Bursa-Bjk maçı yeniden oynatılmalı!

BURSA-BEŞİKTAŞ (Süleyman ABAY) Futbol Federasyonu tarafından maç öncesi stat dışındaki olayların önlenememesi nedeniyle iptal edildi. Maç kesinlikle seyircisiz veya tarafsız bir sahada yeniden oynatılmalıdır. Şiddet yasası çıktı, olaylar durmadı!

Sporda Şiddet Yasası hafta içinde Süper Lig'de görev alan hakem, yardımcı hakem, gözlemci ve temsilcilerine Futbol Federasyonu Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu tarafından anlatıldı. Profesyonel liglerde görev alanların katıldığı toplantı için günü birlik İstanbul’a gelen hakemler, yardımcı hakemler, gözlemciler ve temsilciler için federasyonun bütçesine getirdiği külfeti düşününce ne kadar gerekli olduğu tartışma konusudur. İşin ilginç tarafı yasanın anlatıldığı hafta sonunda hem de Süper Lig'de oynanması gereken Bursaspor-Beşiktaş maçı saha dışında çıkan olaylar nedeniyle Futbol Federasyonu tarafından iptal edildi.

Yasanın çıkarılması için federasyonun ve Egemenoğlu’nun çok uğraştığını biliyoruz. Ancak, atlanan en önemli konu bu yasayı kim, nasıl uygulayacak veya uygulatacak.

Bu yasa kimler için çıkarıldı? Stadyumlardaki holiganlar için. O zaman bu yasanın ağır hükümler içeren maddelerinin bu holiganlara yönelik anlatılması ve yazılı görsel medyada yer bulmasının sağlanması gerekmez miydi?

Bu yasanın caydırıcılığı için yasayı uygulayacak olan yerel mülki amirler ile emniyet güçlerine anlatılması ve onlardan bu konular hakkında azami hassasiyet istenmesi kanımca daha doğru bir yaklaşım olurdu.

Hakemler, yardımcı hakemler, gözlemciler ve temsilcilerden önce federasyonun holiganlara ve uygulayıcılara yönelik çalışma yapması Bursa’daki olayların bu boyutlara gelmesini engelleyebilirdi.

 

Milliyet

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu