Bursaspor Tüzel Kişilik Değildir (!)

“Sportif ahlâksızlığa yeltenenleri/bulaşanları cezalandırmadığınız müddetçe kazanan her zaman onlar olacaktır. Futbolun ilerlemesini, futbol sevgisinin geri gelmesini istiyorsanız önce adaleti tesis ediniz”  Aylardır bu lafı ediyoruz.

 

Şikeye, teşviğe kırk takla attırıp legal hâle sokan Futbol Federasyonu, ceza-i yaptırım gerektiren diğer filler karşısında da kafasına göre hareket etmeye/adam kayırmaya/eyyama devam ediyor.

 

Disiplin Kurulu son olarak Bursaspor’a 2 maç seyircisiz oynama cezası vermiş. Sebep nedir? Gaziantepspor maçında tribündeki bir taraftar(!) elinde bıçakla görülmüş.

 

Kendini bilmez bir deli tribüne elinde bıçakla geliyor ve bunu gören diğer taraftarlar bu deliyi derhal etkisiz hale getiriyor. Disiplin Kurulu, temsilcinin bu durumu raporunda belirtmesiyle mi cezaya başvurdu yoksa maçtan bir gün sonra eli bıçaklı delinin gazetedeki fotoğrafını görüp mü ceza verdi Allah bilir!

 

Şu bir gerçek ki, bu tür bir hadise karşısında Bursaspor’a mutlak ceza verilmeli. Bu ceza seyircisiz de olabilir saha kapatma olabilir. Adaletin tesis edildiği bir lig yaşıyor olsaydık, verilen 2 maç seyircisiz oynama cezası karşısında Disiplin Kurulu’nu ayakta alkışlardım. Lakin bu ceza, eyyamın en güzel göstergelerinden biridir. Peki neden?

 

Fenerbahçe’nin kadın ve çocuk taraftarlarının önünde Gaziantepspor ile yaptığı, malum anons saçmalığının da yaşandığı karşılaşmayı hatırlayınız. O müsabakada  sahaya bir bayan/kadın taraftar girdi. Hem de maç oynanırken yani top oyundayken. Peki bunun cezası ne olmalı?

 

Disiplin Talimatı’nın 53/2 maddesi saha olaylarına dair yaptırımların ne olacağını belirtir “Seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeni ile olaylardan sorumlu kulüplere, saha kapatma cezası ile müsabakayı seyircisiz oynama cezaları verilebilir. Saha kapatma cezası ile müsabakayı seyircisiz oynama cezası ayrı ayrı veya birlikte verilebilir”

 

Sahaya yansıma falan değil, direkt sahada olan ve oyunun durmasına sebebiyet veren bu olay karşısında, Fenerbahçe’ye yukarıdaki cezalardan birinin verilmesi gerekiyor.

 

Gel gör ki eyyamcılar çok uyanık maşallah(!) Zira Disiplin Talimatı’nın 100/2 maddesi der ki “Seyircisiz oynanan(kadın ve çocuk taraftarlar önünde) bir maçta seyircilerin meydana getirdiği saha olayları nedeniyle kulübe  saha kapatma veya seyircisiz oynama cezası verildiği takdirde, bu takımın kendi sahasında seyircisiz oynayacağı müsabakalarda ceza alınan sezonun sonuna kadar Protokol Tribünü dışında hiçbir tribüne seyirci alınmaz”

 

İşte bu madde sebebiyle, Disiplin Kurulu Fenerbahçe’ye sadece 5.000 TL para cezası verdi. “Hoppalaaa! Cezalar 53/2’de son derece açık, peki bu para cezası nerden çıktı?” diyenler olabilir. Eyyamın dayanağı 53/3’dedir efendim “Disiplin Kurulu, olayın ağırlığına göre, saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi sorumlu kulüp hakkında yalnızca para cezası vermekle de yetinebilir”

 

Bursa Atatürk Stadı ve Şükrü Saraçoğlu Stadı… İki olayda da cezalar saha olayları kapsamında veriliyor ama  birine para cezası, diğerine 2 maç seyircisiz oynama. Bravo size PFDK (!)

 

Pek tabi ki şunları sormadan da geçmeyeceğiz…

 

1-.E hani kişinin yaptığı eylemler kulübü bağlamazdı (?) Şike yapması mümkün olmayan tüzel kişilik nasıl oluyor da elinde bıçakla stada giriyor (?)

 

2-Bıçak tribündeyken yani sahaya yansıyan bir durum yokken, koca Bursaspor Kulübü’nü cezalandırmak da ne oluyor (?)

 

3-Şükrü Saraçoğlu’ndaki maçta sahaya yansımakla kalmayıp, sahanın içine dalan ve “gelmişken bir de turlayayım” diyen bayan/kadın yüzünden neden uyduruk bir ceza verildi? Yoksa “bayanlar/kadınlar futboldan anlamaz” mı demek istiyorsunuz(?) Aman Simge Fıstıkoğlu duymasın (!)

 

Eyup Karakuş

trabzontv.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu