Bizde gereğini yapalım

Futboldaki şike soruşturması Bursa’yı ve Bursaspor’u hedef tahtası yapan İstanbul Dükalığı’nın ipliğini pazara çıkardı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın emireri gibi hareket edenler Yıldırım’ın ipliğinin pazara çıkmasıyla telaşa kapıldılar. Soruşturmanın bazı ünlü gazetecilere uzanabileceği bildiriliyor.

Futbol Federasyonu, Fenerbahçe ile ilgili gereğini yaparsa Bursaspor, Şampiyonlar Ligi’nde Türkiye’yi temsil edebilir. Gözler şimdi Federasyon’da. Ortalık biraz durulduğunda alınması gereken kararlar alınabilirse, Bursa’nın ahını alanların kurduğu kirli ağ parçalanabilir.

Koca kente, güvenlik ve kamu yönetimi yanlışları nedeniyle aylarca yargısız infaz uygulayanlar şike soruşturmasında suçüstü yakalandılar. İstanbul’un büyüklerinin ve şampiyonluk için her türlü çirkin yolu deneyenlerin Bursa’dan ve Bursaspor’dan özür borcu var. Bu borcun ödenmesini beklerken biz de üzerimize düşeni yapmalıyız.

Bursa, bu günlerde saydam kulüp yönetiminin ve hesap verebilme becerisinin nasıl uygulandığını göstermelidir. Bursaspor’da, iyiniyetle başlayan, kişisel yanlışlarla katlanan ve yargıya intikal eden futbol dışı akçeli işlere yönelik soruşturmanın sonucu beklenmeden camia gereğini yapmalıdır. Bu konuda, Divan’a büyük sorumluluk düşmektedir.

Bursaspor’u, saydamlık liginde de zirveye taşıyacak kurumsal denetimi kendi içinde yapabilecek adımlar mutlaka atılmalıdır. Bursaspor’un kasasına giren ve kasasından çıkan her kuruşun hesabı saydamlık ilkeleri gereği yerine getirilerek kamuoyuna açıklanmalıdır. Bursa’yı, güvenlik zafiyetinin holiganizmle buluşması sonucu meydana gelen olaylar nedeniyle suçlayanlara bir büyük ders kulüp finansmanının saydamlığı sağlanarak verilmelidir.

Bursa, korkmazsa, özeleştirisini yaparsa bunu sağlar ve şampiyonlar liginde  yönetim saydamlığı formasıyla da mücadele edebilir.

 

Levent Gencelli

sonbursa.com

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu