Bir puan çok şey demekti!..

Bursaspor’un önceliği ne idi? Avrupa arenasında tutunabilmek için birbirinden zorlu rakiplerinden deplasmanda puan koparmak.

Gerçekçi olalım, Manchester United ve Valencia’nın yanında, puan veya puanları alabileceği tek takım Glasgow Rangers görünüyordu. UEFA Avrupa Ligi, İskoç temsilcisiyle oynayacağı iki maçın sonucuna bağlıydı. Bursaspor, Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk maçından daha pozitif, kendi kimliğine daha yakın ve istekliydi. Ancak her şeye rağmen dün akşamki 90 dakikada skoru etkileyen faktörler arasında yine deneyimsizlik ön plana çıktı. İlk golde rakip forvetin İvankov ve savunmacıların arasından o vuruşu yapması, üzerinde kafa yorulması gereken bir hatalar zinciriydi.

Seyircisinin müthiş desteğiyle işini sıkıntıya sokmadan bitirmeyi planlayan Rangers karşısında Bursaspor’un kolay teslim olmayacağını anlamak uzun sürmedi. Sercan’ın forvetteki hareketliliğine, sağda Volkan, sol kanatta Ozan İpek’in katkı sağladığı bölümlerde tek eksik, ortadan İnsua ve Batalla’nın yeterli desteği sağlayamaması oldu. Oysa araya atılan toplarda Sercan’ın kişisel gayretinin yanı sıra onunla yardımlaşacak, savunmanın dengesini bozacak yardımın gelmesi şarttı. İlk yarıda Bursaspor’un gole en yakın olduğu pozisyon, Vederson’un yaklaşık 30 metreden kullandığı frikik oldu. Sol ayaktan çıkan füzeye kaleci McGregor’un son anda parmaklarının ucu ile yaptığı müdahale, maçın kırılma anlarından biri oldu. Bursaspor ikinci devreye çok daha coşkulu başladı. Ali Tandoğan ve Vederson’un kanat bindirmeleri, İnsua’nın forvete yakın oyunu Rangers ortasının ilk yarıdaki etkinliğini azalttı.

Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’ı da cesaretlendiren bu tablo beraberinde iki hamle getirdi. Yorulan Sercan’ın yerine Turgay, beklenen performansı gösteremeyen Batalla’nın yerine ise Nunez’i sahaya süren Sağlam, daha çok risk alarak en azından bir puan çıkarma isteğini belli etti.

Bursaspor özellikle son 15 dakikalık bölümde bu puanı çok istedi. Alabilmek için de çok uğraştı. Pozisyon buldu. Stepanov bile rakip ceza alanı içinde şansını denedi. Ama olmadı. Şampiyonlar Ligi'ndeki ikinci maçında ortaya koyduğu mücadele, arzu ve giderek kendine olan güveninin artması belki puan getirmedi ancak Bursaspor’un Avrupa’da kalabilmek için şansını son ana kadar zorlayabileceğini gösterdi.

 

Cemal Ersen / Milliyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu