Bursaspor gelişmeye açık

Orhan Güney Bursaspor'un FransızFutbol Planlama ve Geliştirme Direktörü Olivier Chavanon’yle görüştü. Güney sordu, Chavanon cevapladı..

 

 Çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Bursaspor Mali Asbaşkanı Kemal Güler ve tercüman Osman Bilecanda bize eşlik etti.

Ayrıntıları aktaracağım ama önce “Bu Futbol Geliştirme ve Planlama Direktörü de nereden çıktı?” diyenleriniz olabilir, geçen haftaki yazımdan alıntılarla kısaca aydınlatayım…

Olivier Chavanon; 47 yaşında. Fransa’nın Clermont Foot Auvergne 63 takımında hem teknik adamlık hem de sportif direktörlük yapmış…

Bursaspor’da görev tanımı da; tamamen başkana bağlı olarak çalışıp, pilot takım Yeşil Bursa ve izleme komitesi dahil Bursaspor’un tüm takımlarını tepeden tırnağa inceleyip çözümüyle birlikte yönetime sunacak.

Yani, yönetimin futboldaki gözü olacak. Aynı zamanda, Dünya futbolunu yakından takip edip oradaki kulüplerle ilişkileri üst düzeye çıkaracak.

 

ÜRETKEN VE İSTEYEN BİR TAKIM

 

Bursaspor’u, “Gelişmekte olan ve isteyen bir kulüp” olarak yorumlayan Olivier Chavanon, “Fenerbahçe ve Eskişehirspor maçlarını canlı gözle izledim… Bütün tesisleri gezdim, takımları inceledim… Her kulübün güzel yönleri olduğu gibi eksik tarafları da var… Ancak şunu söylebilirim ki, Bursaspor her geçen maç üzerine koyarak gidiyor. Mesela Fenerbahçe karşısında çok dirençliydi ama bunu skora yansıtamadı. Eskişehir karşısında ise hem dirençli hem de üretken bir takım vardı” dedi.

 

AVRUPA’DA RAHAT OYNAR

 

“Dikkatini çeken yada Avrupa’da forma giyebilecek oyuncu var mıydı?” diye sordum; “Serdar Aziz gerçekten Avrupai bir oyuncu. Hayran kaldım. Hangi takıma koyarsanız, koyun oynar. Bir de Tomas Necid… Hücumda çok etkili bir silah” yanıtını verdi. Hemen akabinde “Dzsudzsak” dedim, “Çok kaliteli bir oyuncu bir oyuncu. Şu an durgun gibi gözükebilir ama zamanla bunu atlatacaktır. Sabır gösterin”ifadelerini kullandı.

 

GELİŞMEK İSTEYEN KULÜPLER VAR

 

Chavanon, Türkiye ligiyle ilgili olarak da, “Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş üst düzey takımlar Bursaspor da bunların arasına girmeye çalışıyor daha doğrusu o yolda ilerliyor. Gelişmek için çaba gösteren ve para harcayan kulüpler var” yorumunda bulundu.

 

YENİ ENESLER YETİŞTİRMELİYİZ

 

“Bursasporla güzel işler yapmayı planlıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Fransız antrenör,“Kulüpler önce şuna karar vermeli, oyuncu kazanmak istiyor mu? Bursaspor da önce oyuncu kazanmak isteyen bir kulüp… Bunu için çalışacağız… Avrupa’da bir çok kulübün sahip olmadığı tesisleri var. Avrupa standardında oyuncular çok rahat çıkabilir. Enes Ünal’ı biliyorum. Manchester City’e gitti. Neden başka oyuncular da gitmesin. Biz işte bunun hazırlığını yapacağız” dedi.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu