Bursa Merinos’ta yeni yönetim belli oldu

Bursa Merinosspor Kulübü 2012-2013 yönetim kurulu belli oldu. Yapılan genel kurul sonrasında Nihat Arı Başkanlığındaki yeni yönetim şu isimlerden oluştu;

 

Nihat Arı – Başkan Sezer Sezgin – 2. Başkan Aykut Akgün – Genel Sekreter Kemal Menemen – Teknik Asbaşkan Besim Hacıoğulları – İdari Asbaşkan Tezcan Özkan – Mali Asbaşkan Bedirhan Bozali – Basın Sözcüsü Yasin Tomurcuk – Federasyon Temsilcisi Şenol Kul – Alt Yapı Sorumlusu Orhan Söylev – Teknik Sorumlu Çağlar Yonca – Yönetim Kurulu Üyesi Şentürk Duran – Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yavuz – Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Öztürk – Yönetim Kurulu Üyesi Hür Çıtakoğlu – Yönetim Kurulu Üyesi

 

BURSA MERİNOSSPOR KULÜBÜ'NÜN TARİHİ

Büyük Önder Atatürk tarafından planlanıp, ismi konulan Merinos Yünlü İplik ve Kumaş Fabrikası, 2 Şubat 1938 tarihinde bizzat Atatürk tarafından açılmıştı. Atatürk'ün planladığı tüm kuruluşlar gibi, Merinos Fabrikası da çok geniş bir alan içerisinde her türlü sosyal tesisi de kapsıyordu. Fabrika yanında bulunan geniş arazi ise daha fabrikanın montajın sırasında çalışanlar tarafından futbol sahası olarak kullanılmaya başlanmıştı bile. Sonraları 'Bursa'nın Wembleyi' olarak adlandırılacak olan Merinos Sahası görevine başlamıştı..

.

Fabrikanın faaliyete geçmesinden kısa süre sonra oluşturulan Merinos Spor Kulübü, fabrikanın geniş olanakları ile kısa sürede büyüyüp gelişerek Bursa'nın ve Türkiye'nin en önemli spor kuruluşlarından biri olmuştur. Kulüp renkleri Sarı-Lacivert olarak tescil edilmiştir. Futbol ile başlayan faaliyetler, Güreş, Atletizm, Bisiklet, Kayak, Tenis, Yüzme, Sutopu, Voleybol, Hentbol, Basketbol gibi hemen hemen tüm spor dallarında ülke çapında devam etmiştir. Bu arada Türk sporuna sayısız Milli sporcu, Hakem, Antrenör ve spor adamı yetiştiren Merinos Spor Kulübü, faaliyetlerini 70 yıldır aralıksız sürdüren ender spor kuruluşlarımızdan birisidir. 80'li yıllara kadar amatörce sürdürülen faaliyetler, Basketbol takımının 1987 yılında, Futbol takımının da 1990 yılında Türkiye liglerine yükselmesi ile profesyonelliğe kaymıştır. Bu arada fabrika bünyesinde oluşturulan Yüzme Okulu ile çalışmalarına başlayan Bayan sutopu takımı yıllarca Türkiye Şampiyonalarında ilk 3 arasında yer alarak büyük ilgi toplamıştır.

 

Ancak Özelleştirme rüzgarı ve Merinos fabrikasının da bu kapsama alınması, kulübün özellikle Sümerbank tan kaynaklanan desteklerinin kesilmesine yol açmış ve faaliyetlerin kısıtlanma zorunluluğu artaya çıkmıştır. Bu durumda kulüp yöneticileri, Türk Futbolunun kilometre taşlarından biri olan Merinos Futbol Şubesinin kapanmaması için büyük çaba göstermişler, fabrika çalışanlarının da desteği ile 3.ligde yer alan Merinos un faliyetlerini başarı ile devam ettirmişlerdir. Bu arada 1995 yılında Bursaspor ile Pilot Takım çalışmasına girilmiş ve kulübün adı BURSA MERİNOS olarak değiştirilirken, renkleri de Yeşil-Beyaz ve Lacivert olarak yeniden tescillenmiştir. 2000 yılında ise kulübünFutbol Şubesi, A.Ş. haline getirilerek ve Bursa Merinos Spor Etkinlikleri A.Ş. ismi altında ve %99 hissesi Bursaspor'a verilerek bu 70 yıllık kulübün yaşaması sağlanmıştır. 2002 yılında 2.lige yükselen Bursa Merinos, 2006 yılında 3.lige düşmüş,2008 de ise 3.ligden de düşerek, Amatörlüğe dönmüştür. Halen Bursa Süper Amatör liginde genç bir kadro ile Bursaspor'un pilot takımı olarak yer almaktadır.

 

bursadabugun

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu