Böylesi ne duyuldu, ne görüldü!

EnBursa.com Bursaspor Muhabiri Melisa Öztüner'in köşe yazısıdır.

Bursaspor’u her koşulda takip eden ve etmeye çalışan basın mensupları olarak ilk önce gözlerimize, sonra kulaklarımıza inanamadık. Okuduklarımız karşısında tam anlamıyla şoke olduk!

Önceki gün Bursaspor’u takip eden basın mensuplarının bulunduğu Whatsapp grubuna skandal bir mesaj geldi. Mesajın ekran fotoğrafını aşağıya yükledim. Uzun uzadıya açıklamayacağım ama işin özü şu; Yeni Başkan Recep Günay, kendisini eleştiren ve bundan sonra eleştirecek olan basın mensuplarını aleni bir şekilde kulüpten içeriye almamak şartıyla tehdit etti. Bundan böyle antrenman, basın toplantısı, sponsorluk anlaşması, velhasıl kulüp içerisinde yaşanacak basını ilgilendiren her gelişmeyi sadece ajanslar, gazeteler ve televizyonlar takip edebilecekmiş!

İnternet siteleri kapıdan içeriye alınmayacakmış!

Tabi Bursa basınına uygulanan bu ambargo kısa süre içerisinde büyük tepkiyle karşılanınca çok geçmeden  “R” hamlesi geldi.

Yapılan büyük hata anlaşılmış olmalı ki kısıtlama, düzeltme başlığı altında ‘’Basın ilan kurumuna dahil olanları ve sarı basın kartı taşıyan kişileri kapsamayacak’’ şeklinde düzeltilerek. bir kısım basın mensubuna da kapıyı açmış oldu.

Şimdi kararı baştan sona bir inceleyelim.

Yahu, ilk başta ismini geçirdiğiniz ajanslar, bırakın antrenmanlara gelmeyi, takım 2.lige düştüğü andan itibaren maçları takip etmeyi kesti. Şehirde televizyon kalmadı. Yerel ve yazılı basının durumu ortada.

Durum bu iken; Sen taze başkan olarak, eğer az-çok fark etmez önemli olan çorbada tuzları olsun diyerek, düşük bütçeli olduğu için ilginin az olduğu sponsorluk anlaşmalarının basın toplantılarına tek katılım gösteren internet sitelerini  bertaraf edersen, haber yaptıracak sadece tek bir gazete bulursun.

Sarı basın kartı ve 212 düzenlemesine gelecek olursak; aslında bu düzenleme kurumsallık açısından en başından beri olması gereken bir kural.

Ama bu sektörde kurumsallığın “K”si olmadığı için, 3 kuruşa gece yarısına kadar çalışıp yıllardır kurumu tarafından 212 yapılmasını bekleyen basın emekçisini direkt görmezden gelmek, çabalarını çöpe atmak, hevesini ve mesleğin geleceğine dair umudunu kırmak demektir.

Şu zamana kadar Sayın Recep Günay yönetimini hiç eleştirmemiş bir kurum ve gazeteci olarak söylemek istiyorum ki; bence bu karar ve ardından yapılan kısmi düzeltme olsun ya da olmasın, sadece kamuoyunu haber alma hakkından mahrum bırakacağı ve basın özgürlüğüne ket vurduğu için baştan aşağıya son derece yanlış bir karardır.

Bence bu mantık; eleştiriyi kulübe zarar vermek olarak gören zihniyetin, ‘eleştirirseniz sonunuz böyle olur’ diyerek verdiği gözdağıyla, bastırılmış aşağılık kompleksi varmış gibi futbol kamuoyu önünde yönetimi küçük düşüren bir karar oldu.

Amiyane tabirle Bursaspor’u Türkiye basın kamuoyuna rezil eden bir karardır.

Bence bu karar; metin yazımı, kullanılan dil, üslup ve çalakalem oluşuyla da profesyonellikten çok uzakta olup, profesyonellerle çalışmamanın da bir sonucudur.

Ve son olarak bence bu karar;

bizim başka derdimiz kalmadı, gazetecileri nasıl kulüpten uzaklaştırırız diyerek, camianın kafasında ‘’Acaba kulüp içerisinde yazılmasın, duyulmasın, görülmesin denen şeyler mi dönüyor?’’ dedirten ve tüm Bursa’nın içine kurt düşüren bir karar olmuştur.

Son olarak diyeceğim şu ki, ne kendinizi ne Bursaspor’u daha fazla küçük düşürmeyin…

16 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Hoşgeldin Rasputin. Kahvaltını yapıp ilaçlarını aldın mı? Çok yoruluyorsun tüm gün haberleri takip edip hepsinin altına destan yazmaktan. Yorma bu kadar kendini.

  16
  13
 2. – rasputin! kabul et tam bir bozuk saatsin. 24 saatte sadece 2 defa doğruyu gösteriyorsun.
  – yazacaklarım, ali ay ve recep günayın kişiliklerinden bağımsızdır.
  – yönetimin bu kararını etik olmasa da zorunlu ve doğru buluyorum.
  – son 10 senede medya ve taraftar iyice rayından çıkmıştı.
  – 100 lira verip kombine alan, Bursasporluyum deyip eline kalemi alan kendini kulübün sahibi sanıyordu.
  – eğer herkes, herşeye karışacaksa seçime ve başkana ne gerek var.
  – kaldı ki futbol bizde ki gibi bu kadar çok başlılığı sevmez.
  – aslında ne yazsan, ne yapsan boş. yönetiminden medyasına! medyasından taraftarına bir bütün olarak dökülüyoruz.
  – eğitim. eğitim. eğitim.
  – ama bu diploma için olanı değil. Yunus Emre’nin ”ilim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir!” şiarında ki.

  9
  2
 3. Gideceksin Recep Günay ve bu siteyi basmış trol yaşlı dayılar sizde zortlayacaksınız. Kahvede çay içmeye parası olmayan adamı Bursaspor a başkan yaptılar buralarada akrabaları dolmuş kulübü size bırakacak değiliz hiç merak etmeyin.

  9
  27
  1. @Teksas16TR yorumuna yanıt olarak

   Ali bey Madem bu kadar çok başkan olmak istiyor, Recep Günay,ın söylediği yolsuzluklar hakkında detaylı bilgi verirmisin? Mesela üzerinize geçirmiş olduğunuz diye söylenen ARSA konusunu açıklarmısınız?

 4. Recep sözünü tut istifa et.Bu parasizlikla bu takım en fazla 5 hafta maça çıkar 6.hafta çıkamaz.Ey istemezukculer.Gurur yapılacak,geçmiş hataları tartışacak zamanda değiliz.Ali ay son şans.

  8
  19
 5. SAYIN RECEP GÜNAY DERHAL KONGRE KARARI AL BAŞKAN ADAYI ÇIKTI SEN KALIRSAN KÜLÜBÜN KAPISINA DEVRE ARASI GELMEDEN KİLİDİ VURURUZ OYÜZDEN HEMEN KONGRE KARARI AL

  6
  13
 6. olaya nerden baktığın önemli tabi doğru haber yapınca gazeteci oluyorsunuz yalan ve iftira atınca ortada gözükmüyorsunuz yani herkesin baktığı yer başka…

  6
  1
 7. Rasputin senin yorumların Bursaspor’u karıştırmaktan başka hiç bir işe yaramıyor saçma sapan yorumlar her habere bi yorum hangi takimlisin Bursasporlu olmadığın kesinn

  5
  8
 8. Sevgili Bursaspor’lular şu an kulüp olarak Eskişehir olma yolunda koşar adım ilerliyoruz neden mi tirbunculer kulüp başkanı oldu malesef durum bu bakın tirbun gücü yönetim gücü basın gücü ve şehrin gücü

  4
  8
 9. Recep Günay’a bazıları hakaret edercesine tepki gösteriyor bu çok yanlış adam kimsenin aday olmadığı kongrede aday oldu. Ben 53 senelik BURSASPOR taraftarıyım bende isterim iyi bir başkan gelsin ama maalesef bu işler çok para vermekle olmuyor Ali Ayı bende destekliyorum ama yanına futbol bilgisi olan yönetim oluştursun. Not Eğer bir yönetim değişikliği olursa hemen BURSASPOR AŞ kurulmasından yanayım.

  4
  2
 10. Bursasporlu taraftarlar atçı recebi bırakmaya ikna ederler !!!!!anladınızmı aç başkan istemiyoruz bu adam başkanlık değil kulübe hizmetli olamaz ayık olun recep bas git bas git ganyan bayiine hadi kardeşim

  2
  5
 11. Yav işin gücün komplo teorileri.
  Yav arkadaşım Bursaspor üzerinde bu kadar çok konuşulacak takım olmaktan çoktan çıktı.
  Uleyn, nöbetçi yorumcu, pardon siyasetçi gibi her gün burada vıdı! vıdı! vıdı!!!
  Vallahi insanları futboldan ve Bursaspordan nefret etme noktasına getirdiniz..!

  2
  1

Bir yorum yazın

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu