Bursaspor Benzinliği elden gidiyor!

Bursa.com Spor Koordinatörü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Bursaspor Benzinliği icra yoluyla Bursaspor’un elinden alınmak üzere

Bursasporlular olarak takımın düzelmesi ve transfer gündemine odaklandık.

Ancak arka tarafta yaşanan olumsuzlukları görmezden gelemeyiz, gelmemeliyiz.

Dün akşam aldığım telefondaki ses Ziraat Bankası ve Denizbank konsorsiyumunun ödenmeyen kredi borcu nedeniyle Bursaspor’un yakın çevre yolundaki benzinliğini icra yoluyla satmak üzere olduğu uyarısını yapıyordu.

Son yıllarda sportif anlamda tarihinin en kötü günlerini yaşayan Bursaspor, buna ilaveten dev bir borç yükünün altına girdiği gibi sahip olduğu, kiraya verdiği veya işlettiği gelir kaynaklarını da tek tek kaybediyor ve kaybetmek üzere.

Bunun son örneği de Yakın Çevre Yolu’ndaki benzinlik.

Bursaspor’un 2016 yılında 10 yıllığına kiraya verdiği benzinlik ve 7 dükkân, Ziraat Bankası ve Denizbank tarafından icra yoluyla satılmak üzere.

Hatırlanacağı gibi bu iki bankaya olan borcun 27 milyon lirasını eski Başkanlardan Ali Ay kendisi ödemişti.

Ancak sonrasında göreve gelen Mesut Mestan, Erkan Kamat ve Emin Adanur liderliğindeki mevcut yönetim bu konuda gereken ödemeleri yapmayıp, yeniden yapılandırma için de herhangi adım atmadılar.

Gelinen noktada ise Bursaspor’a ait olan benzinlik ve 7 dükkân kulübün elinden icra ile alınmak üzere.

Şu an takımın durumuna odaklanmış olabiliriz; ancak Bursaspor’un sahibi olduğu bir değeri daha kaybetmemeliyiz.

Bu konuda Emin Adanur yönetimi hemen bugün girişimlere başlayıp bu satışı durdurmalı.

Yeniden yapılandırmamamı yaparlar, şahsi kefaret mi verirler bilemiyorum.

 

Ama bildiğim bir şey var.

Mevcut sportif başarısızlığın üzerine bir de benzinliği elden kaçırmayı camiaya anlatamazlar.

O yüzden ne yapıp edip o benzinliği kurtarmaları gerekiyor.

39 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Tabi tabi siz yönetimi belden aşağı vurun onlar kurtarirlar benzinligi hatta temizlerler geçmişin pisliğini ! İşini yapmaya çalışanlara biraz saygı ! Evet yanlışları var mı var ! Kendileri de kabul ediyorlar zaten…
  Bu kulübe kimse sahip çıkmadı kardeşim birakin da adamlar işini yapsın ! 2 sene içinde superlige çıkma hedefi koydular ! Eğer başarılı olamassak harcadığimiz para kulubundur dediler mi demediler mi !? O zaman biz değil onlar endişe etsin ! Taraftar butunlessin desteğini esirgemesin ! Bizden başka istenen bişey yok !
  #baskabursasporyok

  113
  62
  1. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Yazar Ziraat Bankası ve Denizbank ödenmeyen kredi borcu nedeniyle kulübün içinden biri uyardığını söylüyor- her nedense yönetim bu önemli bilgiyi dernek üyeleri ve divan İle paylaşmıyor.

   Bankalar Bursaspor’a 2016 yılında 10 yıllığına kiraya verdiğini biliyor ve Benzinlik ve gelirlerin üzerinde Temlik koymuşlardır ve kira direk bankaya gider eğer kiradan artı kalırsa Bursaspor’a gider Yani senin aldığın kira borç ve faiz ödemelerini karşılamıyorsa ancak o zaman çok uzun yoldan satabilir çünkü anlaşma bankalar İle helvacı kağıdı usulünde diğer yönetici borcu olarak yapılamaz birde Bankalar bu borcun kısmi ödenmesini vs 27 milyon lira Ali Ay kendisi ödemişti vs Banka kanunlarına göre kabul görmez nedeni 27 milyon diğer şekilde kulübe borç olarak kişi tarafından yüklenecekse o Banka için büyük risk oluşturduğu İçin kabul edemez burada Bankayı detaylı kanunların işlevi eğer sulandırıldıysa Banka 100% suçludur ve Borcun hükmü kalmaz. Yazar Bankaların bu borcu hakkında detaylı açıklamasını istemesi lazım telefon geldi birinden vs ile uğraşacağına!

  2. @Eser yorumuna yanıt olarak

   O benzinliği icra yoluyla Emin almazsa diksinler. Ama yok be ya. Alinır Başkan Emin’i yakalasa bi kaşık suda ütüleyecek. Hayatta yedirmezler orayı Emin’e. Gene Katar’lının birine çakarlar.

   7
   16
  3. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Renktaş farzetki dedikleri olmadı ve sözlerini de tutmadılar ne yapabileceğiz, çok gördük öyle söz veripte ceplerini doldurup gidenleri, bunlarda aynısını yapacaklar. Boşuna dememiş büyüklerimiz, gelen, gideni aratırmış.

   9
   4
  4. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Borç olmuş 1 milyar TL, takım düşme hattında, gelir kaynaklarına haciz gelme ihtimali var. Harcadıkları para Bursaspor’da kalsa ne olur kalmasa ne olur bu saatten sonra. Şampiyonluk parolası ile çıkılan sezonda düşme hattındayız. Borç iki katına çıkmış. Kime ne saygı duymasından bahsediyorsun ?

   Gerçi boşuna laf anlatıyoruz. Bu adam covid abartılıyor, medyanın şişirmesi filan diyordu pandemi başladığı zaman. Kısaca kime ne laf anlatmaya çalışıyoruz.

   9
   2
  5. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Hala bu adamı savunuyorsun eser.Sahip çıkan yoktu demişsin secime 3 adayla girildi.1 taneside altyapı ile geçen sene covid belasinin ortasında ve tahta kapalıyken gençlerle neredeyse play off oynacak takımın başkanıydı.simdi düşünüyorum da o olsa daha iyi durumda olurduk.Bursaspor sahipsiz değil ama geçen yildan kalan hicbirsey olmadığı gibi şuan en dipteyiz.Belkide transferlere verdiğin bu paraları Emirhan Batuhan İsmail gibi altyapıya verip 4-5 işini yapacak adam alıp onları toparlasaydin.Mustafa erle devam etseydin şu an play ofta belkide ilk 2 deydik.Fazla tavır tavır degildir.ismail yükseği öve öve bitiremiyoruz. Ben halisahada oynatmam şu haliyle sanki adam Ronaldo her topu şut çekiyor.fazla ayağında tutuyor.Basit oynamıyor.ondan bizim altyapimizda 5 tane adam var ama fenerden aldikya iyidir dimi.

   12
   4
   1. @Uskup yorumuna yanıt olarak

    hic de daha iyi durumda olmazdik eger erkan kamat yonetimi devam etseydi. tahta acilamiyacagi icin puan silme cezasi olacakti ki bildigim kadariyla 9 puan silinecekti. ust uste 3 transfer donemi tahta yi acmadigimiz icin. ve de goruyorsun ki bu yil lig daha zor. yani su andaki durumumudan daha iyi olmazdik. Arkadaslar gecen yil bu kulubun elektrigi kesildi ya. bu yonetimin en buyuk hatasi belediye baskaniyla sezon basi yasanilan sey bence. sportif basari gelmedi ama orada ben cokda yanlis yaptiklarini dusunmuyorum. hangimiz bu alinan futbolculara sene basinda hayir derdik. emin adanura baskan simartma bizi bu kadar cok transferle demiyor muyduk. zaten belediye baskaniyla olan olaya da taratarin baskani fazla gazlamasindan kaynaklandigini dusunuyorum. cok buyuk hataydi ama yinede yaptigi. her neyse ben adamlarin birseyleryapmaya calistiklarini goruyorum ve desteklemeye de devam ediyorum.

    4
    6
   2. @Uskup yorumuna yanıt olarak

    Üç aday derken, adaylardan birinin geçmişini bi araştır bakalım nasıl biriymiş.herşeyi çok bildiğinizi zannediyorsunuz ama hiçbirşey bilmiyorsunuz buna emin olun.maçlara gitmez bizim taraftarımız ama lafa geldimi mangalda kül bırakmaz.Forma,atkı,bere vs almaz takımına beş kuruş katkısı olmaz şunu alın bunu alın diye ahkam keser futbolu bildiğini zanneder ama sadece zanneder oda oynadığı menajer oyunları sayesinde.Takıma,hocaya, futbolcuya,başkana laf atar yine çok bildiğini zannettiği futbol bilgisiyle gelen her futbolcuya o çöp bu çöp der elden gidincede niye gönderiyorsunuz diye ağıtlar yakar.ben 49 yaşındayım Bursasporun benim zamanımdaki genç takımında kalecilik yaptım futbolu da az çok bilirim,ben batalla-biyediç vs daha sayamayacağım onlarca futbolcuya ilk geldikleri zamanlarda tepki veren taraftar gördüm onların yüzünden hocalar futbolcuyu oynatamıyordu batalla ilk geldiğinde yedekti sürekli,biyediç yürüyerek oynuyor diye kızarlardı hatta biyediç ben koşacak olsam barcelona da oynardım diye espri yapmışlığı bile vardır.şimdi ben size şöyle bişey sorsam bi işletme düşünün herşeyi var ama çokta borcu var siz bunu aldınız kendinize ilk etapta inandınız ven şöyle şöyle yaparım borcu silerim dediniz ancak döviz dengeleri değiştirdi borcunuz dahada büyüdü ama aslında sizin yolunuz yanlış değil sadece biraz daha zamanınız var ve bunu biliyorsunuz şimdi siz bu durumda vaz mı geçersiniz yoksa devam mı edersiniz ben herkesin devam ederim dediğine eminim. Şu anki yönetim geçmiş yönetimlerin hatalarının günahını çekiyor şu an ama yinede doğru yolda olduklarını bildikleri için vazgeçmiyor hata yapmadımı yaptı, peki bizim taraftar ne yaptı hele ki son maçta,erzurum maçındaki futbolu beğenmedim diyen çıkarsa bana benim bilgim var demesin son pozisyonda namık kaleye vurmak yerine tim in önüne bıraksa topu galip gelmiştik. Oynanan oyuna bakmıyorlar maçtan sonra yönetim istifa diye bağırıyorlar ne yapacaksın senmi yöneteceksin takımı yada daha iyi kim gelecek.öyle yada böyle benim bildiğim aslında çok şey var bursasporun bu hâle düşmesini siyasilerde istedi borç bile isteye bu kadar büyüdü ve ğöz yumuldu, aslında amaç bursasporun kapanması bunu istediler. Adanuru tanımam hiç görmedim ama bu adam doğru şeyler yapmaya çalışıyor bizler sadece destek olmalıyız evet bu sene olmayabilir ama seneye muhakkak çıkacağız süperlig denen yere.herkese selamlar.

    8
    5
  6. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Vaatlerinden biri olan 40 mil TL yi, TSPYD toplantısında sormuşlardı ordan hatırladığımı aktarıyorum;
   Soru: “40 mil TL yi geri alacak mısınız ?”
   Emin: “takım eğer playoff oynar da çıkamazsa paramı geri alırım. 10uncu sıralarda bitirirse yine alırım. Ama 13-15. sıralarda bitirirse hibe ederim” demişti.
   Yani senin dediğin gibi, para kulübündür demediler, sayın imlacı renkdaşım.

   29
   2
   1. @Pablito10 yorumuna yanıt olarak

    Ya yok neyin 40 milyonu ya. Hikaye. Celladına aşık olmuş yalama tayfaları işte. Zamanında ali ayı para veriyor diye yalıyorlardı. Ben eleştirince ali dedelerini yemediğim hakaretler kalmamıştı.

    8
    1
   2. @Pablito10 yorumuna yanıt olarak

    Emin her türlü alır parayı. Üstüne, yüzde bilmem kaç faizi de koyar. Faiz sebep, Bursaspor sonuçtur der, ve parayı alır. 40 koyduysa 140 geri alır, ondan sonra hadi eyvallah. Matavz’dan falan indirdikleri hariç.

    9
    2
    1. @Pertev yorumuna yanıt olarak

     16 KİLO ALTIN VERDİM DİYEREK ONUN BUNUN YAPTIĞI YARDIMLARI KENDİ YAPMIŞ GİBİ GÖSTERENLERE, KULÜBÜN ELEKTRİĞİNİ KESTİRENLERE SOR BAKALIM KİM NE İNDİRMİŞ??? MATAVZ A GELİNCE EN BÜYÜK TRANSFER HATASIDIR HEPSİ BU….

     6
     2
   3. @Pablito10 yorumuna yanıt olarak

    gram destek vermeyen her boka maydonoz taraftarı olan bir kulube bende zırnık vermezdim kimse kusura bakmasın. sokakta mı buldum o parayı bedava hibe edeyim. adam başarı gelirse o da kazanacak başkanlık işi yatırım işi gibidir bunun bursasporlukla alakası yok.

    10
    11
    1. @Erdem yorumuna yanıt olarak

     Bursasporlulukla alakalı bir yorum yapmadık ki be kardeşim. Konuyu neden saptırma gayretindesin ?
     Kaldı ki, para vermeyeceklerse herhangi bir taraftarda başkan olabilirdi. Para veya yatırım yapıp, takımı sportif ve mali anlamda kalkındıracak ki, başkanda kazansın. Bu emin veya kim olursa olsun. Bu adamın vaatleri arasında bu vardı zaten. Biz mi zorla söylettirdik ve ya istedik 🙂 Hem başkan olacaksın hem hiçbirşey katmadan para ve itibar kazanacaksın. YOK YAA!

     13
  7. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Sportif anlamda başarısızlık yönetime yazar. Menajerlerin elinde oyuncak olup, 17 transfer yaparak gençleri yok sayıp, bir o kadar daha borca soktular. Sonuç Süper lige çıkmayı bırak, küme düşmekten kurtulamayacak kulüp.
   2 sene içinde süper lige çıkmayı düşünüyorlar, bu sene kulüp batıyor.
   Seneye nasıl çıkmayı düşünüyorlar. Daha 6 milyon TL bulup şimdi tahtayı açamıyorlar.

   35
   8
   1. @GREEN MİLE yorumuna yanıt olarak

    Mesela bir örnek daha: ozegovic 550 bin euro istedi diye vazgeçtik de matavsa 900 bin euro verilebiliyorsa benim aklım bu işte bi iş var der.

    11
    1
   2. @GREEN MİLE yorumuna yanıt olarak

    kulübe o kadar vermişlerde borç nasıl ikiye katlandı sezon başından şimdiye kadar diye soramayan zihniyet hep yalama tam yalama tayfasıdır. sorun bi Allah aşkına tahtayı cebinizden açtınız elektriği cebinizden karşıladınız da borç yarım sezonda nasıl 2 kat arttı. üstelik şuan tahta yine içimizde. sportif başarı desen harikalar yarattılar. yönetimciği hep yalama tam yalama devam 🙂

    20
    3
     1. @Mudanya yorumuna yanıt olarak

      O bahane kardeş. Bu borcun 2 ye katlanmasının nedeni bu harika 17 transferin sonucudur. Kandırmayın kendinizi. Matavs 900 bin euro. 900 bin euroya en az 2 hatta 3 transfer yapabilirdik. Eren derdi yok ile umut bulut kaç euro kardeş bi bak bakalım.

 2. Valla bu gidişle cidden kapanmaya gidiyor kulüp düşersek çıkış yok Kocaeli felan borçsuz düştü borçla düşen Kardemir Karabükspor Gaziantepspor kapandı yani baldan geri döneriz diye düşünen varsa geçmiş olsun hem bala düşsek bile borç aynen senle geliyor silinmiyor altyapı ile 2.lige kalırızda demeyin puan silmeler geliyor -20 felan hatta bazen direk küme düşme

  34
  1. @Pisi-kopat yorumuna yanıt olarak

   Kocaeli borçsuz falan düşmedi. Bizim kadar borçları yoktu ama kendi çaplarında epey borçları vardı. Karabük Antep Eskişehir dersen hepsi borçlu düştü. ama biz düşersek kapanırız.

   28
 3. Seneye tahta açılmaz. Küme düşmezsek
  Eksi 6 puan ile başlarız.
  Kaşar topçular, küme düştüğümüz sezondaki gibi kaçarlar. gençler iyi kötü kümede bırakırlar.
  Bir dahaki sezon eksi 12 puan ile başlayıp küme düşeriz.
  Sonumuz amatöre kadar gider.
  Bizi bu duruma düşüren yönetici, menajer, Yiyici taraftar kitlesi, t.direktör vb. Kimler varsa “ABV”

  32
  2
 4. Adam iyi niyetle geldi gerekli herkesin harika dediği transferleri yaptı dikiş tutmayınca tek suçlu onlar oldu . Daha önceki yönetimlerin bilerek ödemeyip borcun katlanmasına sebep olan bu olayda adam mecbur mu benzinliği kurtarmak için cebinden para vermeye . Tarık Çapçı gel sen başkan olda yazmak kadar kolay mı öyle cevap ver

  19
  20
  1. @Enes yorumuna yanıt olarak

   Gerçekçi olmak gerekirse Bursaspor yok olmak üzere uzatmalari oynuyoruz sadece.futbolcu yetiştirip yüksek bedellerle satmaktan başka kurtuluşumuz yok.

  2. @Enes yorumuna yanıt olarak

   Ben adama değil, onu seçenlere. İcraatlarını gördükleri halde halâ destek verenlere kızıyorum.
   Kaldı ki adam, bu kulübün başına zorla getirilmedi, bilakis bilerek ve isteyerek kendi geldi.
   Şimdi sorumluluğu almak, hesabını vermek zorunda.

   7
   1
  1. @ARKAN yorumuna yanıt olarak

   şampıyon takım ünvanı ile gelen gelirimiz de yok olur gider. Ulan bir kişiliksiz çıktı fetö gibi tüm bursayı uyuttu, takımı ne hale getirdiler…. yazıklar olsun….

 5. Klavyeyi elinize alıp yazmak ne kadar kolay dimi arkadaslar kuru kuru vak vak yapıosunuz adam erzurumlu olmasına ragmen elını cebine atıp sahip cıktı hadı nerde o bursalı sanıyıcıler nerde tribünden atıp tutanlar bos beles konusuyosunuz lafla peynir gemisi yurumez varsa parası olan bassın parayı kimseye kelime yapmasın oda yok destek olacağınıza kostek oluyorsunuz bırakın adamlar yapsınlar işlerini destek olalım beyler gun birlik olma gunu bedavadan vak vak yapma gunu degil BURSA yı BUYUK BURSASPOR umuzu seven varsa destek olalım el bırlıgı ile gelelim zirveye…

  3
  3
 6. Basın olarak da siz sadece kötü haber verin hiç iyi şeyler yazmayın içimizi çürüttünüz Yeter artık.

  2
  1
 7. Bursaspor un durumu çok zor çok.
  Böyle giderse içinden çıkılamaz bir hale dönüşecek.
  Çöküşün başlangıcı şampiyon olduğumuz gündür.
  Maalesef keşke şampiyon olmasaydık denecek günler geldi.

 8. Çapsız bu yeni bi şey değil kongre istiyordun yönetim çok yakında kongre kararı alacak niye diğer yönetimlere taksitleri ödeyin diye baskı yapmadın sen gerçekten miksersin işin güçün karıştırma kimse transfer beklemesin takim çok zor durumda selim çok kongre istiyordun yakında kongre var bul başkan bu kulüp bitti arkadaşlar kimse bu kulübe başkan olmaz kayyum daha iyi yönetir diyen emin bakalım o zaman nereye gizleneceksin

  2
  2
 9. TARIK BURADA UYARI NİTELİĞİNDE BİR YAZI YAZMIŞ..HEPSİ BU..BENZİNLİĞİN GİTMESİNİN HİÇ KİMSEYE BİR FAYDASI OLMAZ. YENİDEN YAPILANDIRIP GEREKİRSE KAMPANYA GİBİ BİR ŞEYLER YAPMALIYIZ…

 10. Koskoca klüp gitmiş sanki bu sezonu yırtmış gençlerle seneye bilmem nereye yol alır yok yönetime salarmışız ondanmış yönetime salma ne oldu ne olacak varmi gelişme sabah imza akşam vazgectik koskoca bursaspor giymiş benzinlik gitse ne yazar biti beyler es esin yanıma

 11. Bursaspor kamu yararına dernek olduğu için,Bursadaki Milli emlak arazilerinden birini bursaspora vermeleri gerekir.Diğer yol ziraat bankasının Bursasporun Gögüs reklam sponsoru olup takımın süper lige çıkması sağlanmalıdır.Tabi paralar tekrar menejerlere kaptırılmassa

 12. Eğer ki bu sene düşersek kesinlikle şu herşeye muhalefet olan çok bilmiş taraftarın yüzünden düşeceğiz.
  Sizin yüzünüzden bir daha bu kulübe başkan adayı bile çıkmayacak.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu