Bursaspor Durmazlar 2017-2018

Sezon başında ‘küme düşmeye aday’gösterilen kadrosuyla önce ilk 8 hedefini tutturan Potanın Timsahları, arkasından dörtlü finale yükselip daha ilk sezonunda çıtayı bir tık daha yukarıya taşımayı başardı.

Bu kadarının bile başarı sayılması gerekirken, dev bütçeli, geniş kadrolu üç rakibi karşısında sonuna kadar direnç gösterip, Süper Lig şansını sürdüren yeşil-beyazlı takım, play-off bitiminde ikili averajla yarışın gerisinde kalsa da basketbol camiasının büyük takdirini kazandı.

MütevazI paralara kurulmuş kadro adına TBL’deki ilk sezon deyim yerindeyse orta şekerli başlayıp, çikolata tadında bitti.

Dar bir rotasyonla oynama zorunluğu kadar; zaman zaman can sıkıcı boyutlara ulaşan ekonomik sıkıntılarla boğuşmak; her baba yiğidin göğüsleyebileceği bir gerçek değil!

Bu noktada oyuncuların takımı sahiplenme içgüdüsü kadar, elindeki malzemeye hem antrenörlük hem de ağabeylik yapan Şemsettin Baş’ın özverisi de çok dikkat çekiciydi.

Son dakikada kaçırılan tarihi fırsatta ise camia; tribünlerin gereksiz taşkınlığının faturasını ödedi ne yazık ki!

Eskişehir Basket maçı Bursa’da seyircili oynanabilse pekâlâ kazanılabilecekken, rakibe altın tepsi içinde hediye edilip, büyük bir fırsatın eşiğinden dönülmüş oldu. Lige çıkma maçına dönüşen rövanş ise tribün ortamını işine yarayacak şekilde dizayn eden komşunun istediği gibi bitti.

                                                  xxx

İkili averajla Süper Lig biletini kaçıran Bursaspor Durmazlar için yeni sezonun da kolay geçmeyeceğini şimdiden vurgulayalım.

İlginin giderek arttığı bu ligde kapanma kararı alan Acıbadem Üniversitesi’nin hakkını kullanan Bahçeşehir Koleji’nin yanı sıra, Türk Telekom ve Afyon Belediyespor’da kadro yapılanmalarıyla rakiplerinin birer adım önüne geçmiş durumda.

Özellikle Bahçeşehir Koleji, son dakikada gerçekleştirdiği Gaziantep Basket’in dominant uzunu Davon Jefferson hamlesiyle, üç sezon önceki TOFAŞ’ı anımsatan kalitede bir kadroya kavuşmuş oldu.

Maçlarını İstanbul’da oynayacak Bahşehir’de Jefferson’un yanı sıra, Natterre’den gelen skorer guard Chris Warren’da bu lig için önemli bir nokta transfer.

Kadronun yerli rotasyonunda bu ligin havasını teneffüs ederek para kazanan Hakan Yapar, Kerem Özkan, Yiğitcan Turna (Sakarya BŞB), Cemal Nalga, Murat Göktaş, Evren Büker (Eskişehir Basket), Ceyhun Altay (Büyükçekmece) gibi kaliteli oyuncuları bir araya toplayan Bahçeşehir; daha lig başlamadan tartışmasız favoripozisyonuna gelmiş durumda.

Bursaspor Durmazlar’la oynadığı her maçı olaylı geçen Afyon Belediyespor’da iki yıldır kaçırdığı Süper Lig trenine binmek için artık rötar yapmak istemiyor.

Geçen yıldan Ogün Sevinç, Serkan Menteşe, İbrahim Yıldırım ve Hadi Özdemir’le devam kararı alan mor beyazlı takım, 1 ve 2 numaralara Gaziantep Basket’in Bursa orijinli oyuncusu Altan Erol’u alarak kısa rotasyonuna ciddi bir takviye yaptı.

Aynı kulüpten gelen Alper Özcan da iyi bir dış atıcı ve Afyon’da çok iş yapar. 4 numarayı Acıbadem’in deneyimli oyuncusu Cevher Özer’e emanet edip, üzerine Banvit’ten Talat Altunbey hamlesini ekleyen Afyon; yabancılarını da iyi seçerse her takım için bileği bükülmesi zor bir rakip olur.

Sezonun flaş kadrolu üçüncü takımı Türk Telekom, uzun süre Bursaspor Durmazlar’ın ilgilendiği kısa forvet Serhat Çetin’i tutup (Efe Aydan’ın damadı), yeniden yapılanmaya gitti. TOFAŞ’ın veteran pivotu Kaya Peker’le çember altına derinlik kazandıran başkent temsilcisi,1-2 numara için PETKİM’den Recep Doğrusöz, TJ (Terrance) Campbell, 3 numara için yine PETKİM’den Polat Kaya’yı alırken, Acıbademli Talat Altunbey’le de 4 numara takviyesi yaptı. Hepsi iyi birer skorer olan kısalar, başkent ekibinin en dikkat çekici transferleri.

Henüz yeni açılan transfer piyasada elini çabuk tutan 3 takımın dışında genel bir durgunluk egemen.

Yüksek rakamlar nedeniyle beklemeye çekilenlerin hedefiyse; arz talep dengesi içinde kademeli şekilde aşağı çekilmesi beklenen rakamlarla birlikte piyasaya girebilmek.

Bursaspor Durmazlar’da yeni sezon bütçesi tahmini 4 milyon lira civarında ve bunun yaklaşık 1,5 milyon lirası sponsor firma Durmazlar tarafından karşılanacakYönetimin 2 milyon lirayı karşılamayı taahhüt ettiği, kalanın sezonluk iddaa ve reklam gelirleriyle karşılanacağı aldığımız bilgiler arasında.

Bahçeşehir, Telekom ve Afyon göz önüne alınınca hayli düşük bir rakam.

Ne var ki bu ligde çok para harcayandan ziyade, yüreğiyle savaşanlar sonuca ulaşıyor!

Kadroya gelince;

İki başarılı yabancısı Karlo Vragoviç ve Dejan Borovnjak’la yeniden en sıkışan Potanın Timsahları’nda kaptan Salih Uğraşan’ın da bir yıl daha sözleşmesi bulunuyor. 

Geçen yılın başarılı skoreri Şahin Ekmen çıkış opsiyonunu kullanıp Karesispor’la anlaşırken, Cem Coşkun ve Yunus Çankaya serbest bırakıldı. P.Karşıyaka’dan kiralık gelen Mert Celep’i de yeni sezon kadrosunda düşünmeyen Koç Şemsettin Baş, sezon içinde PETKİM’den kiralanan 2 numara Burak Erol için henüz karar verebilmiş değil. Belirsizliğin nedeniyse, savunmayı iyi yapan Burak’ın final periyodundaki düşük yüzdeli şut performansı.

Şahin’in açığını Samsun BŞB Anakentli Can Özcan ile kapatmayı hedefleyen Bursaspor Durmazlar, iki numara için Afyon’dan Tuğberk Gedikli ile Can Özcan’ı, backup olarak da Eskişehir Basket’ten Gökhan Yazıcıoğlu’nu renklerine bağladı.

Mamak Belediyesi Ankara DSİ’li Ümit Türkoğlu uzun rotasyonunda Borovnjak için iyi bir alternatif gibi duruyor.

1981 doğumlu 2.10’luk pivot; deneyiminin yanı sıra iyi sayılacak uzun oyuncu fundamentaliyle de ligin hatırı sayılır stepnelerinden.

4 numara /powerforvet / için düşünülen Bursa orijinli Tufan Önen’in Sakarya BŞBile yaşadığı bonservis sorunu henüz giderilebilmiş değil. Bu pozisyonda fazla alternatifin olmaması, Önen’in değerini biraz daha artırmış durumda.

Gerçekleşebilirse kulüp adına sezonun nokta transferi; TOFAŞ orijinli Can Altıntığ olacak. Bonservisi elinde olan skorerguard Beşiktaş, Galatasaray ikilemi arasında doğduğu şehrin takımına rotayı kırmak için biraz da naz yapıyor.

Aynı zamanda sıkı bir Bursaspor taraftarı olan Can, yeşil beyazlı kulübün sosyal sorumluluk projelerine yaptığı katkılarla da taraftarın gönlünde özel bir yer edinmiş durumdaDaha çok dakika alma ile para kazanma arasında tercihini ilk şıktan yana kullanırsa Bursaspor Durmazlar çok önemli bir transfer hamlesi gerçekleştirmiş olacak.

Hafta sonuna kadar bitirmesi beklenen seçiminde; Can’ın Bursaspor’u tercih etmesi en büyük dileğimiz.

Engin AKSÖZ
eaksoz@yenidonem.com.tr

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu