Bursaspor eski başkanı Orhan Özselek’i unutmadı

Bursaspor Kulübü eski başkanlarından ve futbolcularından Orhan Özselek’i unutmadı.

Bursaspor Kulübü‘nün resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı;

“Eski başkanlarımızdan ve futbolcularımızdan merhum Orhan Özselek’i aramızdan ayrılışının 22. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.”

ORHAN ÖZSELEK KİMDİR?

Orhan Özselek Bursaspor tarihinde iz bırakanlar listesinin en özel isimlerinden birisi. Yeşil-beyazlı ekip henüz İkinci Lig’deyken formayı üstüne geçiren Özselek 11 sezon boyunca tam 235 karşılaşmada görev aldı. Futbolculuk kariyerinde de sorumluluktan hiçbir zaman kaçmadı. Orhan Özselek o yıllarda birçok kez boş mukaveleye imza atarak renklere olan aşkını ve duygusal kişiliğini göstermişti. 1978 yılında yaptığı jübile sonrası aktif futbol yaşamına veda etti. 1966-67 ve 68 yıllarında hem Bursaspor formasını giydi, hem de Bursa Ticaret Lisesi’nin de kaptanlığını yaptı. Orhan Özselek Milli Takım formasını da başarıyla giydi.

İLK FUTBOLCU BAŞKAN

Futbol oynadığı yıllarda yakın dostu Sinan Bür ile geleceğin planlarını yapıyor ve Bursaspor Kulübü’ne başka olarak hizmet etmeyi hayal ediyordu. 1986-87 sezonunda tarihinde ilk kez 2.lig’e düşen Bursaspor sahipsiz kalma aşamasına gelmişti. Genel Kurul’da yönetime kimse talip olmuyordu. Eski futbolcu Orhan Özselek kuliste oluşturduğu liste ile ortaya çıktı ve kulübü sahipsiz bırakmadı. Yönetiminde, Cavit Bengü, Hazım Çelikkanat, Sinan Bür, Aydın Çoközler, Muharrem Kıygı, Kani Şen, A.Sedat Özden, Celal Gülayan, Ragıp Görgülü, ve Hasan Kırcı yer aldı.  Böylece Orhan Özselek ilk futbolcu-başkan unvanı ile Bursaspor tarihine geçti.

Özselek yönetime gelir gelmez yargıya intikal eden şike iddiaları sonuçlandı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi olumlu bir karar vererek, Bursaspor’un yeniden 1.lige dönmesini sağladı.  Bu sırada takım 2.Lig’deki ilk maçını oynamış ve sahasında Aydınspor’u mağlup etmişti. Liglerin durdurulmasının ardından fikstüre ilave edilen Bursaspor böylece, 1.Lig’e dönmüş oldu. Kadronun 2.Lig için kurulmuş olmasına ve yaşanan tüm ekonomik sıkıntılara karşın yeşil-beyazlılar muhteşem bir sezon yaşadı ve ligi 5.sırada tamamladı. 1987-88 sezonu sonunda Başkanlığı bıraktı.

1992’DE YENİDEN

Orhan Özselek 5 yıl önce mecburiyetten talip olduğu başkanlık görevine bu kez hazırlıklı geldi. Yönetim Listesinde Yüksel Bilgin, Atilla Kurtçu, Hasan Kırcı, Mümin Canbaz, Sedat Özden, Durmuş Durmaz, Hüseyin Silahçı, Mesut Moral, Nurettin Karayaka, GHöksel Koçhan, Ender Alkoçlar, Nadir Türkmen, Osman Yılmaz, Fikret Üstenci, Raşit Barışıcı, Lemi Keskin ve Abdurrahim Güler yer aldı. Türkiye Kupası finalinde Trabzonspor’a kaybetmenin vermiş olduğu üzüntüyü kentin üzerinden atmasını başardı ve 1992-93 sezonunda Bursaspor sezonu 6.sırada tamamladı.

2000’DE BU KEZ YÖNETİCİ OLDU

2000 yılında Recep Günay’ın Olağanüstü Genel Kurul kararı alması üzerine Bursa kenti Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser’in kulübün başına geçmesini istiyordu. O dönemde kurulan rüya yönetimin oluşmasında Orhan Özselek büyük çaba harcadı ve başkanlığın ardından yöneticilik yapan ilk isim olarak görev aldı. Ancak bir süre sonra yönetim kurulundan istifa etti.

Orhan Özselek Bursaspor forması ile 235 resmi müsabakada görev yaptı. 1974-75 sezonunda Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda 5 mücadelede yer alırken 1970-71 sezonunda kazanılan Başbakanlık Kupası’nın kazanılmasında da emeği vardı. Özselek, toplamda 5 gol attı.

1 Yorum Onay bekleyen yorum yok

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu