Bir ön liberodan fazlası

Avrupa kulüplerinin dikkatini çeken Ozan Tufan, orta sahada gösterdiği performansla Bursaspor’da ön libero mevkisinde adeta değişik bir tanım getirdi. Süper Lig’e tekrar çıkılan 2006-2007 sezonundan sonra genelde defansif orta saha sıkıntısı yaşayan Yeşil Beyazlılar, bu oyuncuların hücuma katkı koyamaması sebebiyle gol yollarında etkin olamıyordu. Bu sezon Şenol Güneş ile farklı bir yapıya bürünen Bursaspor’da Ozan Tufan da ön liberoda takıma katkı koyan bir oyun sergilemeye başladı. 

  SARP G.SARAY’A GİTTİ   Yeşil Beyazlı takımda ön liberoda 16 isim yer alırken, hücuma katkı anlamında üç futbolcunun ismi ön plana çıkıyor. Bursaspor’da 2007-2008, 2008-2009 olmak üzere 2 sezonda 65 maçta forma giyen Mustafa Sarp, 8 gol atarken, 3 de asist yaptı. Mustafa bazı karşılaşmalarda ise orta sahanın ortasında görev aldı. Mustafa Sarp, 2 yıllık Bursaspor macerasının ardından Galatasaray’a transfer oldu ve tarihi kadroda yer alma fırsatını kaçırdı.    N’DIAYE DE ETKİLİYDİ   Defansif orta saha olarak transfer edilip, birçok maçta orta sahanın ortasında görev alan futbolculardan birisi de Alfred N’Diaye’ydi. 2011-2012 sezonunda transfer olduğu Bursaspor’da 1,5 sezon forma giyen N’Diaye, 63 maçta 6 gol attı, 3 asist yaptı. Senegal asıllı Fransız oyuncu ardından İngiltere’nin Sunderland takımına transfer oldu. Bursaspor altyapısından yetişen ve 5 sezon Yeşil Beyazlı formayı giyen Bekir Ozan Has da 110 maça çıkarken, 3 gol attı, 6 asist yaptı.    FORMAYI KAPTI   Ozan Tufan ise oynadığı maç ve hücuma yaptığı katkı göz önüne alındığında diğer oyuncuları rakamsal anlamda geride bıraktı. Ozan Yeşil Beyazlı takımda 54 maça çıkarken, 4 gol attı, 7 de asist yaptı. Genç orta saha oyuncusu bir ön libero için önemli istatistiklere ulaşırken, 3 gol ve 6 asisti bu sezon gerçekleştirdi. Başarılı futbolcu, geçen sezon bu mevkide görev yapan Şamil Çinaz’dan da formayı kaptı. Şamil ise oynadığı 64 maçta 3 gol kaydetti.   Tolgay ATAOKAY / Bursa Hakimiyet

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu