Bursaspor’dan ayrılmak istemedim!

Bursaspor’un altyapısında yetişen ve o dönemde kulüp tarihinin en yüksek bonservis ücretiyle transfer olan Semih Yuvakuran, Hürriyet Bursa’ya konuştu.

1981 yılında Bursaspor altyapısında yetişen ve 25 kez milli takım forması giyen Semih Yuvakuran, Hürriyet Bursa’ya açıklamalarda bulundu. Bursaspor’un onun için ayrı bir yeri olduğunu belirten Semih Yuvakuran “Ben Bursaspor’da yetiştim ve dönemin en pahalı defans oyuncusu olarak transfer piyasasında yer aldım. Profesyonelim. 25 milyon artı Seyidiç’e karşılığında Galatasaray’a transfer oldum. Ama bana sorsalardı Bursaspor’da ömür boyu kalırdım. Seyidiç de Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi futbolcusuydu. Bursaspor’a kazandırdığım parayı kimse kazandırmadı. Yine de 12 sene küfür yedim“ dedi.

SEDAT 3’ÜN KALBİMDE AYRI BİR YERİ VAR

İdolünün Sedat 3 olduğunu söyleyen Yuvakuran,Sedat 3’ün benim kalbimde ayrı yeri var. Benden sonra Bursaspor’a Biyediç geldi. Ve o da Bursaspor gibi benimde kalbimi kazandı. Çünkü yürekli insandı” yorumunu yaptı

KULÜPTEN YETİŞEN İNSANLARI ENGELLİYORLAR

Depremden sonra Bursa’ya yerleştiğini belirten Yuvakuran şunları söyledi: Bursaspor’a yardımcı olayım dedim. Menajerlik olayım vardı. Her kafadan ayrı bir ses ‘Galatasaray’da Fenerbahçe’de oynadı’ diyerek engellediler. Bana sallayanlar Bursaspor tarihine baksınlar, kaç para kazandırmışlar. Bursaspor tarihinde kulübe en çok para kazandıran adamım. Ama benim gibi Bursaspor’dan yetişen insanları maalesef engelliyorlar. Bizim Bursaspor’a her yönden katkımız olur. Dünyanın tüm kulüplerinde dostlarımız var. Ama bir gün bile bana Bursaspor Kulübü ‘Gel, senin fikirlerinden yararlanmak istiyoruz, senin tecrübenden faydalanmak istiyoruz’ diyen çıkmadı. Ben en basit özelliğimi anlatayım; Türkiye ve Avrupa’dan yerden kayarak rakibin topunu alan insanım. Gel bunları öğret deseler bile yeterdi. Biz bu saatten sonra para pul peşinde değiliz”

HİÇBİR ZAMAN AYRILMAK İSTEMEDİM

Kendisine edilen küfürler için hala üzüldüğünü belirten Yuvakuran, “Ben Bursasporluyum. Bursa’da doğdum ve Bursaspor’a transferde en yüksek parayı kazandırdım. En çok neye üzülüyorum biliyor musunuz..? Bursaspor’a en çok para kazandıran biri olarak Galatasaray ve Fenerbahçe forması altında Bursa’da sahaya çıktığımda yediğim küfürleri unutamıyorum. Hala da üzülüyorum. Ben hiç bir zaman Bursaspor’dan ayrılmak istemedim. Ama Bursaspor’un 2 yıllık bütçesini kazandırdım. Hiç bir zaman oynadığım kulübe ihanet etmedim” dedi.

FATİH TERİM ANTRENMANI İNLETTİ, RAŞİT ÇETİNER ÖZÜR DİLEDİ

Unutamadığı antrenman anısından şöyle bahsediyor 56 yaşındaki eski futbolcu: Derwall bize maç yaptırıyor. Kar bileğin üstü. Fatih Terim var. 1984 yılında. Raşit Çetiner de karşı takımda. Topa diye Raşit ağabeye girdim. ‘Ne yapıyorsun ulan’ diyerek üstüme yürüdü. Oradan Fatih ağabeyin gelişini bir görsen, fırtına gibi. ‘Ne yapıyorsun Raşit’ dedi. ‘Benden başka kimse konuşmayacak demedim mi? Ne yapıyorsun. Soyunma odasında görüşeceğim’ dedi. Antrenman bitti. Kaçtım soyunma odasına duşa daldım. Oradan bağrış var. ‘Raşit, o çocuktan özür dileyeceksin ulan’ dedi. Arkamdan bir el Raşit ağabey, ‘Semih’çim çok özür dilerim’ dedi. Bakamadım yüzüne. 33 yaşında ben bebeyim. Fatih ağabey lider, Raşit ağabey de lider ama dozu kaçırdı.

FUTBOLCU İKEN MALZEMECİYDİM

Tüm gençlerin malzemecilere yardım etmesi gerektiğine vurgu yapan Semih Yuvakuran, “Oynarken malzemeciydim. Bursaspor’un malzemecisi Ahmet ağabey vardı. Tek başına antrenmanlara gelirdi. Şimdiki gençler kramponlarını ayaklarına istiyorlar. Lütfen tüm gençler malzemecilere yardım edin. Ben oynarken Ahmet ağabeyin bir sürü bavulunu taşıdım. Şimdikilere bakıyorum angus gibi gençler hemen arabaya dalıyorlar” dedi.

25 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Sevgili Semih! 1969 yılından günümüze kadar B.S’un maçlarını izleyen biri olarak sizlere hiç bir zaman küfür etmediğim gibi, sizleri milli forma içinde gördükçe gurur duydum. İstanbul’a arka arkaya önce sen gittin, ardından Ahmet Suphi, daha sonra uzun ömürlü olmasa da Taygun gitti. Hepiniz Bursaspor alt yapısından yetişmiştiniz. Ayrıca Bursa’da kalan kleci Eseri Erdinç, Adnan, Turan, Ersel Uzgur, Faruk Korkmaz Tamer Taylan vs. Neydi o.. Altyapı sanki fabrikaydı.
  Malzemeciye yardım etmene ve genç futbolcular için söylediklerine gelince; Önce o hareketinle gözümde daha da büyüdün. Gençlerin davranışları öncelikle bizim eğitim sorunumuz. İş önce ailede başlıyor: Herkesin çocuğu prens, prenses, bir Aynştayn, bir Edison. Bizim dönemimizde okulda nöbet usulü sınıfları biz süpürürdük. Bu bize sorumluluk kazandırırdı. Kendimiz temizlediğimiz için kirletmemeye özen gösterirdik. Şimdi bir öğretmen veya okul müdürü öğrenciye sınıfı temizletsin de görsün başına gelecekleri.
  Bursaspor’da görev almana gelince;ne yazık ki acı gerçek; Bursa kendi insanına sahip çıkmıyor. Bu yüzden de bir türlü kendi teknik adamını yetiştiremedi. Efendim tecrübesizmiş: Bak Trabzon’a Hüseyin Cimşir’in ne tecrübesi vardı? Gözünü kırpmadan görev verdi. İşi fenada götürmüyor. Bizde İbrahim Üzülmez’in hangi harukulade başarısı ile görev verildi? Çünkü “Bizim köyün danasından boğa olmaz” mantığı..

  28
  1. @Halit. yorumuna yanıt olarak

   AYAKTAKİLER, soldan sağa : ergin, eser ? ali nail, semih, sedat 3,
   OTURANLAR, soldan sağa : erdinç, beyhan, yalçın (olabilir) ? galip. diye biliyorum.
   hatırlayan varsa soru işaretlerini tamalayabilir mi?

  2. @Halit. yorumuna yanıt olarak

   semih olayının sosyolojik tarafına hiç girmeyeceğim.
   çünkü şehir olarak bu konuda çok eksik ve yanlışız. semih bütün söylediklerinde haklıdır.

   ”KAYARAK MÜDAHALE” den bahsetmesi beni eski günlere götürdü.
   bu kayarak müdahaleyi Türkiye ye ilk, dönemin antrenörü ömeragiç getirdi. bunu en iyi uygulayan takım Bursaspor. en iyi futbolcu da kendisinin dediği gibi semihti.
   takım her maç ısınmasının sonunda koşarak gelip, ıslak ya da hafif çamurlu zeminde popolarının üzerinde 5-6 metre boyunca kayarlardı. bu ısınma modeli tüm ülkenin dikkatin çekerdi.
   ayrıca ömeragiç, namı-değer ömer aga semih gibi genç oyunculara PİLİÇLERİM diye hitap ederdi.

  3. @Halit. yorumuna yanıt olarak

   Halit Bey.
   Ben de okul anılarımdan birini paylasayim.
   Bursa Erkek Lisesi eski bina da edebiyat bölümü.
   Kış şartları.
   Papazçeşme den her sabah yokuş yukarı Maksem e yürüyerek gelip herkesten önce okula girerek hademe abi den izin alir ve sinifimizdaki sobayı tutuşturup arkadaslar gelmeden sınıfın ısınmasını saglardim.
   Kolay değil yağmuru var kar yağışı var soğuğu var.
   Bir de ayakkabılar şu alıyorsa durum zor.
   Işte eskiden okul günleri böyle geçerdi.
   Dediğin gibi şimdiki okullar dört dörtlük fakat talebe kardeşlerimiz değerini bilmiyorlar.
   Ben de yetmişli yılların ikinci yarısından itibaren 2001 sezon ortasina kadar BURSASPOR un ic saha da ki hazırlık maçları ve kupa maçları dahil neredeyse tüm maçlarını seyretmiş biri olarak bir kez bile küfür etmedim kotu söz soylemedim kötü tezahürata katılmadım.
   Bu arada en az kırk deplasmanım da vardır.
   Ne İzmir i kaldı ne antalya sı ne eskişehir i ne aydın ı Ne kocaeli si ne ıstanbul u ne çanakkale si.
   Bursaspor sayesinde ege akdeniz ve marmara da görmediğimiz yer kalmadı.
   Alt yapı fabrika gibiydi demissin.
   Çok haklısın oradaki çocuklar semih leri, ahmetsuphi leri, alinail leri, beyhan ları izleyerek onları örnek alarak futbolcu olmaya calisirlardi.
   Şimdi çok şeyler değişti.
   Profesyonellik denilen olgu futbolu o yıllardaki amatör ortamdan alıp buralara getirdi.
   Artık herşey sözleşmelerden ibaret.
   Iyi aksamlar.
   Saygılarımla. …..

   4
   1
  4. @Halit. yorumuna yanıt olarak

   Buradan sakın İbrahim üzülmezi savunuyorum anlamı çıkmasın. Ancak onu buraya getiren kriter, Rize ve gnç brl.ni süper lige çıkarmış olması.
   Üç milyonluk bir futbol kentinde bu kriterlere yaklaşan bir tek İsmail Ertekin var.
   Aslında bursalı antrenörlere şans verilmedi değil. Yalçın, ersel. Adnan hemen aklıma gelen ilk isimler ama bunlar bu şansı yeterince kullanamadılar diye düşünüyorum.
   Bursalı antrenörler gurbete çıkmalılar ve kendilerini kanıtlamalılar.
   Yani anlatmak istediğim, Bursaspor antrenörlük görevi verilmez, alınır diye düşünüyorum.
   Bunun dışında bütün söylediklerine yürekten katılıyorum.

 2. Giderken adam gibi vedalaşıp, helallesip gitseydiniz,
  Gittiğiniz takıma övgüler duzmeseydiniz, her zaman Bursaspor’u tuttuğunuzu oynarken de söyleseydin iz kimse size tepki vermezdi. Getir oğlunu Bursaspor’a ne kadar samimi olduğuna inanalım…

  10
  28
  1. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   FUTBOL PİYASASINI MAFYA ELE GEÇİRDİ, O NEDENLE, TÜM FUTBOLCULARI UZAKLAŞTIRIYORLAR. BUGÜNDEN İTİBAREN PARA KALMADI, HERŞEY NORMALLEŞİR DİYE BEKLİYORUZ.

  2. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   Bilip bilmeden konuşma. Adam burdan kaçarcasına gitmedi. O günkü Cağlar yönetimi, o dönem henüz 17 yaşında olan ve daha yarım sezoncuk Bursaspor A takımında oynamış olan genç Semih’i, GS’nin yaşlı ama ünlü sol ayaklı Yugoslavı Mirsad Seydiç ile takas etti. Seydiç geldi Bursa’da birkaç yıl harikalar yarattı. Hagi gibi bir adamdı. Semih de o dönem takasla verildiği GS’de çalıştı didindi ve formayı kaptı, sonrasında kariyer olarak da yürüdü gitti. Bursa’dan kacarcasına gitmedi. Tabi bu gelişmelere ve gerçeklere senin tevellütün yetmeyeceği için, iş olsun diye klevye başından sallıyon.

   17
   2
  3. @Musa Celebi yorumuna yanıt olarak

   sevgili kardeşim, yanlış hatırlamıyorsam sen bir de eğitimci ve antrenörsün de!
   ne demek gittiğin takıma övgüler düzmek?
   oraya hizmet ederken ikide bir ben Bursasporluyum demek?
   Bursaspor’a gelen bir oyuncu da böylemi yapmalı?
   böyle yapan bir futbolcuyu senin miden kabul eder mi?
   profesyonel oyuncunun takımı mı olur. elbette ekmek yediği yeri sahiplenecek.
   adam çıktığı kulübe çuvalla para kazandırmış. bunun karşılığı küfür mü olmalı?
   peki taraftar olarak biz ne yapıyoruz? her hafta içeride-dışarıda kulübe dünya kadar ceza ödetiyoruz.
   bırakın artık bu çağdışı anlayışları. ön yargıları. egoları.
   farkında değilsiniz ama, sayenizde! şehir ve kulp olarak spor camiasında hergün biraz daha yalnızlaşıyoruz…

   17
  1. @16 BURSASPORLU yorumuna yanıt olarak

   Sevgili Bursasporlular saygı sevgi dyoruz hala yapılan yorumlara üzülmemek elde değil evet Semih büyümdür hisar dan dır ve Bursasporludur ve onun hakında yorum yazanların hepsinden daha fazla Bursaspor a kazandırmıştır yıllarca milli takımda da sol bek oynamıştır lütfen saygısızlık ve sevgisizlik yapmayın elştrinin de gerçeği olmalı saygılı olunmalı 16BURSASPORLU anlıyorsunuz değil mi

   4
   1
   1. @Eski Teksas yorumuna yanıt olarak

    büyüksün @Eski Teksas.
    büyüksünüz, eski teksas gibi düşünenler.
    Bursaspor ismi hala devam ediyorsa, varlığınız sayesindedir.
    daha büyük ve kalıcı başarılar içinse sayılarımızın artması gerekiyor.

  2. @16 BURSASPORLU yorumuna yanıt olarak

   Semih benim çocukluk arkadaşım ve şu klavyedeki TÜM BURSSSPORLULARDAN DAHA BURSASPORLU SIRF BURSASPOR PARA KAZANSIN DİYE TRANSFER OLMUŞTU bilip bilmeden abuk subuk yorumlar yapmayın

   5
   1
 3. Seni izlemedim ama fenerbahçeli semih olarak tanıdım bursaspora para kazandırman takdire şayan Bursaspordan para kazandırıp giden her futbolcuya teşekkürler (götü başı oynayanlar hariç) oğlun bjk ta yedek bursaspora getirmek istiyor olabilirsin dediğin doğru gençler çok şımarık umarım oğlun da malzemelerini kendi taşıyordur önce kendi kapımızın önünü süpürücez

 4. Bursaspor’un Alt Yapısı Ve Divan Kurulu -Ve Yeni Kurulması Gereken Üst Fikir Gelişme Gurubu 10+10+10 Kişiden Oluşup Bu Tür Mazisi Bilgisi Olan Kişilerden Oluşması Lazım – Yokda Bursaspor’u Kullanmaya Gelen Kendilerini Düşünen Futboldan Anlamayan Bakkalcı Tipi İş Adamları, Avukatlık Yapmayan Avukatlar veya Futbolcu Menajerliği Yapan Şahıslar İle Bağlantılı Çalışan Kişiler- Bursaspor’un Artık 500-600 Milyon Borç Ve Tesisiz Kimse Tafından Alınmayacağına Göre Yeniden Yapılanması Gerekiyor Bunun İçinde Genel Kuruları Boş Bırakılmaması Gerek Derler Ya Gelecek Sefere Kız Zurnacıyada Kaçar Sonumuz Olur!

 5. SEMİH BURDA HAKLI Bİ SERDENİŞTE BULUNMUŞ BİZİM TAKIMDA YÖNETİCİ YOK BU İŞİ BİLEN PROFOSYENEL İNSANLAR YOK SEMİH GİBİ BU TAKIMA KATKI KOYAN BİR SÜRÜ İNSAN OLABİLİRDİ BUNUDA UNUTMAYIN İSTANBUL TAKIMLARINA GİDEN TOPÇULARA YÖNETİCLERİ İZİN VERMEZ ÖYLE Bİ DEMEÇ VERMEYE BEN BURSASPORLUYUM DEMEYE ZATEN SIKINTI ORDAN BAŞLIYOR BİRDE GİDEN TOPÇULARA KÜFÜRÜDE ANLAMIŞ DEĞİLİM ADAM SENİN TAKIMANA PARA KAZANDIRIYOR SEN ADAMA KÜFÜR EDİYORSUN VOLKAN ŞEN DENGESİZ Bİ ADAM DELİ DOLU Bİ ADAM AMA BURSADA OLSAYDI ŞU AN BİZİM PUANIMIZ KAÇ OLURDU EN AZ 10 PUAN FARK ATARDI BENCE BENCE BU TAKIM DÜZLÜĞE ÇIKTIĞINDA ESKİ BURSALI TOPÇULAR YÖNETİCLİK YAPSIN TAKIMIN Bİ SİTEMİ DÜZENİ OLSUN BU TAKIM BU HALLERDE OLMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

 6. KAZANDIRDIKLARINDA HAKLI AMA FUTBOLU BIRAKALI 20 YIL OLMUS VE ISTANBULUN IKI TAKIMINDA OYNAMISSIN AMA ELLE TUTULUR 20 YILDIR HIC BIRSEY YAPMAMISIN KESKI BASARILI BIR HOCA OLSAYDINIZDA BIZDE SIZI TAKIMIN BASINDA GORSEYDIK OTURDUGUNUZ YERDEN KIMSE BIR GOREV VERMEZ

 7. Bende bu lakirtilara ters koseden bakiyorum. Iyi guzel genclik yillarinda Bursalilarin ortak sosyal hareketlerinden bahsediyorsun, hepimizin benzer anilari vardir. Hey gidi gunler heyyyyy! Simdi sorum su, ne olduda sen ve senin gibiler degisti? Tamam anladik sistem bozuldu niye fahri olarak kendinizi daha iyi yetistirip Bursaspor’da fahri olarak baslayipta kendinize ve alt yapiya yardim etmiyorsunuz, niye deyistiniz veya neler deyisti. Savasciliginiz nerede kaldi? Eskileri animsatmak cok guzel ancak onlari sonsuzlastirmak sizlerin elinizde, malesef oda sizlerde su an yok. Umarim yanlis anlasilmaz soylediklerim.

 8. Semih YUVAKURAN
  Seni ilk bursa da ümit millî maçında seyrettim Galatasaray istiyordu ve seyredince dedim ki Galatasaray çok iyi bir solbek alıyor dedim Küfür yedim diyorsun ya
  Galatasaray taraftarıydım Nejat biyediç zamanında texsas tribün taraftarıydım fenev de oynamana rağmen cahil zamanımda küfür etmediğim tek Futbolcu sensin
  Her oynadığın kulüpte bütün hırsınla oynadığını biliyorum gördüm teşekkürler

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu