Bu böyle biline!

Açıklama şöyle:

TÜRK TRİBÜN CAMİASINA

 

10.12.2016 tarihinde İstanbul’da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından, Beşiktaş stadında asılı bulunan “Çarşı” grubuna ait set pankartı, stadyum içinde, tribünümüz fertleri tarafından bulunduğu yerden alınarak Bursa‘ya getirilmiştir.

Maç sonrası yaşanan ve ülkemizi yasa boğan ham terör saldırısı nedeniyle, “Çarşı” set pankartının tarafımızdan alınması hadisesi, toplumumuzda oluşan birlik ve beraberlik ortamına zarar getirmemek adına sosyal medya ve çeşitli platformlarda dillendirilmemiş, yayınlanan görüntüler derhal kaldırılmış ve devam eden zaman diliminde paylaşımlar mümkün mertebe engellenmiştir.

11.12.2016 Pazar günü yapılan toplantılar neticesinde, saldırıda şehir olan vatan evlatlarımızı anmak için İstanbul’a, patlamanın meydana geldiği noktaya gidilmesi ve ardından Beşiktaş semtine ziyarette bulunulması kararlaştırılmıştır. Alınan bu karar Beşiktaş tarafına da iletilmiş ve akabinde Çarşı grubu, resmi internet sitesi özerinden “Türk Tribünlerine emek veren tüm taraftarların katılımını” arzu ettiklerini belirten bir yürüyüş yapma çağrısında bulunmuştur. Bu doğrultuda, 12.12.2016 Pazartesi günü yaklaşık 100 kişiden oluşan tribün temsilcilerimiz beyan ettiğimiz şekilde önce patlama noktasına gidip dualarımızı etmiş, daha sonra da yürüyerek, kol kola Beşiktaş semtine girmiştir.

Bu ziyareti “Aramız bozuk, kanımız değil” sloganının yalnızca bir slogan olmadığını göstermek için gerçekleştiren bizlere, Beşiktaş tribününün ileri gelenleri tarafından söylenmiş olan “Eğer siz bizi Bursa’ya davet etmiş olsaydınız, altında mutlaka başka bir şey arardık. Yapmış olduğunuz hareket, özellikle böyle bir dönemde delikanlılıktır” sözleri ile başlayan görüşme, geçmişin bir kenara bırakılması ve iki tribün arasındaki rekabetin, husumet seviyesinden çekilerek sadece tribünde kalması konusunda alınan kararla son bulmuştur. Bu karar o gün deklare de edilmiştir. Bu açıklama sonrasında alkışlarla semtten ayrılan tribünümüz, iyi niyetini hem muhataplarına, hem de yazılı ve görsel medya yoluyla tüm Türkiye‘ye göstermiştir. Bu süreç, kulüpler bazında da bir takım hareketlerin dogmasına sebep olmuş ve BJK Yönetimi, Türkiye Kupası‘nda oynanacak, geliri de şehit ailelerine bağışlanacak olan Kayserispor maçına renk ve takım ayrımı olmadan herkesi davet etmiştir.

Fakat, üzülerek belirtmek isteriz ki Beşiktaş tribünleri, bir terör saldırısına bile uygun zemin olarak görülen bu husumetin noktalanışı yönündeki karara ve milli bütünlük tavrına yakışmayan şekilde hareket etmiştir.

İlk olarak 14.12.2016 Çarşamba günü oynanan Kayserispor kupa maçının son bölümünde, başkanları tarafından yapılan davete icabet ederek statlarına gelen diğer takım taraftarlarına küfürlü ve agresif tezahüratlarla saygısızlık yapılmış, ülke genelinde oluşan olumlu havayı bozmaya niyetlenmişlerdir.

Devamında ise, 15.12.2016 Perşembe akşamı, Bursa’da oynamış olduğumuz Ümraniyespor kupa maçı sonrası olay çok farklı bir boyuta taşınmıştır.

Saat 23:00 sularında, kale arkasında bulunan set pankartımızı dernek binasına götüren 16 yasındaki bir kardeşimize tek başına kaldığı bir an kollanarak pusu kurulmuş ve bu kardeşimiz 30-35 yaş aralığında 3-4 Beşiktaşlı tarafından 2 yerinden bıçaklanmıştır.

Semt ziyaretinde bizlere “Bursa’daki arkadaşlarımız yıllardır bize yalvarıyor, ne olur bir şey yapın, şehirde rahat dolaşamıyoruz diyorlar” şeklinde serzenişte bulunan Beşiktaş tribününün “ABİ“leri, kendi tribünlerine hakim olma noktasında büyük sıkın yaşıyor olmalılar ki. Bilhassa böyle hassas bir dönemde ve yapılan görüşmelere rağmen bu olayı engelleyememişlerdir.

Kendisine taraftar, hatta tribüncü diyen, “Ultra” kültürünü gaspçılıkla karıştıran bu Beşiktaşlı hainler, yaptıkları bu pankart alma sözde icraati ile neyi amaçlamışlardır?

Yıllar sonra husumeti bitirebilecek adımlar öyle veya böyle henüz atılmışken, bu ortamı bozmak için kimlerin paralı köpekliğini yapmaktadırlar?

Hain ve kahpece hareket eden bu itlerin tasmalarını ellerinde tutan sahipleri bilmezler mi ki: kimseye bu olay üzerinden prim yaptırmayız?

Bizler dilerdik ki yaptıkları bu kahpeliğe icraat gözüyle bakan sözüm ona tribüncüler. Bir kardeşimizi tek kalıncaya kadar izleyip arkadan kahpece vurmak yerine pazartesi günü taziye sonrası Beşiktaş semtine kol kola giren bizlere delikanlı gibi saldırsınlar.

Semtinize kol kola girdiğimizde bizlere bakan şaşkın gözler önünde söylediğimizi tekrarlıyoruz; bizim aramız bozuk kanımız değil.

Ama kanı bozuk herkesten sorulacak bir hesabımız var.

Bu böyle biline.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu