Böyle pilot takım olmaz!

Olay Medysa Spor Yazarlarından Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısıdır.

Yeşil Bursa‘da Başkan Cem Öztürk ve Teknik Direktör Beyhan Çalışkan, Olay TV‘de ekranlara gelen “Spor Saati” programında önemli mesajlar verdi.

Başkan Öztürk “Bir üst Lig’de mücadele etsek bence her şey değişir. Yaptıklarımızın karşılığını alamadığım için yoruldum. Çıkıp sahaya benim oynayacak halim yok. Herkes görevini yapmalı” dedi.

Butik Stat 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Minareli Çavuş Tesisleri her ne kadar Organize Sanayi Bölgesinde olsa da Yeşil Bursa için büyük bir nimet. Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Recep Altepe, tesisin eksiklerinin giderilmesi adına ciddi katkı koymuş. Başkan Cem Öztürk ile yönetim kurulu üyeleri de kulübü hak ettiği yere getirmek için canla başla çalışıyor. Baktığımızda tesisler baştan aşağı elden geçirilmiş; tam anlamı ile butik bir stat görüntüsüne bürünmüş. Tribününden, misafir takım soyunma odalarına, mini toplantı salonundan, maçlarda yiyecek-içecek satılan büfesine kadar çok nezih ve temiz bir görüntüye bürünmüş Minareli Çavuş Tesisleri.

Neden helva yapılamıyor?

Yeşil Bursa, Vakıfköy ile Özlüce arasında bir köprü. Ama malesef o köprüden geçen oyuncu sayısı çok az.  Altyapıdan yetişen oyuncular o köprüden geçmeden kestirmeden Özlüce’ye gitmek istiyor. Aslında un var, şeker var ama gel gelelim bir türlü helva yapılamıyor. Şimdi usta değişti. “Bu kez olacak mı?” Bu soruyu  “Spor Saati” programında konuk ettiğimiz Başkan Cem Öztürk ve Teknik Direktör Beyhan Çalışkan‘a yönelttik.

Altın vuruş lazım!

Başkan Cem Öztürk, Yeşil Bursa‘nın misyonunu yerine getirmesi için formülü bize söylüyor: Öztürk, “Bizim ligimizde oyuncularımız, yaşanan rekabeti tam idrak edemiyor. Artı şehir/ilçe takımları ciddi bütçeler ayırıyor takımlarına. Bizim bütçemiz 3,5 milyon lira civarında. Bunun 1 milyon 800 bin lirası Federasyon’dan geliyor. Ama gerçekten bir altın vuruşa ihtiyacımız var. Bir üst ligde mücadele etsek bence her şey değişir. O zaman tam anlamı ile Yeşil Bursa ‘pilot takım’ görevini yerine getirebilir. Bu takımın muhakkak ve muhakkak 2. Lig’e çıkması gerekiyor” diyor.

Çok yoruldum

Başkan Cem Öztürk, yaşadığı hayal kırıklığını da içten bir şekilde bizimle paylaştı. “Yeşil Bursa reklamlarla ayakta kalmaya çalışıyor” diyen Öztürk, “Bu sene yaklaşık 1 milyon liralık reklam bulduk. Ama her sene bunu bulma şansımız olmayabilir. Ben geldiğimden bu yana oyunculara verdiğimiz sözleri tutmaya çalıştım. Ama hakikaten Bursaspor’da olsun burada olsun en büyük sıkıntımız para. Ben hırslı bir insanım ama ben de çok yoruldum. Yaptıklarımızın karşılığını alamadığım için yoruldum. Çıkıp sahaya benim oynayacak halim yok. Herkes görevini yapmalı. İnşallah bu sene Play-Off yakalanırsa Yeşil Bursa bir ivme kazanır. Ondan sonra oturulur tekrar konuşulur” ifadelerini kullandı.

Gönderin Yeşil Bursa’ya

Sahi yeri gelmişken, altın vuruş için neden Bursaspor’un paralarını çatır çatır ödediği Sinan Bakış, İsmail Konuk, Kubilay Kanatsızkuş, Bilal Kısa gibi isimler Yeşil Bursa’ya gönderilmez? Paul Le Guen’in de en az 4-5 oyuncuya bu konuda vize vereceğinden en ufak şüphem yok…

Artık ‘ben’ yok ‘biz’ var!

Beyhan Hoca oldukça heyecanlı, “Bizim için kasım ayı yükseliş ayı olacak” diyor.  Ve takımın durumunu şöyle özetliyor “Cem Başkan bizim için büyük bir şans. Şu imkanlar bir çok kulüpte yok. Bizim futbolcular ilk önce bunun kıymetini bilecek. Geldiğimizde demorilize olmuş, hedeflerini belirlememiş bir takım vardı. Acilen önlemler almak zorundaydık. O önlemleri aldık. Futbolcularım çok çabuk verdiklerimi almaya başladılar. Şimdi yeni yeni “biz” demeye başladık. İnanılmaz bir kopukluk vardı. Yeni yeni “benlik” ten çıktık, şimdi hep beraber sevinip hep beraber ağlıyorlar. Doğru zemin oluşturduktan sonra zannediyorum ki güzel günler bizleri bekliyor.”

Hemen ‘oldum’diyorlar!

Eski bir futbolcu ve antrenör olarak Beyhan Çalışkan gençlere ve ailelerine çok önemli öğütlerde bulunuyor. Çalışkan, “aile Bursaspor’un antremanına çıktığında hemen Bursaspor’da oynayacağını zannediyor, bu kadar ucuz değil. U 21’de PAF Takımında oynarken puan önemli değil. Ama burada profesyonellik var, burada ekmek kavgası var. Burası farklı bir dünya. Gençler bunu bilmiyor. Hemen “oldum diyor” sükutu hayale uğradığında kaybolup gidiyorlar. Süper Lig’de oynamak öyle kolay değil. Bursaspor’da çok kaliteli elit oyuncular var. Bunların değerini bilmiyoruz. Bir yerlere gelmek için çok mücadele verip, çok çalışmak lazım. Bu olmazsa, hedefler de hayal olur.”

Not: Bu keyifli söyleşininin tamamını Olay TV’de Cuma akşamı saat 21.45’te yayınlanacak “Spor Saati”programında bulabilirsiniz .

9 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Gercekten suan pilot takim hicbir faydasi olmayan sadece adı yeşil bursa olan bir takim,eskiden merinos vardı en azından heryıl bir oyuncu kazandiriyodu,yesil bursa tam bir fıss

  20
  5
 2. eldeki ÇÖPleri yeşil bursa’ya göndersen ne olacak ki. yeni altındağ sporu yenemedi bu ÇÖPler. gol dahi atamadılar. ama bencede gönderilsin neydim ne oldum demeleri lazım. acımayacaksın.

  10
  4
 3. bursa merinos diyince akla gelir hemen volkan şenler ve niceleri. ve stadyumun tam işçi kesimi garaj altında olması daha da güzel idi ama şimdi kim gidecek oraya o oyuncuları görecek zor. Keşke herşey yerinde olsa idi
  Şu takımı Ptt 1 liginde görsek inan ki Afrikadan ucuz oyuncu alınacak oraya gönder. Alt yapının yıldızlarını PTT ligine. süper birşey olur.

  4
  2
 4. başkan cenk öztürkü tanımam, etmem. sadece medyadan düzgün biri olduğunu takip ediyorum. ancak, ”yoruldum! sahaya çıkıp ben mi oynayacağım!” bir başkanın söyleyebileceği en tehlikeli ve en kötü sözler.
  beyhan çalışkanın, ”burası farklı dünya. futbolcular profesyonelliği bilmiyor! vs.” şeklindeki konuşmaları başkanın söylemlerinden farklı değil.
  sanki her ikisi de suçu futbolculara atmış. oysa en masumu futbolcular. gençlere futbolu ve profesyonelliği öğretmek sorumluların işi.
  aslında alt yapı konusunda Bursaspor oldukça yol kat etmiş durumda. şu anda muazzam bir potansiyel var. bu güne kadar ki yapılanları asla küçümsemiyorum, fakat vakıfköy de teknik ve idari anlamda yetersizlikler var. bu yüzden potansiyelle doğru orantılı yeterli verim alınamıyor.
  başkanın yerine olsam,
  1- hemen yarın le guenin önüne 5 yıllık sözleşme koyarım.
  2- vakıfköyü ve yeşil bursayı kendisine bağlarım.
  3- buralara istediği teknik kadroyu kurma ve gerekli bütçeyi kendisine sağlama garantisini veririm.
  4- ve bu yatırım asla çöpe atılmış olmaz, tam tersi, 5. yılın sonunda 10 misli, 100 misli olarak kulübe geri döner.
  5- kişisel görüşüm, Bursaspor alt ve üstte profesyonelce yönetilmiyor.

  3
  4
 5. İğneyi kendimize batıralım.Kabul etmek gerekir ki verim alinamiyor.Bence bu takımı kapatıp gençleri anlaşmalı.olarak.her yıl,süper lige çıkma hedefi koyan ve bu yolda yatırım yapan takımlara kiralayalim.

  2
  8
 6. Cem öztürk başka bir dünyadan gelmiş bir takımı şampiyonda yönetim yapar kümedeyönetim düşürür yaptıkları tercihlerle bu takımı cem öztürk kurmadımı niye çocukları ateşe atıyor içi geçmiş transferler yerine iyi oyuncular alsa başta doğru bir teknik adam seçse böylemi olurdu şapkayı önüne koyup iyi düşünsün bunları bilmediğin işi yapmıyacaksın

 7. çöpler yeşl bursaya gitmez.sen bilale sinana kubilaya vereceğin parayı yeşil bursaya ayırıcaksın.3.5 milyon bütçe varmış.1.800 binini federasyon 1 milyonunu reklamdan gelmiş.bursasporun verdiği para 700k.oynamayan bilalin yıllık maaşı yani.ayrıca altyapıdaki topçular neden 3. lig 2. grupta oynamak istesin.sen alt liglerden yaşlı ya da genç başarılı oyuncurı monte ediceksin takımına.bursaspor belde takımlarının bütçesine yetişemiyorsa yazıklar olsun.

  -1
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu