Bursaspor’a uğurlu gelmedi ama…

Olay Medya Yazarı İhsan Aydın'ın köşe yazısıdır.

Yeri, yapımı, harcanan mali kaynağı ve bitim süresi çok tartışıldı. Ama Bursa’ya da çok yakıştı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tamamen kendi öz kaynağıyla yapıp Bursaspor’a armağan ettiği Timsah Arena’nın isim hakkı, malumunuz kulübün yeni yönetimince Bitci Park olarak satıldı.

Önceki dönem başkanlarından Recep Altepe’nin projelendirip hizmete açtığı ve başta timsah kafası olmak üzere eksiklerini de Büyükşehir Belediye Başkan Alinur Aktaş’ın tamamladığı Büyükşehir Belediyesi Stadyumu geçmişte ‘dünyanın en ilginç’ statlarından biri seçilmişti.

Haberi geçtiğimiz günlerde gazetemizde de okumuşsunuzdur.

Timsah figürlü mimari yapısıyla dünya futbol otoritelerinin dikkatini çeken Bursa stadyumunun bu kez İngiltere’de yayınlanan Daily Star gazetesinin anketinde ilk sırada yer alması bizi şaşırtmadı.

İngiliz futbolseverlerin oy verdiği ankette, dünyanın en ilgi çeken stadyumları arasında yine Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi Stadyumu ilk sıralarda yer alıyor.

Katılımcıların, stadyumdaki renk seçimi, dış tema, akustik ortama konusunda yorumları gözden kaçmıyor.

43 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin sayılı stadyumlarından biri olan Bitçi Park Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2015 yılında törenle hizmete açılmıştı.

Bursalı Mimar Hasan Sözüneri’nin imzasını taşıyan stadyumun yapımı, yüklenici firma Gintaş’ın mali zorluklar yaşaması nedeniyle uzamış, ikmal ihaleleriyle ancak yıllar sonra tamamlanabilmişti.

Ancak Bursaspor için bu stadyum hiç uğurlu gelmedi.

Süper Lig’den düşen Bursaspor sezonlar geçmesine rağmen hak ettiği yere, yani Süper Lig’e bir türlü dönemedi.

Buna rağmen dünya statları içinde sık sık adının geçiyor olması Bursa için bir gurur.

Büyükşehir Belediyesi Stadyumu bağlantı yolları ve köprüleri tamamen bittiğinde taraftarın ve takımların en kolay ulaştığı stadyumlardan biri haline gelecek.

Bursa’nın, yeni stadyumu ile sık sık dünya futbol gündemine girmesine bir B ursalı olarak biz de sevindik.

Ancak, buranın 24 saat canlı yaşanılır bir mekâna dönüşmesi kaçınılmaz.

Stadyumun dev otoparkının, dükkanlarının, alt kısımlardaki bölmelerin boş tutulması, Timsah başlığındaki kafeterya ve eğlence mekanlarının halen açılamamış olması büyük bir kayıp.

Dev yapının komple kent ve kentliye açılmasında fayda var. Buranın 15 günde bir sadece futbol müsabakaları için kullanılacak olması kentimiz için büyük bir kayıp olur.

Ortak akıl ve istişare ile bu mükemmel yapı rantabl bir şekilde Bursaspor ve kent yararına kullanılmalı.

Bursaspor yönetimi ve kenti idaresi el ele verip, burayı hem kulübe hem kente maksimum fayda sağlar hale getirmeliler.

15 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Daha ilk iki cümleyi okudum gerisini gerçekten okumadım. Recep Altepe stadı yapmış alinur Aktaş kafasını bitirmiş miş. Hani nerde kardeşim biz mi körüz bu stad tamam bitti mi yani ? Milletin kalemi olmayın biraz cesur olun lütfen…

  46
  11
   1. @a.s yorumuna yanıt olarak

    Kardeşim o senin bahsettiğin heykeli yerine gidip gördüm. Öyle senin bahsettiğin gibi değil makariosun kafası önde kaybettiği savaşın ezikliğini yaşıyor. Rahmetli Rauf DENKTAŞ eli havada masaya yumruğunu vuruyor. Sen tamamen algı yapıyorsun. En büyük çivi yi T.CUMHURİYET ini kuranlar çakmış. Ve hâlâ çakılan yerde duruyor. Sen de özgürce geziyorsun. DUÂ ET ONLARA.

    10
    2
  1. @16 BURSASPORLU yorumuna yanıt olarak

   KİMSE KENDİNİ KANDIRMASIN. REZALET VE BAKIMSIZ BİR STAD. TURNİKELER BİLETLERİ OKUMAZ, MERDİVENLER ZİFİRİ KARANLIK, TUVALETLER REZALET. DAHA AKŞAM MARATON BATI KAPISININ ÇIKIŞINI YOLA BAĞLAYAN KISIMDA YERDEKİ MAZGALLARIN BİR BÖLÜMÜ YOKTU. ÇIKIŞTA O ÇUKURA KIZCAZ DÜŞTÜ VE DİZLERİ SOYULDY VE BAYAĞI CANI YANDI. SICAĞI SIÇAĞINA FARINA VARMADI BELKİ AMA SANITIM AYAĞI KIRILDI ( inşALLAH KIRILMAMIŞTIR). HAFTALARDIR BU NE SORUMSUZLUK BU NE VURDUM DUYMAZLIK YAW.

   23
   4
   1. @HERŞEYİM yorumuna yanıt olarak

    arabana yer bulur da stadın önüne koyabilirsen büyük şans…hele maçtan sonra 45 dk da statttan ayrılabilirsen daha büyük şans…ATATÜRK ismi statlardan silinebilir..ama hepsi o kadar…ya kalbimiizden??????

    9
    3
 2. Belediye başkanları yapmıyor bu stadı sanki kendi parasıyla yapmışlar gibi yazmışsınız. O paralar bizim ve bu stad bizim paralarımızla 10 yıldır yapılamadı. Bırakın algıyı.

  17
  4
  1. @Xander yorumuna yanıt olarak

   Beğenmediğin taraf yapınca “zaten bizim paramız, yapacak tabı”
   Beğendiğin taraf yapınca ise ” helal olsun, ne büyük bir hizmet”.
   Adil olmalı insan.

   5
   4
 3. Bir an evvel açık AVM şekline dönüştürülmeli.Sorun şu kaybettiği maç çıkışı ortalığı karıştıran taraftarı olan bir yerden kim dükkan alır.yada maç zamanı kim oraya ailesini götürür.yada Bursa’nın en iyi lezzetlerinin olduğu bir yeme içme yeri gibi düşünülebilir.insanlar sırf aradığı herşeyi bir arada bulma şansı olduğu için gelir bence bu fikir süper…

  8
  5

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu