Bursaspor ve Ankaragücü’nden Bayraktar paylaşımı

Bursaspor Kulübü ve Ankaragücü Kulübü resmi sosyal medya hesaplarından Şehit Asteğmen Abdülkerim Bayraktar'ı andı.

Bursaspor‘un paylaşımında “Vefatının 30. yılında Şehit Asteğmen Abdülkerim Bayraktar’ı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.” ifadeleri yer aldı.


Ankaragücü‘nün paylaşımında ise “Ankaragücü-Bursaspor kardeşliğinin mimarlarından Şehit Abdülkerim Bayraktar’ı vefatının 30. yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.


ŞEHİT ABDÜLKERİM BAYRAKTAR KİMDİR?

Abdülkerim Bayraktar

Bir Bursaspor taraftarı…

1981 yılında Ankaragücü taraftarlarının Bursaspor’u desteklediği Ankara’daki Bursaspor-Trabzonspor arasında oynanan TSYD Kupası maçında o da vardır ve henüz 13 yaşındadır. Sarı-Lacivertli taraftarların bu jesti, her Bursasporlu gibi onu da oldukça mutlu eder. Bir yıl sonra Bursa’da oynanan Ankaragücü-Beşiktaş maçında bu jeste karşılık verirler. Onlar da Ankaragücü’nü desteklemek için tribünlerde yerlerini alırlar.

Aradan bir kaç yıl geçer. Abdülkerim Bayraktar büyür ve üniversite eğitimi için ikiz kardeşi Fehmi ile birlikte Ankara’ya gider. İki kardeş, burada okudukları 4 yıl boyunca sırtlarında Bursaspor formasıyla her hafta sonu 40 yıllık Ankaragücü taraftarı gibi tribünlerde yerlerini alırlar ve Başkent ekibini desteklerler.

Okul sona erer ve Abdülkerim Bayraktar vatani görevi için asteğmen rütbesiyle kışlanın yolunu tutar. Yer, Mardin Savur’dur ve ülkenin diken üstünde olduğu o netameli yıllardan biri daha yaşanmaktadır. Bayraktar, bir yandan eve dönüş için gün sayarken, diğer yandan da tıpkı soyadı gibi, emrindeki askerlere bayraktarlık yapmakta; dağ-taş, dere-tepe demeden terörist avına çıkmakta, ülkesini savunmaktadır.

Takvim yapraklarının 11 Ağustos 1993’ü gösterdiği puslu bir gecede hain bir saldırı Abdülkerim Bayraktar’ın görev yaptığı birliği hedef alır. Çıkan çatışmada alçak bir kurşun genç asteğmeni bulur ve narin bedenini toprağa düşürür.

Acı haber Bursa’ya tez ulaşır. Her şehit evi gibi Bayraktar’ın evine de ateş düşer, yürekler bir kez daha dağlanır. Haber, yalnız Bayraktar’ın evini değil, Bursaspor ve Ankaragücü tribünlerini de alt üst eder. Arkadaşlarının zamansız gidişi onlara tarifi imkansız bir acı verir.

Şehit asteğmenin cenazesi görülmemiş bir dayanışmaya sahne olur. Ankaragücü taraftarları formalarını giyip cenazeye katılmak için Bursa’ya akın eder. O sezonun açılışında Ankaragücü kulübü Abdülkerim için saygı duruşunda bulunur ve Bursaspor’un ilk maçına da gelip, ellerinde “Acınız acımızdır, Abdüller ölmez” pankartı açarlar ve sırtlarında formalarıyla sahaya çıkarlar. O günden sonra iki takım taraftarları arasında ölümsüz bir dostluk ve kardeşlik köprüsü kurulur…

3 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Değerli kardeşim mahalle arkadaşım.
  Allah gani gani rahmet eylesin.
  Mahalleden taşındıktan bir kaç sene sonra askerlik şubesinde sıra beklerken karşılaştık.
  Aramızda iki kişi vardı.
  Konuştuk ve birbirimize hayırlı tezkereler dileyerek ayrıldık.
  Meğer son karşılaşmamız olmuş.
  Ben Burdur da tugayda kısa dönem çavuş olarak görevliydim. Dinlenme vakti gazetelere bakarken hiç unutmuyorum Hürriyet gazetesinin orta sayfasında bir şehit haberi gördüm ve okuduğumda çok üzüldüm.
  Çünkü mahalle arkadaşım değerli kardeşim şehit düşmüş onun haberiydi.
  Tekrar Allah rahmet eylesin.

  3
  1
 2. Şimdi bizi izleyip kiziyorsundur
  Biliyoruz camia 3’e hatta 5’e bölùnmüş
  Durumda herkes Alici, Recepci
  Falanci filanci diye saflari ayirmiş
  Bu kulübün ayaga kalkmasini bekliyor
  Umarim sen ve senin gibileri örnek alip
  Eski günlerimize döneriz
  Mekanın Cennet
  Makamın Ali olsun
  Güzel insan

  3
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu