Bu borcu ancak Tayyip Bey öder!

Olay Medya Köşe Yazarı İhsan Aydın'ın bugünkü yazısıdır.

Hafta sonu gerçekleşen Bursaspor’un olağanüstü genel kurulununu izleyen 490 delegeden biriydik.

Doğrusu, boş salonu gördüğümüzde şaşırdık. Kulübün ayakta kalma savaşı verdiği bu zor dönemde Bursa Büyükşehir Belediyesi taşın altına elini sokmuş ve kayyuma düşme riski bulunan Bursaspor’un ayağa kaldırılması için devreye girmişti.

Bursaspor üyeleri kadar kongreye kent protokolünün de ilgi göstermemesi düşündürücüydü. Siyasilerden kentin valisinden ilçe belediye başkanlarına kadar tek bir ismin bile kongreye katılmaması üzerinde durulması gereken bir durum. Mesaj dahi gönderilmemesi sizce tuhaf değil mi?

Yükün sadece Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Alinur Aktaş’a yüklenilmesi haksızlıktır.

Kongrede, Bursaspor’un resmi borcu 824 milyon lira olarak açıklandı. Kaldı ki, döviz farkı ve diğer belirsiz kalemlerle bunun 1 milyar liranın üzerinde olduğu da dillendiriliyor.

Yanımda oturan yaşlı bir üye ‘Bu borcu ancak Tayyip Bey öder’ dedi.

Sadece kamu borcunun 100 milyon lirayı aştığı, yönetici alacaklarının 300 milyon lirayı geçtiği bir ortamda kulübün mali anlamda düzlüğe çıkarılması kolay görünmüyor.

Yeni Başkan Ömer Furkan Banaz da yönetici ve banka temlikleri nedeniyle şu anda Bursaspor’un bir lira bile geliri olmadığını söyledi.

Böylesi zor bir süreçte kısa, orta ve uzun vadeli planlarından bahsetti. Umarız o planlar tıkır tıkır işler. Ancak şu an lige tutunma mücadelesi veren Bursaspor’un futbolcularının da bir şeyler yapması gerekiyor.

Başkan Aktaş kurtuluş için çarenin Vakıfköy olduğunu söyledi. Gerçekten de öyle. Orada öyle cevherler var ki, yeter ki arayıp bulun.

Yetenekli çocuklarımızla Bursaspor düzlüğe çıkar. Unutulmamalı ki, Avrupa’da fırtına gibi esen Enes Ünal da buradan çıktı. Enes gibi daha niceleri var.

Fakat, Ali Akman gibi kimisi de kulübe beş kuruş para kazandırmadan, kaçar gidip bu kentten çekip gidenler de oldu.

Bursaspor ve Bursasporlular onları da hafızasına not etti.

Vakıfköy’den yetişmiş üç yıldızımızı haraç mezat, alelacele Trabzonspor’a satıp alacağının peşine düşenlerin geride Bursaspor’a dev bir borç taktıkları da kolay kolay unutulmaz.

Hukuk bunu yanlarına bırakmamalı.

Bu açıdan Aktaş’ın da üzerinde basa basa vurguladığı gibi, bundan böyle geri alınmak üzere Bursaspor’a para verecekler değil başkan ve yönetici yapılmak, kapıdan içeri bile sokulmamalı.

55 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. arkadaşlar gerçekçi olalım. bu takım bu sezon düşerse 900 milyon borçla ve kadrosu dağılmış şekilde 2. ligde olacak ve muhtemelen oradan da ilk sezonunda düşecek. yolun sonunda Bursaspor FK görünüyor ne kadar istemesekte…

  Bizi anca arap veya katarlı bi iş adamı alacak, onun için çerez parası olan bu 900 milyon tl (60 milyon euro) borcu ödeyecek ve sağ sağlim yolumuza devam edeceğiz. bunun dısında bu borcu hiçbir türk zengin bile ödeyemez ekonomi bu haldeyken kimse bu topa girmez, levent kızıl bile !

  anlamadığım olay böylesi tribünü kuvvetli olan, tarihinde şampiyonluk olan ve türkiyenin en büyük 2. şehir takımı olan kulübü neden hiçbir yatırımcı almaz… alt yapı desen çok iyi, şehirdeki potansiyel desen türkiyenin ilk beşinde.

  63
  14
   1. @cücü16 yorumuna yanıt olarak

    “BURSA FK” BU MARKA TESCİLLİ DEĞİL !!! Yayına çıkmış ama itiraz süresi henüz bitmemiş, İsteyen varsa 10.03.2022 tarihine kadar itiraz edilebilir !!! Ayrıca marka için devir talebi yapılmış, başvuru yapılıp satış ta yapılmış olabilir, yada başka birine devir edilmişte olabilir, Böyle bir isimin hiçbir kimsenin tekeline bırakmamak gerekir, bu sadece olası bir durumda rant için kullanılabilir, gerekiyorsa hukuki prosedürlere göre dava yoluyla iptal bile edilebilir.

    1
    1
  1. @pinto yorumuna yanıt olarak

   İlk 2 paragrafa katılıyorum ama sonundakiler bana göre öyle değil. 1.si Tribünümüz kuvvetli falan değil eskidenmiş o. 10 yıldır takım nasıl desteklenir bilmiyor bu taraftar. Bİgün destek zamanı yuhlarlar diğer gün rakip akın akın gelirken maça bile bakmayan amigolar rakibi ıslıklamak yerine erken dk da şov yapar. Zaten bu stadı tıklım tıklım dolduramıyoruz da. Avrupadaki taraftar kalitesinin çok altındayız maalesef. Eskiden bi atkı şovumuz vardı şimdi atkışovun ismi bile anılmıyor. Alt yapı konusunda da kaç yıllık kulüp ne kazandırmışız biz. Kaç oyuncu 5 i geçer mi ? 1 mi 2 mi avrupa görmüş kaç adam yetiştirdik. Orda tutunan yok denecek kadar az. Tr içinde bakınca her şey güzel geliyor göze ama bi arap takımı alsın diyince diğer ülkeleri de seçeneklere katmak lazım o zaman işte çok vasat kalıyoruz. Şehir desen cahil cühela daha 6 kere 7yi bile bilmez çoğu ne seçmeni oldukları ortada. Çok zeki kimseler olduklarını düşünmüyorum. Kimse kusura bakmasın. Artık ara da bitiyo haftasonu maç var. Play off kovalayan takımla yapıcaz. zaten önümüzdeki 2 maçta giderse benim ligte kalma umudum bayağı azalır.

   18
   6
  2. @pinto yorumuna yanıt olarak

   FK’nın önü kapandı siz takip etmiyorsunuz herhalde bu ülkede iki şehir FK’yı kabul etmez birisi BURSA-Birisi ESKİŞEHİR antep ile malatya ile karıştırmayın BURSASPOR ve ESKİŞEHİRSPOR düştüğü yerden kalkar Tarihini sıfırlamaz

   21
   7
  3. @pinto yorumuna yanıt olarak

   Yahu katarlı adam ne yapsın Bursaspor’u, adamlar premier ligden takım satın alıyor siz zeka yoksunu musunuz? Hiç mi kafanız çalışmıyor?

   23
   6
  4. @pinto yorumuna yanıt olarak

   Amigosu selim olan, şampiyonluktan sonra g.tü kalkıp 3.lüğü beğenmeyen taraftarı olan, altyapıdan çıkıp 17 yaşında 2 gol atınca kendini Ronaldo sanıp takımını satan futbolcuları olan bir takımı tabii ki almazlar yada desteklemezler.

   76
   2
   1. @Turşucu yorumuna yanıt olarak

    Alt yapıyı aşağılamak neredeyse meslek oldu.
    O çocuklar, dötü kalktıkları için değil, selimlerden, senden, benden kaçıyor.

    20
    10
 2. Burada bi kaç değişik zihniyetli arkadaş var bu takım şampiyon olsun herşey dört dörtlük olsun çıkarlar malzemeciyi , kulüp doktorunu , aşçısını eleştirirler. Siyasi olarakta aynı bu arkadaşlar siyaset bulaşmasın derler her haberin altına siyasi gönderme yaparlar saygı duymuyoruz derler sıkışınca futbol da siyasetin ne işi var derler. Çok bilmişler demokrasiye saygı gösterin hani siz kendinizi bu ülkenin medeniyeti aydın kesimi sanıyorsunuz ya ilk saygı duymayı öğrenin herkesin fikri vardır sizden akıllı insanlar yok gibi davranmayı kesin yoksa millet balık yerken sokaklarda ki karı temizlemeye çalışırsınız

  48
  19
  1. @Semih yorumuna yanıt olarak

   Ali akman bursa yöneticilerinin nazına mı oynayacaktı hakettiği parayı teklif etselerdi gitmezdi çocuk ama kulüp yöneticileri değerini vermedikleri için çocuk da yoluna baktı ne yapacaktı başka

   6
   14
  2. @Semih yorumuna yanıt olarak

   Fotoğfarı görmekten mutlu oldum. Orda emperyalist yardakçısı kılıçdar mı olacaktı yani? Yoksa terörist Selo mu, yoksa fetö partisinin başkanı mı?

   50
   70
  3. @Semih yorumuna yanıt olarak

   Var kardeşim 20 senedir halk tarafından seçilen bir adam saygı duyacaksınız. O kadar çirkefsiniz ki onu seçen halka bile cahil diyorsunuz abuk subuk hakaret ediyorsunuz. Sosyal medya da sürekli pompala haberleri pompala algıları öyle kötü böyle kötü size göre 10 senedir %30 alamazdı hep aynı algıyı yaptınız çünkü medya da aynı sizin gibi gerçeklerle yüzleşince saldırgan olmayın saygı duyacaksınız burda atıp tutanlar karşınıza çıksa eliniz ayağınız tutulur biraz edepli olun saygı duyun halka da çok bilmiş Medeniyetli seçmenlersiniz ya Demokrasiye saygı o zaman arkadaşlar

   61
   82
   1. @BursaBursa10 yorumuna yanıt olarak

    ciğ süt emmedikki biz elimiz ayağımız dolansın rabimizden başka kimseden korkmayız bizim atalarımız yedi düvelle savaşanlar keşke kurtuluş savaşını yunanlılar kazansaydı diyenler değil benim rabbim 1 dir peygamberim 1 dir kitabım 1 dir önderimde mustafa kemal atatürk tür bunların haricinde karşıma kim gelirse gelsin tefarruat bile sayılmaz benim için

    20
    11
    1. @vefasız yorumuna yanıt olarak

     Ne alaka şimdi kurtuluş savaşı felan biz inkar mı ettik nerelere çekiyorsun konuyu bir tek siz savunmuyorsunuz onları işinize bakın her konuda sallamayın siyasi olarak biz ağzımızı açmıyoruz size cevap veriyoruz

     11
     16
   2. @BursaBursa10 yorumuna yanıt olarak

    Onu seçen halka bile cahil diyorsunuz ne demek lan 😀 ya sen Türkiye okur yazarlık tablosunu bi aç sonra yanına da akp seçim haritasını aç benzerliğe bir bak bakalım. Okuyan tahsil sahibi iqsu yüksek kimseler mi oy veriyor yoksa ot gelmiş saman giden dil bilmeyen Türkçeyi bile düzgün konuşamayan hayatında 1 kitap bile okumamış hebele hübele tipler mi oy veriyor anlarsın. Sizin düşünmeyen sorgulamayan insanlar gençlerin hayatına yön veriyor en çokta buna üzülüyorum.

    21
    12
    1. @Erdem yorumuna yanıt olarak

     Bu memleketin okur yazar olmamasını yarısından fazlasına cahil diyip saman beyinli gibi imalarda bulunan bir zihniyet gelip de nasıl iktidar olacak. Bunca hakaret edip de bu insanların sizin gibi düşünüp sizin desteklediginiz siyasi partilere oy vermesini mi bekliyorsunuz. İnanın bu ülkede savaş çıksa sizin gibiler çıkıp sırf AKP’li dindar diye ilk namluyu bu insanlara uzartirsiniz. Yazık size ve sizin gibi düşünen ucubelere

     3
     4
    2. @Erdem yorumuna yanıt olarak

     İşte tam olarak bunu anlatmaya çalıştım genel olarak güzel bir örnek oldun kardeşim.
     Okur yazarlık oranına sen bi aç bak son zamanlar da üniversite mezunu olmayanları okudu saymıyorlar bile
     Tek dayıların verdiği oy ile bu parti iktidara gelemez bu kadar akıl yoksunumusun sen Erdem kardeşim ?
     Sonra senin gibi düşünen dayı hiç yok mu bir tanesi sensin zaten sen kimsin de gençlere yön vereceksin veya bunu eleştiriyorsun ?
     Neyse siz tam bir ayrımcı insanlarsınız elinizde olsa burjuva sisteminini geri getirirsiniz

     10
     16
     1. @BursaBursa10 yorumuna yanıt olarak

      İşte eğitim sistemimiz de o kadar boktan ki boşuna proflar cıkıp demiyor tr de üni okumak zaman kaybı diye. Bu da hümümetin başlıca bi sorunu ve sen çok güzel bir şeymiş gibi anlatmaya çalışmışsın. ben yön veririm diye de bir şey demedim ayrıca okuduğunu anlamıyosun sen tamda bahsettiğim kesimdensin belli. Ayrıca Z Kuşağı lafını hiç duydun mu bilmem yeni seçmenler katılıyor internet ile büyüyen, bön bön 7-24 hükümet ne verirse onu izleriz deyip tvnin karşısından kalkmayan dayılar değil. Ayrıca ben dayı değilim yaşım 25 haberin olsun. Neyse bunu da okuyup anlamayacağına yemin edebilirim ama kanıtlayamam boşuna nefesini yorma sen hüloğ diye bağırmaya devam et.

      13
      9
      1. @Erdem yorumuna yanıt olarak

       Zoktugumun zik kafalı ülkeyi hep böyle bal kaymak bolluk icinde oldugunu zanneden 2000 öncesi rezilliği hayal dahi edemeyen Z bebesisin işte:)

       4
       5
       1. @Kızıllara yorumuna yanıt olarak

        Öyle zannettiğimi söylemedim ayrıca geçmişte de kötü olması şuan ki durumun iyi olduğunun kanıtı olamaz. Geçmişte hani çok anlatırsınız ya sizin gibi göt laleleri hep söyler yok yağ kuyruğuna girerdik bilmem ne kuyruğuna girerdik diye. Merak etme artık yağ , kuyruğa girilmeyecek kadar pahalı. Artık insanlar Besaş kuyruğuna giriyor ekmek için. Çık bir sokağa bak amın evladı seni.

      2. @Erdem yorumuna yanıt olarak

       Şunu da ekleyeyim demokrasiye saygınız olsun demişsin 😀 en çokta buna güldüm aslında. Her şeyi kendinde topladı tek adam diye diye çok güzel demokrasi bir araştır bakalım demokrasi ilkeleri neymiş. Ayakta uyuyorsunuz anasını satayım. Eee böle kafaya böyle ZAMlı ülke müstehak. 2 çuvalda odun verir tav olursun sen gene basarsın ona.

       18
       10
 3. resme takilmissiniz. birakin resmi de bu kulubu a.s. yapin! as …. ibrahim baskan da a.s. yapacakti zaten a.s. yapmak istediginden dolayi adama hirsiz vs dendi mahkemelere suruklendi. a.s. yapilsaydi boyle “baskana borclar” vs olmayacakti. resmen cahillikten kulup bu hale geldi.

  19
  2
 4. Yemin ederim sadece basligi gördüm,ihsan aydın yazmıştir dedim,o cikti ve sasirmadim,spor profesoru ihsan aydin,iktisat ve yerel yonetimi hallettikten sonra sporada el atmis besbelli,ben kendisine birsey sormak istiyorum, bursasporun forma rengi nedir,ama gazetelere bakmadan cevapla lutfen,

  18
  5
 5. Bursaspor düşmüştür. Kendi taraftarı tarafından düşürülmüştür….. Bursaspor diye bir kulüp olmayacaktır….Sezon sonu görüşürüz.

  12
  2
 6. “Bu borcu anca Tayyip bey öder” diyen amca, devletin veya hükümetin parası yoktur, halkın parası vardır, hükümet o parayı sadece yönetir. O amca eğer devleti kastettiyse borcu halk ödesin demiş oldu, ha Tayyip bey ödesin derken Tayyip beyin
  şahsını kastettiyse orasını bilmem.

  11
  2
 7. Doğru söylüyon valla İhsan Aydın. Bu borcu ancak Tayyip Bey ödeyebilir. O da onu bekliyodu zaten. Ah keşke şu Bursaspor kulübünden beni bi arasalar da, şunların 1 katrilyon borcunu bi ödesem, rahat etsin garipler diye. Ondan sonra gene hırsız Recep’ler, Messut’lar, Ali Tay’lar, Gogocu Emin’ler ortaya çıksın, gene hepsi aday olsun, başkan olsun, gene kulübü soysunlar, bir iki sene içinde borç gene katrilyona çıksın. Ondan sonra gel Alinur kurtar bu kulübü. Sankibu borcu Nüyükşehir Belediyesi yaptı. Messut, 1.25’lik boyuyla, karımın 1 kilo 800 gram altınını bozdurdum, paramı geri verin diye kulübün kapısına dayanmış. Acilen suç duyurusunda bulunulmalı. Soyuyolar kulübü.

  10
  4
 8. Şerefinizle küme düşün, şerefinizle batın ama sizi bu duruma düşüren insanlardan sizi kurtarmaları için para dilenmeyin. Dik durun biraz dik, cebinize 3-5 kuruş verilince,makarna dağıtılınca oyunuzu,şerefinizi,benliğinizi satmayın.

 9. Vakıfköy geçen sene bir önceki seneden genćlerle takımın iskeleti kuruldu sadece belirli yere bir kaç transfer gerekirken 17 transfer yapılıp gençlerden oluşan kadro yerle bir oldu. Ee bu oluşum için zaman ve sabır önemli … Kulüpten alacağı olan yöneticiler borçlarını bağışlasın.Şehrin zenginleri parasal yönde yardımcı olsun bor c yükü bayağı azalır.

  5
  2
 10. Tek çözüm var aslinda bu zamaninda
  Gündeme getirilip rafa kalkmişti
  Yapilacak olan; Özlücenin tapusu
  Tamamen Bursaspora devredilmeli
  Sanirim Gençlik spor bakanliginda
  Kulübü tamamen vakifköye taşiyip
  Özlücede ki arsa imara açilmali
  Oradan kulübe kalacak olan
  Gayrimenkuller tamamen borcun
  Ödenmesi için kullanilir maddesi konulup
  Kulübün borcunu sifirlar muhtemelen
  Bunu yapabilecek bir babayigit gerek😉

  5
  1
 11. BURSASPOR için kim şahsi parasını verecekse onu alkışlarım.

  BURSASPOR için diye diye BURSASPORU soyan,soyulmasında kolkola olanlar şimdi hesap vermeyecek,çaldıkalrını,düzenbazlıkla götrüdüklerini iade etmeyecek,hesap sorulmayacaksa VALLAHİ KAMU HAKKINDAN BURSASPOR için diye verilecek paradanda SOYGUN OLACAĞINA YEMİN EDERİM.

  STAD ORTADA,ŞEHİRDE YAPILANLAR ORTADADIR.

  YEGANE ÇIKIŞ YOLUİÇİN:

  Buna neden olanalra hesap sorulmalıdııır,
  Bursaspor için uzun vadeli,vade farksız yardım yapacak kimler varsa adam gibi yönetime yardım etmelidir.

  5
  1
 12. BU TAKIMA HELAL SÜT EMMİŞ İNSAN GİBİ YÖNETİCİ LAZIM İŞİ BİLEN RADİKAL KARARLAR ALABİLCEK KİMSEDEN KORKMAYACAK ANASINA KÜFÜR EDEN OLURSA AYAĞINA SIKABİLECEK ARKASI OLAN Bİ YÖNETİM BU GÜN BELEDİYE SU FATURALARINA HANE BAŞINA 10 TL KOYSA KİM NE DER AMA KİM GELİRSE GELSİN GÜVEN VERMİYORKİ GELEN ÇALIYOR GİDEN ÇALIYOR BİZ BUNU HAK ETTİK TARAFTAR OLARAK ŞEHİR OLARAK ÖNCE KENDİMİZE BAKALIM HERŞEYE KARIŞAN HERŞEYİ ÇOK BİLEN ÇALANA DESTEK OLAN İŞ YAPMAK İSTEYENE KÜFÜR EDEN TARAFTAR OLDUK BU TAKIMI LEVENT KIZIL DÜZLÜĞE ÇIKARIR BENCE BELEDİYE DESTEK VERECEK ERTURUL SAĞLAMDA TAKIMIN BAŞINA GELECEK 10 YIL KİMSE BU TAKIMDAN BAŞARI BEKLEMİYECEK PİLANLI DÜZENLİ Bİ ÇALIŞMA SONUNDA BU TAKIM DÜZLÜĞE ÇIKAR YOKSA YAR SAÇLARIM LÜLE LÜLE BURSANA SANA GÜLE GÜLE DERLER RAKİPLERİMİZ

 13. Allah aşkına bu takımın üzerinden siyaseti çekin yahu.Bu takım siyasete dahil edildiğinden bu hale geldi.Şampiyon olduğumuz seneden sonra bakın hep belediye başkanları valiler hep Bursasporun üzerindeydi.Hangi takımda gördünüz bunu. Sadece 1 takım oda Ankaragücü.Melih Gökçek’in oğlunun getirdiği durumu hepimiz biliyoruz.Yıllar sonra kendine geldiler.Yeter çekin şu siyasi ellerinizi Bursasporumuzun üzerinden..

 14. Atatürk bu kadar yapmayın oda insan içinizde hain çok onu anladık futbola siyaset getirenler dolu yardım eden yok bak a.demir başkanı AKP’li adana halkı CHP’li nasıl oluyormuş Suriye’den betersiniz

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu