Bursaspor şampiyon olabilir!

İddialar gerçek çıkarsa Fenerbahçe ve Trabzonspor’un küme düşmesi söz konusu. Türkiye’yi sarsan olaylar Spor Toto Süper Lig’in dengelerini ve Avrupa Kupaları’nda mücadele edecek takımlarımızın rengini tamamen değiştirebilir.   Türk futbolunda deprem etkisi yaratan Spor Toto Süper Lig ve Bank Asya 1.Lig’e yönelik şike operasyonuyla ilgili gözler artık yargı sürecine ve Türkiye Futbol Federasyonu’na çevrildi. Soruşturma kapsamında yeni gözaltılar dün de devam etti ancak Türkiye, adı şike ve teşvik iddialarına karışan Fenerbahçe ile Trabzonspor’un Süper Lig’deki akıbetlerine kilitlendi. İddiaların gerçek çıkması durumunda Spor Toto Süper Lig’in dengeleri ve Avrupa Kupaları’nda mücadele edecek takımlarımızın rengi tamamen değişebilir.   55. Madde gündemde   Olayları yakından takip ettiğini açıklayan Türkiye Futbol Federasyonu yönetiminin, soruşturmayla ilgili yargı sürecini bekleyebileceği, kulüplerin lisansını askıya alabileceği veya Disiplin Talimatı’nın 55. maddesini uygulayabileceği konuşuluyor. TFF’nin 55. maddeyi devreye sokması durumunda Fenerbahçe ve Trabzonspor küme düşüyor. Ligin zirvesini oluşturan her iki takımın küme düşmesi sezonu üçüncü tamamlayan Bursaspor’un şampiyon olması ve Şampiyonlar Ligi’ne, Gaziantepspor’un da yine Şampiyonlar Ligi’ne katılması anlamı taşıyor.   Trabzon’u teşebbüs yakabilir   Trabzonspor’u, iddialara göre, “Teşvik primini gerçekleştirememesi” de kurtaramıyor. Çünkü, Bordo Mavili kulübü 55. maddede yer alan “Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bu hükmü ihlal eden kulüpler küme düşürme cezasıyla cezalandırılır” ifadeleri yakıyor. Ayrıca, yine şike ve teşvik iddialarıyla başkan, teknik adam ve futbolcu bazında gözaltıları bulunan Sivasspor, Eskişehirspor ve Giresunspor’un da aynı maddeden küme düşmesi söz konusu. Ayrıca, Beşiktaş’ın kazandığı Türkiye Kupası’nın kaybetmesi de konuşulanlar arasında.    

 

TFF DİSİPLİN TALİMATI  

MADDE 55- MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME   (1)

Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır.   (2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.   (3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.    

 

SPORDA ŞİDDET YASASI  

Yasak Fiiller ve Ceza Hükümleri Şike ve teşvik primi ve Teşebbüs

MADDE 11   (1) Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.   (2) Şike anlaşmasının varlığını bilerek spor müsabakasının anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.   (3) Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde, anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur. Burada Mahkeme Kanunlarından değil TFF kanunlarından bahsediliyor,TFF nın elinde telefon vs kayıt varsa,Mahkeme sonucu beklenmeden TFF karar verebilir.idda edilen kayıtlar Fenerbahçenin ve Trabzonsporun küme düşürülmesi için yeterlidir

 

ensonhaber.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu