Beşiktaş maçı fırsat

Olay Medya Spor Yazarı Cevdet Altınel'in bugünkü köşe yazısıdır.

Ligin bitimine 15 hafta var ama kağıt kalem yine ellerde. Bunun sebebi de ortada. Son 5 haftada alınan 1 puan ve oynanan kötü futbol. Bu nedenle camiada bir endişe hakim. Geçen sezondan sonra bunu doğal karşılamak lazım. Kalan maçların da çok daha çetin geçeceği ortada.

Hadi geçen sezon bütün olumsuzluklar üst üste geldi. Ama bu sezon için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bakıyorsunuz kulübede kariyerli bir hoca. Kadroya bakıyorsunuz son yapılan takviyelerlerle hiçte fena olmayan oyuncu topluluğu ama gel gelelim ortada icraat yok. Cepten yiyen bir takım var ortada. Geçen sene cepten yiye yiye az daha kendini yiyecek duruma gelmişti yeşil beyazlılar….

Sıkıntı nerede? Bursa’nın sorduğu soru bu.

Paul Le Guen’in mevcut durumu özetleyen önemli bir tespiti var. “Kırılgan bir yapımız var” diyor Fransız teknik adam. Bu kırılgan yapı bir virüs gibi Özlüce’yi sarmış durumda…

Sahada oyuncular kırılgan, Le Guen’in taktik anlayışı kırılgan, yönetim zaten en ufak bir rüzgarda kırılganlığa açık durumda. Geçen sezondan gerçekten çok iyi ders çıkaran taraftar en sağlam durumda bulunuyor. Onlarda biliyor ki; biraz yüklenseler ortalık çatırdayacak… Fatura yine Bursaspor’un asıl sahiplerine çıkacak. Çok doğru bir şekilde soğukkanlılıklarını koruyorlar.

Kırılganlık nedenlerini de biraz açalım.

Oyuncuların alacaklarında belli bir gecikme söz konusu. Kasa tam takır olduğu için verilen sözler tutulmuyor/tutulamıyor. Bu da beraberinde güven sorununu ortaya çıkarıyor. Ama sahadaki sorunun bundan kaynaklandığını düşünmüyorum/düşünmek istemiyorum…

Başkan Ali Ay, koru maşa ile tutmak yerine hep kendisi elle tutmaya çalıştı. Onunda artık kor fazlasıyla elini yakıyor… Çok mu zordu oyuncu-teknik heyet-yönetim arasında köprü görevini yürütecek, donanımlı, transfer bilgisi iyi olan birini bulmak. Hele hele geçen sezondan sonra bu adımın ne kadar elzem olduğu aşikarken. Öngörünün ne kadar önemli olduğunu siz zaten iş dünyasından iyi biliyorsunuz. Ama sizin öngöremediğiniz bence, her yükü her insanın taşıyamayacağı oldu. FİNAL’de de söyledim, bir basiretsizlik yok değil. Bunun için de ne yapılır onu bilmiyorum.

Gelelim saha içine… Son maçlarda Bursaspor’un çok istediğini, hak ettiğini fakat kaybettiğini söyleyebileceğimiz kaç maç var? Yok. Takımın bir oyun şablonu var ama bir kimliği halâ oluşmuş değil. Kırılganlık zaten buradan başlıyor. Rakibine kendi oyununu bir türlü kabul ettiremeyen, pas yüzdesi düşük, hücum organizasyonları kısıtlı bir görüntü ile karşı karşıyayız.  Bütünü oluşturan parçaların uyumsuzluğu makinanın çarklarını döndürmüyor. Ayaklar ne kadar kaliteli olursa olsun onların bir ahenk içinde görev yapmalarını sağlayan unsurlar var. Tüm olumsuzlukları alt alta topladığınızda, özgüven sorunu gibi çok can sıkıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sıkıntının çaresi de belli. Saha içi için bu iş Fransız teknik adama, saha dışı unsurlar için ise iş yönetime düşüyor. Ama ne yaparsanız yapın ama sakın paniklemeyin. Alın size önünüzde altın gibi bir fırsat, Beşiktaş maçı…

14 Yorum Onay bekleyen yorum yok

  1. @Pablo10batalla yorumuna yanıt olarak

   Haydi beyler tribun olarak artik kendimize gelme vakti..Biz ki kupa finalinde fenere 4-0 gerideyken cincona 6-0 gerideyken ortaligin alina koymustuk..Tamam takimimiz kotu belki sahada yine kaybedecez ama bu armayi hicbir zaman yere dusurmeyecez..

   Adi Ask bu eziyetin deyip amatore dussekte terkedenler kahpe olsun diyenlerdeniz..

   Haydi 90 dakika durmadan ayakta avazin ciktigi kadar haykir sevdani dunyaya..

   Kupalara tapsaydik Bursasporlu olmazdik..

   10
   2
  2. @Pablo10batalla yorumuna yanıt olarak

   Mac oncesi yapilan besteler cendere-samanyolu gibi calinan muzikler atki showumuz atesleyici oluyor ve atmosferimiz cok iyi oluyor takimda ilk yari guzel oynuyor..

   Ancak devre arasi calinan aleyna tilki benzeri pop muziklerinden dolayi taraftarimiz uyutuluyor ve takiminda ikinci yari baslangici siradan ve ruhsuz oluyor..

   TIMSAH ARENA DA STAD YETKILERI MUZIK CALAN ARKADAS SANA SESLENIYORUM DEVRE ARASI MUZIKLERI MAC BASINDAKI GIBI OLSUN IKINCI YARI TEMPOMUZ DUSMESIN..

   13
   1
   1. @Kemal yorumuna yanıt olarak

    Senin takımın coplerle dolu ise Mehter marşı calsan ne olur. Şu halimize bakın maç kazanabilmek için şarkılardan turkulerden medet Umar olduk.

    1
    7
    1. @Ati yorumuna yanıt olarak

     Sanki sampiyon oldugunda cok iyi kadromuz vardi..O zamanlar keceliyle cimsirle turgayla sampiyon olmustuk..O zaman birlik beraberlik takima ne olursa olsun destek vardi..Bu sene takim bence gayet guzel inanc azim hirs ve istek yetersiz..Ayrica biz sizler gibi basariya endeskli taraftar degiliz..

     6
     1
  3. @Pablo10batalla yorumuna yanıt olarak

   Evet 1 puan bile bu ortamda iyi olur.HEDEF MAÇ MALATYA OLMALI ve JIMNASTIK maçında tribünlere ceza aldıracak eylem / söylem lerde bulunmamalıyız.

   19
   2
 1. Alın şu 8JK maçını bak bakalım özgüven sorunu kalıyormu, bak bakalım stres kalıyormu, bak bakalım taraftarda isyan kalıyormu. Tek galibiyetle tüm bunları değiştirebilme gücünüz var sayın futbolcular. Koca şehir sizlere inanıyor, sizde inanın.Koca şehir sizlerin neleri başarabileceğinizi biliyor, sizde bilin… Tek 90 dakikanın hem sizin, hem bizim, hemde büyük BURSASPOR’un kaderini değiştireceğini unutmayın. Çıkın ve, adınız, armanız ve sizleri heryerde sorgusuzca destekleyen bizler için 90 dakka mücadele edin. Bu maç için aldığınız ya da al(a)madığınız paraları unutun. Şeref için, kariyer için, şov için oynayın. Tüm TÜRKİYE’ye gücünüzü gösterin.Bizler inandık sizde inanın lütfen. Bu maç tüm camiamız için ölüm maçı değil dönüm maçı arkadaşlar. Bizler sizler için tribünde güç olacağız sizler merak etmeyin, ancak sizlerden tek isteğimiz şu dönemeci ONURUNUZLA dönmeniz. Başarılar…

  15
  4
 2. Arkadaşlar BURSASPOR u m bir zamanlar bjk jimnastik klübüne 5 atmıştık yani 5. ..0 ..yenmiştik Ama o yıllarda forma aşkı vardı. Şimdiki gibi para aşkı yoktu .Taraftar şimdiki asildi takımı nı asla yalnız bırakıyordu. Birlik olalım bu hafta kenetlenelim Taraftar nasılmış bütün TÜRKİYE görsün. Kefenimiz YEŞİL BEYAZ olsun.

  6
  2
 3. Yenilsekte hocayı kovsak diye bekleyen taraftar ve yöneticiler var eminimbazı taraftarlarimiz yenilelim istiyolar. Bana kalırsa le guenin son maçı bu koca hafta yerine isimler çıktı adama ısını öğreten gazeteciler fırladı ortaya bu ortamda kimse başarı beklemesin . Ki bu hoca kimseye ılk 5 banko Avrupa’ya gideriz demedi Konya maçından sonra titre Istanbul tarzı başlıklar atan bu sitede dahil basın taraftarı gaza getirdi . Taraftar sezon sonuna kadar bari şu adama sahip çıksın yeni yönetim iyi bi ortam oluşturur bekli başarılı olacaktır le guen

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu