Bir camiada bu kadar çok kongre olur mu?

Bursa.com Spor Yazarı Mustafa Özkeskin'in köşe yazısıdır.

Bir kulüp düşünün ki; delegelerini stattan çok kongre salonlarına koştursun.

Bursa’yı bir futbol kenti kimliğinden çıkarıp, kongre şehri yapanlara helal olsun

Bursaspor 60 yıllık bir spor kurumu. Değerleri, gücü, işleyişi spor alanlarında değerlendirilmeli. Ancak son dönemlerde öyle ilgisiz öyle yakışıksız şeyler oluyor ki, insan ister istemez saha ile ilgisi kesip kulüp binasında olup bitenlere dikkat kesilmek zorunda kalıyor.

Son 10 yılına çoğunluğu olağanüstü olmak üzere 10 küsur dolayında kongre sığdıran bir kulüp olur mu?

Genel kurul üyelerini stattan çok seçim salonlarına koşturan bir kulüp olur mu?

Olur; işte Bursaspor!

Ve yine seçim, yine sandık ve yine kaos yine spekülasyon!

Kaldı ki; iş bu olağanüstü kongre ile bitsin ama bitmeyecek.

Çünkü yaklaşık 4 ay sonra mayısta da olağan kongre var!

Seçim denen nesneyi bünyesinin bir organı olarak kanıksayan Bursaspor camiası yıllardır ciddi çileler çekti, ağır bedeller ödedi bu yolda…

Bugün itibarıyla ortaya çıkan fotoğrafa bakarak bir değerlendirme yaparsak; 5 ismin başkanlığa talip olarak yola çıktığı kongre öncesi üçü yarıştan çekilirken, iki başkan adayı Divan Kurulu’na 100’er kişilik noter imzalı listelerini teslim ettiğini görüyoruz.

Benzer bir durumu Erkan Körüstan’ın ipi önde göğüsleyerek başkan olarak çıktığı kongre öncesi 6 aday adayı yarışa soyunmuş ancak sonuçta 4’ü çekilirken, geriye sadece Hayri Yazıcı kalmıştı.

Değişen tüzük gereği seçime girebilmek adına bir yönetim kurulu oluşturmak için; 8 asil, 8 yedek ismin ötesinde, denetimi ve hukuk kuruluna asili ve yedeği ile 12 üye olmak üzere toplamda 28 kişi gerektiğine göre bazı adaylar listelerine alacak gönüllü üye bulamaz..

Hatırlıyorum da geçmişte ‘Torba dolsun, liste olsun’ gibisinden nice naylon liste örnekleri görmüştük.

Bir hatırlatma ile devam edersek; Bursaspor’un toplamda 4.497 üyesinden 3.086’ sı sandığa gitme hakkına sahipken, 1.411 üye ise oy kullanamayacak genel kurulda.

Son olarak mevcut zorlu şartlar itibarıyla Bursaspor başkanlığına soyunan Sinan Bür ile Raşit Barışıcı’yı yürekli davranışlarından dolayı kutluyorum…

SİNAN BÜR

Çünkü kazanan ateşten gömlek giymeyecek, ekibi ile birlikte direkt ateşin içine gömülecek!

RAŞİT BARIŞICI

Yılların getirisiyle geçmişten bu yana Bursaspor odaklı çok şey paylaştığım eski ama eskimeyen iki dostuma başarılar diliyorum.

8 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. şaka gibi..!
  bu kadar çok kongreye sebep olanlar, şimdi yapılan bu kadar çok kongreden şikayetçiler.
  mesela öncekilerde olduğu gibi en son bu kongreyi isteyenler de yine bu yazar ve benzerleri.
  değişik baskı ve algılarla her sene 1-2 başkan. 6-7 antrenör. 15-20 futbolcu gönderenlerde.

  yazısından anladığım kadarıyla yazarımız, sinan bür-raşit barışıcı yönetimine destek veriyor. ya da en azından karşı değil.
  eğer yanılıyorsam gurur yapmasın bunu bu sitede yalanlasın bilelim.
  ya da gönlünden geçen adayı samimiyetle açıklasın en doğru adayı öğrenelim.

  sonuçta medyanın görevi sadece salt eleştiri değil en az onun kadar sorunlara karşı çözüm üretme, camianın ufkunu açma, onlara doğru yolları gösterme yön vermektir…

  şundan kimsenin şüphesi olmasın. seçilen yönetim en fazla 4 maç sonra istifaya davet edilecek. hem de en başta kendilerini seçenler tarafından.
  bu bir kehanet değil. tarihin bir tekerrürü…
  nedeni futbola ve Bursaspora olan hastalıklı bakış açımız…

  9
  3
 2. kongire olmayaydida receb agbi basgan olaydi gongire mahgeme isini bozdi parra gelcekdi turkcembozik bennim

  5
  7
 3. BU KADAR ÇOK KONGRE OLUR MU? Değerli yazarımız, böyle bir başlıkla yazı yazmış. Takım kötü futbol oynayıp başarılı olamaz ve bu sürekli bir hal alırsa önce başkan ve yönetime sonra teknik heyet ve futbolculara fatura çıkar. Neden bu kişi başkan oldu, bu sayede kötü günler yaşıyoruz diyerek panik ve kızgınlıkla çareyi değişiklik olsun anlamında Genel Kurul da ararız. Bu kurul daveti de öncelikle taraftarlardan ve sonra da köşe yazarlarından gelir. Kurul çağrısı yapanlardan biri de yazarimizin kendisi. Takım iyi oynayıp başarılı olur ve iyi sonuçlar alırsa kimse Kurul olsun istemez. Çareyi genel kurulda aramaz. Madem mayıs ayında Genel kurul var şimdi niye kurul olsun istediniz sevgili yazar kardeşim. Sonra da çok kurul oluyor diyorsunuz! İki başkan adayımız var, kim başkan olursa olsun bu kısa sürede tahtayı açabilecek mi? Transfer yapabilecek mi? Vakifköy patentli bu futbolcu kardeşlerimize katkı sağlayıp 1.lige çıkarabilecek mi? Bu adaylardan oluşacak yönetim kurulları bu sürede R.G.yonetiminden daha başarılı olacak mı? Bu iki adayımız geçtiğimiz Temmuz ayında Bursa da değil miydi? Niye o zaman bilgili ilgili ve başarılı kişiler piyasada yoktu. Talip olmak için birilerinin başarısız olmasını mi beklemek gerekirdi? İşte şimdi de aynı şey olacak! Sadece başkan ve yönetimde yeni yüzler göreceğiz, yeni teknik direktör göreceğiz. Yeni umutlarla yola çıkacağız. Unuttuğumuz bir şey var. Futbolcular aynı! Bir çoğu tamam gelecek vaat eden kardeşlerimiz. Bize şimdilerde gerekli, gelecekleri gelecekte gerekli. Son 10 yıldır istikrarimiz olmadığı için futbol başarımiz yok! Hemen şimdi olsun a odaklandigimiz için başarı yok. Geleceğe yönelik isabetli kararlar alınamadığı için başarı yok. Sonra da çare değişiklik olsun. Başkan, yönetim ve teknik heyet değişimi demek Genel kurul demek! Bu değişimi yazar kardeşim siz de istediniz. Demek istiyorsunuz ki Mayısta zaten kurul vardi! Hem düne kadar kurul çağrısı yapıyordunuz şimdi de diyorsunuz ku çokça kurul yapıyoruz. Demek ki bu “cok” kavramı içinde sizlerin de tuzu var. Başkan ve yönetim değişikliği ne kazandıracak göreceğiz. Mayısı beklemeden, R.G. yönetimine yeterli tolerans tanımadan yapılacak olan bu değişikliğin ne getireceğini hep birlikte göreceğiz. ÇOK KURUL YAPILIYOR a bir yenisi ilave olacak Mayis ta inşallah şimdi seçilecek başkan ve yönetim değişikliği olmadan gireriz. Yönetimlere gerekli toleransı sağlarız! HEMEN ŞİMDİ OLSUN düşüncesini bırakıp istikrara yöneliriz!

  5
  6
  1. @Krc yorumuna yanıt olarak

   Hayır önce suç hocaya atılır… düzelmediği taktir futbolculara sıra gelir ordada kıpırdama olmadığı an gözler yöntemi döner.
   Şuan bizim olduğu gibi.. yöntim Bursaspor camiasından bas baya dalga geçtiği Gibi!

   4
   1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu