Bozbey’den salon projesine durdurma kararı!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katıldığı törenle temeli atılan Atatürk Spor Salonu projesiyle ilgili yeni gelişmeyi köşesinde paylaştı…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili yönetimince yarışma projesi ile elde edilip seçim önü Gençlik ve Spor BakanıOsman Aşkın Bak’ın katıldığı törenle temeli atılan Atatürk Spor Salonu’nun yapımı CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey tarafından durduruldu.

Büyükşehir Belediyesi’nden 24 Nisan’da yüklenici firma Öztimurlar’a gönderilen resmi yazı ile, spor salonu şantiyesindeki çalışmaların derhal durdurulması istendi.

Durdurma gerekçesi, beklendiği gibi seyirci kapasitesinin yetersizliği.

Seçim öncesi CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, göreve geldiklerinde kapasitesini az buldukları Atatürk Spor Salonu projesini gözden geçireceklerini açıklamıştı.

O karar uygulamaya geçti.

Yüklenici firmadan sahadaki çalışmaların durması istendi.

En son kazı, iksa ve zemin iyileştirmeçalışmasının yapıldığı projenin, böylece komple revize edilene dek durması istendi.

Ancak, Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi komple iptal edip etmeyeceği, yeni bir ihaleye çıkıp çıkmayacağı da bilinmiyor. Sadece sahadaki çalışmaların durması istenmiş.

Yüklenici firma yetkilileri ise çalışmaların durdurulma talebini doğruladılar.

Ancak, bunun proje revizyonu sürerken diğer işlerin yapılanmasına engel bir durum olmadığının altını çizdiler. Zira, iksa, kazı ve zemin iyileştirme çalışmalarının en az 3 ay süreceğini vurguladılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den bu konuda randevu talep ettiklerini, projede seyirci kapasitesi artış çalışması yapılırken iksa, kazı ve zemin iyileştirme çalışmalarının sürmesi gerektiğini hatırlatılacaklarını da kaydettiler.

3 bin 92 kapasiteli yeni Atatürk Spor Salonu’nda seyirci sayısının 5 binin üzerine çıkarılması bekleniyor.

Bu konuda, proje yarışma ile elde edildiği için Ankaralı mimarlık firmasının da revizyon için onayı gerekebilir. Onay verilirse, revizyonu Büyükşehir Belediyesi veya yüklenici firmanın da yapabileceği dillendiriliyor.

Yüklenici firma yetkilileri, mevcut parsel üzerinde oturma alanını artırıp, kat yükseldiğini çoğaltmak ve seyirci oturma bölümlerinin ebatlarını FİBA standartlarında biraz daha küçülterek kapasitenin artırılabileceğini düşünüyorlar.

Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin öncülük ettiği yarışma ile elde edilen projenin akıbetinin ne olacağı şimdilik meçhul. Kentten yükselen seyirci kapasitesi yetersizliğine rağmen Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve Seçici Kurul o projeyi belirlemişti.

Şimdi muhtemeldir ki, durdurma, revizyon ve yeniden işe koyulma projenin devreye alınışını sarkıtacak görünüyor.

Bir de merak edilen konu şu.

Acaba, 31 Mart’ta Bursa’daki değişimin ardından bakanlık bu projeye mali desteğini sürdürecek mi?

IMG_6412.jpeg

26 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. “Acaba, 31 Mart’ta Bursa’daki değişimin ardından bakanlık bu projeye mali desteğini sürdürecek mi?”
  Sanki çok destek veriyorlardi da şimdi vermeyecekler. 100 km hizli tren hattini bitiremediler. Neyin desteğini vercek merkezi hükümet. Bursa üyev evlat.

  88
  18
 2. Kesinlikle proje yeniden hazırlanıp ihaleye çıkarılmalı. O firmaya peşkeş çekilmiş bir ihale olduğunu tahmin ediyorum. Kaldı ki 10.000 kapasite üzeri çok amaçlı, bölgeyi yeniden canlandırıp Türk sosyalizasyonunu artıracak bir yaşam salonu istiyorsak bunu daha iyi düşünülmüş ve rahat, geniş oturma düzeniyle birlikte her türlü eğlence ve kültürel etkinliğin yapılabileceği bir merkez olarak revize etmek gerekir; hazırdaki ufak kapasiteli lise salonu projesinin sıkıştırılmış oturma düzeniyle baştan savma revizyonu komik ve yağlı kapıyı kaçırmak istemeyen şirketin aceleye getirmesi olur. Pota arkalarının tek kat olması da tribün bütünlüğü açısından güzel ve Bursaspor geleneğine yakışır görsellikte olur diye düşünüyorum.

  47
  8
 3. Bravo Mustafa Bozbey, o salon Bursa’ya değil, Orhaneli Keles’e falan bie yakışmaz. Helal olsun başkana. Belki de sözünü tutacak ve bizim Atatürk stadımızı bize yeniden yapacak.

  36
  11
 4. Gereken revize işlemleri tamamlanarak yeniden ve daha çok kapasiteli
  Bursa’mıza yakışan bir proje olarak inşaatı devam edecektir.
  Umarım santral garaj altı mahallelerimizde ki kentsel dönüşüm projeleriyle de aynı şekilde ilgilenilir ve bir an önce başlamasını sağlayacak adımlar atılır.

  30
  5
 5. İhsan Aydın;
  Bakıyorum da 31 mart sonrası tüm yazıların BOZBEY hakkında hayırdır ABDULKADİR SELVİ gibi sana da mı görev verdiler.
  Bu proje her kesimin tepkisini çektiğinde neden tek kelime yazmadın.
  Her şeyi geçtim. Az biraz insan olun OMURGALI olun be, OMURGALI.

  23
  4
 6. Yıkılan salonun yapıldığı zaman şehrim 300 000 nüfusa sahip,kulüp ve okul takımları daha az idi.Avrupa güreş, Balkan boks ve daha nice uluslararası şampiyonlar,yurt içi şampiyonluk müsabakaları yapıldı.
  O zaman dahi salona girmek için sıkıntı yaşadığım musabakalar oldu.
  Salon hem spor hemde kültürel faaliyetler için hatta siyasi toplantı, folklor yarışmaları içinde kullanılan mekandır.
  Arzum kapasitenin artması, teknik olarak verimli kullanılabilir şekilde yapılmasıdır.
  Şehrin içinde olması ayrıca insanımız için ulaşılabilir olması açısından da önemlidir.
  Dilerim aklıselim galip gelir,insanımızın ve şehrimizin yararına birliktelik sergileniyor.

  22
  1
 7. bu proje zaten bursaspor taraftarına karşı düşmanlık projesi. kimse k.bakmasın akp chp zart zurt umrumda bile değil günümüzde bursanın yarısı kadar nufusu bile olmayan şehirlere daha güzel projeler yapıldı zaten

  22
  5
 8. Bu zamanda oraya yapılacak spor salonu çok gereksiz bir israf. Kültürparka ilave edilse daha hayırlı olur. Tofaş Spor Salonu şuanda gayet yeterli Bursa’mız için. Sene de kupa maçları dahil 20 hadi 25 sefer o da birkaç saatlik organizasyon için değmez yapılmaya bence. Mesele 3.000 – 5.000 kişilik kapasite olmaması lazım yazık günah o paralara stad yapıldı da ne oldu takım kaçıncı lige düştü. Bursaspor şuanda Merinosta ki stadyumu bile hak etmiyor aslında.

  13
  26
 9. İşte şimdi aynı dili yavaş yavaş konuşmaya başladık kapasite 13.500 veya 16.963 kapasiteli olmalı hem basketbol hemde voleybol maçları oynanabilsin (Bursaspor voleybol takımı geri getirilsin istek değil ihtiyaç)

  7
  1
 10. Atatürk stadının yıkılması zaten kesinlikle bir Suriyeli projesidir. Bugünkü salon olduğu gibi. Suriyelilerin düğün salonu yaparlar.. Bol bol Suriyeli düğünleri yapılır..yoksa biliyorlar Bursa spor taraftarı onlara rahat vermiyecekti.(( İhsa aydın))) kıvırma lambacı seni..

  6
  1
 11. Akpli belediye ATATÜRK ismine laik bir salon istemedi alinur denen şahıs zaten kentin ihtiyacını düşünmeyen biriydi bozbey bursalı bursasporlu vede vatansever Allaha şükür bu zihniyetren kurtulduk artık bursamızı adam gibi adam yönetecek namkörlük yapanlar akp den nemalanan avantacı yancılar bunlara para ver yunan bayrağını öperler dikkate bile almayın bunlar omurgasız yaratıklar artık her şey çok güzel olacak

 12. O salunu dolduracak spor sevdalısı var mı Bursa da ilk önce o tespit yapılmalı daha büyük bir harcama ile maliyet kapasitesi artırıldığı da o salon dolmadiği surece bu projenin iptalin de başka bir neden aranir

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu