Bu tribün insan haklarına aykırı!

Türk Futbolu Avrupanın 6. en büyük ekonomisine sahiptir. Ancak bu ekonominin ne şekilde iğrenç yönetildiği de hepimizce malumdur.

Türkiye son yıllarda yeni yapılan stadyumlar ile birlikte tesisleşme anlamında büyük mesafeler kat etmiştir. Bu durum da inkar edilemez bir gerçektir.

İzmir il merkezinde TFF’den lisans almış bulunan 5 adet stadyum bulunmaktadır. Bu stadyumlardan 4 tanesi ise kulüp tarihçesinde kendilerini “Büyük” olarak nitelendiren ALTAY kulübünün lig maçlarını oynamaya müsaittir.

Altay yöneticilerini tebrik etmek gerekmektedir. Kulüplerinin kemik taraftar sayısının 2500-3000 olduğu gerçeğini kabul ederek iç saha baskısını ellerinde tutmak adına maçlarını il merkezi dışına taşımak ve Menemen’de oynamak onlar açısından akıllı bir stratejidir. Bu durum kendileri  için stadyum müsabaka maliyetlerinde tasarruf yarattığı gibi aynı zamanda %5 misafir seyirci kontenjanını da 250 kişi ile sınırlamakta ve ilave bir avantaj yaratmaktadır.

Duruma Bursaspor açısından baktığımızda ise;  

Timsah Arena resmi kapasitesi: 43.361 kişi

Bu sezon ortalama seyirci sayısı : 11.532 kişi

Misafir Seyirci Kapasitesi: 2.168 kişi

Maç Başı Ortalama Maliyet: 110.000TL

Maç Başı Ortalama Ciro(Bilet): 105.000TL

Mevcut stadyumumuzda ortalama 10.000 kişiye oynar iken misafir tribününde 2618 kişiyi ise ağırlamak zorundayız. Bu durumdan kaçışta bulunmamaktadır.Bunun anlamı;  geçen hafta 250 kişi ile deplasman yapabildiğimiz Altay’ın o maçına gelen tüm taraftarları sezonun ikinci yarısı Bursa’ya deplasman yapmak isteseler Timsah Arena içerisinde yerleri şimdiden hazır demektir.Bu neden ile bizimde stratejik hareket edip şimdiden Nilüfer İbrahim Yazıcı Stadyumunu en azından ait olduğumuz lige dönene kadar bir alternatif olarak düşünmemiz gerekmektedir.

İbrahim Yazıcı Stadyumunun, TFF kriterlerine uygun olmadığını söyleyenlere ise Timsah Arena‘nın da yıllardır bu kriterlere uygun olmadığını, BURSA’ya Milli Maç verilememesinin tek nedeninin bu durum olduğunu ve TFF’nin verdiği geçici izinler ile TimsahArena’nın kullanıldığını hatırlatmak isterim.

GÖKYÜZÜ BİZİMDİR… 

Altay’ın stratejisi kendileri açısından  doğru olabilir ancak burada birkaç cümleyi de bu stadyumda maç oynama izni veren T.F.F.’ye söylemek istiyorum.Türkiye’de futbolun marka değerini öncelikle sizler düşürmektesiniz. Menemen Belediye Stadyumu misafir tribününün projesi İnsan Haklarına aykırıdır. TürkiyeCumhuriyeti’nin hiçbir vatandaşını kafes içerisine alıp maç izlettirme hakkına sahip değilsiniz. Futbol tutkunlarının elinden süre gelen uygulamalarınızla yıllar içerisinde her özgürlüğünü aldınız. Bize artık bir tek gök yüzü kalmıştı. Bırakın bari onu elimizden almayın. Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin 3. Maddesine göre kişilerin “İnsanlık dışı muameleye tutulmaları” yasaktır ve hak ihlalidir. Menemen Belediye Stadyumunda oynanan her maçta misafir takım taraftarlarına İnsan Hakları İhlali yapılmaktadır.

 

Kaynak
bspor.net

13 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. İmzamı atarım sadece timsah arena gelen takımların gözünü korkutur. Hangi klüp ile oynadıklarını anlarlar. Onun dışında çok doğru tespitler

  44
  2
 2. o türübüne köpek bağlasan hayvan hakları savunucuları ortalığı ayağa kaldırır ama söz konusu taraftar oldumu heleki bursaspor taraftarı kimsenin sesi çıkmaz.

  31
  3
 3. Koskocaman bursaspor böyle ufak hesaplarla uğraşmaz.
  saçma saçma hesaplar yapmayın.
  Çıkar oynar ve kazanır. zaten iç saha da çok sıkıntı yaşadığımızı ve yaşayacağımızı da sanmıyorum.

  15
  29
 4. Ibrahim yazıcı stadı 6.900 kişilik koskoca bursaspor o küçük staddamı oynasın siz diyonuz 10.000 ortalama var bir gün olur taraftar akın edebilir o zaman ne yapcan çimene oturup izleyin mi diyecen.

  14
  2
  1. @Angaralı yorumuna yanıt olarak

   Kupa maçları oynanabilir. Hem ortalama sayı 10 bin. Bizim taraftar rakip görmeye geliyor zaten. küçük rakiplerde yayımız daha da azalıyor. En azından bir kupa maçı burada oynanıp atmosfere bakılmalı. Tabi yasal olarak mümkünse. Sonuçta altay maçı izmirde patates tarlasında oynanabiliyor.

   8
   3
 5. o zaman sen de iyi futbol oynayacaksın. iyi transferler yapacaksın. hayatı bitik adamları takıma getirmeyecek ve 40 bine oynayacaksın. bak sakaryaya her maç 30 bin kişi üstelik 3. lig 😉

  9
  21
 6. Ne duyar kastınız be. Gören de sanki milletvekilleri geldi de bu muamele yapılıyor zannediyor. Pardon da ne bekliyordunuz acaba, bütün taraftarların önüne kırmızı halılar serilip altın kaplı koltuklarda maç seyrettirmelerini mi bekliyordunuz? Kusura bakmayın ama böyle taraftara böyle tribün müstehak. Ben olsam onun bunun kullanmadığı tabureleri getirip öyle maç izlettiririm Bursaspor taraftarına. Çünkü bunu hak ediyoruz.

  2
  9
 7. Hakan abicim bence büyük saçmalamışsın,
  Büyük saçmaladığın gibi çok da KÜÇÜK düşünüyosun,
  Bizim derdimiz Şehrin kenetlenip 40-BİN TARAFTAR ile
  Bu ligden ŞAMPİYON olup tekraradan eski güzel günlere dönmek,
  Senin derdin ise NİLÜFERİN, KARACABEYİN, YEŞİL BURSA’nın maç yaptığı stadyuma gidip
  3-5 BİN KİŞİYE oynayıp 3.lig takımı hüviyetine dönmek,
  Yok amacın ALTAYA ders vermekse eğer bırak böyle çocukça işleri, çık sahada maçını kazan
  Ver dersini gerisi tırı vırı bence…

  1
  1
 8. Tribün önüne asılan lastik pankartı bile bilinçli asılmıştır.Kulüp ve taraftar dernekleri bu işin peşini bırakmasın

 9. Lige çıkarken şehri arkasına alacak olan #Bursaspor, taraftarı stada çekecek yine bursaspor. Taraftarın ayağı alışırsa son maçlar kapalı gişe olur. Küçük altay gibi küçük düşünmeyin. Biz şampiyon rakınız.

 10. yönetim olarak bu yapılana seyirci kalmamalı deplasman bilet fiyatları 1000 tl yapılsın BURSASPOR – altaycık mçında küçük altay gelemez onların yeri menemen stadı ancak

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu