Bursaspor ya spor kulübü olacaktı ya da…

Bursaspor Kulübü dün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada dernek statüsünden ayrılıp spor kulübü olarak faaliyetlerini sürdüreceğini duyurmuştu.

Dernek üyeliklerinin devam edip etmeyeceği konusunda sosyal medyada tartışmalar yaşanırken Bursaspor Kulübü eski yönetim kurulu üyesi Avukat Öztürk Yazıcı konu ile ilgili bir paylaşımda bulundu.

İşte o bilgilendirme paylaşımı;

Bursaspor Kulübü Derneği; 26.04.2022 tarihli 7405 sayılı Kanun geçici 1. Madde – (3) nolu hükmü gereği tercihini SPOR KULÜBÜ olarak bildirmiş. (diğer tercih -ya da Gençlik Derneği olacaktı) Gerisi teferruat.

Üyelikler kendiliğinden düşmez. Kamu yararı devam eder.

Spor kulübü, yeni Kanunun geçici 1/5 hükmüne göre tüzüğünü yeni Kanuna uygun hale getirip, derneğin tüm üyelerinin kulüp üyeliği hakkını sağlayacaktır.

Tabi burada kanuna uygun yönetmelik ve uygulama gerekecektir.

Özetle, yeni kanunda da dernekteki gibi kurullar (Genel kurul, denetleme, seçimler vs) yer alıyor. Değişen ne olacak derseniz? Spor kulübü yöneticileri için daha ağır müeyyideler ve üst makam içişlerinden spor bakanlığına devir var.

Bursaspor AŞ veya FK olmadı özetle. Böyle bir durum yok.

Ha olur mu?

Yeni yasa A.Ş.‘leşmenin önünü tıkıyor.!

Bu konuda basında yer alan yeterince yazım ve eleştirilerim var.

7405 sayılı Kanunun 15. Maddesi felaket. 29 ve 47. Maddeleri varken yönetecek akıllı adam bulamayız.

Spor kulübü Derneğinin üyelerinin yeni yasaya göre Spor kulübüne geçiş statüsü hakkında Kanunda açık hüküm bulunmaması bile eleştiri noktası, ancak dernek üyeleri tüzükle otomatikman geçiş yapacaktır.!

10 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bursaspor bir spor kulübüdür ve sonsuza dek spor kulübü olarak kalmalı ve kalacaktır.Bursaspor bir günde kurulmadı.FK veya a.ş olması kabul edilir değil, sanki FK veya a.ş olunca tüm borçlar silinecek sanki. Geçin bu işleri yıktınız,düşürdünüz , Bursaspor u taraftarı rezil rüsva bıraktınız sessizliğe vurdunuz itibarımız kalmadı.Alay konusu olduk.Kimse kabul etmez FK olmasını bunun gündeme gelmesi bile yanlış ve kurucu üyelerimize ,İbrahim yazıcı ya, Bursaspor’u birleştiren 5kulübümüzü ezip geçmektir.Bursaspor bir spor kulübüdür bunun ötesi yoktur nokta.

  15
  22
  1. @1963 yorumuna yanıt olarak

   Aş tamamda tabiiki
   Fk ya karşıyız bu yasa bizi ya
   Kurtaracak yada
   Tarihin tozlu raflarına bir daha açılmamak üzere tamamen tarih olacağız
   Çok basit bir kanun
   Ancak uyulmassa
   Çok can yakar.
   Birde bizi bu duruma
   Getirenlere bir hesap
   Madde olsa Çok daha güzel olur .Yapan cezasını
   En ağır bir şekilde ödemeli ki
   Gelende ona göre
   Ayağını yorganına göre uzatır.Eğer öyle bir caydırıcı
   Madde varsa şayet..çünkü
   Bu konularda canımız çok yandı taraftar artık sizin dostunuzum diyene pek güvenmek istemiyor
   Bu durumda mükemmel idareciler varsa onlarda yanıyor takın tarihte bunun örnekleri ve tecrübeleri acısıyla ve tatlısıyla fazlası ile mevcut bilen iyi bilir bilmeyen de kulak ardı eder çünkü işlerine gelmez.
   . iyi akşamlar ve
   Sonsuz Saygılar.
   “Elbet bugünlerde geçecek
   Biraz sabır”eyyy siz değerli ve cefakar renktaşlarım.
   Herkese rağmen. İnadına Bursaspor
   İnadına teksas.

   1. @smyrna yorumuna yanıt olarak

    Sevgili kardeşim diyelim ki a.ş oldu ne olacak.Tüm 1 milyar aşkın borç silinecek mi silinecekse bugün a.ş olsun.a.ş. günü kurtarmaya yarar.Blrç yine kalacak.A.ş olan kulüpler de var.Borç batağindalar.A.ş veya FK olacağı konuşulacağı a bu borcu sokanları soruşturma başlatalım diyen yok.Kampanya FK veya a.ş konuşulmakta.Nerde 1 milyar borca sokanlar elini kolunu sallayarak gezmekteler.Biz Bursaspor olarak ne yaptık hiçbir şey yazık.Bursaspor ismiyle yaşar bu şehirde.Doğru yönetirsen hesabını bilirsen o zaman ne a.ş ye gerek kalır ne de FK ye …

    1
    2
    1. @1963 yorumuna yanıt olarak

     Borç yine borç kalmaz, halka arz yolu açarsın resmi paydaşların-sermayedarların olur. Genel kurul dediğin şey kürsüye çıkıp amigoların aşık attığı yer olmaktan çıkar, her paydaş gelip gereken soruyu kavgasız dövüşsüz gürültüsüz sorar. Cevabını da alır zira muhatabı yasaca doğru cevaplamak zorundadır. Üstelik reel piyasa şartlarına göre fiyatlanırsın, borcun borç olarak kalmaz kazandığın para kimsenin cebine gitmez borcun kapanır. Gelir gider tablon basit dernek defterleri üzerinden tutulmaz koca koca sorgulayanların olur; “bu duruma ses çıkaracak bi tane avukat-siyasi-paralı adam yok mu” diye kurtarıcı beklemezsin, devletin kurumları senin aradığın adam olur kulübün yok oluşuna dur demene yardımcı olur.
     Şu konularda bilginiz olmadan fikriniz olmasın artık…

     4
     1
     1. @Burak yorumuna yanıt olarak

      A.ş de olsan FK olsan başka birşeyde olsan senin borcunu kapatsalar dahi sen borcunu kapatanlara borçlu kalırsın.O zaman her kulüp a.ş olurdu.İstanbul kulüpleri a.ş borçsuz kulüp mü herkesin fikri düşüncesi bilgisi kendine doğrudur ve saygı göstermesidir.

      1
      1
 2. Konunun uzmanları daha iyi bilgilendirebilirlerse sevinirim.
  Bizim taraftarların büyük çoğunluğu sanırım şöyle düşünüyor.
  Bugün şirket olma kararı alınacak yarın şirketleşme gerçekleşecek öbür gün de kulübün borçları bitirilecek.
  Öyle bir dünya yok.
  Prosedürler ve prosedürler için gereken zaman çizelgesi önemli.
  Tüm renkdaşlarıma iyi akşamlar diliyorum.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu