Belediyeden Timsah Arena yalanı!

Timsah Arena Stadyumu’nda bulunan çatı sistemi gerek inşaat teknikleri gerekse yapısı ile Dünya üzerinde başka bir örneği bulunmamakta.  Bu tip stadyumların aksine çatı eğimi sahanın merkezine doğru eğim gösteren bir şekilde tasarlanmış olup bu tasarımın en önemli nedeni ise stadyumun Timsah şeklinde tasarlanmasıdır.

Hal böyle olunca inşaat teknikleri bakımından limitleri zorlamak gerekiyordu, Timsah figürünün uygulanabilmesi için çatının havada asılı bir şekilde durması gerekiyordu ve oldu da.

Yaklaşık 7.000 ton çelik bir kısmı deprem izolatörlerinin üzerinde olacak şekilde havada asılı duruyor. Üst basınç başlığı ve alt basınç başlıkları ise hiçbir destek olmadan havada duruyor. stadyumun teknik ekipmanlarının aydınlatma ses sistemi vb. elemanların koyulduğu yerin adına kedi yolu denmekte ve bazı stadyumlarda kedi yollarında bunlara artı olarak ısıtma sistemleri bulunmaktadır.

Fakat bizim stadyumda bulunan mevcut kedi yolu tasarlanırken metre başına 120 kg taşıyacak şekilde tasarlanmıştı, yapılan toplantılarda yüklenici tarafından iş verene bunun ısıtma sistemini taşımayacağı dile getirildi, iş veren ise buna karşılık biz ısıtma sistemini farklı bir şekilde çözeceğiz diyerek ısıtma sisteminin kedi yollarına takılmamasını istedi. Bu sebeplerden dolayı açılışı yapılan Timsah Arena Stadyumu’nda ısıtma sistemi bulunmamaktadır.

Bu klasmanda olan stadyumların çoğunda ısıtma ve hatta soğutma sistemleri bulunmaktadır, sezonumuzun çoğu kış aylarına denk geldiği ve konum olarak rüzgar alan bir bölgede olan Timsah Arena Stadyumu’nun konforlu ve davetkar olabilmesi için ısıtma probleminin bir şekilde çözülmesi gerekmektedir.

Bursasporluyuz.org

 

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu