Bursaspor için kenetlenme zamanı

Bursaspor daha önce de sıkıntı yaşadı ama şu günlerde tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Çünkü mali soruşturmanın ardından gelen tutuklamalar yönetimde krize yol açtı. O nedenle şimdi Bursa kamuoyuna büyük görev düşüyor. Herkesin Bursaspor’un yanında yer alması ve destek olması gerekiyor. Çünkü başka Bursaspor yok. Bursaspor geçmişte de sıkıntılı süreçler yaşadı. Ama bu kez çok farklı bir durumla karşı karşıya.

Çünkü…

Başkanı, başkan yardımcısı, eski bir yöneticisi ve genel müdürü tutuklu. Onlarla ilgili kararı elbette yargı verecek. Yanlış yapılan iş varsa, o yanlışı yapan cezasını çeker, adalet de yerini bulur.

Ama…

Ne yazık ki bu olayda Bursaspor Kulübü ağır yara aldı, imajı bozuldu. Bursaspor’la birlikte küme düşüp Bursaspor’la birlikte şampiyon olduğu için Bursa’nın da imajı bozuldu.

Üstelik…

Daha yakın bir süre önce, hiç de hak etmediği sporda şiddet görüntüleriyle ülke gündemine gelmiş bir kente ikinci darbe oldu.

Üstelik…

Bu sütunlarda dün de vurguladığımız gibi, adli soruşturmanın getirdiği yönetim krizi, kurumsal anlamda Bursaspor’un yarını ile ilgili sıkıntılar oluşabileceğini gösteriyor.

Örneğin…

Zaten sezona 4 maçını dış sahada ve seyircisiz oynama gibi çok ağır bir ceza ile başlamak durumunda olan Bursaspor, yönetimindeki bu kriz nedeniyle transfer yapamama durumuyla karşı karşıya.

Aynı şekilde…

İş dünyasının polis sorgusu nedeniyle duyduğu tedirginlikten dolayı kombine bilet satamama riski de sürüyor.

Böylesine bir tabloda, yani transfer yapamamış ve gelir getirecek adımları atamamış bir Bursaspor’un sorunlu başlayacağı ligde neler yaşayabileceğini insan düşünmek bile istemiyor.

Açıkçası…

Ligden düşmeye kadar gidebilecek çok tehlikeli bir yol açılmış durumda.

O bakımdan…

Bugün için Bursa’ya düşen bir görev var: Bursaspor’a sahip çıkmak.

Hem de…

Bugüne kadar hiç görülmemiş ve bundan sonrası için örnek olacak bir kent bütünleşmesi sağlanarak Bursaspor’a sahip çıkmak ve Bursaspor’un çevresinde kenetlenmek gerekiyor.

Bursaspor gerçekten çok kritik bir süreçten geçiyor ve çok zor durumda. Böyle bir süreçte destek olmak, sahip çıkmak, yanında yer almak da hepimizin görevi.

Başka Bursaspor yok.   ***   Sağlam duruş: Gemiyi terk etmeyecek   Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam için slogana dönüşen “Adam gibi adam, Ertuğrul Sağlam” tezahüratını kim bulmuşsa aklına sağlık.

Çünkü…

Ertuğrul Hoca her hareketi ve her açıklamasıyla bunu gösteriyor. Dün de kamuoyunun karşısına çıktı ve ekip olmanın önemini ortaya koydu.

Bu sütunlardan yaptığımız çağrıdaki gibi, “Bu geminin kaptanı benim” dedi, yaşanan sorunlar nedeniyle gemiyi asla terk etmeyeceğini söyledi.

Kuşku yok ki, Hoca’nın sözleri kamuoyu için güvence. Bursa rahat bir nefes aldı.     ***   İşte sporda şiddet… Fenerbahçe kupayı bile alamadı   Bursaspor için kâbus Beşiktaş maçı öncesi yaşanan olaylarla başladı. Polisin, stadyum önündeki caddede bekleyen taraftara gaz bombalı müdahalesi sonrası yaşanan olaylardan polise taş atıp pala sallayan taraftarlar görüntüleri kaldı.

Gelin görün ki…

Önceki akşam İstanbul’daki Abdi İpekçi Spor Salonu’nda basketbol liginin final maçında Galatasaray’ı yenen Fenerbahçe şampiyon oldu.

Fakat…

Maçın ev sahibi olan Galatasaray taraftarı bitiş düdüğüyle birlikte ellerine geçeni sahaya fırlattıkları için şampiyon olan Fenerbahçe takımı sahada sevinemedi, soyunma odasına kaçmak zorunda kaldı.

Sonrasında…

Fenerbahçe takımı kupayı almak için de sahaya çıkamadı. Yaklaşık bir saat sonra, tribünlerin boşaltılmasının ardından boş salona çıkıp kupayı alabildiler.

Bütün bu süreçte Galatasaray Başkanı Ünal Aysal uzun süre taraftarı sakinleştirmeye çalıştı, ama başaramadı. Onu bile dinlemediler.

Bütün bunları…

Televizyon ekranı karşısında dehşetle izledik.

İlk kez bir takımın şampiyonluğa sahada sevinemediğini gördük. İlk kez şampiyon olan takımın kupasını almak için sahaya çıkamadığına tanık olduk. İlk kez seyirci boşaltıldıktan sonra kupa töreni yapılabildiğini izledik.

Sporda şiddet işte bu.

Ama…

Bu şiddeti uygulayıp sahaya öfke yağdıran Galatasaray taraftarına ne bir gaz bombası atıldı, ne de bir cop kalktı, ne de dağıtmaya kalkan çıktı.

Bursa ise yaşanmamış şiddetten nerelere geldi, Bursaspor aldığı ağır cezalarla ne durumlara düştü.  

 

Ahmet Emin Yılmaz

Olay

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu