O bölümü satışa açın!

Bursaspor kulübü ve taraftarının hakkını gasp eden bir uygulama var ve ısrarla devam ediyor.

Bursa dışında başka hiçbir şehirde olmayan yanlış ve anlamsız uygulama devam ettikçe bizler ve taraftarlar, bu hata düzelene kadar dile getirmeye devam edeceğiz.

Çünkü maça gelmek isteyen Bursasporluların ve Bursaspor kulübünün hakkı gasp ediliyor.

Fenerbahçe maçında deplasman tribünü altı, yanları ve diğer tribünlerde boş bırakılan ilk sıra koltuklar yüzünden birçok taraftar bilet bulamıyor.

Bu nedenle de Bursaspor daha az tribün desteği alacak ve hasılat kaybı yaşayacak.

Peki neden? Güvenlik gerekçesiyle!

Türkiye’nin diğer 80 ilinde böyle bir gerekçe ortaya konmazken Bursa’da nasıl konabiliyor?

Söyleyeyim. Tamamen kolaya kaçmak ve işgüzarlık başka bir şey değil.

Ellerinden gelse tüm Tofaş Tribünü’nü boş bırakacaklar!

PEKİ ÇÖZÜM NE?

Kısa vadede yani Fenerbahçe maçı için yapılması gereken deplasman altı ve yanlarının Bursasporlu taraftarlara bilet satışının yapılmasıdır. Diğer tribünlerin güvenliğe ayrılan ilk sıraları da öyle.

Güvenlik güçleri saha içerinde yüzleri tribüne dönük bir şekilde dururlarsa trbünleri kontrol altında tutabilirler, en ön koltuğa kurulup taraftarlara arkasını dönüp maç izleyerek değil.

Güvenlik gücü arkası dönükken seyirci taşkınlık yapabilir; ama yüzü tribünlere dönük bir şekilde oturan Polisin gözünün içine baka baka yapamaz.

Güvenliği sağlamak isteyen görevlinin gerçek pozisyonu bu olmalıdır.

Bunu herkesten iyi bilir güvenlik güçleri aslında.

Fenerbahçe maçı sonrası ise deplasman tribünü şekli değişmeli.

Bunu birkaç ay önce Başkan Ali Ay’a bizzat anlattım. Kafasına yattı. Kulüp ve stat yetkilileri ile ertesi gün toplantı organize edildi.

O toplantıya bazı tribün liderleri de sonradan dahil oldu.

Ekranda göstererek anlattım; ama ikna edemedim ve değişen bir şey olmadı.

Aradan geçen zaman ve geldiğimiz nokta, sorunu ve çözümünü doğru tespit ettiğimizi ortaya koydu.

Öncelikle yapılması gereken deplasman tribünü kapasitesinin 1800 kişi civarına indirilmesidir.

Çünkü şuan ki kapasite, 52 bin kişilik Galatasaray Stadı ve 50 bin kişilik Fenerbahçe Stadı ile aynıdır.

Dolayısıyla şu an olması gerekenden fazla yer deplasman taraftarına tahsis edilmektedir.

Sonrasında ise ilk planlanan projedeki gibi Tofaş kale arkası tarafındaki blok Bursaspor taraftarına bırakılmalı, deplasman tribünü de şuan boş bırakılan kısma doğru yani aşağıya doğru baklava dilimi gibi uzatılmalıdır. Zaten orada saha kapısı var sahaya çok yaklaşamayacaklar, kapının yan tarafına da ilk 5 sıraya güvenlik yerleştirildiğinde sahaya uzak olurlar ve herhangi bir problem olmaz.

Aynı şekilde batı tribünü tarafında boş bırakılan kısma da bilet satışı yapılmalı.

Tüm bunlar yapıldığı takdirde Bursaspor kulübü 4 bin kadar daha fazla bilet satabilecek ve maddi kayba uğramayacaktır. Maça giremeyen taraftarlar da takımından yoksun kalmayacaktır.

Çözümü hem kulübe hem de taraftara bu kadar fayda sağlayacak bir hatada ısrar etmenin izahı yok.

Kısacası sorun var; ama çözümü de var.

Çözümü sağlayacak dirayette yetkili var mıymış yok muymuş onu maçta göreceğiz.

Kaynak
Tarık Çapçı

27 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Bence deplasman tribününü yanlardan daraltıp aşağılara doğru uzatıp geri kalan kısmı bize yani Bursaspor lulara açmak daha mantıklı.Oteki türlü olayların önüne geçilemez.Onlar bize saldırır bizimkiler de onlara.Burasi Avrupa değil.Avrupada belirli tribünlerde deplasman tribünü ev sahibinin altında olduğunda olaylar gelişmeye bilir ancak içimizde kalan bir deplasman tribünü takıma ek maliyet demek ki bu maliyetin cezadan başka bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz.

  42
  5
  1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Yeni yapılan stadların hiçbirinde olmayan ve bizde olan Kale arkası tel örgüleri de derhal kaldırılmalı..ön sıralarda oturan taraftarlar rakip takıma baskı oluşturur..

  2. @Green Man yorumuna yanıt olarak

   Ayrıca deplasman tribünün aşağıya doğru uzatılıp yanlardan daraltılması deplasmanin büyük pankartlar açmasına da engel teşkil edecektir ve topluluğun aşağıya doğru uzamasi ses bütünlüğü açısından da deplasman için eksi bir değer olacaktır diye düşünüyorum.

   36
   4
   1. @Green Man yorumuna yanıt olarak

    Ayni fikirdeyim, hocam sizinle. Panaromik bir goruntunun onune gecilir deplasman tribununun boylelikle. Kesinlikle katiliyorum size.

    17
    4
 2. Tarık bey bu deplasman tirübünün böyle olması için yazı yazan fikir veren sensin ilk etapta aşağı kadar gelicekti dar ve uzun olucaktı yok tirübün baskısı olur falan filan diye engellediniz.Şimdi ne olduda çark ettiniz bende bunu anlamadım.Bazı şeylere karışılmasa iyi olucak..

  19
  6
  1. @gemlik yorumuna yanıt olarak

   Tribünün böyle olmasını biz Eski Teksas’tan bir grup kongre üyesi istedik. Tarık kardeşim yapılmadan gelip bende böyle düşünüyordum ama yanlış yapıyoruz yukarıdan aşağı olsun dedi. Daha inşaat başlamadan uyardı bizleri. Bizzat bana söylemişti. H.K.

  2. @gemlik yorumuna yanıt olarak

   İlk baştan öyle düşünüldü hatta herkez ama sonra zamanla yanlış yapıldığı anlaşıldı,ne yani bir hata yaptık,o hatadan dönemeyiz deyipte hala bile bile hatasınımı savunsaydı ? Şuanki durumda bu düzeni hala savunacak bir Bursasporlu göremiyorum ben,hem deplasman tirbününe daha fazla yer ayrılıyor hemde enaz 2000 kişilik koltuk anlamsız bir güvenlik nedeniyle boş bırakılıyor,şuanki düzeni savunacak kimse çıkmaz,zamanla gördük,tecrübe ettik ve yanlış olduğu anlaşıldı !!!

   12
   5
   1. @aziz yorumuna yanıt olarak

    Adil ! Bakarkörmüsün ? Konyada varmı,Trabzonda varmı ? Antalyada varmı ? Kayseride varmı ? Eskişehirde varmı ? Malatyada varmı ? Sivasta varmı ? Samsunda varmı ? Bunlar stadları yeni olan kulüpler ! Arkadaş,bişey biliyorsanız konuşun,bilmiyorsanız susun be !!!!

    1. @gemlik yorumuna yanıt olarak

     İşe burnunu sokacaklar bu işten anlamıyorsa taraftarda devreye girip mecburen senin tabirinle işe burnunu sokuyor ! Yahu Yöneticiye kale arkalarındaki demir kafesleri kaldırın diyoruz,o bize bütün stadlarda var diyor !!!!! Adam gittiği stadların tirbünlerine bakmamış bile ! Merak bile etmemiş !!!!!

     4
     4
     1. @aziz yorumuna yanıt olarak

      maçları hiç izlemiyorsun galiba,her statta var o demir kafeslerden,güvenlik gerekçesiyle her stada yapılması zorunlu

      1
      1
     2. @aziz yorumuna yanıt olarak

      Taraftar olarak kombine al forma al desteğini yap.Senin görevin bu, işleyişe burnu sokmak mühendislik taslayıp tirübünü şuraya yapalım parmaklıları şu raya yapalım bence profesyonellerin işi taraftarın değil..

      3
      2
  3. @gemlik yorumuna yanıt olarak

   aynen öyle bende hatırlıyorum ama hatanın neresinden dönülse kardır bana kalırsa numaralı üstten yer versinler zaten bizim taraftar dolduramıyor her maç boş, pahalı tribüne deplasman yapabilen varsa gelsin buyursun ama kale arkası bütünlüğümüze dokunulmasın

   13
   3
   1. @semih16 yorumuna yanıt olarak

    Evet numaralidan versinler ancak bilet fiyatını normal kale arkası gibi makul tutsunlar. Senin 200 250 TL yapacagin deplasman biletinden sonra aynı o takımın deplasmanına gittiğinde 15 20 TL ye sana maç izlettirirler mi dostum?

    3
    2
 3. Aynen katılıyoruz 4 blokta satış olmuyor 4 koca blok buna hasta oluyorum ya hakkımızı yiyenlerin hepsinin allah belasını versin ikinci sınıf muammelesi görüyoruz yunan takımı değiliz

  11
  3
 4. Örnek olarak wowturkey sitesinde bir arkadaş şöyle bir çalışma yapmış;

  http://wowturkey.com/t.php?p=/tr781/suleymanKS_deplasman_2.jpg

  Toplam 2243 koltuk varmış bu çalışmada. Kurallar bir sıkıntı yaratmayacaksa bu sayı düşürülebilirse alan daha da dar hale getirilebilir. Hatta deplasman kısmındaki koltukları, bizim tribünler gibi geniş geniş konumlandırmasak, birbirine dip dibe konumlandırsak alan çok daha daralır. Biliyorsunuz bizim tribünlerin koltuklarının arasında 4 5 parmak boşluk var, bu boşluğu bırakmaya gerek yok deplasman kısmında. Bunları yapabilecek komple o kısmı elden geçirebilecek bir yetkili babayiğit var mı.

  9
  3
 5. Hala yakınıyor um, sen Türkiye nin en iyi futbol hocasını getirmiş sin, nasıl olurda elinde tutamazsın..?
  Yazıklar olsun emi.
  Eminim Şenol Güneş ile ,ya tekrar şampiyon yada kupayı alırdık

  3
  19
   1. @HERŞEYİM BURSASPOR yorumuna yanıt olarak

    Doğru tabi geçti gitti şimdi elimizde le guen gibi bir değer var ancak adam da haklı be kardeş.Müthiş bir kadro teknik ekip ve yeni stadla güzel bir oluşum olabilirdi.Ama o zaman batallamız gelir miydi orası da ayrı tabi.

    5
    6
    1. @teksas1963 yorumuna yanıt olarak

     ne kupayı alabildi nede avrupaya gidebildi nerde başarı heyecanlı futbol oynatıyormuş .gecelim besiktastan once be bence hala ole buyuk maçların kaybeden adamı bakmayın grupları çok değil ve dünde iş bitmişti zaten haklarınıda yemeyelim kadrolarıda var(hoca etkisi değil)

 6. Adam gibi taraftarlık yapıyoruz ve bunun için korkup alt taraf deplasman tribününe yakın diye açılmıyor.

 7. Maca 1gunden sz bir sure kaldi gec kalinmis bir yazi olmus. Tshminimce 5bin kemik Bursaspor taraftari maca bilet bulamadi. Btso da buna sebeplerden biri.

 8. ya gülüyorum 42.000 kapasite var bugüne kadar en baba yanlış hatırlamıyorsam 32.000 olduk hala oradaki 2300 koltuğumu düşünüyoruz. Beyler biz önce doluluğu 39.700 yapalım sonra konuşalım lütfen. açıldığından beri ortalamamız yanlış hatırlamıyorsam 19-20 bin. gerçek taraftar her maça gelir sadece büyütülmüşlerin maçına değil. Feneri, gs yi bjk yi seyretmeye gelen taraftar istemiyoruz gelmesinler biz bize yeteriz.

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu