Bu ne rahatlık!

A Gazete Bursaspor Muhabiri Fatih Akkuş'un bugünkü köşe yazısıdır.

Bursaspor hafta sonu sahasında karşılaşacağı Kayserispor maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Yabancılar ve yerliler arasındaki fark ise göze batıyor. Bu fark kalite farkı değil. Bu fark mutlu ve mutsuzun arasındaki fark.Yani bazı futbolcularda utanma duygusunun olmaması göze çarpıyor. Geçtiğimiz hafta takım 5 yemiş ve taraftar tesisleri basmış kimin umurunda? Sanki haftalardır sahada elinden geleni yapmışçasına gülümseyen Sow ve Jires sanki geldiklerinden beri 10 gole imza atmış! Mağlup olmuşçasına davranan Agu az biraz gurur varsa Titi gibi, Yusuf ve Batalla gibi üzülür yada üzülmüş gibi yapar da en azından samimiyetsiz deriz. Vurdumduymazlığın bu kadarını bu takım da, bu taraftar da kaldıramaz.

UTANIYOR MUSUNUZ?

Sow, Jires ve tayfası acaba son alınan yenilgiden utanıyor mu? Tabii ki hayır! Neden utansın ki… Adam maçtan 2 gün önce “Ben yenilecek takımda oynamam” diyor ve buna maalesef Le Guen çanak tutuyor. Moussa Sow için 4 farklı doktordan “Futbol oynayamaz” raporu olmasına rağmen transfer ediliyor. Adam oynar mı kardeşim nasılsa bunlar bana mahkûm der ve yatar aşağıya. Takım yenilmiş umurunda mı? Antrenmana çıkıyor ağzı kulaklarında. Badu desen ortalıkta yok. Ondan sonra taraftar Sinan Bakış’a hain desin. Ben kabul etmiyorum kardeşim Sinan’a hain denmesini, hazmedemiyorum. 4 aylık alacağını siliyorsa bir adam, en azından sorun etmiyorsa sırf para almadığı için ülkesine giden Badu’dan ve sakat numarası yapan Sow’dan daha kalitelidir. Sen bu adama sene başından beri mobbing uygularsan “Git kendine kulüp bul. Burada sana forma yok” dedikten sonra onun da yapacağı budur.

BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL

Sow Efendi de, kimse kusura bakmayacak, kıldığı namazın hayrını almak istiyorsa aldığı paranın hakkını vermeli. Evet, şimdiye kadar para almadı, belki az miktar aldı ancak neticede o 800 bin Euro’yu koyacak cebine. Onun hayrını görmek istiyorsa hakkını verecek yada o paradan feragat edecek. Yediği içtiği bizden olsun dedikten sonra da helalleşecek. ‘Bursa’nın parası deniz yemeyen keriz’ yok öyle bir dünya. Burası Fenerbahçe yada Muz Cumhuriyeti değil. Şampiyonluk yaşamış Türkiye’nin en büyük şehir takımı. Ya aklını başına alacak bu şehirden ekmek yiyecek ki bu şehir adamı vezir de yapar rezilde. Ya da en acilinden kadro dışı bırakılacak ve kariyeri bitirilecek.

Suçlusu sensin bu durumun

Ben sene başında ‘Takımda gruplaşma var. Hoca kendi adamlarını getirdi, takım gruplaştı. Böyle giderse sene sonu hepimiz ağlarız’ dediğimde bana ırkçılık yapıyorsun diyenler şimdilerde ortalıkta gezmiyor bile. Evet, bu takımın bu halde olmasının tek sebebi Le Guen ve yardımcılarıdır. Sen sırf kendi milletinin Milliyetçiliğini yapacaksın diye elden ayaktan düşmüş oyuncuları getirirsen. Sene başı bizlere Pascal’ı kral diye gösterirsen suçlu sensin. Pascal nerede şimdi? Galatasaray maçında orta saha oyuncusu olan bu Pascal kardeşi kurtarıcı diye defansa alan ve 1-0 galipken 2-1 yenildiğimiz Galatasaray maçındaki Pascal’dan bahsediyorum. Adam şu anda boş boş geziyor. O AVM senin, bu mahalle benim. Yusuf Abdullah ortalıkta yok. Kofi ise Giresun‘da kadroya giremiyor. Sözüm ona yetişsin diye Giresun’a kiraladık oyuncu antrenman mı yapıyor yoksa ayakçılık mı belli değil. Uzun lafın kısası hocanın da suyu ısınmış.

BİR ÇİFT LAF DA SİZE

Sanmayın ki Le Guen’den sonra her şey güllük gülistanlık olacak. Sizlerde o koltuklardan kaldıracaksınız şapkaları. Le Guen kadar sizlerde suçlusunuz. Genç futbolcuların ailelerine “Sen çocuğunu al kiralık götür başka takıma. Burada ona şimdilik ekmek yok” dersen ve bunu sırf Özhan Pulat, Hasan Parlakay arasındaki savaş yüzünden yaparsan o savaş başını böyle yer. Hasan Parlakay ısrarın nedendir bilmem; hoş adamın da öyle bariz bir kötülüğüne gözümle şahit olmadım. Tek bildiğim Bursasporlu değil ama yinede bu kadar tepkiye rağmen koruyup kolluyorsan ben altında bir şey ararım. Ben ekmeğimi limon satarak da kazanırım ama onurum olan Bursaspor’un düşmesine de göz göre göre müsaade etmem. Benim fıtratımda bu var, aileden böyle gördük. Bizi yetiştirenler öğretmedi yalanı dolanı; sivri dilimiz bu yüzden. Kapalı kapılar arkasında ‘Şunu susturun’ demek yerine üstüne düşeni yap ki bütün camia temizlensin.

48 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Namık Kemal yorumuna yanıt olarak

   Bu durumda bana kalırsa yine suçlu yönetim..
   3 yada 4 ay parası peşinde koşsun, aramızda kim mutlu işine
   gider ve işini yapar acaba.Valla ben alamıyorsam, krize girerim,.
   Futbolcuya deyil , kulübü yönetenlerde suçu arıcak sın ..

   7
   7
 1. Tamamen taraftarı provoke etmek üzerine yazılmış boş bir yazı nasıl oluyor da yazar oluyorsunuz ben anlamıyorum. Yok adam gülüyormuş, futbol hayatını bitirelimmiş. Adam kiralık yarım sezon ve o parayı tıkır tıkır alacak kadro dışı olsa ne yazar zaten oynamıyor diğerleri çok oynadı da oynamayan sow ile kembo mu suçlu oldu şu an herkesin sakin olup takım desteklemesi gerek bu tarz yazıları yayınlayıp taraftara gaz vermek takıma zarar verir. maça gidip herkes desteğini versin maç bitince istediğin protestoyu yap

  27
  10
 2. fatih akkuş kim la? Daha 11 hafta var ve bu futbolcularla maçlara çıkacağız.Yerli yabancı farkı demiş batalla üzülüyormuş
  yusuf üzülüyormuş…Dengesiz..Başka da bir şey demeyeceğim.

  20
  7
  1. @MetinDincer16 yorumuna yanıt olarak

   Durum öyle gösteriyor inşallah o günü yaşamayız.Allah yar ve yardımcısı olsun BURSASPOR’umuzun.Düşersek bu borçlarla nasıl ayağa kalkarız.Alt yapıdan geleceklerle 1 alt lige tutunuruzda.Bu büyük camianın yeri sürekli süper lig olmalı.

  2. @MetinDincer16 yorumuna yanıt olarak

   Herkes sorgusuz sualsiz inanıyor.Yazan arkadaşa soruyorum.Madem bunları biliyorsun neden engel olmadın? Madem engel olmadın neden şimdi kamuoyuna sunuyorsun? Ne idiğü belirsiz bir medyanın ne idüğü belirsiz bir yazısı.Bu içi boş yazılara inanacak kadar aptal değilim.Evet Ali ay ve yönetimi bu durumdaki en büyük suçlu ama böyle manipülatif yazılara prim verecek kadar da gerizekalı değilim.

   16
   4
   1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

    ayni yazar daha ligin 3. haftasinda bu yazinin benzerini yapti Alanyayi yendigimiz macin a4dindan o zaman neredeydin. Sirf taraftarin icinden cikan yazar olunca isler boyle oluyor degilmi ? Hirsizlik olayini bu adam ortaya cikardigin da takdir ediyorsunuz adam 4 aydir bas bas guruplasma var diye bagirinca mi suclu

    3
    3
   2. @Green Man yorumuna yanıt olarak

    Hadi sönmez ve çağlar medyanın bir çizgisi var da bu Fatih akkuş gibi Mehmet Ali Yılmaz gibi isimleri bu sitenin yayınlanmasını anlamıyorum.Bunlari gazeteden saymak bile komik.Kimsenin adını sanını duymadığı gazeteleri ortalığı karıştırıp daha fazla tık almak adına bu siteye koymanız hiç etik değil sayın site yöneticileri.

    8
    2
 3. Evet burası muz cumhuriyeti spor.Bunun da en büyük sorumlusu Türk oyuncuları küstüren taraftar ve sürekli taraftara oynayan yonetimlerdir.Haydi şimdi hep beraber Jires Kembo canım baksana…………….

  10
  2
 4. Milliyetçilikle ne alakası var? Senin scoutların oyuncu öneremiyorsa, beğendiremiyorsa ya da alamıyorsa adam da tabi ki tanıdığı ligden ya da geçmişten tanıdığı oyuncuları isteyecek. Kembo twumasi yerine geldi farkındaysanız. Takımda onun dışında da Fransız yok. Ayrıca adamın ilk işi geldiği anda Faty’i kesmek oldu bu nası milliyetçilik? Bomboş yazı.

  10
  6
  1. @Alperc yorumuna yanıt olarak

   Çok doğru tespit. Burada en büyük suçlu yönetimdir. Gidip hiç bir transfer işini bitiremediler. Nereye ellerini atsalar kurudu. En sonunda adam bulamadık cepte para yok ne yapalım diye Le Guen’e gittiler o da benim geçmişten tanıdığım şöyle bir adam var maliyet düşük alın dedi. Geçen transfer haberlerine baktım yazdan beri ne isimler yazılmış çizilmiş ama hiçbiri gerçekleşmedi. Sonrada ucuz ve bonservis yok diye mevcut adamlar alındı. Bir kısmı ucuzda değil. Sen pokoyu alamadın adam bostock’u alın o zaman dedi. Sen ristovsky’i alamadın barcelonadan gelecek bir sağ bek vardı alamadın. Adam iyi o zaman ucuza sheu var dedi onu aldın. Sen Ahmet Musa’yı alamadın Sow dışında başka bir alternatif de sunamadın adam Sow’a evet dedi. Sen twumasiyi alamadın adam boştaki grozav’a evet dedi. Bu liste uzar gider ve bunların hepsi yönetimin suçu. Eldeki malzeme bu.

   10
 5. Sırf fenerde oynadığı için adam alırsan olacağı budur. Komplex fukaraları. Taraftarda az suçlu değil bu sow bitik alınmasın dediğimde herkes elestirmisti.

  8
  2
 6. LAGUEN kayseri den puan alacağına acaba kendisi inanıyormu….en büyük kaybımız ZAMAN..kayseri GS aşagı bir takım değil…oda bizi yenecek tir..HOCA tazminatı almak için bekliyor kovsunlar diye…başkan mucize belkiyor…AMA TAKIMIN GÜÇÜ ortada..takıma KAZANMA RUHUNU verecek hoca yok..

  7
  3
 7. YEŞİL BURSA’nın durumuna bakıp bu hafta aldığı galibiyetle ümit içinde oluyoruz amma BURSASPOR un şu hali içimizi acıtıyor.BATALLA-HARUN TEKİNA.BEHİCH gibi oyuncularımız varken biz neden ümitsiz oluyoruz.KADRO MÜHENDİSLİĞİNDE İYİ İMTİHAN VEDREMEDİĞİMİZ ORTADADIR.

  5
  1
 8. bu yazıya şapka çıkartırım. helal olsun. herşeyi özetlemiş. bir an önce taraftarlar el atsın ve başta yönetim ve le gueni göndertsin. sonra adam gibi adam bir yönetici bulup futbolcuların icabına bakalım. diyorum kaç gğndğr u21 ile maça çıkalım daha çok puan toplarız

  4
  7
 9. Takkeleri önümüze koymanın tam vakti. Öncelikle, Bursaspor’da başarıya giden yol olan, Sistem oturtabilmek, için uygun atmosfer yok. Kongre üyeleri bir başkan seçer, daha dakika bir, hemen tenkit edilmeye başlanır. Stres telaş içinde elleri ayaklarına dolanır. Farklı gruplar vardır, hepsi bursaspor marketinden cep harçlığı koparmaya bakar. Başkan harika işler yapsada, kuyusu kazılır. Başarısız olsun diye ellerinden geleni yaparlar. İbrahim yazıcı için, kulübün parasını çalıyor denmişti zamanında, mahkemelere gitti vs. Taraftarın bir kısmı karşılıksız sever, ama bazı azınlık gruplar var ki, birilerinin maşasıdır, cep harçlığına her tür pisliği yapabilirler, bursasporu zora sokacak her şeyi yaparlar.

  Her gelen başkan kendi adamlarını çalıştırmaya başlar, liyakat, yetenek aramaz, benden olsun diye bakar. Altyapıdan maradonalar çıkabilecek ortam varken, bir şey çıkmaz, çıkan üç beş ile kamuooyuna başarılı izlenimi verilir.

  Kabul edelim, bursaspor ismi, büyük bir değerdir ve getirisi çok fazladır, iş başına gelen gruplar, sadece menfaat elde edebilmek için bu kadar çarpışırlar. İşsizliğin bu kadar fazla olduğu ülkemizde, çıkar menfaat için etrafına adam toplamak zor olmasa gerek. Basın, bursaspor sayesinde iş yapar, ama kendi adamları için ortalığı karıştırır.

  Maalesef, bursasporda değil, koca bursa şehrinde bile, profesyonel, bursasporu çok seven, iş bilen profesyonell bulmak zor. Olanlar ise zaten dürüst kimsenin adamı olmadığı için iş başına gelemez. Ali Başkanda muhasebecisini yönetici yapar 🙂 Alına futbolcuların yetersiz olduğu çok açık. Zaten aındıklarındada bunu söyledik. Sow eğer sakat alınmışsa, çok çok yazık. Kembo için kondisyonu bu ligi taşıyamaz dedik, Badu Agu tam profesyonel değiller, ciddiyetsizler. Afrika kökenli futbolcuların genel sorunu. İş ciddiyeti yüksek olan liglerden, genç ve kondüsyonu yüksek oyuncu almak gerekir diye yazdık. Eğer, kembo ve sow, maçtan önce maça çıkmam dediyseler, halimiz pür meyan. Derhal kadro bırakılmaları ve tutanak tutularak, sözleşme feshi yapmak gerekir. 2-3 senelik kontratlarına güvenen oyuncuların durumundan ders çıkartamadık. Sözleşme yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini öğrenemedik. Profesyonel yönetici olmayınca bunlar ortaya çıkıyor.

  Yapılacak tel şey var. Gerçek bursaspor severlerin, grupçuluk yapmadan, bir araya gelmesi, ortak aday çıkarması ve Bursasporu profesyonelce yönetilen bir kulüp yapmak için, ortak çalışmalarla sistem inşa etmeleri ve bu sistemi otokontrol edip denetleyebilecek altyapıyı oluşturmaları gerekiyor. Belli bir sistem oluşana kadar çok sabırlı olunması gerekir.

 10. Sow ‘un 4 doktordan raporu varsa bunu yönetim bilmiyor muydu?Sow menajerlerin önerdiği bir futbolcu değil miydi?Jires Kembo sezon başında Twumasi , Adegbenro, Vura hatta Hernani transfer edilemediği için hocaya senin tanıdığın isim yok mu denilip alınmadı mı? Delarge zaten scout ekibinin önerisi ve hocanın bilmem kaçıncı tercihi değil miydi? Hani Güray gelmek istiyordu.Hatta antrenmana bile Bursaspor için çıkmamıştı.Sezon başında hoca Douglas’ı isterken Barış Yardımcı’yla idare et denmedi mi? Sezon başında hocadan onay alınmasına rağmen Castro neden transfer edilmedi.Douglas, Vura, Hernani, Güray bütün bu oyuncular Fransız mıydı?Devre arasında yine çok sevgili yönetim ve scout ekibimiz oyuncu bulamayınca ve Poko da transfer edilemeyince Bostock mecburen alınmadı mı?Yani olay milliyetçilik falan değil.Le Guen gider başkası gelir.Burada kimse de neden gitti diye ah vah etmez.Asıl mesele kulübü yöneten daha doğrudu yönettiğini zanneden zihniyetin değişmesi.Keşke futbolcu ve teknik direktöre destan yazarken, Ali Ay adını dahi kullanmaktan imtina ettiğiniz yazınızda yönetime söyleyeceklerinizi iki çift lafla geçiştirmeseydiniz.Belki o zaman yazınız yönetimin üzerinde olan algıyı Kayseri maçı için futbolcu ve teknik direktör üzerine çekmeye çalışan boş bir yazı olmaktan öte gidebilirdi.

 11. Kendi dediğini çürütmüşsün 4 doktor rapor verdi sow top oynayamazdiye yazmışın hemen arkasından sakat numarası yapıyor diyorsun amacınız ne arkadaş taraftarı bir kaç kişin üzerine atıp kendi ayıbınızımı örtmeye çalışıyorsunuz moral motivasyonu düşük adam nasıl top oynasın neyin kafasını yaşıyonuz anlamadım

  1. @Eser yorumuna yanıt olarak

   Kayseri maçından 3 puan alamazsak kesin düşeriz.
   Düşmeye yakın diğer takımlar da Bursasporu çözdü.

 12. Sinan bakısı savunmus yarabbim sen nasıl yazarsın ya bu takımda en cok üzülen kişiler harun battala ve azizdir gerisi hikaye

  3
  3
 13. Takımda üzülen iki kişi battala ve harun ikisi adamdır ! İkisini üzeni bizde üzeriz bu kadar net söylüyorum. Bende teksas tribünündeyim yıllardır.bu klüpte oynan her oyundan yapılan herşeyden haberdarım. Basınla arası iyi olan tribüncülerde basında artık aygını denk alsın.Artım herkes aklını basına devşirsin. Bu takım böyle giderse kümenin bir numaralı adayıdır.ne otobüs kesmece nede tesis basmaca bu tür saçmalıklara sonuna kadar karsıyım.destek zamanı kimse köstek olmasın.

 14. Eski araştırmacı ,elektrikçiler ne zaman yazar oldu. Eline fotoğraf makinasını alıp özel turnuvalardan kareler alanlar,parada istemeyince heralde bu şans doğuyor. 20 imla,7-8 devrik cümle,5-6 kelime hatası bari yazıyı yazdıktan sonra bir bilene kontrol ettirseydik toparlasaydı.

 15. herkes yazdıklarında haklıdır. fakat en çok haklı olan TARAFTAR dır. taraftara başarılar gösterin. başarısızlıkta görevli herkes DEĞERSİZDİR.

  1
  1
 16. şimdi bu olanlara yazılanlara imkan vermyen arkadaşlar. madem takım günlük gülistanlık herşey yolunda basın yalancı yorumcular yalancı ne bileyim işde söylenenler yalan ( size göre) neden bu haldeyiz ozaman ? neden ilk yarı avrupa ön eleme hesapları yaparken şimdi. alanya mesut bakalla anlaşdı çıkışa geçermi. puan alırmı düşmeme hesapları yapıyoruz ? takım yine aynı takım. hatta üstüne gelen oyuncular var teknik ekip aynı kişilerr ee herşey aynıyken oynanan futbolun aynı olmamamsı size göre normalmi bu yazılan makaledeki olayları senelerden beri her klüpte görüyoruz. şaşırıyoruz sorması ayıpta bizde neden bunlar olmasın ki. mesela geçenlerde oraya çıkan bir spor yorumcusunun canlı yayında açıkladıgı olay. Canlı yayında kanıtlarıyla değilde. burda köşe yazısı olarak yazılsaydı yine buna bezer yorumlar gelecekdi kimse imkan dahi vermeycekti hatta çoğunuz ‘yahu bu adamlar neden bilet parası peşine düşsün. klübü karıştırmayın kardeşim’ diye yazarı yalancı,iftiracı konumuna düşürecek yorumlar atacakdınız. ama klüpte işler maalesef sizin benim istediğimiz şekilde gitmiyor her anlamda bir kurtuluş yolu arıyoruz ben şahsen bu yolu mayıs kongresine şafak saya saya geçirmeyi planlıyorum

  1
  1
 17. yönetimin işssiz kadrosu yine yorumlarda klasık. aslında bu haberleri yalancı çıkartan kitle genellikle facebook sayfalrının altında fake hesaplarla olurdu ama demekki buraya sıçramışlar gider ayak 🙂 ulan birisi diyorkı taraftarı provoke eden bir yazı aahahahah ulan bir insan iki cümlede niyetini bu kadar belli edermi. taraftarın proveke olmaya ihtiyacımı var hal tablo ortada. taraftarı istanbul dönüşü tessilere götürendemi bu yazıydıda proveke diyorsunuz. herkes çok bilmiş kimisi yazar beğenmez kimisi sanki hergün tesisllerde yatıyormuş gibi yorum yapar bırakın bu işleri. çok biliyorsanız doğrusunu siz yazın okuyalım

 18. Her yazıda yorumlarda doğruluk payı arıyan (yada yazara soran) kitleleri nedense yönetim veya ali ay’ın yazılarında göremiyorum. yada yönetime eleşitri olmayan yazılarda göremiyorum yahuu orda nedne yoksunuz arkadaş ? bu adama neden sosyal medyadan dahi hesap sorma gibi bir davranışınz yok ? her yazının altında haberi bir kenara atıp o kim ya bu yazar kim ya. yok bu adam yazın bu transfer haberini çıkardı adam gelmedi, sanırsın yazyı çıkartan basın mensupu uçağa atlayıp adamı kendisi getiricek. Burası Bursa merak etmeyin istanbul değil burda kimse klüpte yaşanmamış olayları yazamaz. yazdığı an diğer basın mensupları tavrını hemen alır yani kimse burda ne 2-3 tarftarı proveke etmeye çalışmış nede birilerinin ekmeğine yağ sürmüş. taraftarın zaten burda bir makale ile gaza gelip isyan etme gibi sabrı kaldımı ? taraftarın isyan etmesine sahadkı oyun maç sonu skordboarda’kı sonuç yetiyor zaten.

 19. Bursaspor düşmez. Dolmuşa gelmeyin. Kayseri dahil çıkışa gececek. Kimse merak etmesin. En büyük Bursaspor gerisi hikaye. Herkes kötü senaryo yazıyor. Bikere taraftar olarak öz güvenimizi kaybettik. Toparlanma zamanı.

 20. Adam gidip aglayacak mi simdi. Sanki futboldan Baska hayatlari yokda.Bos Bos yazmayin arkadas. Böyle yazanlarin tek amac taraftari kulübden daha cok uzatmaya!!! Yaziklar olsun size!!

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu