Bursaspor A.Ş. mi kurulacak?

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

Bursaspor Kulübü dernek statüsünde bulunurken bu kanunun ardından anonim şirket olarak devam edebilecek.

Konunun Bursaspor camiasında kısa süre içerisinde gündeme gelmesi bekleniyor.

İşte ana başlıklar;


A.Ş. olacaklar: Spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkıp anonim şirkete dönüşebilecek. Ayrıca birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde üst kuruluş oluşturabilecek.

Denk bütçe: Anonim şirket gibi örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek. Denk bütçe uygulanacak. Takımlar geliri kadar borçlanabilecek.

Şeffaf dönem: Kulüpler belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yaparak şeffaflaşacak.

Yönetici borçtan sorumlu: Kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarından sorumlu tutulacak. Bunun için ağır yaptırımlar ve hapis cezası gündemde.

Menajerler: Futbolcuların tüm anlaşmaları şeffaf olacak. Menajer, oyuncularla maksimum 2 yıl sözleşme yapabilecek. Komisyonu %3-5 arasında olacak. Sözleşmeler noter huzurunda gerçekleşecek.

Yeni federasyon geliyor: Bağımlı ve bağımsız spor federasyonu ayrımı kaldırılarak “Spor Federasyonu” şeklinde yapılandırılacak. Federasyonlar, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulacak.

Yönetimde milli sporcu olacak: Federasyonların yönetim kurulunda en az 2 milli sporcu yer alacak.

Denetim bakanlıkta: Spor federasyonlarının her türlü (kuruluş kanunu bulunanlar hariç) harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek. Federasyon başkanları en fazla 3 dönem bu görevi yapabilecek.

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @fff yorumuna yanıt olarak

   Kulüp şirketleşip Bursaspor adı altında marketinden manavina bir çok sektörde işletmeler açılıp kazanç sağlanması lazım. Tabi bunun için altyapı lazım. Bunun içinse bir çok firma ile ortak hareket edilebilinir. Ayrıca Bursaspor’un da halka arz edilip borsada işlem görmesi ekstra olarak gelir sağlayabilir.

   11
   3
  2. @fff yorumuna yanıt olarak

   fff kardeşim aslında çok haklısın fakat eğer söylenenler yazılanlar gerçeğe uyarlanır hiç bir sekilde sulandırılmazsa Türk sporu adına büyük bir gelişme yaşanır faydalı olur.
   A.Ş olmaya gelince.
   Münferit olarak A.Ş. ye dönüşmek kulüpler için çok zor ve zaman isteyen bir konudur fakat kanunlar ile basitleştirilmiş biçimi faydalı olur.
   Tasarlanan yasaların sürüncemede kalmaması gerekir.
   İyi günler dilerim.

   23
   2
   1. @Papazçeşmeli yorumuna yanıt olarak

    kardeş türk futbolu bitmiş kulüpler bitmiş. daha doğrusu futbol bitmiş. zararın neresinden dönülürse kar olması için geçmişe dönük bir temizlik de yapılmalı. silin kulüplerin borçlarını o zaman çıkartın yasayı olsun bitsin. o zaman anlarım. eee şuana kadar kulüpleri yiyip bitirenlerin üzerine kar kaldı. bu yasa çıktı ee diyelim ki bundan sonrası için önleminizi aldınız da kulüpler artık çarkı döndüremiyor kardeş. bu yasayla birlikte kulüplerin borçlarına da bir af çıkması gerekli veya daha önce yiyen saygı değer yöneticiler içinde bu yasa uygulanmalı hesap sorulmalı. yiyenlerin yanına kar kalmış çıkmış bazı çok bilmişler zararın neresinden dönülse kar diyor. dönülecek bir yer mi kaldı.

    8
    1
    1. @fff yorumuna yanıt olarak

     Sayın kardeşim.
     Yine çok haklısın fakat ben bahsettiğin konulara hiç girmem asla değinmem.
     Bu konularda fikir belirtecek yorum üretecek bilgi birikimine sahip olsam da hiç bir şekilde fikrimi söylemem.
     Ben sadece Bursaspor taraftarıyım.
     Galip gelince sevinir mağlup olunca üzülürüm o kadar.
     Her zaman da fairplay çerçevesinde kalmayı prensip edinmiş bir bireyim.
     Tekrar belirtiyorum bahsettiğin konularda sonuna kadar haklısın
     Saygılar kardeşim.

 1. İnşallah Bursaspor için hayırlısı olur. Bu kanun çıkmadan önce de bu adımlar atılabilirdi ama kimse elini taşın altına sokmadı.

  25
  1. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Kulüp şirketleşirse, bu Allahsız Emin adanur gelip bütün hisseleri falan satın almasın bi de amk? Yapar mı yapar. Herif dansözün teki. Siyaseti miyaseti araya sokup hisselerin üzerine çökmezse diksinler.Ama Alinur Başkan onun hakkından gelir. Höttt dedi mi, Adanur pırr amk. Tozz.

 2. Geç kalsa da diğer ciddi sorunların yanında bugüne kadar geçilmesini anlayabiliriz. Şeffaflık ve şirket yönetimine geçilmesi güzel olacaktır.Bursaspor da AŞ olduğunda bugüne kadar yaşadığımız birçok yolsuzluk engellenmiş olacaktır.Bir başka güzellik ise TFF haricî bir federasyon kurulma ihtimali fedarasyonun da daha dikkatli olmasını sağlar diye umut edelim

  11
  1
 3. Atı alan Üsküdar’ı geçmiş zaten, gelen giden ne varsa götürdükten sonra neyin AŞ’sini kuracaksınız Allah aşkına?

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu