Bursaspor’a verilen ceza çok ağır

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF), Beşiktaş maçından önce çıkan olaylar nedeniyle Bursaspor'a verdiği 3-0 hükmen mağlubiyet ve 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasının çok ağır ve fevkalede üzücü olduğunu belirterek, "Bunu kabul etmek mümkün değildir" dedi. Seçim bölgesi olan Bursa'nın İnegöl İlçesi'ne çeşitli açılışlara katılmak üzere gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin TFF'nin Bursaspor'a verdiği cezayla ilgili sorularını yanıtladı.

Kararı yolda öğrendiğini ve Twitter'a görüşlerini aktardığını ifade eden Bülent Arınç, TFF'nin stat dışında cereyan eden olayları cezalandırdığını ve kararı hukuka aykırı ve ağır bulduğunu söyledi.

Bursaspor'a çok büyük haksızlık yapıldığını kaydeden Arınç, "Federasyon özerk bir kuruluş. Spordaki şiddeti önlemek için kanun da var. Ancak bu karar ağır ve fevkalade üzücü. Gözlemci bir hukukçu olarak çözemediğim konu; oynanmamış, iki takım da sahaya gelmemiş veya gelememiş, maç sonrası olumsuzluk söz konusu değil. Zarar gören kurum, kuruluş yok. Bursaspor forması giymiş, taş, sopa, kama ve çöp konteynerı kullanarak polisle çatışanlar var. Bu Bursaspor formalılar ne kadar Bursaspor'u destekliyor. Kama, sopa kullananlar taraftar olarak nitelendirilemez" diye konuştu.

Bülent Arınç, iki takım statta olmadığı için maçın tekrarının gerekebileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Şiddeti önlemek için radikal kararlar alınmış olabilir. Birincilik maçı oynayacak veya iddialı bir takımın veya küme düşmesi ihtimali olan bir takımın taraftarının ismiyle kendisini yaftalandığı, üstüne giydiği formayla bu şekilde olay cereyan etse böyle ceza verilebilecek midir? Bu olayların önüne geçilebilecek midir? Dışarıda ne amaçla bunu yaptığını bilmediğimiz serdergenin, şampiyonluğa oynayan bir takımın iddiası olan bir takımın önünü kesmeye ne hakkı vardır. O kadar ağır bir cezadır ki bu olayların arkasını getirecek bir tedbir de değildir.

Kendiden geçmiş holigan tipli insanların ne yapacağını kararlaştırmak mümkün değil. Bu insanların cezalandırılması gerekirken, kaldı ki gözaltına alınanlar tutuklananlar haklarında dava açılanlar da mutlaka olacaktır. Cezaların şahsiliği prensibi içinde en ağır cezalara maruz kalmaları gerekirken, iddiası olan bir takımın kendi şehrinin cezalandırılması çok haksız ve çok ağır bir karardır."

Bursaspor'un Tahkim Kurulu'na gitmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, "Yapılacak şey takımın Tahkim Kurulu'na gitmesi ve Tahkim Kurulu'nun da mevcut durumu yeniden inceleyerek, hatta emniyetle, vilayetle yazışmalar yapmak suretiyle olayların nasıl cereyan ettiğini daha büyük inceleyerek bu konuda hayırlı bir karar vermesidir. Aksi taktirde böyle bir ceza caydırıcı da olmayacaktır" dedi.

Bülent Arınç ayrıca, "Üç beş tane kendini bilmezin ortaya çıkarttığı olay sebebiyle bir takım hakım hakkında adeta ölüm kararı vermek olacaktır. Futbol Federasyonu'nun da Tahkim Kurulu'nun da bu gerçekleri göz ardı etmeden incelemesini olayla bağlantılı olarak bir karar verilmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Cnnturk

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu