Bursa vazgeçmiş

İstanbullu spor yazarları Süper Toto Süper Lig'in 26. haftasında kardeş takımı Ankaragücü ile 0-0 berabere kalarak zirve ile puan farkını 9’a çıkaran Bursaspor’un şampiyonluk şansı değerlendirdi. Yeşil beyazlı takımdaki düşüşü ön plana çıkartan yazarlar, Timsah’ın geçen seneki coşkusundan yoksun olduğunu savundular. İşte yazarlar ve Bursaspor yorumları…

Ömer Üründül (Sabah): Bursa'nın özeleştiri zamanı

İkinci devre Ertuğrul Sağlam, hiçbir şey yapmayan Batalla ve Insua'yı çıkardı. Yine fizik olarak hazır olmayan Altidore'u alarak dört forvete döndü.

Orta sahanın ortasını da yetenekli ama presi zayıf Ergic ve Bekir Ozan'a bıraktı. Bu bana göre yine yanlış bir kurguydu. Ancak futbolcuların biraz hırslanması ve hiçbir şey yapmayan iki kişinin çıkmasıyla ilk yarıya oranla daha iyi bir son 20 dakikaya kadar Bursaspor vardı. Miller ve Altidore ile iki sürpriz pozisyon bulundu ama değerlendirilemedi. Son bölümde takım iyice oyundan düştü ama Ankaragücü'nün de bu elverişli ortamı değerlendirecek hücum girişimleri can alıcı değildi. Maç da beraberlikle noktalandı. Alınan bir puanda İvankov ve defas bloğunun katkısı büyüktü.

Sağlam'ın gelecek için planlarını yaparken hatalarını görmesi çok önemli. Elindeki derinliği olan iyi bir kadroyla Şampiyonlar Ligi trafiği de bittikten sonra ligin ikinci devresinde 13 puan kaybı için bir özeleştiri yapması gerek.

 

Güntekin Onay (Vatan): Nerede geçen seneki coşku?

BURSASPOR’DA tanımlanması zor bir düşüş var. Neden tanımlanması zor diyorum çünkü puan kaybettiği maçlarda oynadığı futbol ile kazandığı maçlarda oynadığı futbol arasında çok büyük farklar yok. Oyun disiplini yine var. Sistem aynı.. Futbolcular hemen hemen aynı. Eksik olan biraz coşku, biraz hız ve biraz da özgüven.

İLK yarıda beklenenin çok altında kalan yeşil beyazlılar devrenin ortasından itibaren oyunun kontrolünü A.Gücü’ne kaptırdı. 2 takımın da yapamadığı -belki de az hata yapmak için pek yanaşmadığı- şey tempoydu. Oyunu yavaş oynarsanız rakip savunmayı da kolay aşamazsınız.

İKİNCİ yarıda rakip yarı alanda daha fazla görünen Bursaspor, Miller ve Altidore ile pozisyonlar da buldu. 2 fırsat da yeşil-beyazlıların orta alanı çabuk geçmesiyle geldi. Ancak Bursaspor’un oyunu A.Gücü’nün kalabalık ve dikkatli savunmasını aşabilmek için yeterli seviyeye hiçbir bölümde ulaşamadı. Duran topları bir silah olarak kullanan yeşil-beyazlılar bu şekilde de etkinlik sağlayamadı.

 

Okay Karacan (Zaman): Bursa 'üçüncülük yeter' dedi

Bursaspor'u Avrupa yormamış, kafasını karıştırmamış olsaydı, yabancı transferi zamanlamasını bir parça derli toplu yapabilmiş olsalardı bugünkü gazetenin puan tablosunda takımın ismi ilk sırada yazılı olacaktı.

Bursa'nın 2010 şampiyonluğu kadronun dengesi ve istikrarı ile sağlandı. Takımın yerli iskeleti kuralları koyuyor, yabancılar bu kurallar çerçevesinde destek güç oluyorlardı. Ne zaman iskeleti oluşturan oyuncuların, disiplin, transfere konu olma ve formdan düşme durumları ortaya çıktı işte o zaman geri düşüş yaşandı. Ozan-Volkan-Sercan enerjisini Ömer-Ergiç dengesini, kaledeki istikrarı kanat beklerinin kendi ortalamalarını zorlayan performansını gün geçtikçe kaybeden Bursaspor bugün ancak üçüncülük hedefini kovalayabiliyor. Miller harika bir futbolcu ama transferi zaman açısından içerideki dengelere olumsuz etki etti. Altidore çok gerekli miydi? Cevap bulmak için çok düşünmeye gerek yok aslında! O gelmese hiçbir şey kaybetmezdi yeşil-beyazlı takım.. Arjantinli, yerli ve son gelenli kadronun üçe bölünen motivasyonu Bursa'ya üst üste ikinci şampiyonluğu getirecek güce zarar verdi.

 

Serdar Bali (Star): İki takım da iyi mücadele edince

Bursaspor bir sonraki kaderini belirleyecek olan Fenerbahçe maçına moralli gidebilmek için elinden geleni yapmaya çalıştı. Ama bir şeyi çok istersen her türlü aksiliğinde aynı anda geleceğini görürsün. Galip gelmek adına her şeyi yapmaya çalışan Bursaspor’a karşı Ankaragücü müthiş bir direnç gösterdi. Bursaspor’un bariz denilecek gol pozisyonu olmadı.

Esasında Ankaragücü kadrosu çok takımı kıskandıracak kadar kaliteli futbolculardan kurulu. Sadece eksikleri takım olma yolunda ki sıkıntıları. Ama uzun süre bir arada tutulurlarsa kaliteli takım olacakları ortada. Tek golün dahi galip gelmeye yetecegi bir oyunda iki takımda gol pozisyonuna girmeden fizik mücadelesi yaparak bitirdiği maçta beraberliğin oyunun gerçek karşılıgı idi.

Ertuğrul sağlamın ne edip edip Sercan ve Turgay’ı takıma tekrar kazandırması gerek. Vedorson da kısa sürede iyileşip takıma katılırsa daha iyi futbol oynayacaklarını düşünüyorum.

 

Ömer Faruk Ünal (Türkiye): Sermaye eriyor!

Ertuğrul Sağlam, Karabük ve Belediye maçlarında kaybedilen 4 puandan sonra dün gece ciddi bir revizyona gitmişti.

A.Gücü karşısında Altidore, Ergic, Swenson ve İbrahim kenara çekilmiş yerlerine Volkan, Bekir Ozan, Insua ve Ömer konulmuştu.

Ama beklenen fayda sağlanamadı.

Belli ki, Ertuğrul Sağlam arayıştaydı.

İçinde bulundukları bunalıma formül arıyordu.

Maç içindeki Altidore ve Ergic hamleleri yetersiz kaldı. Son kozu Sercan da çok tutuktu.

 

İlker Yağcıoğlu (Takvim): Beni resmen uyuttular!

Bursaspor en azından ikinci devrede iki gol pozisyonu bulsa bile gol atmayı başaramadı ve puan kayıpları sürmeye devam etti. Geçen sezon Bursaspor'un şampiyon olmasında büyük rol oynayan 3 silahşörler, Ozan, Sercan ve Volkan bu yıl eski görüntülerinden çok uzaktalar. Devre arası takıma katılan Altidore da şu an için beklentilerin uzağında kaldığından Bursaspor'un gol atmak için tek şansı Miller olarak kalıyor.

Ancak şu unutulmamalıdır ki Bursaspor için bu yıl önemli olan tekrar Avrupa kupalarına katılabilmek. Şu an itibarıyla bunu başarabilecek gibiler. Bu da en az geçen yılki şampiyonluk kadar değerlidir.

 

Uğur Özdemir (Fotospor): Bursa terse sardı

Dostluğundan herkesin etkilendiği kardeş takım ilan ettikleri Ankaragücü karşılaşması Bursa’nın ligde ‘tamam veya devam maçı’ndan alınacak sonuca bağlıydı. Çünkü önümüzdeki hafta oynayacağı Fenerbahçe maçında 10 puan geride kalma ihtimali vardı. Karşılaşmaya da bunu düşünerek başlaması maçın temposunu da çok düşürdü.

İlk 45 dakika içersinde Ankaragücü karsısında hiçbir varlık gösteremedi Bursaspor. Buna karşılık Ankaragücü de etkili değildi. Özellikle sol taraftan Vederson’un olmayışı bu kanatta Bursaspor’u çok etkiledi. Sağda Ali Tandoğan’ın sakatlıktan kalma tedirginliğini de Bursaspor’un bir başka zaafıydı.

Aslında milli takıma seçilen oyuncu kadrosunda sadece Serdar Aziz’in olması oyuncu kapasitesinde belirgin bir örneğiydi.

Yabancılar da son haftalarda üzüm üzüme baka baka kararır atasözünü hatırlattı. 2. yarıda da gol için cılız baskı beklenen golü bir türlü getirmedi. Miller ve Altidore’un şutları etkili olmayınca Ertuğrul Sağlam son koz olarak Sercan’ı oyuna aldı ama o da Rusya’dan boşu boşuna dönmediğini kanıtlarcasına kör dövüşüne katıldı. Bursa için minik bir şans var o da Kadıköy’de ama bu oyunla imkansıza yakın.

 

Alper Tunga Albayrak (Yeni Şafak): Bursa vazgeçmiş

Bursaspor, şampiyonluktan adeta vazgeçmiş, sanki hedefleri sadece bulundukları yeri korumak olmuş. Aslında bu düşüş onların hakkı; geçen sezonu şampiyon bitirip, bu sezonu üçüncü bitirmek başarısızlık sayılmamalı. Unutmamak lazım ki, 2000 yılından sonra, yani son on sezonda, 2004 ve 2005 yıllarındaki Fenerbahçe dışında, üst üste şampiyon olan takımımız yok. Topladıkları puan yine kötü değil ama rakipleri Fenerbahçe ve Trabzon'u alt edecek güçleri bu sezon yok. Şaşırtıcı olan da bu zaten; Bursaspor'u uzun süredir bu kadar isteksiz, maçtan kopuk ve güçsüz görmemiştik. Şampiyonluk yarışında çok geride kalmış olsalar da, motivasyonlarını kaybetmiş olsalar da potansiyellerinin bu kadar altına düşüp, çok sıradan bir takıma dönüşmelerini anlamak zor.

http://www.bursagercek.com.tr/

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu