Bir transfer sezonu daha bitti..

Bir yandan kadrosunu güçlendirmek isteyen, bir yandan verim alamadığı ve maliyet fazlalığı nedeniyle bazı futbolcuları göndermek isteyen Bursaspor 1. transfer dönemini 6 transfer ile tamamladı. İlk olarak, Sivasspor'dan 26 yaşındaki orta saha oyuncusu Aydın Karabulut'u kadrosuna katan Bursaspor, 2. transferini Ankaragücü'nden 18 yaşındaki sol bek Emre Taşdemir'i kadrosuna katarak yaptı. Orta sahaya takviye yapmak isteyen Bursaspor, geçen sezon Erciyesspor'da kiralık oynayan Milan'lı 29 yaşındaki futbolcu Bakaye Traore'yi kadrosuna katarak 3. transferini gerçekleştirdi. Batalla'nın ayrılmasından sonra geçen sezon 10 numara pozisyonuna Renato Caja'yı transfer eden Bursaspor, bu futbolcudan verim alamayınca bu sezon o bölgeyi Porto'da oynayan 23 yaşındaki Felipe Soares ile doldurdu ve 4. transferini gerçekleştirmiş oldu. Fenerbahçe'de top koşturan Samuel Holmen'i kiralık olarak kadrosuna katan Bursaspor, forvet hattında ki eksiği kapatmak için transfer döneminin son gününde forvet oyuncusu 23 yaşındaki Cedric Bakambu'yu kadrosuna kattı ve 5. ve 6. transferlerinide gerçekleştirerek transfere son noktayı koydu. Bu arada U21'den A takıma çıkarılan Ertuğrul Ersoy takımda kalırken U17'den gelen Zeki Çelik tekrar kendi klasmanına gönderildi.

 

Kiralık olduğu takımlardan dönen futbolculardan Aziz Eraltay, Süheyl Çetin ve Batıcan Aday takımda kaldı. Teteh Bangura ve Onur Akbay'ın sözleşmeleri ise feshedildi. Mert Ilıman, Mustafa Acun ve Barış Sinan Üstün Yeşil Bursa'ya tekrar kiralanırken, Sercan Şen bonservisiyle birlikte verildi. Anıl Sarak Karagümrük, Mustafa Sevim ise Tire 1922spor'a transfer oldu. 

 

Bursaspor'a kiralık gelen futbolculardan Sercan Yıldırım ve Renato Caja, sözleşmeleri sona eren futbolculardan Stenislav Sestak ve Chretien Basser ile yollar ayrıldı. Yabancı kontenjanını açmak istenmesi nedeniyle ve verim alınamadığı için Sebastian Pinto'nun ve bir diğer verim alınamayan futbolcu Taşkın Çalış'ın sözleşmesi feshedildi. Bursaspor, Colin Kazım, Okan Deniz, Bekir Sevgi ve Oğuzhan Aynaoğlu'da çeşitli kulüplere kiralık olarak gönderdi. Bursaspor'da geçen sezon transfer edilen fakat hem verim alamadığı, hemde yüksek maliyetleri nedeniyle takımdan göndermek istediği futbolculardan Taye Taiwo, Renato Civelli ve Sebastien Frey takımda kaldı.

 

Bursaspor'un kadrosunda toplam 30 futbolcusu bulunurken, yaş ortalaması ise 25 oldu. Kulübün toplam değeri ise 54,43 milyon € olarak belirlendi. Transfermarkt verilerine göre Bursaspor'un şuanda en pahalı futbolcusu 5 milyon € ile Felipe Soares Josue olarak belirlendi. Josue'yi, 4.50 milyon € Fernando Belluschi takip ederken, Taye Taiwo'nun piyasa değeri 4 milyon €, Şener Özbayraklı'nın 3.80 milyon €, Serdar Aziz'in 3.50 milyon €, Ferhat Kiraz'ın 3.40 milyon €, Renato Civelli ve Bakambu'nun değeri ise 3 milyon € olarak belirlendi. Takımın en düşük maliyetli futbolcusu ise 2. kalecimiz Okan Kocuk olarak belirlendi. Son güncellemelere göre, Harun Tekin, Emre Taşdemir, Ertuğrul Ersoy, Aziz Eraltay, Şener Özbayraklı, Ozan Tufan, Bekir Yılmaz, Ferhat Kiraz, Aydın Karabulut, Volkan Şen, Bakambu, Enes Ünal, Fernandao ve Batuhan Altıntaş'ın değerlerinde artış görüldü.

 

Takımımız da 20 yaş altı 7 futbolcumuz bulunurken, takımın en yaşlı isimleri Sebastien Frey (34) ve İbrahim Öztürk (33) olarak belirlendi. Takımımızın en genç futbolcuları ise Enes Ünal ve Ertuğrul Ersoy (17) oldu.

 

Engin Batu / Bursasporluyuz.net

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu