Bursaspor ve Bursa için büyük fırsat

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Timsah Park Dünyaca ünlenmeye ve ilgi görmeye devam ediyor.

Dünyanın en bilinen ve turistik yapıları sıralansa Eiffel Kulesi zirvede yer alıyor.

Bu birçok araştırma sonucu ortaya konmuş bir gerçek.

Yılda 70 milyon turistle yine dünyanın en çok turist ağırlayan şehri Paris, bu çekiciliğinin önemli bir kısmını o “İğrenç” demir kütleye borçlu. 

Eiffel Kulesi için yukarıda yazdığım “İğrenç” tanımı ise bana ait değil.  

Kulenin yapıldığı ve hizmete açıldığı yıllardaki Parisli -onların tabiri ile Parisien yazarlara, gazetecilere, şairlere, aydınlara ait.  

1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel‘in tarafından, Fransız Devrimi‘nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak ‘geçici’ bir süre için inşa edilen kuleden Parisliler o kadar nefret etmişler ki Ünlü Fransız yazar Guy de Mauppasant sürekli Eifel Kulesi’nde bir kafede otururmuş. Neden kuleden bu kadar nefret ettiği halde gidip orada oturduğunu soranlara da “Paris’ te Eifel’in görünmediği tek yer burası” cevabını verirmiş. 

İşte yeni yapıldığı dönemde tüm Parislilerin nefret ettiği o Eifel yaklaşık 100 yıldır Paris’in en çok rağbet gören, turist ağırlayan ve övünç kaynağı yapılarından biri haline gelmiş durumda.  

Peki burada bizi ilgilendiren ne var? 

Timsah Park’ta da benzer bir durum yaşanmıyor mu sizce de? 

Tarihi bir şehir, mimari bir yapı ve şehir halkının o yapıyı bir türlü sevememesi. 

Bilmiyorum bana benzer bir durum gibi geliyor. 

Stada şehrin büyük bir bölümü yerinden tutun da mimarisine kadar her türlü eleştiriyi yapıyor.

Hatta zamanın Eiffel düşmanı Parislileri gibi nefret ettiğini söyleyen çok büyük bir kesim var.

Atatürk Stadı’nın elimizden alınışı buna tabi ki etken.  

Timsah Park söz verildiği gibi Atatürk Stadı’nın yerine yapılsaydı bu eleştiriler olmayacaktı.  

Günün birinde Atatürk Stadı’nın tekrar eski yerinde yükseleceğine inanan ve bunun hayalini kuran biri olarak o konuda kızgın olan herkese hak veriyorum zira aynı duygular içerisindeyim. 

Bu konunun diğer boyutu.

Dediğim gibi inşallah Atatürk Stadı eski yerinde günün birinde yükselecektir. 

O güne kadar biz bu süreçte elimizdekini konuşmalıyız.

Yani Timsah Park’ı tukaka etmek yerine “Bursa ve Bursaspor için nasıl değerlendirebiliriz”i düşünmemiz ve uygulamaya geçmemiz lazım. 

Evet Atatürk Stadı’nın elimizden alınışı nedeniyle Bursalılar da Timsah Park’a karşı bir antipati var; ancak şehir dışı hatta çok daha önemlisi ülke dışında ise Timsah Park’a Timsah formundaki mimarisi nedeniyle çok büyük bir ilgi ve beğeni var.

Biz sevmiyoruz; ama dünya seviyor ve hayranlık duyuyor.

İşte geçtiğimiz günlerde ‘The Home Of Football 43’ adlı twiterde 1,7, İnstagram’da da 48 milyon takipçili bir sosyal medya hesabı Timsah Park’ın fotoğraflarını paylaştı.

Altına baktığımızda dünyanın dört bir yanından 2,5 milyon beğeni, on binlerce yorum yapıldığını gördük.  

Üstelik o yorumlara katılanlar arasında ünlü futbolcular da vardı. 

Üstelik bu ilk kez de olmuyor.

Yaklaşık 5 yıldır Timsah Park Stadı bu şekilde ilgi görüyor ve sosyal medya sayfalarında paylaşılıyor.

Stadın fotolarını görüp “Neredeymiş bu stat?” diye öğrenmeye çalışan dünyanın çeşitli yerlerindeki milyonlarca insan “Bursa” adını da belki ilk defa duyuyorlar ve öğreniyorlar. 

Hal böyle iken mimarisiyle bu kadar ilgi çeken bir stadı bizim pazarlayamıyor olmamız akıl alır gibi değil.

Bu hem Bursa şehri hem de Bursaspor için çok büyük bir ihmal.

İnanın abartmıyorum 6 yıllık Timsah Park, bu kadar kısa sürede 600 yıl önce yapılmış Osmanlı eserlerimiz kadar hatta belki daha fazla Bursa’nın tanıtımına katkı sağlamaya başladı.  

Üstelik tamamlanmamış haliyle.

Bakın bu konuda ilk yapılması gereken stadın eksiklerinin hızla tamamlanması ve yerli yabancı turist turlarına açık hale getirilmesidir.  

Bu konuda Onur Özselek yöneticiyken bir çalışma içine girmişti; ancak çeşitli sebeplerle gerçekleşemedi.

Artık Büyükşehir Belediyesi bu işe el atmalı. 

Timsah Park’ın sadece Bursaspor değil Bursa için önemini kavramak gerekiyor. 

Bursa tanıtımlarında mutlaka geniş bir şekilde yer verilmesi gerekiyor. 

Hatta turizm bakanlığının Türkiye tanıtımlarında da yer alması sağlanmalı.

Eiffel nasıl fuar amaçlı yapıldığı halde tüm Paris’e faydalı hale geldiyse, Timsah Park’ta Bursaspor için yapıldığı halde tüm Bursa’ya faydalı hale getirilebilir. 

Baş kısmı başta olmak üzere eksikleri tamamlanmış, turizm destinasyonları arasındaki yerini almış Timsah Park, Bursa’ya ve Bursaspor’a son derece farklı bir vizyon katacaktır. 

Bursa’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. 

Bu konuda gereken çalışmalar en kısa sürede başlayıp sonuçlandırılmalı. 

Dünyanın ilgisini çeken bir yapıyı bu şekil atıl halde tutmak izah edilebilecek bir şey değil. 

Bu stat diğer turizm ülkelerinde olsaydı şimdiye kadar allayıp pullayıp tüm Dünyanın gözüne sokmuşlardı.

Biz neden yapmıyoruz?

23 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Ya bırakın kardeşim hayalciliği. Timsah arenanın dış şekli dışında ne özelliği var. İçeride nereyi gezdirip ne anlatacaksın insanlara. Başka stadları bilmediğin için kendininkini bir şey sanıyorsun. Aç lille stadını youtube dan izle. Zemin nasıl yer değiştiriyor. Nasıl aynı anda hem konser hem tiyatro gösterisi yapılabiliyor . Ne teknolojiler kullanılmış sen daha stadta çatı taşımaz diye 3d kareografi bile yapamıyorsun. Neden bahsediyorsun ya.

  37
  5
 2. Dediginiz gibi stad eski yerinde yapılsaydı,daha sıcak daha bizden olabilirdi,ama hem lokasyonu ,hem süreci bizi stadtan soğuttu,hele buraya gectikten sonra hep basarısizlik gelmesi,sanki lanetlenmiş stad izlenimi yaratti taraftarda,keske Ataturk stadi kalsaydı da bizler itis kakıs kuyruklara girseydik,kaynak yapmayin lan diye bagirsaydik,bogazimiza kadar kofte dumanlarinin icinden gecip stada girebilseydik,diyenler emin olun epey fazla,ruh denilen olgu bu stadta yok,buz gibi ,samimiyetsiz bir stad yeni stad,onun icindir ki insanlar bir turlu isinamadi bu stada,Allah korusun birde dusursek beyaz grubun en iyi stadi olmasi bile stadin sicakligini yukseltmez.

  33
  7
  1. @Tahsin yorumuna yanıt olarak

   Neden insanlar bu kadar tepki gösteriyor…bilmiyormusunuz…sen kalk Atatürk ismini ortadan kaldır sonrada ilgi bekle…yok öyle yağma…aynı şey Atatürk hava limanı içinde geçerli….

 3. Bursa’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan en başta Bursaspor’un sportif başarısıdır.
  Bursaspor şampiyon olsun, maç kazansın, kupa kaldırsın, o zaman bu statı dünyanın gözüne sokarız.

  29
  3
  1. @KaraMustafa yorumuna yanıt olarak

   O da olacak kardeşim.
   Bursaspor bizlere babalarımızdan emanet.
   Onlar kurdu bizler yaşatacağız.
   Hem de sonsuza kadar yaşatacağız.

  1. @GREEN MİLE yorumuna yanıt olarak

   Burası 7 gün 24 saat yaşayan bir yer haline gelebilir.burasının alış veriş merkezi yapmak boş iş.dibinde sur yapı marka var.burası Türkiye de ünlü lezzet dükkanları bir araya getirilebilir.yani adana nın en iyi kebapçısı Bursa’nın İskender cantık pideli köfte v.santepin en iyi baklavacısı.ne bileyim en ünlü çorbacı,düşündüğünüz ve yemek için gitmek zorunda olduğunuz pekçok lezzeti bir arya getirip hem arenayı canlandırmak ve turizm değeri katmak hemde Bursa ve Bursaspor u tanıtmak çok iyi olur.hatt ilk bire iki yıl kirada alınmasın.am öyle bir yer olsunki insanlar oraya gelmek istesin

   1
   1
   1. @Fatih yorumuna yanıt olarak

    IQ meselesi her anlamda çok önemli.
    3 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatayım;
    Bursaspor’umuz süper ligi bırak, TFF 1’nci ligden bile düşmek üzere iken, yani Bursaspor canını kurtarmak için çaba sarf ediyor.
    Stadı dünya duysa ne olur, duymasa.
    Ortada Bursaspor kalmadıkça stadın ne önemi var?Anlayacağınız seviyede yapabilmiş olmayı umuyorum.
    Eğer hâlâ anlayamadı iseniz lütfen kendinizi yormayın.
    İyi günler temenni ediyorum size.

    16
    12
     1. @Karaormanlim yorumuna yanıt olarak

      Olsun kardeşim.
      Yeni stadın adı ne olursa olsun gönlümüzde ki yeri ATATÜRK STADI olarak kalacaktır.
      Yazarın dediği gibi bir gün ATATÜRK STADI mız yerine yeniden inşaa edilecektir.
      Buna tüm kalbimle inanıyorum.

 4. şu timsahın ağzının olduğu yerde balkonlu bi cafe olsa varya ne işlerdi.. gözlerde led ışıklı bursaspor amblemi falan. ah ulan ah.

  18
  4
 5. Neden bir türlü eski stadın atmosferi,taraftarda kenetlenme,şehirde BURSASPOR için heyecan kalmadı.Eski stadımızda 15-18 yaşında olanların dahi hatıraları vardı.Babalrının sırt ve omuzlarında stada giren küçükler şimdi oradaki heyecanı göremiyorlar.Eski stadla ilgili o kadar çok anılarımız,acı-tatlı hatıralarımız varki bunları ‘TARAFTARIN ANILARI BELGESELİNDE,KİTAP-LARINDA YAZILSA,ANLATILSA ,inanıyorumki çok ama çok farklı bir değer ortaya çıkacaktır.Bunu yapacak her kim olursa BURSA ve BURSASPOR tarihine bir iz bırakmış,imza atmış olacaktır.
  GELELİM YENİ STAD İÇİN YAPILMASI GEREKENLERE:
  1-Stadın çevresindeki demir korkuluklar acilen kaldrlmalıdır.
  2-Stadın altındaki işyerleri yeme-içme,BURSASPOR MAĞAZASI,BURSA HATIRASI olarak üretilen ürünlerin satıldığı mağazalarında olacağı bir AVM vasfında düzenlenmelidir.
  3-NİLÜFER ÇAYI KIYISINDA mutlak surette çay-kafe işyeri,restaurantlar olmalıdır.
  4-Stadın RAYLI İSTASYONU ile Nilüfer çayı arasındaki alan ÇOCUK OYUN PARKI olarak düzenlenmelidir.Bu şekilde çocuklarıda eğlenmeye getirecek aileler işyerleri için potansiyel müşteri olacağından işyerlerinin kazancı sağlanacaktır.
  5-Stadın çevresi ‘PEYZAJ ,olarak gerekirse yarışma ile planı yaptırılmaı ve görüntüsü çevre,yoldan geçenleri cezbetmelidir.
  6-Stadın içi için ise BURSASPOR Yönetimi ile beraber stadın maliki olarak B.Şehir belediye yetkililerince tüm eksikler önce tesbit edilmeli ve akabinde kısa sürede giderilmelidir.
  7-Stad ve çevresindeki işyeri,park,oyun alanı olan yerler her daim temiz tutulmalı,can ve mal güvenliği için 24 saat kamera,güvenlik görevlisi ile takip edilmelidir.
  bU DÜŞÜNCELER NAÇİZANE AKLIMA GELEN AMMA ŞEHİRE VE BURSASPOR’a AİDİYET DUYAN,SEVDALILARIN DAHA ÇOOK FARKLI VE ORİJİNAL DÜŞÜNCE,F,KİRLERİ İÇİN İNTERNET üzerinden fikir araştırması yapılması gerekir.

  16
  2
  1. @gufran yorumuna yanıt olarak

   Ekmeği olmayan vatandaşın vergileriyle bir şekilde stadınız yapıldı artık hayali bırakın. Allah bunun hesabını sorar.

 6. Çok güzel yazı olmuş. Kaleminize sağlık. Bu şehrin böyle farklı bakışlara, farklı düşünmelere çok fazla gereksinimi var. Farklılık zenginliktir zaten. Bu tür düşüncelere yapılan bazı yorumlara bakınca, Bursaspor’un ortak yanımız olduğu ne kadar da fazla sığ düşünen(dünyadan bir haber) renktaşımızın olduğunu görüyorum. Üzülmemek elde değil.

  7
  7
 7. Timsah ın ağız kısmında durup , karşıdan foto çekimi ve/veya özçekim yapılabileck bir platform oluşturulabilirse/oluşturulduğunda Eiffel kulesinde olduğu gibi fotoğraf çekme alanına ücretli çıkış sağlanabilirse , birde güzel hikayeler ile reklamı yapılabilirse neden olmasın. Ayrıca buraya gelenler, sadece Eiffel deki gibi şehir manzarası görmeyip çeşitli alış veriş, yeme içme , eğlenme imkanlarından da faydalanabilirler. Yapacağım diyen için hiç te zor iş değil sadece bürokratik işler olayı engellemesin yeter.

  5
  5
 8. Amerikada öğretmenlik yapıyorum. Burada sene başında öğretmen öğrencilerle tanışır. Ben tanışmalarda hep bursasporumuzun timsah arena stadyumununda fotosunu koyuyorum. Öğrencilerim soruyor hemen burası neresi diye hayran kalıyorlar anlatınca. Ama bilmiyorlar ki bu stadta şu anda bursasporumuz 1. Lig maçları oynuyor hatta belkide seneye 2. Lig maçları oynanacak. Bu arada bana da en çok koyan o. Seneye eğer düşersek maçlarımızı nasıl takip edecem.

  1. @Sas yorumuna yanıt olarak

   Sas kardeşim.
   Seni çok iyi anlıyorum ve hak veriyorum.
   Ben de işimden dolayı senelerce şehir dışında yaşadım.
   Doğduğum büyüdüğüm şehrimin özlemi ile geçirdiğim yıllar boyunca sürekli Atatürk Stadı mızın anıları ile avundum.
   Çok az bir süre önce tekrar şehrime kavuştum fakat yeni stada bir türlü ayaklarım yürümüyor.
   Benim bıraktığım Bursaspor kemik sesleri çıkartan asla vazgeçmeyen sürekli hedefi olan bir takımdı.
   Babamın bana emanet ettiği, şampiyonluk gecesinde tek başımıza şampiyonluk turu attığımız Bursaspor bu değil.
   Yeni stada gidesim yok.
   İnan görmeyim diye yanından yakınından bile geçmedim.
   Seni çok iyi anlıyorum kardeşim.
   İyi görevler.
   Eser her zaman yazar söyler.
   #Başka Bursaspor yok.

   1. @Papazçeşmeli yorumuna yanıt olarak

    Atom Karınca kardeşim.
    Diego.
    Ben Allah ın izni ile emekli olmayı beklemeden şehrime kavuştum.
    Size de kısmet olsun.
    Eser, Panayırlı geldim kardeşlerim.

 9. Ben mimari yapısıyla gurur duyuyorum.
  Eksiklerinin tamamlanması halinde cazibe merkezi haline gelebilir.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu