Bursaspor’dan resmi açıklama!

Bursaspor Kulübü resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

Denetim Kurulumuz, son dönemde kamuoyu nezdinde gündeme gelen iddialar ve Bursaspor Kulübü Yönetimi’nin resmî internet sitesi üzerinde yapmış olduğu açıklamalar üzerine BURSASPOR isminin dolaylı olarak dahi, daha fazla yıpranmaması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından 06.07.2018 tarihinde Olağanüstü olarak toplanmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki Denetim Kurulumuz 28.05.2018 tarihinde mazbatasını almış olup görev ve sorumluluğumuz bu tarih ve sonrasını kapsamaktadır. Ancak, yukarıda açıklamaya çalıştığımız nedenlerle medyada çıkan iddialara ve Yönetim Kurulu açıklamasına ilişkin geçmiş döneme ait ancak belge, kayıtlar üzerinde yaptığımız inceleme ve sonuçları sunmaktayız;

1-) Bursaspor Kulübü ile Le Guen arasında ana ve ek sözleşmesi(ücret, yardımcı hoca ücretleri, bonus ve genel prim ödemelerinin de belirlendiği ) ile birlikte 22.06.2017 başlangıç 31.05.2019 bitiş olmak üzere Teknik Adamlık Sözleşmesi imzalanmıştır.

Sözleşmelerde Teknik adam alacağı 2017-2018 Sezonu için 1,500.000€ olarak belirlenmiştir.

Bu ücretin ödeme şekli Aylık 80.000€  ( 10 aylık ) maaş ve bunun yanında vadeleri 31.08.2017 tarihi olan 400.000€ ve 31.10.2017 tarihi olan 300.000€ senet şeklindedir.

31.08.2017 tarihli senedin teknik adamın kendisine ödendiği görülmüştür. Medyada iddiaya konu olan senet ise 31.10.2017 tarihli 300.000€ bedelli teknik adamlık sözleşmesine konu bir senettir. Söz konusu senet daha sonra Le Guen tarafından 3.kişi/kurum  Bm Bravo Menajerlik Dan.Hizm.Ltd.Şti’ye cirolanmıştır. Akabinde aynı senet Meç Menajerlik Danışmanlık San.Tic.Ltd.Şt,’ye cirolanmıştır. Vadesinde ödenmeyen bu senet, son olarak Bayramoğlu Factoring tarafından icra takibine konu edilmiştir. Bursaspor Kulübü borçlu sıfatıyla senetleri teknik adama teslim etmiş ve teslim yükümlülüğünü yerine getirmiştir. Senet lehtarı olan Le Guen senetleri teslim aldıktan sonra evrak üzerinde hukuken tam tasarruf hakkına yani senedin tahsili hakkı Yada cirolanarak 3.kişilere devredilmesi hakkına sahiptir. İlk senedini tahsil eden Le Guen’in ikinci senedi hangi saikle 3.kişilere devrettiği şahsın bilebileceği bir durumdur.

Le Guen ile 2018-2019 sezonu için yine 1.500,000€ bedelinde Teknik Adamlık sözleşmesi imzalanmıştır.

Bu ücretin ödeme şekli Aylık maaş 80.000€  ( 10 aylık ) ve vadeleri 31.08.2018 tarihi olan 400.000€ ve 31.10.2018 tarihi olan 300.000€ bedelli senet şeklindedir.

Sözleşmede teknik adamın menajerlik firması olan Hahnen AG firmasına toplamda 300.000€ bedelli ( 30.07.2017 150.000€ , 28.02.2017 75.000€,30.08.2018 75.000€ ) senetler düzenlenmiştir.

Devamında 10.04.2018 Tarihinde Bursaspor Kulübü tarafından sözleşme Tek Taraflı Feshedilmiştir. Fesih ihtarı içeriğinde teknik adama fesih tazminatının ödeneceği ancak 2018-2019 sezonu için verilen toplamı 700.000€ olan iki adet senedin kulübümüze iade edilmesi gerektiği ihtar olunmuştur. Konu Spor yargılamasına taşınmış olup Kurulumuzun Hukuki Görüşü, LeGuen tarafından senetlerin iade edilmemesi halinde verilen senetlerin fesih tazminatına mahsup edileceğidir.

 

2-)Yine kamuoyunda gündeme gelen diğer iddiada adı geçen Özkan Doğan’ın geçmiş döneme ait defter ve kayıtlar incelendiğinde Bursaspor Kulübü ile en son, futbolcu Bilal Kısa’nın temsilcisi olarak 01.07.2016 tarihinde sözleşme imzaladığı görülmüştür.

Özkan Doğan’a menajerlik ücreti olarak 01.07.2016 tarihinde 55.000€ ve 12.02.2018 tarihinde 50.000€ ödeme yapıldığı kayıtlarda görülmektedir. Özkan Doğan(coachsportmanagement)’ın Bursaspor Defter ve Kayıtlarında 06.07.2018 tarihi itibari ile başkaca hak ve alacağı bulunmamaktadır.

Denetleme Kurulu olarak görev sınırımız Bursaspor Kulübü başlayıp Bursaspor Kulübü ile sona ermektedir. İçinde Bursaspor Kulübünün bulunmadığı bir konuda herhangi bir denetim/inceleme görev ve yetkimiz bulunmamaktadır.

Çağdaş yönetim anlayışının temelinin oluşturulması ve Türkiye’de bunun ışığını yakan ilk kulüp olunması adına çıktığımız bu yolda kurul olarak; şeffaf ve denetlenebilir bir sistem, mali disipline kavuşmuş Bursaspor görmek, en büyük arzumuzdur. Kurulumuz Denetim faaliyetlerine başlamış olup yine tüzüğümüzde yazdığı üzere aylık olağan toplantılarını gerçekleştirmektedir. Gerçekleştirilen toplantılar sonucunda Yönetim Kuruluna mali ve idari inceleme sonuçları, görüş ve tavsiyeler ile birlikte yazılı olarak bildirilmektedir.  Tüzüğümüzün 33.maddesinin b bendine göre ancak Genel Kurullarda (Olağan Genel Kurul -Mali ve İdari Genel Kurul )  düzenlenen raporlar kitapçık halinde paylaşılacak ayrıca mali tablo ve idari yapılanma konularında barkovizyon üzerinde grafikli çalışmalarımız olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yönetenleri hak ve yükümlülüklerini nasıl Anayasal sınırlar içerisinde kullanabiliyorsa spor kulüplerinin de anayasaları kendi tüzükleridir. Bursaspor camiası, yönetenleri, kurullar, kongre üyeleri kulübümüzün anayasasına vakıf olmalı ve bu sınırlar içerisinde hak ve yetkilerini kullanmalıdırlar. Bu nedenle; Tüm Bursaspor Ailesini tüzüğümüz konusunda bilgilenmeye davet etmekteyiz. Saygılarımızla

 

DENETLEME KURULU ADINA

BAŞKAN                                            MUHASİP                                                        ÜYE

YALÇIN CAMBAZ                             TAYFUR SERDAR GÜLLÜLÜ                         AHMET COŞKUN

 

Y.ÜYE                                                Y.ÜYE

UĞUR ÖZER                                     RECEP GÜLLER

18 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. adamlar gayet güzel denetleme sonuçlarını paylaşmış yapılan yorumlara bak Allah aşkına . Bari anlamıyorsunuz yorum yazmayın, Yalçın Bey ve ekibine teşekkürler.

  47
  4
  1. @tiburon yorumuna yanıt olarak

   1500 milyon Euro anlaşılmış görmüyor musun insanlar haklı tabiki yazık günah bu takımın parası çöpe gidiyor

   7
   3
  2. @tiburon yorumuna yanıt olarak

   Açıklama için teşekkürler. Ancak bu açıklamar medyada yer alan haberleri doğrular niteliktedir. Yani Adnan alp tarafından dile getirilen Le guen bursaya geldikten sonra sözleşmeye imza atmaması olarak nitelendirilen senet krizini doğrulamaktadır. Yani le guen 1,5milyon euro alırken menajeri 300 bin euroyu iç etmiş ayrıca dikkate ederseniz bi 300 bin de Hahnen AG menajerlik firmasına verilmiş . Kısaca 1,5 milyonluk adam için 600 bin euro menajerlik ücreti verilmiş. Yazıklar olsun

   13
   2
 2. neresinden tutsan elinde kalır bu kulüp,kapatın gidin siz de kurtulun biz de kurtulalım şu illetten,beceriksizler ?

  10
  4
  1. @adil yorumuna yanıt olarak

   Leguen’i tek taraflı feshettiler. Sadece senet alışverişinden söz ediliyor. Ödeme falan büyük çapta yapılmamış adama. Ve senetleri geri vermesi bekleniyor. ayatta vermez. Sen adamı tek taraflı fesihle kovmuşsun.2.5 yıl mukavelesi vardı. Yarım sezonda gönderildi. Şimdi yıllık 1.5 milyon yuğrodan 2 yıllık paeasısını çator çatır alacak UEFA marifetiyle. Biir o kadar da faiz ve avukat paraları falan toplam 3.5 milyon yuğro bugün yarın ihtarnamesi gelir UEFA’dan. Yani bu iş bilmezlerin yüzünden yin 18 trilyon girdi kulubün bir yerine

   2
   2
   1. @chiefofficer yorumuna yanıt olarak

    Taraftarlığımdan şüphen olmasın sadece transfer haberi sanarak yorum yaptım habere transfer haberlerini iple çekiyoruz şu sıralar olmayınca da hayal kırıklığı ! Sen ben yok Bursaspor var !

    3
    10
 3. Arkadaş burada yazılanlar resmi belgeler, kimse bunu inkar etmiyor zaten
  bizim kızdığım nokta gayri resmi durum, hocaya borcun var senet veriyorsun
  adamın sağa sola borcu olabilir, birinden borç almış olabilir, ödemek için de
  senedi alacaklısına verir vadesi geldiğinde bu senedi kullan benim borcumdan düş dersin
  burada anlatılmak istenen hoca Türkiye’de ki bu üç kağıt menajer firmasına hangi ara borç
  yapmış hayatında ülkemize gelmemiş bi adam hangi ara senedi başkasına verir
  ne amaçla verir, bi ticari bağlantın yoksa bu resmen seni ülkeye sokan menajerlere verilen
  komisyon mudur, 1,2 milyon euro olarak anlaşılmışken 1,5 milyo euro nasıl olmuştur,
  bu senet o komisyon bedeli midir, bunların cevapları malesef BURSASPOR KULÜBÜ
  dolandırılmıştır.

  3
  1
  1. @Elfan yorumuna yanıt olarak

   işiniz gücünüz boşa laf , açıklama yapmasa yiyolar bursasporun parasını dersiniz açıklama yaprlar he de dersiniz gidin kumsporu tutun.!!!!!!!!!

   15
   5
   1. @chiefofficer yorumuna yanıt olarak

    Aslında cevap yazmayacaktım ama …

    Kabul yorumum yanlış ama amacım o değildi. Buna da girmicem ama …

    Yanlış yorum yapan olabilir yanlış düşünen olabilir eksiyi baş geç bilader yada yanlış düşünüyorsun çünkü …. falan falan diye açıkla. Yanlış bişey görünce hemen linç . Şimdi soruyorum sana benim yorumum yapıcı olmayabilir de senin ki çok mu yapıcı. Ne farkın kaldı. Kumspor’muş pehhh…

    5
    8
    1. @Elfan yorumuna yanıt olarak

     bak ne kadar güzel kırmadan dökmeden cevap vermişsin tebrik ediyorum seni , bizim çok bilmiş yeni yetme taraftarımız var ya sosyal medya da klavye de atıp tutan o saflarda gördüm ama düzeltmen bile büyük erdemlik,tekrar teşekkürler…

 4. Aslında en dikkat cekici olan bilal kısa transferi icin menajere 110 bin euro odenmis olmasi. Yani 550 bin tl.. hey yavrum heyyy..
  35 i devirmis adamin transferinden bu bi de …
  Taraftar forma alsin kombine alsin sunu versin bunu versin
  Paralar kimlerim ceplerine gidiyor.
  Yok ben almam bisey ..aldigimiz uc kurus maas..
  Tek transferde 550 bin lop cebee..
  Baslarim boyle futbol duzenine.

  1
  1
 5. DENETLEME KURLUNA TEŞEKKÜR VE TEBRİKLER.
  Murakebenin olduğu,şeffaflığa azami gayretin gösterildiği aile,toplum,camia ve kurumlar huzurlu,mutlu ve gelişim içinde olur.

  YÖNETİCİLERİMİZ KENDİ MAMELEKLERİ HAKKINDA NASIL KARAR VERİYORSA İDARECİSİ OLDUKLARI KURUMLARDA 10 KAT HASSASİYETLE KARAR VERMELİLER.
  ATA SÖZÜ;BİN DEFA ÖLÇ,BİR DEFA BİÇ,

  1
  2

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu