Bursaspor eski başkanı Mümin Gençoğlu’nu andı

Bursaspor Kulübü resmi twitter hesabından eski başkanlarından Mümin Gençoğlu'nu andı.

Bursaspor Kulübü’nün 7. Başkanı olan Mümin Gençoğlu için yeşil-beyazlı kulübün paylaşımı şöyle:

Mümin Gençoğlu’nu Rahmetle Anıyoruz! Kulübümüzün eski başkanlarından, eski milletvekillerimizden ve Bal-Göç Kurucu Başkanı Mümin Gençoğlu’nu vefatının 26. yılında saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz…

MÜMİN GENÇOĞLU  VE BURSASPOR

1975-76 sezonu öncesi de kendi ekibini hazırladı ve görevi Selahattin Kaya’dan devraldı. Genel kaptanlığa da genç yaşta yönetici olan Cavit Çağlar’ı getirdi.

İlk iş olarak, Abdullah Gegiç’in yerine yerlinin yerlisi Bursalı Mustafa Ertan’ı göreve getirdiler. Dış transferde Bünyamin ve Tacettin gibi önemli isimler Bursasporlu yapıldı. Lig ve kupada istenilen sonuç alınamayınca,

Gençoğlu ve Çağlar, yeni sezon için Yugoslav Hoca Kemal Ömeragiç’in peşine düştüler. Ülkesinde görüştükleri teknik adamın “çim sahanız var mı?” sorusuna “bizde Wembley gibi 10 adet saha var” cevabını verdiler.

Ömeragiç Bursa’ya gelerek gerçeği görünce de, tesis yapımı için kolları sıvadılar. 7 Ekim 1976 tarihinde Vakıfköy Tesisleri’nin temeli böyle atıldı.

Ömeragiç ile Bursaspor sezona iyi bir başlangıç yaptı ve ilk 6 maç yenilmedi. Kupada elenen yeşil-beyazlı ekip, ligde altıncı sıraya yükseldi. Lig sonunda 14 gol atan Tacettin satış listesine kondu ve rekor bir bonservis bedeli 1 milyon liraya Galatasaray’a transfer oldu.

Başkan Mümin Gençoğlu, üçüncü dönemini 1977-78 sezonunda yaşadı. Ömeragiç yine takımın başındaydı ve Göztepe’den Özer gibi kariyerli bir oyuncu ile Orduspor’dan Orhan transfer edildi. Ligin ilk yarısında Bursaspor 4. sıradaydı.

Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe’yi Çeyrek Final’de eleme başarısı gösteren Bursaspor, yarıfinalde kupadan elendi ligi de 11. sırada tamamladı.

Bunun üzerine Mümin Gençoğlu  genel kurulda başkanlık görevini, kendi yönetiminde bulunan Süleyman Kurtçu’ya devretti.

Sonraki yıllarda politikaya giren ve 1991 yılında Bursa Milletvekili olan Mümin Gençoğlu, 7 Şubat 1993 tarihinde, devlet bakanı Adnan Kahveci’nin Ankara’daki cenazesine giderken yolda geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

 

Yönetim Kurulları

1975-1976 sezonu;

Yaşar Özdemir, A.Hikmet Tanrıverdi, Mehmet Şener, Cavit Çağlar, Erhan Nasyalçın, İsmail Buzcular, Kadri Şankaya, Yalçın Süter, Cevat Esgin, Mehmet Yazıcı, Feyzullah Doğru, Rıfat Türkkan.

 

1976-1977 sezonu;

Mehmet Sahiller, A.Hikmet Tanrıverdi, Mehmet Şener, Cavit Çağlar, Ömer Dereli, Nail Yenice, Kadri Şankaya, Feyzullah Doğru, Cevat Esgin, İsmail Buzcular, Erhan Nasyalçın, Reşat Kavakçıbaşı.

 

1977-1978 sezonu;

Süleyman Kurtçu, Mehmet Şener, Cavit Çağlar, Nail Yenice, Ömer Dereli, Feyzullah Doğru, Erhan Nasyalçın, Mehmet Azizoğlu, Erdem Dikmen, Kadri Şankaya, Ahmet Somay, Mahmut Uyumaztürk.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu