Bursaspor taraftarı sabırlı olmalı

Hürriyet Bursa Gazetesi Yazarı Gürkan Dural'ın köşe yazısıdır.

Her sezon öncesinde olduğu gibi, bu kamp süreci de sezon genelindeki fiziksel ve mental koordinasyon bakımından çok büyük bir öneme sahip olacak.
Kadrosunu genç ve altyapı üzerine inşa eden Bursaspor’da akıllardaki soruyu ise nasıl bir oyun sergileyeceği oluşturuyor.
Henüz hazırlık maçları oynanmadığından, bu noktaya yönelik keskin düşünceler belirtmek oldukça zor fakat oyuncu yapısı ve kimyası, bizlere bu noktada bazı püf noktalar sunabiliyor.
Bunun için de yine genç oyuncuların ağırlık kazandığı 2020/21 sezonunun özellikle ikinci yarıdaki bölümünden bir nebze olsun faydalanabiliriz.

OYUNU TUTAMAYAN BİR TAKIM VARDI

Söz konusu sezonun önemli bir bölümünü altyapı ve genç oyuncularının performanslarıyla geçiren Bursaspor’da, beraberliklerin az görülmesi dikkati çekti.
Ligi yalnızca 4 beraberlikle tamamlayan takım, son 20 yılın en az beraberlikle sahadan ayrıldığı lig süreçlerinden birini geride bıraktı.
O dönemin takım kimyası da düşünüldüğünde; oyunu tutamama faktörü öne çıkıyordu.
Bu alanda tecrübe kazanmaya başlayan yeni isimlerin çoğunluğuyla, oyunu 90 dakika boyunca dengede tutabilmek zor olduğu gibi, artı ve eksiler de Bursaspor’un sonuçlarını belirledi.
Genç ve dinamik yapısıyla Bursaspor, ön alan baskısını artırarak maç boyunca belirli süreler etrafında ciddi baskılar oluşturabilirken, bulduğu fırsatları da değerlendirmesiyle galibiyete ilerledi.
Ancak eksi yanlardan biri olarak da takımın fizik gücünün düşüklüğü, baskı sürecinin maç boyuna yayılmasını engellerken, deneyimsizlik faktörüyle de oyun içi hatalar birbiri arkasına geldi.
Elbette kırılgan bir takım olmasının da, bazı sonuçların olumsuzluğunda en önemli faktördü.

BU SEZON DA KIRILGANLIKLAR GÖREBİLİRİZ

Şimdiye geldiğimizde de; daha genç, daha deneyimsiz ve daha fazla futbola aç bir ekip izleyeceğiz.
Yeni ligin parametreleri doğrultusunda da fizik kondisyonunun ne denli önemli olduğunu biliyoruz.
Dolayısıyla Bursaspor, şayet takviye gerçekleştiremezse yeni sezondaki müsabakalarında oyun içerisinde kırılganlıklar yaşayabilir.
Muhtemelen takımın başarısını belirleyecek olan ana etkenlerden biri de bu kırılganlığın ne kadar minimalize edileceği ve fizik kapasitelerinin üzerine çıkılması olacaktır.
Yine beraberliklerin az görüldüğü, rakiplerin oyun formatına karşı panzehir niteliği taşıyan bir mücadele ve taktiksel yapı, Bursaspor’un galibiyetlerini görmemizi sağlayabilir.

TARAFTARIN DESTEĞİNE İHTİYACI VAR

Tabii, tribünlere de bu noktada önemli görevler düşüyor.
Genç oyuncular, ‘baskı altında futbol’a pek alışık olmadığı gibi, bunu avantaja çevirebilmek de tribünlerin desteğine bağlı.
İç saha müsabakalarında o itici gücü oluşturabilip, teknik heyetin de yardımlarıyla oyuncuların özgüvenlerini ortaya koymalarını sağlamak, sezon genelinde Bursaspor’u bir adım öteye taşıyacak faktörlerden biri olacak.
Oyuna yeniden döndüğümüzde de, yine doğru presler, rakibi ön alanda karşılayabilmek ve çabuk davranabilmek gerekiyor.
Mevcut görünümüyle tamamen toz pembe rüyalar görülmeyeceği gibi aynı zamanda karamsar bakmanın da lüzumu yok.
Bursaspor mevcut potansiyeli itibarıyla, dinamikliğini bu baskı unsurunda kullanarak rakip yarı alanda pek çok boşluklar yakalayabilir hatta rakibin oyun dengesini bozabilen görüntüsüyle de fırsatları ayağına getirebilir.
Futbol matematiği bu noktada deneyimi de istiyor.
Bunun içinse genç oyuncuların pozisyon bilgisinin önemi çok büyük.
Şayet teknik heyetin de işaretleriyle birlikte pozisyon bilgilerinin kısa süreçte adaptasyonu gerçekleştirilebilirse, birçok genç isim tıpkı daha önce de olduğu gibi genç yaşlarına karşın büyük oyunlar ortaya koyabilir.
Dolayısıyla, ön alan baskısının getireceği eksilerden de kurtulabilir.

BİTİRCİ EKSİKLİĞİ BU SEZON OLMAMALI

Bir diğer faktör bitirici eksikliği…
Hücum oyuncuları için ‘top ayağına dolandı’ tabirini, geçtiğimiz sezon da sıklıkla kullanmışızdır.
Bakın geçtiğimiz sezon, son oynanan Menemenspor maçını saymazsak Bursaspor’un oynadığı son 6 maçta 22 kez şut kaydettiği görülüyor.
Bu rakamın muazzamlığını küçük bir kıyaslama ile gösterirsek; Süper Lig’de geçen sezonu şampiyon olarak noktalayan ve futboluyla övülen Trabzonspor, sezon genelini 11 şut ortalamasıyla geçirdi.
Bursaspor ise söz konusu 6 maçta 132 kez kaleyi denerken yalnızca 10 gol bulabildi.
Ligde kalmak için mücadele gösterdiği bu anlarda, net bir santrfor oyuncusu ve deneyimli yabancıları da bulunmasına karşın, aşağı yukarı her 13 şuttan biri golle sonuçlanabildi ve Bursaspor, küme düştü.
Bunun nedeni; takımdaki stres seviyesinin yüksekliği, gol ayaklarının bu noktada yetersizliği ve baskı altında oynamanın getirdiği özgüvensizlikti.

İNANÇLI VE DİNAMİK FORVETLER VAR

Şimdi yeni sezonda ise o kadrodan daha inançlı, daha dinamik fakat daha deneyimsiz oyuncular, Bursaspor’un gol ayakları olacak.
Haliyle her ne kadar, bu dinamik yapıyı kullanarak fırsatlar yakalasanız da o fırsatları da değerlendirebilecek özgüvenli isimlere ihtiyaç duyuyorsunuz.
Mevcut hücum oyuncuları, belirli bir düzeyde deneyim kazansa da lig ilerledikçe, maçlar oynandıkça daha kendinden emin bir performans sergileyecek.
Sadece onlar için değil, takımın diğer oyuncuları için de bu geçerli.
Dolayısıyla da, sezonun ilk bölümleri Bursaspor’un lige adaptasyon süreci olarak geçecek.
Burada mutlaka kayıplar yaşanacaktır, önemli olan belirli bir oyun kimyası üzerinde ısrar ederek, doğru organizasyonu oluşturabilmek.

BURSASPOR İSTİKRAR YAKALAMALI

Bursaspor’un oyunsal becerisini gösterecek bir diğer detay da istikrar olacak.
40 kişiyle başlanılan sezonda kamp süreci 28 futbolcu ile devam ediyor.
Muhtemelen yeni sezonda da bu kadro içerisinden kurgulanacak olan ilk 11’i ve takımı sahada göreceğiz.
Hazırlık maçlarının birer deneme olarak kabul edileceğini düşünürsek, Bursaspor’un doğru ilk 11’ini bulması da zaman alacak gibi görünüyor.
İlk haftanın BAY geçilmesi, Bursaspor’a bu açıdan kısa bir süre daha kazandırdı.
Ancak istikrarlı, kemik bir ilk 11 yapısının oluşması da ligin ilk 5-6 haftalık sürecini alacağından, Bursaspor’un sezon başlangıcından ziyade sezona nasıl devam edeceği daha büyük bir önem taşıyor.

YEŞİL-BEYAZLI TARAFTARLAR SABIRLI OLMALI

Tabii bu noktada ihtiyaç duyulan tek şey de sabır olacak.
Tüm bu parametreler etrafında ana konu da zaten sabır etrafında birleşiyor.
Bursaspor yeni sezonda, yeni bir şeyler ortaya koyacak. Geçmiş dönemler baz alındığında da hem mevcut oyuncu yapısıyla hem içerisinde bulunduğu durum nedeniyle yeni bir yapı ortaya koyma durumunda.
Teknik Direktör Tahsin Tam, bu noktada taraftarın isteklerinin farkında olduğunu ve taraftarı heyecanlandıracak bir oyun ortaya koyabileceklerini söyledi.
Genç teknik direktörün geçmiş çalışmaları da bunu başaracağına yönelik güzel sinyaller veriyor.
Bekleyip, göreceğiz.

11 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. stadyumun tamamına yakını dolu olursa, sahaya çıkan Genç Futbolcu Şampiyon olmuş bir takımın Futbolcusu olduğunu ve bu takımda bulunmanın ne kadar kıymetli bir fırsat olduğunu algılar. Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

  31
  7
  1. @rasimc82 yorumuna yanıt olarak

   Sevgili Bursaspor’lular sevgi dir saygıdır Herseyin çok daha başarılı olabilmesi için olmaz ise olmazlardan sen deplasmanda küfür etmeyeceksin kuvvetli ve akılcı tezaruhat yapıp nefret değil saygı duyulan şampiyon taraftar gibi karşılanacak sin misafire takımın çoluk çocuğun yaptığı kötü de olsa tezaruhatlara karşılık vermeyecek muhatab olmayacak sen takımını destekleyecek sin sen kendi sahanda bedava bilet köşe başlarında alkol alıp kendi futbolcuna küfür etmeyeceksin senin amigolarin yok tirbun dolsun afkan kapısından içeri seyirci alalım dedirtmeyeceksin amigoculuk oldu artık kulecilere itibar etmeyeceksin

   4
   1
  1. @Mavi yorumuna yanıt olarak

   Bi şeyler olur derken?? Tümer’le Sergen mi bunlar amk? Ya da Hagi ile Hasan Şaş mı? Ayaroğlu’yla Cenk anlaşsa noolur? Kalite sıfır. Geçmişte Volkan Şen’le Bakambu’nun anlaşmamış hali bile bunlara en az 10 basardı be amk. Nerdeeen nereye. Recep Oynakbaşı, Ali Tay, Messut Fistan ve Emin Adanur topluca idama mahkum edilip tiz kelleleri vurulmalı.

   6
   4
 2. Geçmiş senelerde düşük performans sergileyen, hata yapan genç futbolculara yapılan tepkiler kesinlikle bu sezon yapılmamalı. Çocuklar zaten tecrübesiz ve üzerlerinde büyük baskı hissedecekler. Her yaptıkları hatada tepki gelirse oyuna küser ve öz güvenleri kaybolur. Bu sezon taraftar bu konuda çok dikkatli olmalı.
  Bu sene gençlerin tecrübe ve öz güven kazanma yılı olacak. Bu yüzden hayalci olmayalım, ligi düşmeden bitirmek bile önemlidir. Eğer bu sene çıkamazsak, seneye tecrübe ve özgüven kazanmış gençlerin içine tecrübeli topçuları transfer ederek ligin tozunu attırırız.

  5
  1
 3. doğru, bilimsel, ama uzun bir yazı olmuş.
  oysa futbol bir bilim dalı değil. futbolun matematiğinde çoğu zaman 2 x 2 = 4 etmiyor. çünkü bu oyunun içinde duygu, his, moral gibi değişebilen insani faktörler var.
  sonuçta oynayacağımız lig ”atla-deve!” değil.
  fizik gücümüzün yanına biraz oyun ve pozisyon bilgisi de eklendiğinde ligde rahat tutunuruz.
  asıl önceliğimiz gelişim,
  yani geleceğin takımını şimdiden hazırlamak olmalı.
  yani işimiz zor ve masraflı değil ama, ne yazık ki yolumuz oldukça uzun.
  yani bu uzun yolculuğu kabul edip katlanacak taraftarlar desteğe devam etsin.
  katlanamayacaklar ”pes!” deyip bu işi bıraksınlar, ya da bir süreliğine taraftarlığı askıya alsınlar.
  çünkü bu kulübün şu haliyle seçeceği ikinci başka bir yol yok…

  4
  1
 4. Taraftarin beklentisi sifir ancak stadyumda seyirci olur ne kadar olur bunu futbolcular ve teknik heyet belirliyecek. Bursa bir futbol kenti seyirci her zaman olur burada taraftarin kitlesi onemli. Bursaspor’u yok eden bu dipsiz yoneticiler ve en az onlar kadar Turk futbolunu eskiyalarin eline birakan kanunlar veya kanunsuzluklar. Bu borc yukunun altindan kalkmak cok zor 10 yil ve fazlasi gerekecek.

  2
  2
 5. 3veya 4trsnsfer yapabilseydik iyi olurdu solbek sağ bek santrafor ve orta saha olarak iyi olurdu ama yapacak bir şey yok gençlerle devam ediyor olmamızdan bir zararı yok sıkınti kırılgan olmaları ve bu lig maçında fizik ve Adele yapılarının düşük olması ve deplasmanlarda baskıyı kaldırmaları zor bu zor zamanda onlara güveneceğiz sunuda unutmayalım Eskişehir ve Akhisar belediyespor genlerle bu duruma düştü gençlere bu kadar sorumluluk sahibi yapmak biraz insafsız Lil gibime geliyor . hayırlısı olsun en büyük Bursaspor

  2
  3
 6. Yaklaşık 10 seneden beri güzel bir şeyler olsun diye sabrediyoruz zaten yine edelim bakalım.Ömrümüzü yedin Bursasporum ama helali hoş olsun…

  1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu