Bursaspor güven aşılıyor

DHA Muhabiri ve Hürriyet Bursa Spor Yazarı Gürkan Dural'ın köşe yazısıdır.

Son dönemlere baktığımızda, dünya bir değişim sürecine girdi.

Kuşak farklılığı, beraberinde olaylara yeni çözümleri de getirirken; daha rasyonalist, daha teknoloji ile bütünleşmiş yaşamlar, merkezimiz haline geldi.

Bu durumun, elbette spora da yansımalarını yakinen görebiliyoruz.

Bursaspor Kulübü’nün yönetiminde bayrak değişiminin ardından 56 gün geride kaldı…

Atılan adımlar, ortaya konan duruş ve bununla birlikte çözüm odaklı davranışlar, camianın umutlarını yeniden yeşertti.

Tam da camianın ihtiyacı olduğu üzere…

Genelde ülkemizde başarılar, geçmiş tezahürler ile kıyaslanır ve o kıyasın bir sonucu olarak ölçütleri belirlenir.

Ancak günümüzde bu değişti; artık yeni dönemde, başarılar; yenilikçi bir anlayış ortaya konularak, akılcı bir yaklaşım ile çözüme gitmek üzerine kurulu.

Biraz felsefi gelebilir ancak, yönetimin hamlelerini anlamak için bunun tabanını da iyi idrak etmek gerekiyor.

Günümüz futbolunun özellikle endüstriyel yönüne uyumlu, kentin nabzını iyi bilen ve yaşanan toplumsal olaylarda da direkt olarak sergiledikleri duruş ile sivil toplum örgütü niteliğine bürünerek, bir kulüpten daha fazlası olma özelliğini Bursaspor’a hatırlatan bir yönetim anlayışına şahitlik ediyoruz hep birlikte.

Yavaş yavaş bunları açacak olursak;

İlk etapta sayın Emin Adanur’un liderliğinde başlayan hareket, yalnızca Bursaspor kökeninde değil, değişen Türk yönetim tarzına da işaret.

Bugün yeni kuşaklar, gençler, nasıl ki apolitik bir görüntüden uzak bir şekilde toplum sorunlarıyla daha da ilgili haldeyse, yönetim de başkanlık makamındaki dinamikliğin, gençliğin ve bunun getirdiği heyecan ve isteğin bir yansıması.

Pek çok kulübün de değişen yönetimlerine baktığımızda, genç kesimin ağırlıkta olduğunu görebiliyoruz.

Sayın Adanur bu noktada, tribünlerden gelen biri olarak başkanlık makamına ulaşılabileceğini, kendisinin bu noktada yönetimiyle birlikte elde edeceği başarıların da, Bursaspor’a değer kazandıracak nice genç ismin hayaline de yol açabileceğini dile getirmişti.

Bu durumun etkilerine bakacak olursak; nasıl ki siyasette genç isimlerin söz almaları önemliyse, kulüp yönetimlerinde de bu dinamiklik, milyonlarca sevdalısı bulunan kulübe olan ilgiyi artırabileceği gibi aynı zamanda direkt olarak kulübün gelişimine katkı sağlayabilmenin de önünü açıyor.

Devamında ise şeffaflık en büyük unsur.

Kulüp düzeyinde gerçekleştirilen hamlelerin direkt olarak kamuoyu ile paylaşılması, ekonomik duruma ilişkin güncellenen bilgilerin vermesi, samimiyetin de camiaya hissettirilmesi, kulübe olan güveni de kamuoyuna yeniden aşılıyor.

Hali hazırda gördüğümüz destekler bunu gösterirken, bir başka genç oluşum olan Bursasporlu Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BURSİAD) deplasman sponsorluğu açıklamasında da bu noktanın özellikle vurgulandığını gördük.

Sizler, akılcı hamleler ile çaba gösterirken; bu çaba, pek çok kesim tarafından görülüyor ve takdir ile karşılanarak, Bursaspor sinerjisini ortaya çıkarıyor.

Bunu bir başlangıç olarak kabul edecek olursak da, yönetimin bu kimliğini artırarak sürdürmesi, Bursaspor’u çevresiyle barışık, toplumsal olaylara farkındalıklı ve güven üzerine inşa edilen bir kulüp haline getirmesi, uzun vadede sonuçlarını verecektir.

Ve elbette transfer tahtası mevzusu…

Bu durum için yürekten tebrik etmek gerekiyor zira; hiçbir oyuncu satışı gerçekleştirmeden, çeşitli kaynaklar oluşturularak ve fedakarlıklar yapılarak açılan transfer tahtası, yönetimin vaatlerinde, sözünü tuttuğunun bir göstergesi.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

Bursaspor transfer tahtasını açarak, yalnızca Süper Lig iddiasını kuvvetlendirmekle kalmayıp; aynı zamanda camiaya da, kalıcı bir güven aşıladı.

Ne tür zorluklarla sürecin sürdüğü hepimizin malumu…

Hele ki, bunun başarılmasını istemeyen pek çok odakla da aynı anda mücadeleye karşın…

Yaşanan sorunlarda ortaya konan dik duruş ile birlikte, inatçı ve kararlı adımlar da tahtanın açılmasındaki en büyük faktörlerden.

Sayın Adanur’un da, bu noktada kararlı kimliğini de düşünürsek, sonraki süreçler adına Bursaspor’un haklarının her mecrada, son derece savunulacağını görmek, doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bir diğer güzel hamle de genç oyuncularla yapılan sözleşmeler…

Ali Akman olayı yaşamış bir camia, hatırlayalım; haftalarca bu konuda enerjisini harcamış, hatta durum kişisel fikrimce sahadaki oyuncuları da etkileyerek, çeşitli puan kayıplarına da neden olmuştu.

Böyle bir durumdan sonra, potansiyel yetenekler ile yapılan uzun vadeli sözleşmeler, hem o oyunculara ilk baştan güveni ortaya koyuyor, hem de Bursaspor’un benzer bir durum yaşamasının önüne geçiyor.

Oyuncular da, bu güven durumunu yakından görüyor olacak ki; pek çok isim, zorluk çıkarmadan geleceğini kulüpte şekillendirmeye karar verdi.

En başında da dile getirdiğimiz üzere; futbol aklı günümüzde değişmiş durumda.

Bugün, ekonomik şartlar ile iletişim, pek çok noktada doğru ve geleceğe yönelik hamleleri beraberinde getiriyor.

Camia da ortaya konan duruşlara kayıtsız kalmadığı gibi desteklerini sunarken, futbolcular da kulübe olan aidiyetliğini gösteriyor.

Belki bu durum kısa vadeli planlarda direkt olarak sonuçlarını göstermeyebilir, ancak orta ve uzun vadeli planlarda bu yönetim anlayışı, muhakkak kulübü başarıya doğru sürükleyecektir.

Bize düşen ise, bu noktada tek bir kimlik etrafında toplanıp, Bursaspor’un küllerinden doğuşuna destekte bulunmak.

Zira, hepimiz aynı geminin yolcularıyız.

Kentin en büyük marka değeri olan Bursaspor yükseldikçe, bu kentin ekonomisi de yükselir, basını da yükselir, cazibesi de…

Her zaman vurguladığımız üzere; Bursaspor, yönetimin açtığı bu yolda kenetlendiği takdirde, ulaşamayacağı başarı yoktur.

Yeter ki o birlik ve bütünlük sağlanabilsin.

21 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Değişim Bursasporumuzla başladı Bursasporumuzla devam edecek !
  Bu kulübün adını asla silemeyeceksiniz !
  Hangi camia diye sorarlarsa, “BÜYÜK BURSASPOR CAMİASİ” dersiniz !

  59
  2
   1. @Erhan yorumuna yanıt olarak

    Başkan sana inanıyoruz yazmışsın beğenmeyen arkadaşlara ali ay, bölükbaşı gibi başkanlar lazım demek ki

 2. Bursaspor böyle güzel,pozitif düşünceler ile yazılarını yazan gazeteci kardeşlerimizle beraber yükselecek ve yücelecektir.
  Bu hassas makalen adına çok teşekkürler gazeteci kardeşim.

  21
  2
 3. Gerçek anlamda Bursasporumuzu yönetenler camiyaya bir güven veriyor ve bu artarakta devam edecek İnşallah. Doğruluk ve doğrulardan sapmadan zafere yelken açacağız eveAllah. Bu arada yazıda çok yenilikçi, klişe sözlerden uzak, içinde gerçekleri analiz eden ve ileriye dönük saptamaları barındıran bir mekale tadında , tebrik ederim.

  17
  1
 4. Değerli Bursasporluyuz sitesi ve taraftar Bursalı hemşehrilerim, renkdaşlarım,
  Bu site aylar önce Emin Adanur’u bizlere tanıtmaya başladığında inanın hiç ısınamamıştım. Acaba bu gördüğümüz kötü başkanlardan daha kötüsü mü gelecek? Bu kişi takımımızı daha içinden çıkılmaz bir şekilde borçlandırıp dibe doğru çakılmamıza yol mu açacak? Fırsatçı mı, yandaş mı, çıkarı ne bilmiyordum. Birçok kişi de temkinliydi…

  Umarım yanılmam şimdi. Kendi bütçemden bu utancımın ve genç başkanımıza desteğimin bir göstergesi olarak artık bütçemiz elverdiğince takımımıza katkıda bulunacağım. Artık passolig almam yeminimi de bozuyorum maçlara da geleceğim. Bütün İstanbul deplasmanlarında ve gelebildiklerimde seninleyim BURSASPOR…
  BURSASPOR SEN ÇOK YAŞA CANIM FEDA OLSUN SANA…

  11
  1
  1. @Diego yorumuna yanıt olarak

   İşte taraftar dediğin budur diyebileceğimiz bir yorum olmuş.
   Bütün hislerini iki paragrafa sığdırmış sın.
   Bunu yaparken de hepimizin hislerini yazıya dökmüş sün.
   Anlaşılan bu sezon şampiyonluk kaçınılmaz olacak.
   İyi günler.

  2. @Diego yorumuna yanıt olarak

   diego kardeşim hislerime resmen tecüman olmuşsun aynı bende senin gibi düşünüyorum kalp rahatsızlığım nedeniyle maçlara gitmez olmuştum ibrahim yazıcıdan sonrada iyice soğumuştum bursaspordan ama şimdi içim içime sığmıyoR elim erdiğince bütcem yettiğince bursaspora destek vereceğim artık maçlarada geleceğim varsın kalbim dursun bursaspor için emin başkan için canım feda bu isyan kimmiş diye soran olursa BÜYÜK BURSAPOR CAMİASINDAN BİRİ DERSİNİZ bu camiadan olmak benim için şereflerin en büyüğü

   1. @isyan yorumuna yanıt olarak

    Aman kardeşim sen yine de temkinli ol.
    Maçlara gitme diyemem fakat eğer gidersen çok dikkatli olman gerekecek.
    Çünkü anlaşılan bu sezon Bursaspor sezonu olacak gibi.
    Tribünlerde de TV başında da hop oturup hop kalkacağız gibi görünüyor.
    Sen maçlara gitmeden önce ilaçlarını ihmal etme.
    Kalp bu tehlikesi var.
    Aman diyelim kardeşim.

    1. @Papazçeşme'li yorumuna yanıt olarak

     CANIM BURSASPORUMU TFFDE GÖRMEK BENİ DAHA COK ÜZÜYOR KARDEŞ İNŞALLAH CIKARIZDA O MUHTEŞEM GÜNLERİMİZE DÖNERİZ TAVSİYEN İÇİNDE SAĞOL KARDEŞİM ADAMSIN

 5. Bide maçlarımızda hakem tarafindan dograndigimzda federasyona yuklenecek ses getitecek hakkimizi arıcak biride çıktımı tamamdir

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu