Batan geminin malları bunlar!

Bursadabugün.com Spor Yazarı Serkan Yetişmişoğlu'nun köşe yazısıdır.

Koş vatandaş koş!..

Batan geminin malları bunlar!

Yetişen alıyor!..

Hem genç, hem de yetenekli…

3’ü bir arada…

Bir stoper alana yanında bir forvet ve bir orta saha oyuncusu; çok kelepir! Sahibinden satılık!..

Ne yazık ki, durum bu!

Acı ama gerçek!..

Bursaspor‘un, Vakıfköy patentli 3 genç ismi; Taha Altıkardeş, Batuhan Kör ve Kerem Şen için Trabzonspor‘la anlaştığını İstanbul ve Trabzon medyasından öğreniyoruz.

Yeşil-beyazlı yönetim, birkaç gündür gündemi meşgul eden 3’lü transfer haberlerini ne yalanladı, ne de doğruladı!

Dün akşam Trabzon‘dan Bursa‘da Spor programımıza telefon bağlantısıyla katılan Fotomaç ve Aspor muhabiri Yunus Emre Sel, Vakıfköy patentli oyuncuların Trabzon‘a nasıl geleceklerini, Sabiha Gökçen‘den binecekleri uçağın saatine kadar tüm detaylarıyla aktardı.

Trabzonspor yönetimi, Bursaspor‘la her konuda anlaştıklarını söylemiş.

KENDİ KULÜPLERİNDE “KİRALIK”

Arkadaşım Sel, Batuhan Kör ve Kerem Şen‘in salı sabahı (bugün) Trabzon‘a gidip sağlık kontrolünden geçtikten sonra 4,5 yıllık sözleşmeye imza atacaklarını ve Bursa‘ya dönüp sezon sonuna kadar kendi kulüplerinde “kiralık” olarak oynayacaklarını vurguladı.

(Bu arada Sabiha Gökçen‘in kar fırtınası nedeniyle dün gece hava trafiğine kapatıldığı haberi geldi.)

4,5 yıllık anlaşılan Taha ise, ligin ikinci yarısında Trabzonspor forması giyecekmiş.

3 FUTBOLCUYA 29 MİLYON LİRA

Trabzonspor‘u yıllardır takip eden Yunus Emre, 3 futbolcu için Bursaspor‘a; KDV dahil 29 milyon lira ödeneceğini sözlerine ekledi.

Euro cinsinden 1,9 milyona denk geliyor, bu meblağ…

Taha‘nın bu sezon yenilenen sözleşmesinde “3 milyon Euro’ya serbest kalır” maddesi olsa da, son durum bu…

DOĞRU BULMUYORUM

Açıkçası;

Böyle, alel acele para bulmak için “paket satış” transferini doğru bulmuyorum.

Başkan Hayrettin Gülgüler, 2.Başkan Emin Adanur‘un cebinden 55-60 milyon lira harcadığını önceki gün medyaya söyledi.

Eyvallah…

Peki;

Bursaspor, 3 gözde genç oyuncuyu birden niye satıyor?

-Futbolcuların alacağını ödemek…

-Tahtayı açmak (150 bin Euro gerekli, deniyor)…

-Ve 3-4 yeni oyuncu transfer edebilmek için…

Özetle, kulübü çevirebilmek, ekonomik sıkıntıları aşmak için…

SIKINTILAR CAMİAYA AÇIKLANSAYDI

Ancak, bu noktada Emin Adanur yönetimi, kulüp televizyonundan veya Özlüce‘de basın toplantısı düzenleyerek, camiayı bilgilendirse, ekonomik sorunları çözmek için ne kadarlık bir maddi kaynağa ihtiyaç duyulduğunu açıklasa, sıkıntıları anlatsa daha iyi olmaz mıydı?

Camiadan beklenen maddi destek yine gelmezse, o zaman çıkıp, “tıkandık, maalesef oyuncu satmak zorundayız. Gençlerimize şu kadar lira verdiler” diye açıklansa daha doğru olmaz mıydı?

7-8 DERKEN 17 TRANSFER OLUNCA…

Şöyle de bir gerçek var:

Bursaspor, sezon başında “en fazla 7-8 oyuncu alacağız” derken, birden 17 transfer yapıldı.

Şimdi de 3-4 yeni transferden bahsediliyor.

Oldu mu sana 20-21 transfer…

Takım

Yıllık 300, 400, 900 bin Euro gibi maaşlarla alınan yabancı ve yerli oyuncuların biriken alacakları var.

HATALAR ZİNCİRİ…

Hatalar zinciri, ekonomik sıkıntıları katlamaya başladı.

Yani…

“Futbol aklı”nı kullanmadan bu kadar çok transfer yapılınca, aşırı transfer sırasında kadro mühendisliği yanlış yapılınca, yükselen transfer ücretleri, genç yeteneklerin tam değerini bulmadan satılması durumunu doğurdu.

KAMBUR ÜSTÜNE KAMBUR

Bir başka deyişle:

Kambur üstüne kambur oldu.

Vakıfköy‘ün gelecek vadeden gençleri satılıyor.

“Sahibinden satılık” misali…

Örneğin;

Trabzonspor‘a 3 genç krampon da satıldıysa…

Geçen sezonun ikinci yarısında 11’de banko oynayan Vakıfköy çıkışlı toplamda 1+5 oyuncu (Burak Kapacak+ Emirhan Aydoğan, İsmail Çokçalış, Batuhan Kör, Taha Altıkardeş ve Kerem Şen) bonservis anlamında artık olmayacak.

NE ZAMAN ÖĞRENECEĞİZ?

Acaba…

Bu transferleri, Genç Timsahlar, Trabzon’a inince ve Karadeniz ekibi, imzaları resmen KAP‘a bildirince mi öğreneceğiz?

Çok üzüntü verici!..

Zira, altyapı; uzun vadeli bir yatırımdır ve her sene A takımda oynayacak düzeyde 3-5 potansiyelli futbolcu birden çıkmaz!

16 Yorum Onay bekleyen 3 yorum var

 1. Halâ bu yönetimi destekleyenler Bursaspor’lu değildir.
  Kim gelirse gelsin yada kimse gelmesin Bursaspor kalan haftalarda şerefiyle mücadele eder ve kümede kalır fakat bu yönetimle asla.

  66
  30
  1. @Esrariko Sikoko yorumuna yanıt olarak

   Senin gibi bilinçsiz taraftarlar yüzünden bu takım bu halde şu durumda kongre isteyen bursa bursaspor düşmanıdır yönetim hata yapmış olabilir bu borca kim gelip başkan olur ben söyleyeyim çok bilmiş hiç bilmeyen kayyum anladınızmi sokun bunu odun kafanıza

   9
   15
   1. @YAŞLI TİMSAH yorumuna yanıt olarak

    Bir kişinin; bu kadar şahsın, doğrularını ve düşünme yetisini bu kadar etkileyebileceğini düşünmezdim..
    Ama şunu öğrenmiş oldum, önceden taraftarımızın futbol bilgisi olduğunu düşünüyordum gördüm ki bilmiyormuşuz, başımızdaki güvendiğimiz şahıs ne kadar futbol biliyorsa bizde o kadar biliyoruz ama her hâlükârda koyun gibi peşinden gidiyoruz. Alt yapımız eritiliyor adamlar diyor ki iyi oldu çöplerden kurtulduk, Batu 20 TL bile etmezdi, Taha daha gözlerini açamıyor, vs..
    32 yaşındaki kariyerinin sonundaki santrafor kurtarıcı olarak getiriliyor (900 bin Euro’ya), göndermek için 3 alt yapı oyuncusu satılıyor, vallahi düşündükçe başım ağrıyor, hayır yorumlarına karşılık veriyorum diyorlar ki kimin adamısın, çorbacı, ya ben bir kere TEXAS’ta bile izlemiyorum maçları maraton alttayım ki kim beni sahte bir kullanıcı adıyla, yine sahte kullanıcı adı olan başka bir şahsı düzeltmek için tutsun? Allah o beyinleri kullanın diye verdi korkmayın kirlenmez.

    6
    1
    1. @bugaboo yorumuna yanıt olarak

     kardeşim futbolcu mutlaka satılır, 18-21 yasındakı altyapı oyuncularını satarsın, 17-19 yaşındakileri takıma monte edersin, o icraatın elini öperim, 25-30 yaşındakıleri dısarıdan alırsa, o akla kufur ederim, yobaz, kötü niyetlı, haın derim. Aklı herkesin var, fıkır sahibi olmak ayrıcalıktır. Adanur denen şahısta hiçbiri yok, Hani bir söz var, kekoyum ama para bende…. hepsi o kadar…

  2. @Esrariko Sikoko yorumuna yanıt olarak

   bu yönetimi destekleyen ve daha nice kamatları ali ayları büyük başkan eden bu taraftarlar oldukça amatöre kadar yolumuz var böyle taraftarları görmek içimdeki bursaspor sevgisini bitirme noktasına getirdi adamlar gözgöre göre klübü bitiritp içini boşaltıyolar bizim sözde bursasporlu taraftarlar yok cebinden para verdi yok tahtayı açtı yok elektrirği ödedi gibi hala yönetimi savunuyo eee bütün bunları yaptıda yönetim noldu borç ikiye katlandı sportif başarı sıfır eldeki gençler yok pahasına gitti en az 10 milyon euro para klübün kasasına girecekken hiç edildi ismail çokçalış emirhan bedavaya gitti ama hala bu taraftar yönetimi savunuyo ALLAH aşkına kapatın bu klübü sahipsiz şampiyonun artık taraftarıda kalmmamış…

   27
   9
 2. Yönetimi desteklediğim falan yok ama kerem şen dışında taha ve batuhan için satılmalarına karşı değilim abi oynadıkları maçları görüyorsunuz aklı burada olmayanın kendisi burada olmuş zarar veriyorlar taha son iki maçta kırmızı gördü batuhan bal yapmayan arı biraz akıllı düşünün

  6
  2
 3. Bursaspor yönetimsel olarak Erkan Körustan döneminden itibaren küme düşmüştü zaten. Sonra gelen bütün yönetimler bir öncekini arattı . Tam facia.
  Evet yönetimler konusunda tereddüt yok hepsi de birbirinden beterdi. Son yönetimde fazlasıyla öyle.
  Birde olayın tataftar boyutu var degil mi?
  Onu da es geçmeyelim.
  Bu taraftar otobüs durdurup Batalla dahil dövmeye kalktı.
  Hemen her sezon futbolcu kurbanlarımız oldu bizim. Sercan ı yuhladık. Volkan ı yuhladık. Turgay Bahadır ı yuhladık.Bekir Ozan Has ı sonraki sezonda İbrahim i Ömer i suçladık. Keçeliyi dalgaya aldık. Ertuğrul Sağlam ı yuhladık. Sampiyon kadro düşünün. Bekir OzaŞamil i yuhladık. Bakın bunlar iyi günlerdi üstelik.Arada daha bir sürü futbolcu geçmişten günümüze. Say say bitmez .
  Daha sezon başında Emirhan baş suçluydu. Her maç kulüp hesabında yorumlarda Emirhan a sövme yarışı vardı. Gidince badem gözlü oldu. Yani biz alt yapıdan oynattığımız çocukları da yuhladık beğenmedik vs . Batuhan Kör e edilen hakaretin haddi hesabı yok…
  Sonuç
  Yönetimler konuşmaya değmez hepsi rezil ötesiydi.
  Ama bana göre keskin sirke küpüne zarar olayını yaşadık camia olarak.
  Bundan sonra Kulüp yönetim bulamaz.
  Kayyum vs olur muhtemelen.
  Bursaspor tüm camia unsurlarıyla bitirilmiştir.
  Camianın başı sağ olsun.
  (Bu arada Bursaspor basını medyası da bu halin en büyük sorumlularındandır. Ayrı bir yorumda değerlendirmek gerekir.)

  6
  1
 4. Hep yalama tam yalama tayfalarına anlatın bunları. Biz aylardır eleştiriyoruz ne çorbacılığımız kaldı ne köfteciliğimiz. İki adım önünü göremeyen akıl yoksunu zavallılar.

  4
  1
 5. Söylenecek bir söz kalmadı tek umudum sattıklarına göre umarım yerlerine gelecek iyi adamlar vardır şaşkınlıkla takip ediyorum artık

  3
  1
 6. Doğru karar Ali Akman İsmail cokcalis Emirhan Aydoğan kimse burada kalmak istemiyor bedavaya gideceklerine parayla satılmışlar

  2
  1

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu