Bursaspor’a maledemezsiniz!

-BURSA AKADEMİK ODA TEMSİLCİLERİNİN ORTAK AÇIKLAMASI-

 

Değerli Basın Mensupları,

 

Bilindiği üzere; 7 Mayıs 2011 Cumartesi günü spor ruhu ve spor adına yakışmayan bir şekilde stadyum dışında futbol müsabakası öncesinde yaşanan olaylar nedeniyle Bursaspor – Beşiktaş maçı iptal edilmiş, sonrasında yapılan değerlendirmeler bizleri derinden yaralamış, Bursa’mızın imajını lekelemiştir.

 

Yaşanan bu olayları tasvip etmek mümkün olmadığı gibi tüm Bursa’ya ve Bursaspor  camiasına da mal edilmesi büyük haksızlıktır. 7 Mayıs gününe baktığımızda gerçek futbol taraftarının stadyum içerisinde yerini aldığını,  başka bir grubun sportif tepkinin çok ötesinde hareket edip, stada girmeyerek kamu düzenini ihlal boyutuna ulaşan hareket içinde olduklarını hatırlıyoruz.

 

Stadyum dışında sadece birkaç alanda meydana gelen ve kendini bilmez 3-5 kişinin polise taş atması ile başlayan olaylar, sanki tüm Bursa’da gerçekleşmiş, saatlerce sürmüş, çok büyük yaralanma ve maddi zararlara yol açmış gibi aslı astarı  olmayan abartılı haberler  de tüm Türkiye’ye hatta dünyaya servis edilmiştir.

 

Bütün bu yaşananlar içerisinde, Bursasporumuzun tamamen günahsız olduğuna inanıyoruz. Cezalandırılması gerekenler ortadadır. Ve bu kişilerle ilgili  yasal işlemler başlatılmıştır.

 

Bursa’da ne Beşiktaş seyircisinin, ne de Beşiktaş takımının burnu bile kanamadan, sırf televizyon görüntüleri ile maçın başlamasına 1 saat 15 dakika kala maçı iptal etmek,  ardından da 9 maç seyircisiz oynama cezası vermek, insafsızlık ve büyük bir haksızlıktır.

 

Futbol Federasyonu kararını, enine boyuna tartışmadan, araştırmadan, emniyet soruşturmalarının tamamlanmasını bile beklemeden bir saatlik değerlendirme sonucunda vermiştir.

 

Bursa ve Bursaspor seyircisi verilen bu kararla 9 maç bir arada olamayacaktır. Şimdi soruyor ve federasyon ile ilgili kurumlardan cevap bekliyoruz;

 

 

1)            Verilen bu karar saha dışında olmasına rağmen takımları provoke etmek isteyen belli kişileri teşvik etmeyecek midir? Bundan sonra provokatörler yöneticileri, “Olay çıkartırım haa!” şeklinde tehdit ve baskı altında bırakmayacak mıdır?

 

2)            Sporda şiddet yasası kulüpler için mi çıkmıştır? Holigan kişileri hiç ilgilendirmemekte midir?

 

3)           Aynı olaylar İstanbul’da şampiyonluğa oynayan takımların başına gelse    aynı cezalar verilir miydi?

 

 

Kendini bilmez birkaç kişinin saha dışında yaptığı olaylar nedeniyle tüm Bursa ve Bursaspor cezalandırılmıştır. Stadyum dışında ve Bursaspor ile hiç alakası olmadığı halde, rakip takım ve seyircisine hiçbir fiili müdahale olmadığı halde, Bursa’nın ve Bursaspor’un cezalandırılması kabul edilemez bir durumdur. Hiçbir suç, kusur ve ihmali olmadığı halde gerçek Bursaspor taraftarının maç izleme hakkının elinden alınması demokrasiyle özgürlüklerle bağdaşmaz. İbreti alem olsun diye ceza vermek çağdaş dünyada ve hukuk düzeninde mümkün değildir.

 

Oynanmamış bir maç üzerinden karar almak ne kadar hukukidir? Bu karar ile Bursa şehri ve Bursaspor’un milyonlarca TL gelirinin gasp edilmesi, yıkılmak istenmesi, kulübün geleceği ve başarısının ipotek altına alınması, futbola hiçbir katkı sağlamaz.  

 

Bursaspor ve seyircisi centilmen, coşkulu ve renklidir. Geçtiğimiz yıl aldığı Fair Play ödülü ile de bunu ispat etmiştir.

 

Takımlar ve taraflar arasındaki barışı sağlamak için futbol federasyonunun sadece ceza yaptırımı uygulaması yeterli değildir. 

 

Toplumsal olaylarda tahrik ve provokasyon her zaman olabilir. Bu olayda da vardır. Ancak bu olayda Bursa ve Bursaspor yoktur. Verilen bu karar acımasız ve haksızcadır. Verilen cezalar gözden geçirilmelidir.

 

Tahkim Kurulu’ndan yaşanan olayları, daha sağlıklı değerlendirerek, başta iptal edilen Beşiktaş maçının yeniden oynanması olmak üzere, Bursaspor’a verilen ağır cezaların hafifletilmesini istiyoruz.

 

Bursaspor yöneticilerinin, Bursaspor taraftarlarının ve emniyet güçlerimizin diyaloglarının eksikliğinden kaynaklanan olayların büyümesi engellenebilirdi.

 

Sonuç olarak, Bursa’daki akademik odalar olarak ifade etmek isteriz ki; Bursa’nın spora şiddet karıştıran bir kent olarak anılmasını istemiyoruz. Bizler, sportif tepkinin ötesinde davranışları asla onaylamıyoruz. Bu üzücü olaydan ders alınarak, Bursa’yı ve Bursaspor’u sevdiğini söyleyen herkesin bu bilinçle hareket etmesi zorunludur.

 

 

Saygılarımızla,

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu