Bursaspor taraftarını dikkatine!

224 Bursa ve Bursaspor Gönüllüleri Derneği, Beşiktaş maçı öncesinde "Beşiktas maçında kapıda Alkol testi, + 3 aşamalı güvenlik önlemi hakkında açıklama yaptı.

Açıklama şöyle:

Dernek üyelerimizden Av. Cihan Kayrak’ın gündeme dair yazısıdır…

“Hiçbir taraftarımız alkolmetre üflemeye zorlanamaz”

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa sürekli şekilde sanki kobaymışız gibi Bursaspor taraftarı üzerinde denenmeye çalışılmaktadır. Geçmişte, güvenlik güçleri tarafından bu yasanın uygulanması bahane edilerek taraftarlarımıza yönelik birçok haksız ve hukuka aykırı müdahalelerde bulunulmuş, taraftarlarımız hakkında gerçek durumla bağdaşmaz şekilde cezai ve idari işlemler yapılmış, taraftarlarımız mağdur edilmiştir.

Yukarıda bahsedilen uygulamalara bir yenisinin daha eklendiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Spor Toto Süper Liginin 4. haftasında 02.09.2018 tarihinde Timsah Arena’da oynanacak Bursaspor – Beşiktaş futbol karşılaşması öncesinde ve karşılaşma sırasında uygulanmak üzere İl Güvenlik Kurulu toplantısı sonucunda Bursa İl Emniyet Müdürlüğünce Türk futbol tarihinde görülmemiş şekilde; tüm taraftarlarımızın alkol testine tabi tutulmasına, stad içinde ve dışında drone denilen cihaz ile havadan görüntü alınmasına karar verilmiştir.

Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki; 6222 Sayılı Yasanın 18. Maddesinin 7. Fıkrasında belirtilen; “alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde etkisinde olduğu açıkça anlaşılan kişinin spor alanına alınmaması” 14.04.2011 tarihinden yani kanunun yürürlük tarihinden itibaren ilk kez yukarıda anılan karar ile yine Bursaspor taraftarları üzerinde denenmeye çalışılmaktadır.

Bu uygulama iki yönden hukuka aykırılık teşkil etmektedir. İlk olarak hiçbir taraftarımız alkolmetreye üflemeye zorlanamaz, zira bu uygulama temel hak ve hürriyetlerin ihlali olup aynı zamanda Anayasamızın 38. Maddesinde belirtilen; “İdare, kişi hürriyetinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir müeyyide uygulayamaz.” amir hükmüne aykırılık teşkil etmektedir. Öte yandan drone denilen cihaz ile stad içinde ve çevresinde görüntü alınıp kaydedilmesi ise açıkça TCK’nun 134. Maddesinde belirtilen Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçunu oluşturmaktadır.

Emniyet güçlerimiz çok iyi bilmelidir ki; Bursaspor camiası 16 Mayıs 2010 tarihinde Türk futbolunda devrim yaparken aynı yıl Fair-Play (Centilmenlik) Ligi’nde de şampiyon olmuştur. Bursaspor taraftarı her zaman centilmen, yasalara ve devletine saygılı, devletinin çalışanlarına ve güvenlik güçleri destek verip yardım eden, vatanına, milletine ve bayrağına derinden bağlı, tahrik edilmedikçe asla ve asla, şartlar ne olursa olsun hiçbir kişi veya kuruma zarar vermeyen, şehrine ve takımına sevdalı bireylerden oluşmaktadır.

Türkiye’nin iki güzide kulübünün karşı karşıya geleceği şölen havasında geçmesi beklenen bu dev maç idari mercilerce oluşturulan bu hava ile Bursaspor taraftarı için şimdiden işkenceye dönüşmüş durumdadır.

Hoşgörü, kültür ve spor şehri olan Bursamızda, bugünTimsah Arena Stadında uygulanacağı Bursa İl Emniyet Müdürlüğünce açıklanan, yukarıda ayrıntılı şekilde izah ettiğimiz üzere anlamsız olduğu kadar, sporun ruhuna açıkça aykırı olan kararlardan ivedi olarak dönülmesini talep eder, aksi takdirde vr gerektiğinde Anayasamızın 38. Maddesi ile Türk Ceza Kanunumuzun 134. Maddesi gereği bu kararın uygulanmasına sebebiyet verenler hakkında suç duyurusunda bulunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir saygılar sunarız.

Başta Bursa İl Emniyet Müdürlüğü olmak üzere tüm kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Av. Cihan Kayrak

55 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Hocam mülkü amirin buna karar verme yetkisi var .ayrıca ben bu uygulamaya karşı değil taraftarıyım yanımda olkolik küfür eden biriyle oğlumla beraber bazen eşimle beraber onun küfürlerini agrasif hareketleriyle maç seyretmek istemiyoruminanın bazen kendi taraftarıma bile tahammül edemiyorum adam kolayı votkayla karıştırıp maçta zıkkımlanıyo bunun yeri burasımı diye kafasını gözünü kırasım oluyo sizde böyle yazarak insanları kışkırtıp galyana getirmeyin allah aşkına ya

  190
  27
  1. @İrfan demircan yorumuna yanıt olarak

   Ayni alkol yasagini uefa ligi finali yada samliyonlar ligi finalinde yapsinlar yiyorsa. Yasaklarla biryere gelemezsin . Gun gelir arabistanda ki gibi kadinlarin maca girmesini yasaklamaya kadar getiriler isi sonra cok uzulursun.

   2
   1
  2. @İrfan demircan yorumuna yanıt olarak

   Haklısın bende sen gibi düşünüyorum AMA!!! böyle uygulamaları bize yapmalarına karşıyım . Devlet baba ne zaman bizede ÖZ evlat mumelesi yapar ne zaman üçüz seviciliğini bırakıp önce bu uygulamaları onlara yapar ondan sonra bizim zaten boynumuz kıldan ince. Mesala Devletimi arkasına alarak vergi mükellefi bir taraftarımıza vahşice terör estiren o itin hesabını kesse ve bizim tarafada bildirse başlangıç olarak fena olmaz.

   4
   4
  3. @İrfan demircan yorumuna yanıt olarak

   Alkol kullanmayan binlerce kişi var orda ama küfür ediyor. Olay zaten uygulama değil olay bursaspor taraftarı da ilk olarak denemek bize teröristmuammelesi kimse yapamaz. Adam 2 bira içip otobüse biniyor hastahaneye gidiyor sinemaya gidiyor avmye gidiyor sokakta geziyor ama takımını izlemeye gelicek hayır içemezsin ki son yıllarda bursaspor taraftarı kadar vatana millete duyarlısını bulamazsın… Gitsinler gezi destekçisi tribünleri denetlesinler… Alemlerin efendisi Beşiktaş yazabilecek ve ona ses çıkarmayan yanındakilerin oluşturduğu çarşıyı denetlesinler…

   9
   6
  4. @İrfan demircan yorumuna yanıt olarak

   kardeşim stada girerken birşeye üflemek zorunda değilsiniz diyo. zaten ayakta duramayan adamı almasınlar ama ben niye alkolmetreye üfelemek zorunda kalıyorum?

   12
   2
  5. @İrfan demircan yorumuna yanıt olarak

   Kardeşim yazdıklarını sonuna kadar destekliyorum,sarhosun uyuşturucu müptelasının ne işi var statda son derece doğru bir karar, bu vesile ile stadyum kendine taraftar diyen it-kopuk’tan temizlenir.adamlar maça değil içip içip takıma zarar vermeye geliyorlar,ağızları ile içseler insan gam yemiyecek sırf başa bela tip bunlar,stadyum’dan bunları temizleyelim vallahi takım ceza almaktan kurtulur.bunların stadyum’daki varlığı zarar.

   18
   2
  6. @İrfan demircan yorumuna yanıt olarak

   SANA KATILIYORUM VE BU DERNEĞİN VE AVUKATIN NEYE HİZMET ETTİĞİNİ ANLAYAMADIM İÇKİ İÇİP MAÇA GİDENLERE SONUNA KADAR KARŞIYIM İÇENLERİN İNSAN HAKLARI VARDA ORAYA AİLESIYLE ÇOCUĞUYLA GİDENLERİN HAKLARI YOKMU NASIL BİR ZİHNİYET BU ELİNDEN GELSE STADIN İÇİNDE İÇKİ SATILSIN DİYECEK ALLAH BÖYLE BURSASPOR TARAFTARINI KOLLAYANLARDAN BİZLERİ KURTARSIN İNŞALLAH BU AKŞAMKİ MAÇTADA FB MAÇINDAKİ GİBİ VAR SİSTEMİ BJK YE ÇALIŞMASIN

   19
   3
   1. @Iznik. 16. yorumuna yanıt olarak

    Sövecek kavga edecek, haplanacak çeşitli triplere girecek inşallah başına gelince başlarsınız güvenlik nerede diye. O zaman irfan arkadaştan sana tiyatro ya da sinemaya git çizgi film izle der.

    13
    6
   2. @Iznik. 16. yorumuna yanıt olarak

    Hiç kimse benim özgürlüğümü kısıtlayamaz localarda açılan viskilere rakılara laf söz yok iki bira içip gelince ceza aldırıyor geçiniz bu işleri at hırsızı tipli elemanları ayıklasınlar kardeşim içmeden sahaya yabancı madde atanlar ne olucak? Küfür konusuna gelirsek ordaki ortam heyecan neyi gerektiriyorsa o oluyor kusura bakma kardeşim güneye gelme sende o zaman sosyeteye git orda al çekirdeğini izle.

    13
    24
 2. Bunlar olmalı zaten. Adam çekmiş kafayı .maça geliyo o halde. Ondan sonra küfürler yabancı maddeler ne ararsan. Sonra kulübe ceza . Tribün kapatma cezası zaten komple hepimize vuruyor . Onun yüzünden ben niye mahrum kalayım . İçme kardeşim . Şu maça ayık kafayla gel ….

  110
  12
  1. @Bi dakika yorumuna yanıt olarak

   kardeşim stada girerken birşeye üflemek zorunda değilsiniz diyo. zaten ayakta duramayan adamı almasınlar ama ben niye alkolmetreye üfelemek zorunda kalıyorum?

   1
   3
   1. @ankaragüçlü yorumuna yanıt olarak

    E ama kardeşim kimsenin alnında yazmiyo ki şu seviyenin üstünde alkollü diye. Mecburen herkes üfler . Yani eğer hakkaten böyle bi uygulama yapacaklarsa

  2. @Bi dakika yorumuna yanıt olarak

   Ahlaksiz insan sorunlu insan ayik kafaylada problemdir alkole suc atmayin kimi alkol alir eglenir kimi saldirganlasir digerinin sucu ne hadi alkolu yasakladin hapi esrari napicaksiniz ama alkol haram ya herkes ona yürüyor.

   1
   7
   1. @Mustafa D. yorumuna yanıt olarak

    Hala anlamamissin, TC’nin en guzide kulubu biziz renkdaş, uygulasinlar, bizden baslasin hatta bir tek bizde uygulasinlar, millet centilmen ve GERÇEK TARAFTARI gorsun

    17
    7
    1. @tiburon yorumuna yanıt olarak

     Altepe zamanından kalmalar yine türemiş kim bunlar ya ,ben nou camp ta stadta elimde birayla hayatımın en keyifli macını izledim ne demek alkolun ne isi var sporda taraftar tribunde spor yapmaya mı geliyo gösteri var izliyor kimi cekirdek yer kimi kola icer tabi bizim stadta alkol oldun demiyorum ama isteyen icer adam gibi zararı yoksa maca girer izler bu bir özgürlüktür aksini savunanlar basmıs burayı

     1
     3
     1. @Hun7ter yorumuna yanıt olarak

      Zararı yoksa içsin diyosun da. Zarar verenlerin çoğu alkollü hali çıkıyor ama ( hepsi demiyorum. Ayık olup arıza çıkaranlar da var.)

 3. Bizde alkol kullanoyoruz ama mac gunu genellikle icmiyoruz.
  Cunku mac demek benim icin icip sıçıp haplanmak degil.
  Adam haplanmis agzi yuzu kayiyor benim yanimda mac izliyo.
  Istemiyorum kardesim bu takimin taraftarini bole pis taninmasini

  52
  1
 4. Maç öncesi dikkaldırım sokaklarında alkol alan taraftarlarımız alkol almayan taraftarlarımızın özgürlüklerini kısıtlamıyor mu peki? Maç öncesi Eşimle çocuğumla dikkaldırımın ara sokaklarından geçmeye korkuyorum ve bu sebeple de eşime kombine bilet almadım.

  32
  3
 5. Hee uygulanamaz bu akşam polislere söyleyelim bakalım nasıl karşılık veriyorlar hepsinin surat bir karış sanki babasının hayrına duruyor orda ufak birşey olsun da bütün sinirini çıkarsın diye duruyorlar tabi görevini layıkıyla yapanları tenzih ediyorum malesef çok azınlıktalar

  26
  13
 6. İçip içip gelen kesiö genelde maça beleş giren birşeye faydası olmayan kesim. Adam içip geliyor küfür ediyor, sahaya eline geçeni atıyor. Bloklara ceza aldırıyor ama nasıl oluyorsa o bloklar bir dahaki maçta yine dolu oluyor. Soruyorum bun nasıl oluyor. Bilet transfer ediliyor falan demeyin inanmıyorum. Kale arkasında 4 blok hariç komple ceza alıyor, maça giriyorsun 6 blok dolu, alkolik beleşçilerin önüne geçin, hakkımızı yemeyin, yedirmeyin.

  21
  3
  1. @Diafra yorumuna yanıt olarak

   Nasıl oluyor biliyor musun, adamlar kombinelerini başka bloklardan alıp istediği yerde maç seyredip küfür ediyor. Sonra sen küfür etmediğin halde ceza alıyorsun. Küfürlü tayfa sonraki maçta yerini alıp küfür etmeye devam ediyor. Anlatabildim mi…

 7. Aferin avukata, özgürlüğüm kısıtlanamaz, içip içim girmek istiyorum, ayakta duramayacak kadar içersem 2 koluma polis girsin beni taşısın. Elime geçeni sahaya da polise de atarım, küfür etmeye geliyorum kimse engel olmasın olana da küfür ederim. Bir dahaki maç ceza falan olmaz, ceza olucak diye özgürlüğümüz-başkasının hakkına tecavüzümüz kısıtlanamaz. Ceza alsakda ben bir yolunu bulup girerim. İçmeden gelmiş, küfür etmemiş, sahaya Hiçbirşey atmamış olanlar beni ilgilendirmez. Onlar ceza alsın, haklarını yemek istiyorum. Engel olmayın özgürlüğümü kısıtlamayın.

  18
  14
 8. Bizans takımlarına aynı uygulamayı yapın boynumuz kıldan ince volkan Demirel. e şarap. şişesini Bursaspor taraftarımı attı + Bursaspor taraftarımı tribünden çocuk attı bu saydklarım bir kaçı bunlar aynı şeyi üçüzlere bjk GS FB uygulamayı ilk orada yapın yaptırın göreyim.

  12
  5
 9. kardeşim o zaman bütün takımlara ve bütün tribünlere uyguluycaksiniz localarda ve sosyete tribününde içiliyor ….

  12
  3
 10. Çekirdekçi tayfa konuşmuş yine … bu şekilde mac izlemek isteyen ya evinde cay icip maci izlesin yada vipden bilet alsin. Bursaspor tribun kulturu yillardir budur degistiremezsiniz.

  10
  37
  1. @Lylmz yorumuna yanıt olarak

   Senin kulturunu … sen normal olarak maca gelmek zorundasin biz alkol alipta sana uymak zorunda degiliz ne zeka ozurlu adamlar varya normal gibi konisiyo birde

   7
   1
 11. Bu avukat ortalığı karıştırmayı amaçlıyor. İçip içip gelin “Hiçbir taraftarımız alkolmetre üflemeye zorlanamaz” diyor. Kimi ağzıyla kimi gö.züyle içiyor tabi. İçsinler polis üfle diyince “üflemiyorum uleyyn” desinler. Herhangi birşekilden girebilirlerse içerde olay çıkarsınlar. Adam gibi maça gelenlerin hakkını yesinler ceza aldırsınlar. Ayrıca yasaya da itira ediyor. Bu yazı için avukata soruşturma açılması lazım. Hiç iyi niyetli değil

  9
  3
  1. @Diafra yorumuna yanıt olarak

   Nasıl ortalığı karıştırmaya çalışıyorsun.. Ulan değil sen maça gelmek stadın önünden geçen tip değilsin. Gelmişsin bursasporlulara yardımcı olmaya çalışan avukata bok atıyorsun

 12. Sn.Hukukçu kardeşim temel hak-hürriyetlerimiz kısıtlanmasın EVET,amma birinin keyfi ve binlerin zararına olanlardan da mı ders almıyoruz.
  UYUŞTURUCU-ALKOL alarak stada gelen kişi yaptıklarıyla önce kendi taraftarına,kendi takımına ve şehrine zarar veriyor.
  Esasen ben bu açıklamayaı şöyle yapardım’YEŞİL-BEYAZ SEVDALIS FEDAKAR-CEFAKAR TARAFTAR ARKDAŞAIM,KARDEŞİM,her maç önemli amma BJK ile olan bu müsabaka bizler için daha da değerli ve önemli.O nedenle takımımıza pozitif enerji vermek için,taraftarlarımız arasında nahoş olaylara sebebiyet vermemek için ALKOL-UYUŞTURUCU almadan,sahaya yabancı madde atmadan,sin-kaflı sözler sarfetmeden sadece ve sadece BURSASPOR’umuza olumlu tezahüratları yapmanızı rica ederim,
  Haksızlığa uğradığınız ve haklı olan her mağduriyetinizde hukukçu olarak sizlere her türlü desteğe hazırız,
  HEPİMİZ BURSASPOR için KENETLENMELİ VE POZİTİF ENERJİ VERMELİYİZ,

  8
  1
 13. Avukat gardaş içip geliyorum, polise de üflemiyorum dicem. Maça giremezsem, sopa yersem seni sorumlu gösteeceğim. Bildiriyi yayanlarıda,.

 14. Alkole karşıyım da milletin içmesinede karışacak değiliz.Fakat içecek arkadaşlarda kendinden geçene kadar içmesin tadında bıraksın çoğu kavga gürültü bu yüzden çıkıyo adam kendinde değil ne laf anlatabiliyosun nede dayaktan anlıyo.TADINDA BIRAKIN…

  3
  5
 15. Buraya yazı yazıp yasayı savunan taraftara sözüm avukat beye söylemişsiniz tamam size saygı duyuyoruz o zaman sizde tüm stadların kontrol memuru olun gidin başka stadlarda uygulama yapın. yazının tamamını okuyun sadece Bursada uygulama yapılıyor onu belirtiliyor vurgulayarak ayrımcı bir durum var. Hem taşkınlık yapan stada giremez alkollü ya da alkolsüz bu belli bir durum

  2
  5
 16. Eskiden tribünler ne güzeldi şimdi meşale yasak bayrak yasak alkol yasak yakında formayla girmeyide yasaklarlar heryer ak partinin oyuncağı olmuş yazık

  2
  10
 17. Arkadaşlar maç öncesi alkol almakla sahaya madde atmak arasında nasıl bir ilişki görüyorsunuz? Alkol almak yasak bir şey değil bu ülkede. Madem durumdan çok rahatsızsınız taşkınlık çıkaranı(sahaya madde atan, kavga çıkaran, küfreden vs.) statta bulunan binlerce güvenlik görevlisinden birine şikayet edebilirsiniz. Zaten uzun süreli tribüne girememe cezaları alıyorlar. Ben içmek istiyorum, içmeden 90dk olduğum yerde duramıyorum, o yorgunluğa katlanamıyorum size ne yahu?

  1
  8
 18. Bazı taraftarın alkol almasınada gerek yok. Adam yanında çocuk mu var kadın mi var hiç bakmadan 90 dakika sadece küfür ediyor.Alkol metre değil insan metre uygulaması lazım

 19. Bu şekilde yapılan uygulamaya şiddetle karşıyım.

  Passoligi gerçek anlamda neden uygulamaya koymuyorsunuz.
  Komple tribüne ceza vermek yerine gerçek suçluyu ve suçluları tespit edip cezalandırsaydınız bu gün bu tür tedbirlerden bahsetmezdik.

 20. Şu yorumlara bakıyorum da cidden ya bizim taraftar cehaletin dibini görmüş ya da kasıtlı ortam germe peşinde. Hadi adım gibi eminim hiç biriniz yasayı açıp okumadınız, Yahu yazının içeriğini de mi okumadınız kardeşim? Derdimiz alkol mü? Bursa taraftarına yapılan mı?

  Bu arada irfan sen gelme kardeşim. Ya da git saraçoğlunda izle maçı. Sanki alkol alan adamların hepsi kötü küfürbaz, zem zem tayfanın hepsi pırlanta? Tövbe yarabbi!

 21. Kimseyi ilgilendirmez benim alkol almisim almamisim ayakta duramayacak olani zaten stadda isi olmaz yok karimla geliyom cocumla geliyom klasik laflar teksasin ortasina sokmayacaksin cocugunu karini koseden izleyeceksin maci yada maratona gulum kelime yapmayin burda

 22. yıllardır beşiktaş maçlarından önce alkollü bir çok kişiyi maça almadıklarına şahit oldum. neden bugün uygulanıyormuş gibi gündem oluyor. ayrıca istanbulda fb-gs-bjk maçlarında da aynı uygulama oluyor boşu boşuna hey heylenmeyin. bursasporun başarısına odaklanın…

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı