Bursaspor’da prim sistemi belli oldu

Olay Medya Spor Yazarı Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısından alıntıdır.

Almak kolay satmak zor.

Süper Lig kulüplerinin yaşadığı en büyük sıkıntı bu. Milyonlarca Euro’ya mal olan oyuncular hele bir de uzun süreli anlaşmalar imzalayıp sahada patır patır dökülünce kulüpleri kara basan basıyor. Adamın kapı gibi sözleşmesi var.

“Git diyorsun”,  “Ver paramı giderim” diyor. Kariyer gibi bir dertleri yok…Başka kulübe giderse zaten aldığı parayı kazanma şansı neredeyse hiç yok…Böyle olunca ‘ Çık antrenmana al parayı’ mevzusu ortaya çıkıyor.

Bursaspor da bu konuda canı yanan kulüplerin başında geliyor.  Sebastian Frey, Taye Taiwo en son örnekleri…

Tomas Necid ile 4 yıllık anlaşma yapıldı. Çek milli oyuncuyu allayıp pulladılar Bursaspor’a çok iyi rakamlarla sattılar. (en naif tabiri ile…)

Menajerler kurnaz. Piyasa yaparsa zaten her  halükarda satarım diye düşünüyor. Dip yaparsa da Bursaspor’daki parası garanti diye bakıyor. Giren çıkan da Bursaspor’a oluyor. Gözden çıkarıldı forvet transferleri gecikince af edildi.  Adamın hiç gitmek gibi bir derdi yok. Yönetim menajerine “Takım bulun gitsin”diyor. Cevap: ”Takım yok, bu parayı bırakıp niye gitsin ki?” oluyor. Necid’in oynasa da oynamasa da Bursaspor’dan kazancı yıllık 900 Bin Euro (TL olarak karşılığı yaklaşık 6 Milyon ) İnsafa gelip, biraz vicdanlı davranırsa, 600-700 Bin Euro karşılığı yollar ayrılacak gibi.

Son 7-8 yılda Bursaspor’un  kasasından havaya bunun gibi ne kadar parası gitti, varın siz düşünün…

 

Galibiyet primleri

Son dönemlerde özellikle kötü gidişte primler sık sık gündeme geldi. Samet Aybaba döneminde prim sistemi ne olacak?

Ali Ay ile Samet hoca arasında yapılan görüşmeler sonucunda prim meselesi netliğe kavuşturulmuş. Galibiyet halinde takıma 700-750 bin lira arasında bir prim verilecek.

Oyuncuların bu primden forma giymelerine bağlı olarak alacağı rakam az çok belli.

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş maçları için verilecek prim geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi farklı olacak.  Aybaba’nın özellikle profesyonellere verilecek yüzdelik miktarda bir kesintiye gideceğini öğrendik.

Ama ülkenin ekonomik olarak geçtiği durum ortada. Benim nacizane bir tavsiyem olcak. Oyuncuların kazandığı paralar zaten ortada. “Çam sakızı çoban armağını” deyip oyuncuların gönlünden koptuğu kadar, prim paraların da bir havuz oluşturulup, asgari ücretle geçimini zar zor sağlayan personele de bir katkı yaparlarsa  bence çok sevap işlerler diye düşünüyorum…

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Madem böyle bonkör bir yapıya sahipsiniz başkan ve yönetim kurulu nekadar isterse okadar prim versin..ama kendi cebinden. Bu futbolcular işini yapmak için burada değilmi? Çok extra bir durum olur tamam ver de. Takım maçı kazanınca prim ver. Ya kaybederse???????? Ceza olarak ne yatırımın var????? Sanayici arkadaşlar öğretti bize kapitalist düzeni. Böl parçalar yönet. Prim varsa galibiyet için cezada olmalı malubiyette. Adalet olmalı adalet her yerde herkes için. ..

  22
  1
 2. Hala prim dagitma derdindeyiz. Zaten kulupte para yok galibiyetten gelecek 2 milyon 600 bin tl nin 700 binini futbolculara dagitiyoruz. Deplasman galibiyeti disinda prim verilmesi çok saçma. Hatta ona bile gerek yok ama birden hepsi kesilirse çarlak sesler çikabilir. Peyderpey primi azalticaksin sonra tamamen kaldiracaksin. O paralari futbolcular yerine altyapiya ayiracaksin. Bak bakalim 5 sene sonra takimda kac tane alt yapidan futbolcu oluyor. Futbolcunun zaten isi bu oynayacak maci kazanacak. İsini yapti diye çalisana ekstra para verilmesi sadece futbolda var sanirim .

  17
  3
 3. Paralarını verin adamların geçen sene ilk haftalar deli gibi koşan badu parası yatmayınca koca sezon sakarım ayağına yattı kenarda

  10
  1
 4. Giren çıkan da Bursaspor’a oluyor. ? Bu ne ahlaksız tabir size bu cesareti kim veriyor uslubunu biliniz yoksa bu taraftar size gereğini yapar bu camiada !

  8
  8
 5. Bu zor zamanda ne primiymiş bu zaten aldıkları paralar yeterince çıksınlar oynasınlar dönem içinde bir kere gaza getirme primi ver gerisini boşver para lazım klübe

  5
  1
 6. Saçma sapan yazı olmuş oyuncu havuza atacakmis.siz asgari ücretin en az 5 katı maaş alıyorsunuz.kac defa tanımadığınız aç insan doyurdunuz ?

  5
  1
 7. Profesyonel futbolculara bu k adar çok yıllık ücret ödendiği bir dönemde toplamda 700-750.000 TL prim çok yüksek neredeyse federasyondan alınan galibiyet priminin üçte biri .Prim sistemi olan bir yerde ceza sistemi de olur.Ceza sistemi yok ve açıklanmıyor ancak cezai bir durum olursa spontane açıklanacak.Zamanında ödeme yapamadığından ve futbolculardan muvafakkatname alman gerektiğinden ceza sistemi yok.Ondan sonra adam anrenmana alkollü geliyor ceza kesemiyorsun.

  4
  1
 8. TOMAS NECİD gibi bi adamı 600-700 bin euro ödeme yapıp neden serbest bırakacaksın,
  çıksın antrenmana sezonu bizde tamamlasın, 200-300 bin euro için adam bırakılır mı
  nasıl bi kafa yapınız var sizin arkadaş

  4
  3
 9. Hala prim muhabbeti yapılıyorsa diyecek söz bulamıyorum.o primi tff futbolculara yolluyor başarı primi yani galibiyet primi klüp borclarınız ödesin diye değil her takımda uygulanan,sistemin bir parcası.klüp dagıtır dagıtmaz orasını bilemem ama futbolcuların hakkı oldugunu biliyorum.klüp üstüne yatamaz o paranın.

  1
  4
 10. necit okadar para alıyor gitmiyor dökülüyor senin hacaların yokmu idmandan sonra özel idmanlar yaptırırsın adama 500 adet şınaf özel idmanlar hem hazırlarsın hem canını çıkartırsın ya adam gibi oynar yada gider sen adama dünya kadar para ver adam sahada yürüsün hep ofsait e düşsün dökülsün bu birazda hocaların suçu necid gibi oynamayanlar veya gelişime ihtiyacı olanlar extra idmanlar yaptırkı hazır olsunlar yada yorgunluktan sahada uyusunlar yada defolup gitsinler hak etmedikleri parayı almasınlar

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu