Bursaspor gerçek ligini ve eski havasını kaybetti!

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Geride kalan transfer sezonunda özellikle alt liglerde ön plana çıkan genç futbolcular elbette oldu ama özellikle Anadolu takımlarında gündeme oturan futbolcu sayısında ciddi bir azalma var.

Geçmiş yıllarda çok daha fazla sayıda ses getiren yıldızlara tanık olurduk.

Anadolu kulüplerinin ‘ucuz adam bul, pahalı sat’ mantığıyla kadrolarını ticari amaçlı bol yabancı ile şişirmesi, yerlilerin önünü kapattı… Hal böyle olunca da forma şansı bulmakta zorlanan bizim çocuklardan sivrilip öne çıkan futbolcu sayısı bir elin beş parmağını aşmadı.

Kanımızca bu sıkıntının başlıca nedeni transferde yabancı futbolcu sayısının neredeyse sınırsız hale gelmesi…

Anadolu kulüplerinin en büyük sıkıntılarından biri, sahip oldukları değerleri (Yüksek fiyatla da olsa) çok çabuk ellerinden kaçırmalarıdır. Kimsenin yıldızlarına ya da yıldız yaptıklarına sahip çıkma gibi bir derdi yok! Talibi çıkıp da parayı bastıran oldu mu, gözü kapalı kadrosunu boşaltıyor. Sözgelimi; ‘Birer futbol kenti’ oldukları taraflı tarafsız her kesimden tartışmasız kabul gören Bursaspor ile Eskişehirspor kulüpleri…

Bursaspor…

Ozan Tufan, Şener Özbayraklı, Serdar Aziz, Sercan Yıldırım, Volkan Şen, Enes Ünal ile Batuhan Altıntaş, Okan Koçuk, Ali Akman gibi öz değerlerini yakın geçmişte paranın cazibesine kapılarak gözünü kırpmadan sattı.

Malum bu sezon başında da alt yapı ürünü Burak Kapacak İstanbul’a gönderildi. Keza İsmail Çokçalış’ın uzun süreli sakatlık sorunu olmasa büyük bir ihtimalle oda aynı akıbeti yaşayacaktı…

Peki; kasaya onca para girdi de ne oldu?

Şampiyon apoletli Timsah eski gücünü, ama en önemlisi gerçek ligini ve de eski havasını kaybetti!

O para neye yaradı?

Hiç!

Kulübün kasası doldu, havası boşaldı sonra da borç tavan yaptı!.

Bu mudur?

Eskişehirspor…

Son yıllarda ticari amaçlı küçülmeye giderek kadrosunu boşaltmanın bedelini ağır ödedi. Alper Potuk, Veysel Sarı, Tarık Çamdal, Erkan Zengin ve Aytaç Kara, Dorukhan Toköz gibi parlatıp cilaladığı yıldızlarını sattı da ne oldu?

Kulübün kasası doldu, yılların Es-Es’i 2. Lig’e yol oldu!

Bu mudur?

Onca adam sattın ama yinede gırtlağa kadar borca battın…

Evet; işte budur!

13 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Eskişehirspor u örnek göstermek bile bizim borcun yanında abes kalıyor Eskişehirspor un borcu bizim 4 te 1 imiz hatta 80 milyon bulursak tüm borcu temizleriz diyorlar bizimkisi artık ödenebilir borç aşamasını geçti 1 katrilyon yani 1 milyar TL hemde 1.ligde üstüne birde sonuncuyuz Bursaspor buradan dönerse cidden mucize olur Eskişehirspor un borcu bir şekilde bitirip dönme umudu varda biz 2.lige düşersek gerisi dahada aşağı olur keşke bazılarının sandığı gibi dibe kadar düşünce borç silinse maalesef en dibe kadar düşsek bile borç silinmiyor

  28
  1. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   Artık 1 Miyar TL Borç İle Sadece Bursaspor Ezilip Yok Olma Noktasına Gelmedi- Şehrin Futbol Yazarlarınada İş Kalmadı ve Sonuçta Bursa’nın 2-3 Gazetelerin Satışlarıda Dibi Buldu Bursaspor Yoksa Onlarada İş Yok – Aynısı Yerel Bursaspor ve Spor Haberleri Yapan TV’lerde Nanik Çalıyor Yani Bursaspor Başarılı Değilse Onlarada Reklam Parası Yok ve Sonuçta “Fin” “Son” Onlar İçinde! Hala Bu Kulübü Borç Batağına Sokan Yönetimleri Koruyun Araştırmayın İFŞA Etmeyin Nasıl Bursaspor’u Zıbıldak Bıraktıklarını ve Ucu Sizede Dokunacak Sonunda İşsiz Kalacaksınız!

   6
   1
  2. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   Kulübe kilitli vurup Yıldırımsporu Bursaspor’a çevirmekten başka türlü bu borçtan kurtulamayız. Tabi prosedür kanun nedir ne olur anlamam o işlerden ama Bursaspor bu borcun altından kalkamaz.

   11
   11
   1. @ALİ yorumuna yanıt olarak

    Emin beyin bot’ları okumasın bu yorumu. Sosyal medyada linç yersin bak. Ya kuzgun başa, ya Emin leşe. Hu Allah bismillah

 2. Ben her zaman bunu savundum ama bazıları vakifköy hain kaçıyorlar , onlarla başarılı olmaz diyip duruyorlar.Şahsen ben gençlerimizin başarılı olduğunu düşünüyorum kaçanlar ise menejer oyunu , başkanların para indirmesi veya aile ve çevre baskısı ali mesela daha genç çoğu şeyi idrak edemez çevresinde sevgidiği saydığı bir kişinin sözlerine güvenir ali akmanın ailesi düzgün bir aile değil ayrıca altyapımızda adam gibi karakterli hocalar yok gençlere futbol ahlakını öğretecek onun için gençleri suçlamanın anlamı yok normal a takımda alt yapıdan çıkarttığımız kemik kadro var bunlardan iskelet oluştu biraz bunların yanına tecrübeli ligi bilen kaliteli 5-6 isim yeterli olurdu ayrıyetten ileride satmak için genç yabancı 2 tane tabi scot ekibi iyi olması lazım oyuncu kötü çıkarsa boşuna kulübün parası gider artı u19 , u18 , u17 ve u16 da başarılı potansiyalli oyuncuları a takıma kazandırılmalı ileriye dönük iskelet oluşması için yönetim açıkcası yok pahasına burak kapacagı sattı elde ismail yüksekte , diğer sağ bekte kiralık geldi kim başkan olursa olsun babasının hayrına bişey yapmaz bakın görün ileride herşey ortaya çıkacak 850 milyon TL lik borcu geldikleri gibi 1 milyar olduğunu açıkladı dostlar alttan alttan göz boyayıp para aklıyorlar bu işin sonu kötü şahsen emin adanura güvenim yok gözlerinizi açın yoksa bursaspor 2.ligi boylayacak o menejer pertevle planları bu

  1. @Hamzabey yorumuna yanıt olarak

   Tam uzerine dusulmesi gereken bir yazi yazmişsiniz gercekten tebrik ederim. Artik bu sözü söylemekten sikildim ama insallah oyle çikmazlar

 3. Futbolcu satmak yanlış, kötü bir şey değil bu işi sistemleştirerek Avrupa’nın önde gelen kulüpleri haline gelmiş örnekler mevcut.Buradaki temel kıstas kulübün bir projeksiyonu olmalı ve bu doğrultuda 5-10-20 sene ilerlemeli burada yakalanan finansal başarı zaten en sonunda kulübü yeni bir projeksiyon yapmaya zorlayacaktır.

  7
  1
 4. futbolumuzun gelişmemesinin tek nedeni skorcu ve sabırsız medya ve taraftarın kulüpler üzerinde yarattığı baskıdır…
  sırf bu baskı yüzünden,
  a- yönetimler geleceği planlayamıyor.
  b- teknik adamlar gençlere yeterli şansı ve süreyi veremiyor.
  -c- futbolcular, oyun içinde sorumluluk alamıyor, inisiyatif kullanamıyor. bunların yerine en risksiz olan yan pas-geri pasa yöneliyor.
  çünkü biliyorlar ki iki maç kaybettiklerinde sonları,
  a şıkkı için İSTİFA.
  b şıkkı için ABBAS YOLCU.
  c şıkkı için ISLIK, YUH, KÜFÜR.
  aslında konu ile yazacak çok şey var da, bunu anlayacak medya mensubu var mı? işte orası meçhul…

  4
  1
  1. @sarı çizmeli yorumuna yanıt olarak

   Evet, sırf bu yüzden futbolu bilen, medya ve taraftarı iyi tanıyan adaylar başkanlık için çekimser kalırken, emin adanur gibi olaya yabancı olanlar ve başlarına gelecekleri önceden göremeyenler hemen ortaya çıkıveriyor.

   Mustafa er veTamer Tuna gibi idealistler görev kabul etmezken, Özcan Bizati gibiler sadece ekmek parası uğruna bir işaretle koşarcasına geliveriyorlar.
   Haa, ben burada Özcan Bizati yi suçlayamam, adamın işi bu, ve sonuçta bu işler bir arz-talep işi.

   Aynı şeyler kaçarcasına giden ve Bursaspora mı? asla olmaz diyerek gelmek istemeyen kaliteli futbolcular için de geçerli…

 5. Bursaspor’a şimdiye kadar başkan ve yönetici olanların gerçek niyetleri ne idi?
  Takım için, şehrin arması için neler kattılar?
  Bazılarını tenzih ederek söylüyorum. Maalesef herşey gün gibi ortada.
  Takımı bu durumlara düşünenleri Allah’a havale ediyorum.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu