursaspor üzerindeki etkisi konusunda Denetleme Kurulu’nun Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Tayfur Serdar Güllülü’ye telefon ile ulaşarak konu hakkında bilgi almak istedim. O da tüm görüşleri ve detayları bana aktardı.

Serdar Güllülü, “Denetim Kurulu olarak pazar günü bir araya gelerek konuyu değerlendirdiklerini ve pazartesi sabahı konu ile ilgili Yönetim Kuruluna yazılı olarak bilgilendirme yaptıklarını çekincelerini ve tavsiyelerini bildirdiklerini” iletti.

Güllülü, yönetim kuruluna sundukları uyarı ve çekinceleri bana da aynen tekrarlayarak şunları söyledi. Sizlere de aktarmak istiyorum…

T.SERDAR GÜLLÜLÜ: “Türk Futbol Sektörü, ülkemizin şımarık çocuğu halini almıştır. Devlet eli ile futbol sektörüne yıllardır her türlü kolaylık sağlanmakta ve neredeyse her sene yeni af kanunu çıkarılmaktadır. Ancak; kulüpler her geçen sene borçlarını katlayarak yollarına devam etmektedirler.

TBMM  Mart 2018 de sporculara ödenen ücretlerden kesilen gelir vergisinin amatör branşa harcanması şartıyla ödemeyi yapan kulüp ve şirketlere geri iade edileceğine karar vermişti. En ilginç kısım ise kulübün vergi borcu olsa dahi bu vergi iadesi yapılacak. Kısaca kulüplerin artık vergi vermeyeceği anlamına gelmektedir.

 

ÇÖZÜME UZAK BİR PROJE BU

Yapılan vergi affından sonra bu kez kulüplerin borçlarının Devlet bankası  aracılığı ile kapatılması ve bu borcun yapılandırılması kararı alınmıştır. Yapılan çalışmalar iyiniyetli olsa dahi kulüplerimizin spor yönetimi ilkelerinden uzak yönetilmesi göz önüne alındığında  çözümden uzak bir yapıdadır. Problemin ana kaynağına inilmeden hata yapan ve bütçe prensibi olmayan kulüpleri bu şekilde ödüllendirmek kalıcı bir çözüm olamayacaktır. Anılan çalışma ile ilgili 15 Milyar TL civarı bir büyüklükte bir kaynağın futbol kulüplerine kullandırılması söz konusu. Bursaspor Kulübü olarak bu torbadan 450-500 Milyon TL’lik bir kaynağın aktarıldığını varsayalım.

 

BORÇ 1.3 MİLYARA ÇIKAR

İçinde bulunduğumuz mali piyasa verilerine göre uzun vadeli kredilerde kullanılan en düşük faiz oranı olan aylık % 1,78  ve TBB Başkanı dün tv de güncel faizleri uygulayacaklarını kulüplere ayrı muamele yapılmayacağını beyan etti bir an bu faiz oranının uygulandığını düşünürsek fonlama neticesinde yeniden yapılandırma ile alakalı dillendirilen 11 yıllık yapılandırma yapıldığı takdirde Kulübümüzün borcu bir anda 1,3 Milyar TL civarına çıkacaktır.

 

KULÜBÜN GELİRLERİ ÖDEME İÇİN YETERSİZ

Yıllık geri ödeme tutarı yaklaşık 120 milyon TL civarında olacak olup Bursaspor Kulübünün yıllık faaliyet gelirlerinin büyük bir kısmına tekabül edecektir. Uygulanacak faiz sanırım gelecek aylarda belli olacaktır. Önümüzdeki 11 yıllık dönemde yıllık faaliyet giderleri için yeni ve her geçen sene artacak yüklü bir finansman ihtiyacı doğacak olup bütçeleme faaliyetleri titizlikle yapılmadığı müddetçe ve fütursuzca harcamalar yapıldığı taktirde çok daha büyük bir borç sarmalına girip teoride ve ticaret hukuku anlamında iflas eden kulüplerin fiilen de iflas etmesine neden olabilecektir.

 

BÜTÜN BORÇ YAPILANDIRILMAMALI

Tüm borcun yapılanması yerine TFF ile TBB arasında yapılan protokole uygunluğu varsa yani tamamının yapılanması zorunlu değilse sadece transfer yasağı gelmesini engelleyecek ve önümüzdeki 1,5 senenin kadro ve personel maliyetini karşılayabilecek yani nefeslenmemizi sağlayacak bir kredi yapılanmasının Bursaspor Âli Menfaatleri için daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz. Tabi bu konuda karar mercii Yönetim Kurulu’dur bizler tavsiye niteliğinde uyarılarımızı ve çekincelerimizi belirtmekteyiz. Yönetim Kurulu tarafından dikkat edilmesi gereken kulübün borç ödeme kapasitesi olup borç ödeme kapasitesi de faaliyet gelir ve giderlerinin azlığı-çokluğu, dönen ve duran varlıkların değer azalışları-artışları ile olumsuz-olumlu yönde azalıp-artabilmektedir.

 

KULÜBÜN DİĞER GİDERLERİ DE VAR

TFF ve TBB’nin üzerinde anlaştığı kulüp borçlarını yeni borçla kapatmak uygulaması ödeme prensibi ve bütçe prensibi uygulayabilecek kulüpler için elbette yararlı olacaktır. Ancak ;Türk futbol sektörünün içinde bulunduğu durum, yapılandırılacak olan borcun zamanında ödenmesi ve kulübün diğer giderlerinin karşılanabilmesi konusunda ciddi soru işaretleri barındırmaktadır. Dolayısıyla, bütçe prensibi  ve mali disiplinin kulübümüz için olmazsa olmaz olduğunu  bu konuya özen gösterilmesi gerektiğini ve anlatılan hususların tamamını Yönetim Kuruluna hafta başında yazılı olarak bildirdik” ifadelerini kullandı.

Evet Denetleme Kurulu’nun çekince ve uyarılarını açıkçası bende çok ciddi ve dikkate değer buldum. 

Mevcut faizler uygulanırsa borcun bir anda üçe katlanması, Bursaspor’un gelirinin bu borcun geri ödemesi ile hemen hemen aynı olması endişe verici. 

Bursaspor’un giderleri gelirlerinden fazla olduğuna göre, Bursaspor bu yapılandırma borcunu ödeyecekse transfer başta olmak üzere diğer masraflarını nereden karşılayacak ?!

Ortada bu şekilde çok basit bir matematik ve mantık var.

Transfer başta olmak üzere yapılacak muhtemel idari hatalar da buna eklendiğinde gerçekten içinden çıkılmaz bir sarmala dönebilir durum.

Bence de tüm borcu yapılandırmaktansa, kulübün elini rahatlatacak bir miktarda kredi daha uygun olur. 

Aksi takdirde bu faiz oranları ile Bursaspor başa çıkamaz. 

Yönetim bunun hesabını kitabını umarım iyi yapar.

37 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. EKİM AYININ MAAŞI YENİ YATMIŞ DİYE ELEŞTİRDİĞİMDE ELEŞTİRİ ALMIŞTIM
  NEYMİŞ EFENDİM BORCU OLMAYAN KULÜPMÜ VARMIŞ
  EVET VAR
  YENİ MALATYASPOR BAŞKANINI DİNLEDİM BİRAZ ÖNCE
  BİR LİRA BORCUMUZ YOK DEDİ
  ÜSTELİK TÜM ÖDEMELERİMİZ GÜNÜ GÜNÜNE DEDİ ADAM HATTA BÜTÇE OLARAK ARTIDAYIZ DEDİ
  DEMEK Kİ OLUYORMUŞ

  85
  6
  1. @Gigs yorumuna yanıt olarak

   Bu gidişle bursaspor aynı malatyaspor gibi batar yerine otobüs firması gibi yeni bursaspor kurulur . Borcuda olmaz peki o zaman mutlu olacakmısın.

  2. @Gigs yorumuna yanıt olarak

   ya aga olur tabı neden olmasın olmucak bı durum degıl kı bu salak sacma bı kac yanlıs transfer sonrası kaybedılen maclar puanlar kaybedılen ıtıbar devamında kaybedılen sponsorluklar bunlar sıra sıra bı klubu yok eder ınanın bana bız buyuk bursaspor taraftarı olmasa bu takım coktan kaybolup gıtmıstı emın olun….

  3. @Gigs yorumuna yanıt olarak

   Faiz olayını Sayın Çapçı abartmış. İstanbul takımlarının borcu 7-8 milyar doları bulur bu hesapla, onlar nasıl dönecek yıllık 700milyon kredi ödemesini? Hiç bir kulüp kabul etmez bu şartları.

   6
   1
   1. @Abowww yorumuna yanıt olarak

    Zaten öyle be adam. Bunu bile takip etmiyosun gidip futbol izliyosun boş boş. İşte bizim futbolumuzda sanayimizde bu zihniyetle çökmek zorunda kalıyor.

    1
    1
  4. @Gigs yorumuna yanıt olarak

   SEN BAKMA
   ARTIDA OLAN
   BORCU OLMAYAN
   YOK YOK
   DİYENLEREDE İNANMA
   AMA TAHMİNİM
   SERDAR TAM 1 YILDIR PARA ALMAMIŞ
   İST.YERLİ FUTBOLCULARINSENE BAŞINDANBERİ PARA ALDIKLARINI DÜŞÜNMÜYORUM

   21
   2
 2. Kanser olduk artık ak, Bursaspor borcu ne zaman gündeme gelse kalbime çarpıntı geliyor. Madem yönetemiyorsunuz, madem her gelen Bursasporu ileriye taşımak yerine geriye itiyorsa kapatın kulübü herkes rahatlasın. Bu nedir böyle ona borç buna borç. Ibrahim Yazıcı zamanında tüm türk kulüpleri imrenerek bir Bursaspor camiasi izliyordu. Ne yazık ki şimdi bir dediği 10 para etmeyen bunun yanı sıra haksızlık gördüğü halde kaileye alınmayan bir camia yarattığınız için hepinizi Allaha havale ediyorum. Her kim şu takıma menfeat gözüyle bakıp içinde bulunuyorsa Allaha havale ediyorum.

  41
  1. @Rnkc yorumuna yanıt olarak

   He be Renktaş… rahmetli yazıcı dönemi, ne güzel günler yaşatmış dı adam bize be.
   Yine de burada rahmetliye çamur atan vardı..
   Eminim sağ olsaydı, devamlı Avrupa yolunu tutan kulüb durumuna gelirdi Bursamız .
   Şu halimize bakın ne…bu Ali aya artık tahammülum yok, sinir içinde bıraktı insanı…kanser olduk be.

  1. @Bir Taraftar Hikayesi yorumuna yanıt olarak

   Hasta adamı bilir misin? Neye derler hasta adam diye? Ben söyleyeyim, Osmanlı devletinin son dönemlerindeki haline. Borçlar tavan yapmış, devlet çalkantı halinde. Ne kadar acı bir son değil mi? Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarındaki halinden hiçbir farkımız kalmadı artık. Osmanlı devleti nasıl yıkıldıysa biz de aynı şekilde küme düşeceğiz. Artık bundan hiçbir şüphem yok. Nitekim Osmanlı devletini yıkıma götüren şey devleti yönetenlerin borcu borç ile kapatmaya çalışma gafleti olduysa bizi de yıkıma götüren şey başımızdakilerin borcu borç ile kapatmaya çalışmasıdır.

   7
   1
 3. Anlamak mümkün değil işini kötü yapana devlet batırsın diye daha çok veriyor. Üstelik piyasa faizinden düşük faizle. Farkı kim ödeyecek. Aynaya bakarsak göreceğiz. Diğer yandan bu parayı ödeyemezlerse Zirat bankası FB, GS, BJK ve TS’ye diğer borç alanlara el mi koyacak? Böyle yönetilen kulüplere hangi özel Banka kredi verir? Rezaleti cesaretle dile getirdiği için Tarık Çapçı’yı kutluyorum

  23
 4. ÜLKEMİZDE,SPOR KULÜPLERİDE KÖTÜMÜ HEM DE ÇOOOK KÖTÜ YÖNETİLİYOR.
  Her sıkışıklık kötü yönetimlerin sonucu olmasına rağmen kamu eliyle arazi,arsalar yağma hasanın böreği gibi yağmalatılıyor.Bugün kapatıldı denen borç sarmalı bir bakıyorsun daha fena sarıp-sarmalamış haldedir.

  DENETİM Yapan kardeşlerimiz gayet güzel izah ve yol göstermişler.
  KULÜPLERİMİZ SİSTEME SAHİP OLMALILAR.
  KULÜPLERİMİZ ALTYAPIDAN HER YIL A TAKIMINA EN AZ 2 OYUNCU KAZANDIRMALILAR.
  HER SENE YURTDIŞINA OYUNCU TRANSFER EDİP ARTI 5-10-15 MİLYON AVRO GELİR ELDE EDENLERE PRİM VERİLMELİDİR.
  FUTBOLUMUZUN MARKA DEĞERİ ARTTIRILMALIDIR.Bunun içinde maçlar adil yönetilmelidir.Seyirci tribünlere çekilmelidir.
  Bu TFF,MHK,PFDK gibi kurullardaki yönetici mantığı ile bunlar olmaaaaz.

  13
 5. Kulüpte gerçekten denetim kurulu bi otokontrol sağlamaya çalışıyor .Bir kurumda herkes aynı şeyi düşünürse sonuç alamazsınız muhtemelen yönetim kurulunda herkes aynı şeyi onaylıyor en azından denetim kurulunun farklı görüş ve tavsiyelerinden faydalanmalılar ,bu gençler objektif ve iyi iş yapıyor yetkileri nispetinde tabi , kimse yıpratmasın bu genç insanları rahat bıraksın ,kulübün doğru işleyen tek mekanizması şu an için..

  11
 6. Noldu la skorcular ? diger taraftaki corbacilar sizde ne oldu?

  korustan, reco, alico … bunlar siyasetteki abilerini sirtini dayiyan insanlar!

  bugun 1 tane kisi o tupcu denilen adami koltugundan edebilir mi? anca padisah hazretleriniz isteyecek ki tupcu inecek! gikinizi bile cikaramiyorsunuz tupcuye. Rahmetli IBRAHIM baskanin tupcuye koydu postalari hatirliyorum. Buyuk adamdi vesselam.

  korustan, reco, alico ve ertugrul … bunlar toplamda 70 tane futbolcu getirmisler. her biri ortalama 500.000 euro alsa 35 milyon euro para yapti. ucuz etin yahnisi. gelirler dustu , futbol kalitesi dustu, oyuncu kalitesi dustu, alt yapi bitti …

  sonra alt yapidan oyuncular fos cikiyor… cikar tabi. ben de kembo gibi bir takozla oynasam bana da fos dersiniz. he koyarsin yanima Belluschi gibi bir adami, o adamla, en kotu kembo takozu ile oynadigimdan iki kat daha iyi oynarim… OZAN TUFAN fenerde neden is yapamiyor? cunki arkasindaki hatalari kapatacak bir BELLUSCHI bulamadi sikeci fener. BATALLA gibi ona surekli yardimci olabilecek bir orta alan bulamadi sikeci fenev!

  35 milyon euro … robinho yu alirdin bu para ile. su anda italya ve fransa liginde 33unu gecmis bir suru adam var. her halukarda kembo, saviet, yusuf, badu, agu, stancu, badji takozlarindan cok cok iyi is yapabilecek, avrupa ekolunde futbolcular. neyse ….

  simdi boyle “peramihz yohg” diye kivranin sonradan bursasporlular.

  5
  1
 7. BÖYLE ANLAŞMA OLMASI MÜMKÜNMÜ HAYIR
  PEKİ KLUPLER MEMNUNMU MEMNUN
  BENCE
  BUGÜN KREDİ KARTLARIYLA İLGİLİ AÇIKLANAN FAİZ ORANLARI
  GEÇERLİ OLACAK
  GELİRİN YUZDE 40 LIK KISMI ÖDENECEK ŞEKİLDE PLANLIYORLAR GALİBA
  YOKSA TUM GELİRİNİ BANKAYA VER OLMAZ
  YİNEDE KLÜP ŞEFFAF OLARAK
  BİLGİLENDİRMELİ

  4
  1
 8. Yazıda bahsedilen aylık: 1,78 FAİZ ORANI mümkün değil
  Yıllık bazda: 21,36 FAİZ ORANI,
  Hedeflenen 11 Yıllık süreçte: %234,96 FAİZ ORANI bu oranlar
  Kulübümüzün batması demektir, Kredi planı maksimum 10 YIL ile sınırlandırılmalı,
  Yıllık Faiz Oranı, Merkez Bankasının da desteği neticesinde %5-6 civarında olmalı,
  10 yıllık süreçte Faize gidecek olan ödeme; %50-60 civarında olmalı,
  400 MİLYON TL biz kulüp olarak kredi kullanıp, zaten o kulüp kasaya girmeden borçlar ödenecek,
  10 yılda yapılacak olan ödeme de 600-650 MİLYON TL civarında olmalı
  Yıllık 60-65 MİLYON TL ile Aylık ; 5-5,5 MİLYON TL kredi ödemesi yapılmalı maksimum,
  Daha yüksek meblağları bu kulüp mümkün değil kaldıramaz, kabul edilmemeli,
  Sezon sonunda kulüpteki tüm araziler satılıp, eldeki
  BADJİ- AYTAÇ- ERTUĞRUL- UMUT- SHEHU- OKAN gibi para edebilecek olan isimler satılıp,
  Arazi satışı ile birlikte buradan kulübün kasasına 100-120 MİLYON TL civarı girmesi hedeflenmeli.
  Başkanda pılını pırtısını toplayıp sezon sonunda çekip gitmeli, beceremiyosan gidersin.

 9. Sen ben verginin kralı ödeyelim asgari ücretli her vergisini ödesin paşalarım vergi ödemesin futbolda bir yere kadar benim bebeğimin bezinden mamasından vergi alıyosun trilyonluk adamlardan almıyosun

 10. Bursaspor’u Osmanlı Devleti’ne benzetiyorum, fazla uzak olmayan bir zamanda kuruldu, İstanbul’u fethetti ve şimdi de Osmanlı’nın son dönemlerindeki gibi hasta adam muamelesi görüyor.

 11. Denetleme kurulunun seçilen yönetimin değil, bağımsız olması geleceğimiz adına çok daha objektif çalışmalarını sağlıyor. Önce finansal fair play, sonra sportif başarı. Bu arada Türkiye’de bir ilke imza atarak bağımsız olarak seçilen Bursaspor sevdalısı denetleme kurulu üyesi kardeşlerimi tebrik ediyorum.

 12. 1.3 milyar deyince okumak istemedim bu bankalarla anlaşma yaparsak zaten 6 7 sene içinde %100batıcaksın yarı yarıya borcun varken TL bazında gir kimsenin giremediği topun altına bu sene kazanabildiğin kadar puan kazan yusuf kembo vsvs yolla yabancı para anlamında maaş bütçeni genişlet TL ile anlaşmalar yap gençlere güven elinde yine nerden baksan 6 8 milyon euro gelir arası bi satış imkanın var rahat maaş bütçenle yatırımlık ve uzun vadeli topçular için elin rahatlasın seneye kur güzel kadro 3 genç daha çıkar alttan gibi yorumlar uzar ama en azından hala yaşadığımız şampiyonluğun BİLİNCİNDE olan bi taraftar kitlen varken azda olsa .. 6 7 sene başarısız geçirip batmayı bekleyeceğimize ileriyi düşünelim en azından her yaz transferinde 15 m euro gelir elde eder hale getirelim bu gençleri vakıfköyün bacası tütüyo tütmesinede bunu aktif hale getirelim …valla bilinçli taraftar farkında maskara olduk korkutucu deplasman bursa hani nerde ? Haberlerde dalga geçiyolar taraftar nerde ? Aman çorbamız soğumasın hadi ya zıplamayı özlemediniz mi bağırırken birtanem bursaspor…

 13. Doğru söylüyor çünkü Bursaspor pek çok yönetici ve başkanín hırsızlıklarına şahit olmuştur. Üç kuruşa aldıkları futbolcuyu beş kuruş gösterip farkı menajerlerle cebe indirmişlerdir. Birinci Samet Aybaba dönemin hatırlayın. O dönemdeki leandro ve tadeu transferlerinin kaça bittiği hala bilinmemektedir. Körüstan ve Bölükbaşı dönemini hatırlayın. Bursaspor’da hırsız bitmez. Bu yeni uygulama Bursaspor’un son hazırlayacaktır.

 14. 3binbeşyuz maaş alıyorum benden direkt alınan vergi 2 bin TL kulüplerden ve ne kadar gereksiz şeylerden işlerden vergi af olunuyor bu parayı nerden kazandığı belli olmayan mafyacı kara paracı futbol piyasası borç içindeymiş de banane Allah bin belasını versin böyle rezil piyasanın birde asgari ücret aldığı halde kendi halini düşünmeyip takımın başına gelenlerden. Ok suyu içmiş gibi iğreniyorum bu ülkede kitaptan bile vergi alınıyor futbol gibi insanlara en fazla eğlence katıcak ki kattığı da yok vergi alınmıyorsa bu ülke zaten batmış komada yaşayan iğrenç bir milletiz demektir.

 15. Bu kulüp yanlış yönetiliyor. Bizde transfer transfer diye baskı yapıyoruz ve saçma sapan adamlar alıyorlar. Boş transfer yapılıyor sonra boş boş öde dur. Transfer yapmayın en kötüsü 2 senedir gibi kümede kalma yarısı yaparız. Gerçekten sıkıntıdan bıktım. İyi oynuyoruz evet ama 16iyla farkımız sadece 5 puan. Bırakın artık boş işleri ve icraat yapın.. Bizde kulübümüze daha çok destek olalım lisanslı ürün vesayre.. Allah sonumuzu hayır etsin

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu