Ben Bursaspor’dan oyuncu ayartmadım!

Yeni Dönem Gazetesi Spor Yazarı Engin Aksöz'ün bugün yayınlanan köşe yazısıdır.

İsim vermesek de tahmin etmek kolay oldu okurlarımız için.

‘Vakıfköy yasağının perde arkası’ yazımızın öznesi menajer Vedat Vatansever; kendisini doğru tahmin ederek arayınca biz de aklımızda ne varsa sorduk. Telefondan uzun uzun bilgilendirmelerde bulundu.

Katılmadığım birçok kısmı olmasına karşın, savunma hakkına saygı duyarak bana anlattıklarını özetleyerek yazacağım birazdan.

Sadede gelmeden önce; şunu belirtmekte yarar görüyorum.

Bu meslekte 46 yılım dolmak üzere.

İlk günümden itibaren eleştirileri kabullenip, ‘Haklısınız. Yaptıklarımla, söylediklerim doğru değildi’ şeklinde itiraf eden bir muhataba inanın hiç rastlamadım.

Malum atasözünde olduğu gibi ‘kimse yoğurdum ekşi’ diyemezmiş!

Vedat üzerine alındıklarına kendi cephesinden açıklamalar getirdi.

Doğru söylediğine kendi payıma inanmak istiyorum.

Katılmadıklarıma da telefonda yüzüne karşı söyledim zaten.

xxx

Futbolculuk günlerine tanıklık ettiğim Vedat’la bugüne kadar aramda en küçük bir tartışma ya da tatsızlık yaşanmadı.

Saygıda da hiç kusur etmemiştir.

(Bende özel bir yeri olan Teknik Direktör Nevzat Güzelırmak’ın Bursaspor’a hediyesidir Vedat.  Dönemine yetişemeyenler için iyi bir futbolcu olduğunu söyleyebilirim. Sağ kanatta oynar, sürati ve adam eksilten çalımlarıyla tanınırdı. ‘Sarı fırtına’ lakabı takılan oyuncu, Bursaspor yıllarındaki performansıyla üç büyüklerin ilgi odağı haline gelmişti.)

Satır başlıklarıyla şunları aktardı Vedat telefonda.

-15 yıldır bu işi yapıyorum. Bursaspor’la bugüne kadar olan menajerlik ilişkilerimden Gaziantepspor’a giden Doğanay Kılıç dışında transferine aracı olduklarımdan beş kuruş para almadım. Ben önce Bursalı, sonra da Bursasporluyum.

– Başakşehir’e giden Muhammed Emin Sarıkaya üzerinden şahsıma yönelik haksız ithamlarda bulunuluyor. Sarıkaya’nın Bursaspor’la yeniden anlaşması aşamasındaki görüşmeleri ben değil, babası yürüttü. Babayla kulüp anlaşamayınca devreye benim çalıştığım şirket girdi. Kaleci Muhammed Şengezer’le, Muhammed Emin Sarıkaya’nın Başakşehir’e transferinden kulübün kasasına giren para 8 milyon TL civarında bir rakam. Benim bu transferden Başakşehir’den alacağım komisyon ise % 5 civarında. Onu da 4 yıl içinde taksitler halinde ödeyecekler.

Muhammed’in Başakşehir’e gidene kadar olan sürecinde; transfer hakkı şirketimize geçene kadar ne kendisiyle Vakıfköy’e gidip, bire bir görüşmüşlüğüm var ne de evine gitmişliğim. Seni de algı operasyonuyla yanlış yönlendirmişler. (Bana da tam tersi bilgiler ulaştı bu konuda)

-3 yıl önce Kubilay Kanatsızkuş’un sözleşmesini 5 yıl uzattık. O zaman başkan Ali Ay idi. Bu anlaşmadan cebime komisyon olarak 5 kuruş para girmedi. Aldıysam yarına çıkmak nasip olmasın!

-15 yıllık menajerlik yaşamımda, Bursaspor yönetimlerinin serbest bıraktığı oyuncular dışında kimseyi ayartmadım, kimseye başka kulüpler adına transfer teklifi getirmedim. Bir örnek vermem gerekirse; Bünyamin Kasal’ı Bursaspor A kadrosunda düşünmeyince, serbest kalmasından yararlanarak Karacabey Belediyespor’a transferine aracı oldum, hepsi bu kadar.

-Benim kendimi kanıtlama gibi bir derdim yok. Bilen biliyor. Herkesten daha fazla Bursasporluyum ve bu kulübü seviyorum. Zarar görmesini de asla istemem.

– Bana suç yükleyenler önce dönüp aynaya bakmalı. Kulübün 600 milyonu bulan borcunda yapılan yanlış transferlerin yanı sıra; yönetici – menajer ilişkilerinin de sorgulanması gerekiyor!.. Bu kulübe en çok hangi menajerler oyuncu getirmiş, komisyon olarak kaç para almışlar, hangi yöneticiler bu alışverişlerde ön plana çıkmış ya da neden ısrarla ayni menajerlerle çalışılmaya devam edilmiş!..

Bunlar açığa çıkarılırsa Bursaspor’un nasıl soyulduğu da kendiliğinden anlaşılmış olur.

Bilgi olarak aktaralım; Vedat Vatansever‘in çalıştığı menajerlik şirketinin başında Yiğit Oruç isminde birisi bulunuyor.

‘Ben Bursaspor’dan oyuncu ayartmadım, para da almadım, almam da’ açıklamasını yapan Vedat Vatansever’den ricam şu olacak.

Elinde kulübün dudak uçuklatan borcunda sorumluluğu olan yöneticilerle, menajer ya da menajer şirketleri arasındaki karşılıklı çıkar ilişkilerini kanıtlayacak belgeler bulunuyorsa eğer; hemen bana getirsin, ertesi gün manşetten vereyim!..

Yoksa ‘Hırsızlar, üçkâğıtçılar, menajerlerle iş birliği yaparak köşeyi dönüyorlar’ tarzı ithamlar laftan ibaret kalırsa; ne kimse inanır ne de inandırıcılığı olur!..

17 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. Ya bırak bu işleri. Kubilay dünya yıldızı mı 5 yıllık sözleşme yeniledi diye menajer ücreti alacaktın. 16 yaşında çocuk Emir Şenocak ne olacak? Ondan da bahsetsene.. O da mı kulüple anlaşamayıp Başakşehire gitti?

  45
  4
 2. Engin Beye teşekkür ediyorum haberi yapıp öylece bırakmamış arkasınıda araştırıp yazıya eklemiş gerçek habercilik budur. Orhan Bey, hocaya karşı taraftarı kışkırtan gazeteciler, İstanbulspora karşı daha önce ne yapmıştık tarzı içi boş yazılar yazanlar(haber değeri olmayan) sözde gazeteciler ders alsın

  38
  1
 3. Sadece 5% komisyon vs diye yazmışlar – maalesef Bursaspor’a gelince futbolcularımızı biraz peşkeş çekilmesi ortada menajerlik şirketleri baya Bursaspor’un bu durumlara düşmesinde büyük rol oynadı Galatasaray’dan ve Beşiktaş’dan alınan son 4 futbolcu ya sakat çıktı sadece ikisine 28 milyon lira ödendi oynamadan ve menajerlik şirketlerine de milyonlar ayriyeten! bu adam 2 milli oyuncumuzu 8 milyon’a götürdü, birde Furkan’ı unutmayalım bedavaya! Senelerdir bunu yapıyorlar Bursaspor’a bu menajerlik şirketleri resmen kulüp onlara ve içerideki 500-600 milyon borca sokan yöneticilere çalıştı! Ama Dün gece oynanan maçların ardından Avrupa’da sıralama değişti, Bu tabloya göre Türk takımları Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım sağlayamayacak ve Galatasaray Beşiktaş vs artık o milyonları kazanamayacak ve öyle Falcao vs alamayacaklar para gelmeyince çünkü elemeleri hayata geçemezler buda yeniden Türk futbolcusuna yani Bursaspor’un oyuncularını vs almayı zorlayacak eğer kulüp başkanı Bursaspor’u düşünürse Futbolcularımız daha iyi paralara satma imkanı doğacak ama beni hala o 500-600 milyon borç korkutuyor hala araştırılmıyor nereye gittiği eğer 6-12 puan daha silerlerse önümüzdeki sezon ve bu senede çıkamazsak daha sezon başlamadan düşeriz ve “SON”

  12
  1
 4. İç zaten ne ali ay ne de parlak ay ne de baba ay ne de hiçbir menajer bu kulüpten para almadı. Hiçbiriniz almadınız. Heeep taraftar yedi. Melun taraftar. Bütün ay’lar güneş kadar parlak tek karanlık taraftar. Ulan bu kulüpten aldığınız her kuruş çoluğunuzdan çocuğunuzdan çıksın

  12
  1
 5. Herkesten daha bursasporluyum kısmından sonra okumayı bıraktım en son bu lafı eden arkadaşı herkes biliyor zaten

  10
 6. Bu laf da meşhur oldu ”elinde varsa açıkla yoksa sus” rüşvetin belgesi olur mu, RB dönemini iyi biliyorum 2 kişi butun transferi tek menajerle bitirdi, sattigimiz futbolcu icin bile yuklu menajer parasi verdik, neyin kanıtını istiyorsunuz.

  9
  1
  1. @Palash yorumuna yanıt olarak

   Aslanım bildiğin varsa sen açıkla öyle ğötünden konuşma RB ve ya başka dönemde biliyorsan yaz yoksa otur götünün üstüne boş yapma RB dönemi Bursaspor kadrosunun 90 milyon € olduğu dönemdi şimdi kadro değeri 5 milyon € anladınmı tosunum

 7. BU külübü soyduran,Ali ay ve saz arkadaşları,samet aybaba dır.sen yöneticisin,Eğer Fulboldan anlamıyorsan Yanınızda MUSTAFA ER GİBİ bir adam vardı,neden ona danışmadınız.şimdi herkes günah çıkartıyor.amigo selime bile danışsaydınız,Bu külüp küme düşmezdi

 8. şimdi bu siteye yazan hocaya ve başkana yüklenen bursaspor hainlerinin kimin adamları olduğunu daha rahat görebiliyoruz.

  3
  9
 9. Istanbul ajanlari tespit edilip Bursaspordan uzaklastirilmali.
  Istanbul ile Furbolcu alisverisi durdurulmali ve hatta yasaklanmali en azindan önümüzdeki 1000 yil icin.

 10. Dünkü bazı basın organlarında M.SKİBBE ile ilgili haber vardı.’2 Yıl GS.’DAN MAAŞIMI ALAMADIM.TÜRK KÜLÜPLERİ KÖTÜ YÖNETİLİYOR.’GS’lı yönetimlerle aram iyidir.Hala İSTANBUL’a gider ve birlşkte o yöneticilerle yemek yerim.Sıkı dostluğum var.,

  EVET.Yerli-yabancı.Süper lig veya amatör küme takımları farketmiyor.FUTBOL SEVİYEMİZ GİTTİKÇE GERİLERKEN,KULÜPLERDE YÖNETİCİ OLANLARA (Birkaçı hariç)köşe üzerine köşe dönüyorlar.Batan,batırılan,futboldan futbolseverleri soğutan her türlü entrika içinde olan yönetici ve idareciler ahtapot gibi ülkeyi sarmış.Elin 200-300 BİN NÜFUSA sahip mikro ülkeleri arzı endamda ses getiriken bizler ise milyarlarca doları yurtdışına gönderip,futbolculara nere ise SIFIR VERGİ İMTİYAZI TANIYIP,ASGARİ ÜCRETLİDEN DAHİ ÇATIR ÇATIR VERGİ ALIP ANASINI-YEDİ CEDDİNİ İFLAH ETTTİRMEZKEN ŞU YAŞANILANLARA BAKIPDA HESAP SORACAK MERCİ VEYA GENEL KURULLAR USULE UYGUN HAREKET ETMEDİĞİNDEN SOYGUN VE YAĞMA DEVAM EDİYOR.

 11. Unutmuyorum seneyi de fazla hatırlamam içerde karabük’e 4-0 yenilmiştik sanırım karabük düşmemek için uğraşıyodu..teksas 8 milyar isteyen sktrsin gitsin diyodu vedat vatansever için 🙂 mazii

 12. Bursaspor daima Istanbul takimlarinin arka bahcesi oldugu icin bu hallere geldi. El altindan Istanbul takimlariyla anlasan sahtekarlar hep futbolcularimizi peskes cektiler ve kendi ceplerini doldurdular. Yazik, Bursa’dan bu kadat hain cikmasi inanilir gibi degil.

 13. Yorumlara baktım hiç kimse vedat vatanseveri tanımıyor herkes totosundan sallıyor Vedat abiyi taniyan biri olarak söylediklerine inandığı mı belirtmek isterim kendisi çok efendi dürüst bir kişidir tanımadan bilmeden boş yapmayin kendisi eski bir futbolcudur Bursa ya çok güzel hizmetleri olmuştur siz de kulaktan duyma ithamlarla adamı suçluyorsunuz adam yazısında vedat abiyi suçlamıyor sadece böyle birşey varmı sen ne biliyorsun diye soruyor Bursa’ yı Bursalı Vedat abi gibi menejerler değil bursada oturtup istanbul uşağı olan menejerler yaktı onları bulup konuşun Vedat abi yanlış hedef

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu