Bursaspor Esporst’un yarışacağı League Of Legends nedir?

Oktay Kara Bursaspor Esports Takımının yarışacağı LOL (League Of Legends) oyununu anlattı.

Bugüne kadar birçok nesil çocukluğunda mahalle aralarında akşam ezanı okunana kadar futbol maçı yapardı. Gazozuna, kolasına oynanan ve dişe diş geçen maçların ardından akşam yatağa yatıldığında herkes o günün kritiğini yapar ve uykuya dalardı. Bir sonraki gün ise daha fazla gol atmak için mücadele ederdi. Peki ya şimdi?

Milenyumdan sonra doğan çocuklar, teknolojinin de gelişmesiyle birlikte sokakta futbol maçı kavramını hemen hemen tüketti. Sokakta futbol oynamaktan ziyade, playstation salonlarında PES ve FİFA oynayarak hayatını geçirmeye başladı. Bilgisayar oyunlarıyla iç içe olan yeni nesil kendi sporunu yarattı.

“E-SPOR”

E-Spor’un doğuşu aslında çok ta yeni değildir. 70’li ve 80’li yıllarda atari salonlarının yaygınlaşmasıyla gençlerin birlikte oyun oynayıp rekabet ederek sosyalleşmesi e-Spor’un kökenini oluşturmaktadır. Kişisel bilgisayarların yayılmasıyla birlikte insanlar artık evlerinden çıkmadan bu sporu gerçekleştirmeye başladı. PUGB,CSGO,DOTA, ve League of Legends(LOL). Pek çok takım da bu sektöre dahil oldu ve turnuva ortamı oluşturuldu. Bursaspor‘un da LOL takımı oluşturmasının ardından bu oyunla alakalı size birkaç bilgi vermek istiyorum. Bu oyunu kalemim döndüğünce size anlatmaya çalışacağım.

LEAGUE OF LEGENDS NEDİR?

Türkçesi anlamı “Efsaneler Ligi” olan bu oyun rekabetçi bir ortamı insanlara sunar. Oyunu tasarlayan RİOT firması oyunu şu şekilde açıklıyor:

League of Legends tempolu, rekabete dayalı, strateji oyunlarının heyecanını rol yapma oyunlarının öğeleriyle bir araya getiren çevrim içi bir oyundur. Tasarımları ve oynanışlarıyla kendine özgü şampiyonlardan oluşan iki takım, çeşitli savaş alanlarında ve oyun modlarında başa baş mücadele eder. League of Legends sürekli çeşitlenen şampiyonları, sık sık güncellenen içeriği ve canlı turnuva ortamıyla, her beceri seviyesindeki oyuncunun sıkılmadan çok uzun süre oynayabileceği bir oyundur.

 

(Sihirdar vadisi haritası)

Bu oyunun 3 farklı haritası bulunmaktadır; Sihirdar Vadisi, Uğursuz Koruluk ve ARAM. Bugün turnuvalar Sihirdar Vadisi haritasında oynanılıyor. Oyunun amacı her bölgenin merkezinde bulunan NEXUS‘u yok etmek. Nexus‘a gelebilmek için öncelikle ona giden yollardaki kuleleri ve inhibitör‘ü parçalamak gerekiyor. Sihirdar vadisi haritasında rakibin bölgesine gidebilmek için 3 farklı yol bulunmaktadır bunlar sırasıyla; Top(Üst Koridor), mid(Orta Koridor), Bot(Alt Koridor) olarak sıralanır. Her takımın aynı zamanda kendi ormanı vardır. Bu ormanda çeşitli yaratıklar mevcuttur.

Öncelikle bu oyun beşer kişiden 2 takımla birlikte toplam 10 kişi tarafından oynanıyor. Futbolda olduğu gibi çeşitli kombinasyonlar mevcut. Takımlarda; Üst koridorda 1, orta koridorda 1, Alt koridorda bir nişancı bir destekçi şeklinde 2 ve ormanda da 1 oyuncu mücadele eder. Oyunda 141 farklı karakter bulunmakta ve bunların her birinin farklı özellikleri mevcuttur. Oyuna güncelleme geldikçe bazı karakterler güncellemeyle güçlenir ve bu karakterler META denilen havuzu oluşturur yani en çok oynanan karakterler. Her gelen güncellemeyle birlikte bazı karakterler güçlenirken bazı karakterlerse daha arka planda kalır.

OYUN NASIL OYNANIR?

Öncelikle oyun başladığında ev sahibi ekip mavi takım olurken konuk ekip kırmızı takım olur ve oyunun 65.saniyesinde minyon adı verilen ufak yaratıklar nexustan çıkmaya başlayarak rakibin alanına doğru yürümeye başlar. Bu minyonları kestikçe size hem para gelir ve hem de level atlamanız kolaylaşır. Unutmayın bir oyunda bir karakter maksimum 18 level olabilir. Para kazanmaya başladıkça kendinize yeni eşyalar almanız gerekir ve seçtiğiniz karaktere uygun eşyalar alabilirsiniz. Alacağınız her eşyanın farklı bir özelliği vardır bazısı atak gücünüzü, bazısı canınızı, bazısı saldırı hızınızı arttırabilir. Oyunun gidişatına göre bunlardan birini seçmeni gerekiyor. Unutmayın çatışmalardan ve koridorunuzdan uzaklaşırsanız level atlamanız uzun sürebilir.

Orta koridor
Oyunun şu an ki metasında orta koridor üzerinde genel olarak kısa sürede yüksek hasar verebilen ve
büyü hasarı kullanan şampiyonlar oynanmaktadır. Orta koridorda oynayan şampiyon; oyunun sonunda, takımın hasar verme ve rakip takımın mobilitesine zarar verme gibi önemli görevleri üstlenmek zorundadır. Seçilen şampiyonunun mutlaka yüksek CC ve hasar verme özellikleri bulunmalı, kaçma ve kovalama gibi şeyleri en üst düzeyde yapmalıdır. Yeteneksiz bir mid lane oyuncusu rakip takımı hasarsız bırakarak oyun dengelerini kendi takımının aleyhine çevirebilir. Kısacası orta koridorda oynayan bir oyuncunun üstüne çok fazla yük binmektedir. Takım savaşlarını sırtlamak ve rakibe hasar verme işleri kolay değildir.

ÜST KORİDOR
Bu koridorda orta koridorda olduğu gibi karşınızda 1 kişi bulunmaktadır ve en iyi strateji yaparak rakibi ekarte etmeniz gerekmektedir. Alacağınız heronun özellikleri size büyük bir artı sağlayabilir. Gerektiği yerlerde takım arkadaşlarınıza destek olmanız gerekmektedir. Unutmayın orta koridor ve ya midde rakip bütün kuleleri aldıysa sizin üst koridorda durmanızın anlamı yoktur.

NİŞANCI(ADC)
Öncelikle bu bölgede oynayan oyuncu uzaktan saldırı gerçekleştirebilen karakter alır. Rakibi devamlı atış ile rahatsız ederek canını indirmeye çalışır. Yanında destekte oynayan oyuncuyla beraber bulundukları koridorda rakibe üstünlük sağlamaya çalışır. Oyun ilerledikçe çok fazla hasar vurmaya başlar lakin canı çok az olduğu için takım iyi savunma taktiğinde bulunmazsa nişancı ölmeye en yakın oyuncudur.

DESTEK(SUPPORT)

Bu bölgede oynayan oyuncu asla ve asla nişancının yanından ayrılmayarak onu koruyacak ve rakibi kendisi öldürmeyecek. Rakibin saldırılarında özelliklerini kullanarak takım arkadaşlarını koruması gerekiyor. Aynı zamanda da nişancının işini kolaylaştırarak rakibi birlikte avlayabilirler.

Oyundaki temel amaç en iyi kombinasyonu ve taktiği yaparak rakibi mağlup etmek, Eksik bırakmak. Bir futbol maçı gibi düşünün rakibe gol atmak için değişik taktikler yapabilirsiniz bu oyundada en iyi taktiği bularak rakibi mağlup etmeniz gerekir. Bir oyun 20-45 dakika arası sürer. Oyunun gidişatına göre bu
oyun süreleri artabilir. Oyunda pek çok fazla detay var lakin uzaktan baktığımızda ilk bilmemiz gereken şeyler bunlar.  Önümüzdeki günlerde turnuva başlıyor. Bursaspor’un da LOL takımı kurmasının ardından heyecan artık arttı. Bakalım neler göreceğiz…

Sihirdar vadisi haritasında her takımın koridorda 3 kulesi bulunmakta ve bu kuleler rakibe saldırıda bulunuyor. Rakibin nexusunu yok etmek isterseniz bir koridordan girerek orayı yok edebilirsiniz. İnhibitörler yok edilirse o koridordan gelen minyonlar güçlenir.

8 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Sabırsızlıkla şampiyonluk liginin başlamasını bekliyorum. Eğer finale kalırsak salona gidip takımı izlemek çok zevkli olacak. #vadiartıkdahatehlikeli

 2. yav başlıcam e sporunuzada oyununuzada , içinde olduğumuz durumun farkına varın , çokmu iyi kulüpte gündemi oyuna cartla curtla dolduruyonuz , çöpleri toplamaya başladık yine özer hurmacı erden derdiyoklar gündeme geldi hadi bakalım ali ay bu sene küme düşecezmi bakalım başarabilicekmisin !

  6
  19
 3. Bilgi sahibi olmadığınız konuda fikrinizde olmasın bir zahmet ama bizim insanımız sever yapıcak birşey yok . Espor gelecek senelerde dahada önemli bir konuma gelicek Beşiktaş Fenerden sonra BURSASPOR da bu arenaya girdi bu markadır isimdir prestijdir o yüzden rica ediyorum boş yapmayın.

  2
  1
  1. @Tbrkkk yorumuna yanıt olarak

   Yanliz Beşiktaş Galatasaray Fenerbahçe olucak sıralama ve bu arada 1907 Fenerbahçe derneğe aittir dernekte Ali Koç’un ama artık daha çok yatırım yapılır

 4. E sports nedir bilmeyen insanöarın yorumları dolmuş arkadaşın dsdiği gibi e sports yeni branş tır bu branşa geç kalmadan girmiş olduğumuza sevineceğimize kötü ylrumlar ile köstek olmak isteyenler var ben oyunu oynarım gecen senelerde maçları izlerken çok iç çektim bizimkiler işe uyanıp girse su e sports a diye sonunda girdik ve bu branş a girmek le gençlerin gönüllerinde bursaspor sevgisi ni pekiştireceğimizi düşünüyorum başarılı bir adım olarak görüyorum

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu