Bursaspor cinayeti!

Gazete Bursa Spor Yazarı Adnan Alp'in köşe yazısıdır.

Cinayeti kör bir kayıkçı gördü,

Ben gürdüm, kulaklarım gördü;

Vapur kudurdu kuduz gibi böğürdü,

Hiç biriniz orada yoktunuz!

Ahmet Kaya’nın Cinayeti Gördüm şarkısın son dörtlüğünü ben gibi hatırlayanlar acaba bu şarkıyı Yeşil Beyazlı camia için mi yazdığını tartışabilir. Çünkü içinde Bursaspor’un son üç senesini anlatan her şey var maalesef.

Taammüden işlenen Bursaspor cinayetini gören camia ve önde gelenlerini ‘kör bir kayıkçı’ olarak tarif etsek yanlış olur mu? Burada tek yanlış o cinayeti gören gerçekte kör bir kayıkçı olabilir ama Bursaspor özelinde bunu ‘gören körler!’ olarak düzeltebiliriz.

‘Ben gördüm kulaklarım gördü’ dizesi ise körde olsan kulakların görmüş(duymuş) deniliyor, yalan mı? Direkt olarak görmediyseniz yazılanları, söylenenleri de duymadınız mı? Herkes duydu doğal olarak!

Vapur kudurdu kuduz gibi böğürdü’ sözlerini ise kendime ve benim gibi 3-4 kişinin üzerine alıyorum. Resmen kuduz gibi böğürdük cinayeti anlatabilmek adına yalan mı?

‘Hiç biriniz ortada yoktunuz’ derken burada sadece ironik bir yaklaşım var oysa herkes cinayet mahallindeydi ama hepsi kör bir kayıkçı rolünü üstlenmişti!

İşimiz artık şarkılardan fal tutmaya veya mana çıkarmaya döndü çünkü zamanında belge, bilgi, ispatlarıyla yazdığımız halde çözüm olmayınca kader bizi bu yöne itti.

Kafamın matematiğe çok çalıştığını iddia edemem ama 4 işlemi de iyi yaptığımı bilirim. Yani çarparım (yüzüne), toplarım (güzel şeyleri hayatıma),çıkarırım (yüzsüzleri, yalancıları hayatımdan) ve bölerim (yanlış hesapları).

Hal böyle olunca kısa bir hesap yapalım (yanlışsa siz yorumlarla düzeltin!);

Bu kulübün ortalama yıllık geliri 130 milyon kabul edelim ve Ali Ay ile geçen üç sene boyunca bunun toplamda yaklaşık 400 milyon olduğunu düşünelim. Yani Ali Ay ve avaneleri hiçbir yere bir lira harcamamış olsa (elbette mümkün değil) kenarda 400 milyonun olacaktı diyebiliriz. Şu anda bu paranın yerinde yeller esiyor!

Ocak 2016’da Ali Ay ve avaneleri göreve geldiğinde kulübün borcu 270 milyondenildi ve elinde 70 milyon Euro değerinde (470 milyon TL) bir takım vardı. Başka bir deyişle bu takımı tümünü sattığın takdirde tüm borçlarını silebilir miydin? Elbette çok gerçek bir varsayım!

Bugüne geldiğimizde takımın değeri 12 milyon Euro civarında (82 milyon TL)diyelim ve bu rakamları şimdi toplayalım.

400 milyon TL (3 yıllık ortalama gelir) + 388 Milyon (iki takım arasındaki değer farkı) eşittir 788 Milyon TL. İşte bu para an itibarıyla hiç olmuş durumda, ha unutmadan Ali Ay ve avaneleri aynı zamanda geldiklerinde 270 Milyon olan borcu yaklaşık 550 milyona çıkardığını da hesaplarsak, yaklaşık 280 Milyon TL daha harcamış oluyorlar.

Hadi buyurun, 788 Milyon + 280 milyonu toplayın 1 Milyar 68 Milyon bulacaksınız! Yani Ali Ay ve avaneleri 1 Milyar 68 Milyon TL bu cinayeti işlemişler benim hesabıma göre!

İşte bu Cinayeti ben benim gibi birkaç kişi gördü, kulaklarım gördü, kör kayıkçı bile gördü ama bir tek orada olup, görüp de görmek istemeyenler görmedi!!!

Son olarak çok sık beğenerek kullandığım bir söz vardır; “siz bana bir kurum, bir şirket veya herhangi bir camia gösterin soyulacak ama yöneticilerinin haberi olmayacak, böyle bir şey olamaz!” bu sözü şöyle bir kenara bırakalım bakalım üstüne alınan çıkacak mı?

43 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. 1060 kişinin ne kadar suçu varsa yıllarca BURSAMIZA yaptıklarına ragmen AK Partiye oy verenlerinde en az 1060 kadar suçu vardır bu klubun bugune gelmesinde. ama biz severiz kafamızı kuma sokup başkasını suçlamayı.

  112
  27
  1. @BURSA yorumuna yanıt olarak

   Siye git Bi de ak parti yi kötülüyo yürü o o zaman başka memlekete ak parti ye oy atanları suçlu göstermezsin hakkın yok

   1
   9
  2. @BURSA yorumuna yanıt olarak

   Bende ak partiye oy verdjm ali aya vermedim nolcek simdi. Sen kongre uyesimisin mesela gidip ali aydan baskasina oy verdinmi

   2
   7
   1. @ahmet buladı yorumuna yanıt olarak

    izah edeyim ben;
    rahmetli yazıcının zamanın belediye başkanı altepe ile nasıl kavga ettiğini bilmiyorsun o zaman çağlar ile nasıl kavga ettiğini bilmiyorsun o zaman rahmetli yazıcı bunları bursasporun maç günü haricinde bursaspora karıştırmadığı için şampiyon oldu.altepenin yazıcıdan sonraki kongrelerde açık açık desteklediği körüstan-bölükbaşı ve son kukla ali ay bursasporu bu hale getirdi.bu arada taraftarlarıda belediye kurumlarına işe alıp taraftarların sesinide kıstığını herkes biliyor.işe giderlermi bilmem.malum çoğu belediyelerde el değiştikten sonra işe gitmeden ne iş yaptığını bilmeden maaş alan şahıslar duyduk.

   2. @ahmet buladı yorumuna yanıt olarak

    Kardeş bu kesim kabız olsa ishal olsa akpartiye bağlıcak derecede paranoyak olmuş bir kesim işleri güçleri her olaydan siyaset çıkarmak kafa bulandırmak sanki onlara soracaz neye oy verceğimizi!!

    2
    2
   3. @ahmet buladı yorumuna yanıt olarak

    Ak parti döneminde şampiyon olduk bu doğru fakat ne zaman ki Altepe Bursaspor’a ayar vermeye başladı Sonuç ortada yani bu işin ucu aynı yere çıkar bu kulübe siyasetçiler bile rant kapısı olarak bakıyorlar Bursaspor ne zaman ki kendi ayakları üstünde durur o zaman o eski ruh geri gelir

   4. @ahmet buladı yorumuna yanıt olarak

    Sampiyon oldugumuz donemli rahmetli Ibrahim Yazici o sizin once taptiginiz sonrada fetocu ilan ettiginiz Recep Altepeyi kapidan iceri sokmazdi. Stad yapti haklarini vermezsen gelip oynamam orda dedi. Seni SALAK.

   5. @ahmet buladı yorumuna yanıt olarak

    Sampiyon oldugunda ibrahim yazici vardi klube siyaset karismamiste belediye baskanlari stada bile gelemiyordu. Boş yapma. Akpartiye oy veripte gunah cikarmayin burda. Sucunuz var iste kabul edin altepeyi nenem secmedi yillarca stad gitti ruh gitti hersey bitti

 2. Başlarım tribününede liderinede!!Tribun lideri diye diye corbacilar uyuttu bu saate kadar.Ben bu saatten sonra lider mider tanimam arkadas.Haftaya bu takım düser tek basımada olsa dikilirim özlücenin kapısına.Adıni yazmayi tribün liderleri gelsin anlatsin 6 yasında ogluma takımın dustugunu.Gelsin anlatsin bana 25 sene bu takimin pesinden kosan bana.Lidermis yerim onlarin liderligini.45 bin kisiyi ölüm kalım macında ses cikartamayanlarmi lider.Alayı yedi.Alayı cebini doldurdu Ali Ay sayesinde ciksin biri inkar etsin.Ben haftaya düsünce tek basımada olsa özlücedeyim.Gelsin liderler engellesin göreyim.Biraksinlar bu isleri artik.

  35
  2
 3. 30 yıldır bursaspor hatta koyusundan taraftarım.Artık bazı şeyler değişmeli. Burda aslında sosyal medyada site sahiplerine ve birleşmemize düşüyor bu keneleri içimizden temizlemezsek daha çok kötü günler bekliyor bizi.

  26
  2
 4. Adnan alp hep uyardı ama taraftarda alıstırıldı bu duruma koyunlardan hic bir farkı kalmadı taraftarın sürü psikolojisi misali

  24
  2
 5. Yaziaki tabirle;”Ali AY ve avaneleri”bu yazılanları okuyacak mı?Okusalar dahi umutları da olacak mı?Çok yazık oldu.Felaket göz göre göre geldi Sebep olanların Allah bildiği gibi yapsın Amin.

  15
  4
  1. @Şerif yorumuna yanıt olarak

   Allah sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın 43 yaşındayım bu kadar yalak bu kadar aşağılık bu kadar kendini satan izleyici ve bu kadar aciz beş para etmez bir yönetim başkan görmedim hepinizi allaha havale ediyorum bu yaşıma geldim mübalaa ederek söylüyorUm 43 macını kacırmadığım bursasporu bu hale sokanlardan allah gani gani çıkarsın inşallah bu mübarek günde

 6. Büyük Şair Attila İlhan’ın şiirini, güzel bir besteyle seslendiren Ahmet Kaya’nın şarkısı diye yazan bu adamlar da gazetelerde falan yazıyor işte. İyi laf salatası yapabilen spor yazarı artık, görülmeyeni görmeye gerek yok.

  Matematiği iyi yapamazmış ama dört işlemi bilirmiş, çarparmış (yüzüne)… Spor yazarı olarak gazeteye yazıp insanların karşısına çıktığınız yazı bu mu değerli basın emekçisi kardeş? Yaş 11 herhalde. Yazık…

  5
  6
 7. Bursaspor u kullanip sonra cinayet işleyenleri tek tek hukuk huzurunda adalete teslim etmeliyiz.Bursaspor un paralarini carcur eden Bursaspor u iki paralik edenleri mahkemeye bu şehir vermelidir.Şehri müdafaa..

 8. TERBİYESİZİN BİRİSİSİN BEŞİKTAŞLI ATNAN BURSASPOR SENİN UMURUNDA BİLE DEYİL ÇORBACININ BİRİSİSİN

  2
  30
  1. @Tanju yorumuna yanıt olarak

   Büyük Şair Attila İlhan’ın şiirini, güzel bir besteyle seslendiren Ahmet Kaya’nın şarkısı diye yazan bu adamlar da gazetelerde falan yazıyor işte. İyi laf salatası yapabilen spor yazarı artık, görülmeyeni görmeye gerek yok.

   Matematiği iyi yapamazmış ama dört işlemi bilirmiş, çarparmış (yüzüne)… Spor yazarı olarak gazeteye yazıp insanların karşısına çıktığınız yazı bu mu değerli basın emekçisi kardeş? Yaş 11 herhalde. Yazık…

   2
   5
   1. @benkahinim yorumuna yanıt olarak

    Çok güzel eleştirmişsin valla bravo ama yazının mesajını almak yerine kültürlü insan bir başka oluyor canım!!! Ama her kültürlü insan, bir konuda vatandaşa en kolay yolun şiirden ziyade tınısı olan bir şarkıdan olduğunu bilmez. Kaldı ki yazıda şiir Ahmet Kaya’nın diye yazılmadı, gerçekten kültürün bu kadar ukalalığa vardığına hiç şahit olmamıştım!!!
    Ama olsun senin gibiler de lazım bize, boş zamanlarda boş konuşmalar için.

 9. Akp ne alakasi vr alii ay dusurdu takimi para yok para diyip baskanliga 3seneden beri talip bana biri anlatsin madem para bir insan nasil baskan olmak icin aday olur ne sevdasi var merak ediyomm

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu