Bu takım sanki ölmüş de…

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Bursaspor’un evinde seyircisi önünde lig sonuncusu puansız Altınordu önünde teklediği maçın yorumunu oyunu seyretmeyen okurlarımızın daha iyi anlaması adına karşılaşmanın istatistik verileri ile özetleyip devam edelim…

TOPLA OYNAMA:  %37 – %63

TOPLAM ŞUT:         4 – 14

İSABETLİ ŞUT:        2 – 7

KÖŞE VURUŞU:       3 – 5

FAUL:                     11 – 14

OFSAYT:                  2 – 2


Soru şu: Bu verilere bakan ayağı az çok topa değmiş bir Bursaspor taraftarı sahasında konuğuna böylesine teslim olan bir takımın son dakikada gelen golle kaybettiği 2 puana üzülmeli mi yoksa hanesine yazdırdığı bir puana sevinmeli mi?

İzmir temsilcisi karşısında Timsah’ın 90 dakikalık oyundaki görüntüsüne bakıldığında şöyle bir fotoğraf çıkıyordu karşımıza:

Bu takım sanki ölmüş de, ağlayanı yoktu.

Pardon!

Maç bittiğinde asıl ağlaması gerekenler dururken Mustafa Genç’in yanaklarından süzülen yaşları görünce onunda var olduğunu anladık…

Yani bir takım düşünün, üzerine ölü toprağı atılmış, hiçbir şekilde maçta kavga etmiyor, mücadele etmiyor, yalandan top çeviriyor. Beş metre ileri gidiyorlar, 15 metre geri gidiyorlar.

Bursaspor’un seyircisi yayın yasağına ve de biletlerde yapılan indirime rağmen yinede çok seyrekti. Ama o gelenlere bile Timsah gibi oynamak mecburiyetti. Teknik heyetin sıkıldığı yer orası. Dikkat çekmek istediğim şu ki; Altınordu maçı kırk gün kırk gece oynansa Bursaspor’un kazanacağı bir oyun değildi.

Çünkü ne kadarlık oynarsan tabelaya o kadarlık numara asarsın.

Şöyle bir soru akla gelebilir?

Bu karşılaşmada Bursaspor’da göze batan bir futbolcu da mı yoktu?

Olmaz olur mu, vardı…

Yediği hatalı gole rağmen yaptığı müthiş kurtarışlarla skoru ellerinde kaleci Canberk Yurdakul’u bu sorunun cevabı olarak gösterirsek göre gelin bu maçtaki üstün tarafı sizler tanımlayınız bizim yerimize…

Bir laf vardır, müsabakadan sonra konuşan teknik heyet, yöneticiler ve de futbolcular, ‘Bu maç bitti, önümüzdeki maça bakalım‘ derler. Bence yeşil-beyazlılar önlerindeki maçlara değil önümüzdeki seneye baksınlar!

Bir yerde hata var ya da bir şeyler yanlış gidiyor. Aman biriler çıkıp da, ‘takım çok genç daha turfanda’ mazeretine dayanmasın ayıp eder.

İki takımın oyuna başladıkları 11’lerin yaş ortalamaları Altınordu 21.8, Bursaspor ise 20.7…

Yani neredeyse aralarında ay farkı var!

Ama Bursaspor’un ruhunda böyle futbol oynama hakkı yok

Peki neden?

Kent dinamikleri, yerel yönetimleri, siyasal güçleri, Divanı,  taraftarı, medyası velhasıl topyekûn Bursaspor camiası ayaklanıp aynaya bakacaklar, hata nerede ya da kim veya kimlerde bulacaklar!

8 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Kardeşim bu platformda bile belli oluyor.

  Beraberlik bitmiş şehirde. Saygı yerine Nefret hınç, kıskançlık yerini doldurmuş.

  Burda bazı itler gelmiş yorum yapanlara sataşıyor.
  Platforma çoluk çocuk dadanmış.
  Edep saygı bilmeyen itler.
  Bu taraftar bunu hak ediyor.

  18
  8
  1. @YaVuzBu16💚 yorumuna yanıt olarak

   Hey yavrumun kör talihi asıl sizler bitmişsiniz yazar ve gazete tayfası birde hiç kızarmadan bozarmadan aranızdan “Maçı TV’de Gördükmüde Yazalım Yorum” diye yazanlar var sizler tükenmişsiniz gidin Hal’den limon alın satın daha iyi para kazanırsınız!

   10
   1
 2. ne olacaktı sanki.altyapı bitmiş durumda.altyaı hocalarının cebine kim para koyduysa onların çocukları şuan takımdalar.hakedenlerin yerine cebinde parası olanlar altyapıda devam ettirildi.hakedenler ise amatör liglere gönderildi.takımda kaç tane koşan oyuncu var.herkes kafasına göre takılıyor.ne kondüsyon var oyuncularda ne taktik bilgi var ne de yaptığı işin değerini bilen.kısacası koşmayan mücadele etmeyen kim varsa göndereceksin takımdan ve öncelikle yeni gelen altyapıdan oyunculara da teknik bilgiyi defans yapmayı mücadele etmeyi öğreteceksin.

  8
  1
 3. senelerce futbolu alt yapıya bağlayan yorumcular nerede gelecek alt yapıdaki kurgunun mimarları aranıyor bunları yetiştirenler kendini yetiştirmeden futbolcu yetiştirmeye kalkarsa sonuc tabelada bir zahmet kafayı kaldırıp sonuca baksınlar sıfır görecekler zahmet olacak ama siz bu işi yapamadınız dükanı kapatın yoksa kendi kapanacak bir işi layikiyle yapamasan ben bilirim demekle olmuyor gecmiş olsun derler bizde biter

  1
  1
 4. Bursa medyası şapkayı önüne alıp düşünsün..birileri adına yazılar yazıp hoca gönder ,yönetim gönder ,futbolcu gönder..Bursa kulisi sever,adam harcamayı sever menfaati yoksa neler yapar..şehre gelende Bursa lılık bilinci olmayınca ,hemşericilik olunca işin içine siyasetin kralı da girince yandı Bursa..ne sanatçı durur ne sporcu durur ne de yetişir..az serpilen İstanbul’a kaçar..Sanayicisinin 2. Takımıdır Bursa..kimse elini taşın altına sokmaz..kördür Bursa kör..yer bitirir insanı yetişecek olanı..şimdi suçlu kim malum popüler mekanda(eskiden beri futbolcu hoca takımı oralara takılır )malum şahıslarla (eski tüfeklerle)bi konuşun SORUN size herşeyi anlatsınlar ..kararı siz verin

  1
  2

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu