Bursaspor kiracılıktan sıkıldı!

Erdoğan Bilenser’in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde inşasına başlanan ve uzayan inşaat sebebiyle, merhum Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in de çabalarıyla ancak 2007 yılında tamamlanarak Bursaspor’un kullanımına sunulabilen Özlüce Tesisleri, Bursaspor’un tüm kulüp idare bölümlerini ve idman tesislerini bünyesinde barındırmasına karşın Timsah’ın tapulu malı değil. Bursaspor, tıpkı Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri ve daha önce bünyesine katıp geri devrettiği Havuzlupark Tesisleri’nde olduğu gibi, Özlüce Tesisleri’nde de kiracı konumunda. Ancak Yeşil-Beyazlı kulüp bu durumu değiştirmek için kolları sıvadı. Kulüp yetkilileri, tesisi kulüp bünyesine katabilmek için çaba sarf ediyor.  

TAHSİS İPTAL EDİLMİŞTİ

Konu, özellikle 2011 senesinde Yeşil-Beyazlı camiada gündemi oldukça uzun süre meşgul etmişti. Zira, tesisin bedelsiz olarak Bursaspor’a devri sıkıntı yaratmış ve bu tahsisin yapılamayacağı gerekçesiyle söz konusu arazi ve tesisin Belediye’ye tahsisi Milli Emlak tarafından iptal edilmişti. Timsah’ın geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden şampiyon başkanı İbrahim Yazıcı, son görev döneminde bu konunun üzerine gitmiş ancak henüz bir sonuca ulaşamadan hayatını kaybedince ve kulübün idari bölümünde kadro değişikliği yaşanınca bu çalışmalar aksamıştı. Yazıcı’nın yönetiminde bulunan Recep Bölükbaşı ve beraberindeki arkadaşlarının yönetime gelmesinin ardından ise Yeşil-Beyazlı kulüp, bu konudaki girişimlerine yeniden başladı. 

 

KANUN NE DİYOR?

Bursasporlu yönetim ve kulüp yetkililerinin bu konudaki çabalarının hukuki bir dayanağı da bulunuyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkilerine ilişkin kanunun 11. Maddesi şöyle diyor; “Genel Müdürlüğün mülkiyetinde veya kullanımında bulunan spor tesisleri, (…) en az üçü olimpik olmak üzere toplam altı spor dalında faaliyet gösteren ve liglere katılan spor kulüplerine protokol ile bedelsiz devredilebilir”

 

HALEN TAMAMLANMADI

 

Öte yandan, Özlüce Tesisleri 7 senedir Bursaspor’un kullanımında olmasına karşın halen tamamlanabilmiş değil. Yapım aşamasında duyurulan proje ile mevcut hal içerisinde farklılıklar yer alıyor. Yeşil-Beyazlı kulüp son olarak Osmangazi Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi aracılığıyla tesise iki antrenman sahası daha yapmak için çalışmalara başladı. Oysa projeye göre, tesis içerisinde toplamda 6 antrenman sahası, 1 ayak tenisi sahası, kapalı bir büyük çalışma salonu, A takım binası, futbol okulu binası ve bir sosyal birimler binası bulunuyordu. Bugün Özlüce Tesisleri’ne bakıldığında, 6 antrenman sahasından yalnızca 2 tanesi yapıldı. Diğer binalardan ise yalnızca A Takım binası inşa edildi. Diğer büyük dört yapı inşa edilmedi.

 

KENT Gazetesi

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu