Trend

Batalla’ya çok mu gördünüz?

Bursa.com Spor Müdürü Tarık Çapçı'nın köşe yazısıdır.

Türk futbolunda ve Bursa’da kalıcı izler bırakan Batalla’ya ve sevenlerine yapılan jeste kim engel oluyor?

Biliyorsunuz Bursaspor’un eski yöneticisi Avukat Hakan Dinçtürk 2009-2010 sezonu şampiyonluğundaki en önemli pay sahiplerinden olan ve başarılarıyla Bursasporluların gönlüne taht kuran Pablo Martin Batalla‘yı bir heykelle ölümsüzleştirmek istemiş ve efsane futbolcunun heykelini yaptırmaya karar vermişti.

Hemen kolları sıvayan Dinçtürk metal atölyesi sahibi arkadaşına heykeli yaptırmaya başladı.

Heykel için de 1963 parçadan oluşan ve Batalla’nın şampiyonluk maçında Beşiktaş’a atığı gol sonrası yaşadığı sevinç model alınmıştı.  

Çalışmalar 5 aylık bir sürede bitti.

Bu arada heykelin nereye konacağı konusunda fikirler değerlendirildi ve en uygun yerin Atatürk Stadı olduğuna karar verildi.  

Son derece doğru bir karardı bu. 

Bu konuda yakınımızda güzel bir örnek de var. Fenerbahçe Stadı’nın yan tarafında Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Fenerbahçe efsanesi Alex’in heykeli yer alıyor. Brezilyalı oyuncuya gönül verenler gidip o heykele fotoğraf çektiriyorlar. 

Camialar vefalarıyla büyürler. Bursaspor Camiası efsanesine gereken vefayı gösteriyor; ancak şehri yöneten birilerinin engeline takılıyor.

Stadın yerine yapılan ve Millet Bahçesi denen alana heykelin yerleştirilmesi için başvuru yapıldı; ancak aradan geçen zaman içerinde bu başvuru sonuca varamadı.

Heykeli yaptıran Hakan Dinçtürk birkaç ay önce haklı olarak bu konuda sitem dolu açıklamalarda da bulunmuştu. 

KORELİ SANATÇININ HEYKELİ GÜZEL OLMUŞ 

Ve önceki gün gördük ki Millet Bahçesine bir heykel dikilmiş. 

Dünyaca ünlü Güney Koreli Sanatçı Young-ho Yoo’nun iki ülke arasındaki kardeşliğin sembolü olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı Dünya Aynası – Ayna Adam Heykeli, Bursa Millet Bahçesi’ne dikildi. 

Seul‘de hazırlanan ve Bursa‘ya getirildikten sonra Millet Bahçesi’ne dikilen 4 metre yüksekliğinde, 4 ton ağırlığında ve paslanmaz çelikten üretilen ‘Dünya Aynası-Ayna Adam’ heykeli Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katıldığı törenle açıldı.

Heykel sanatından hiç anlamam; ama bakınca güzel göründü bana. 

Tanınmış sanatçıların heykellerinin, objelerinin kentte yer almasını destekliyorum açıkçası. 

Şehre estetik katacak, değer katacak her türlü çalışmanın yanındayım.  

Dolayısıyla “Ayna Adam” heykelinin kente kazandırılmasında emeği geçenleri teşekkür ediyorum. 

Ancak o heykelin açılışında ilk aklıma gelen “Peki Batala’nın heykeli neden hala burada yerini almadı?” sorusu oldu.

Yani Bursa ile alakasız bir sanatçının heykeli orada 4 metrelik endamı ile kolayca yer bulabilmişken, orada tarih yazan, Türk ve Bursa futboluna damga vuran, bu şehre büyük mutluklar yaşatan ‘oranın gerçek sanatçısının’ 1.70 lik heykeli neden orada kendine yer bulamamıştı? 

Sayın Yetkililer… 

Pablo’nun heykelinin tarih yazdığı yere dikilmesi için ne olması lazım acaba?  

Neyi bekliyorsunuz? 

O Millet Bahçesini en çok kullananlar malum Suriyeli sığınmacılar, 

Pablo da Suriye vatandaşlığına falan mı geçsin ne yapsın? 

65 Yorum Onay bekleyen yorum yok

 1. BATALLA BU ŞEHİRDEKİ HERKES İÇİN HATTA BAŞKA TAKIM TARAFTARLARI İÇİN DAHİ BİR SEMBOLDÜR..SADECE MUHTEŞEM FUTBOL AKLI VE YETENEĞİYLE DEĞİL SADAKAT VE AHLAKIYLA DA YERİ DOLDURULAMAZ….

  113
  5
  1. @Abdullahi Shehu yorumuna yanıt olarak

   O Millet Bahçesini en çok kullananlar malum Suriyeli sığınmacılar,

   Pablo da Suriye vatandaşlığına falan mı geçsin ne yapsın? :)hhhahahah çok iyi

   15
   8
  2. @Abdullahi Shehu yorumuna yanıt olarak

   Bu Heykel – Pablo’ya Benzemediği Gibi “Türkcell” reklamına ve “Terminatör” Filminden Bir Sahneye Benziyor Daha Güzel Birşey Yapılsaydı Belki İzin Verirlerdi – Üstüne Bu Yazarın Suriyelileri Bu İşe Karıştırması Abestir Ve Çok Yanlış

   16
   58
   1. @Manyastik yorumuna yanıt olarak

    Senin gibi ahmaklar yüzünden Bursasporluyum demeye utanıyorum. Bence sen futbolla ilişiğini kes, film izlemeye devam et ama terminatörden öteye geçme çünkü zekan yetmez anlayamazsın, terminatör iyi ;).

    1. @Misafir yorumuna yanıt olarak

     O gördüğün heykel paploya ait , Ahh keşke sen okumayı bilsen. Onunde Kocaman Türkcell yazıyor. Dur söyleyeyim, forma sponsorumuz kimdi ozaman. Aaa türkcelldi dimi? Bay çok bilmiş seni

    2. @Misafir yorumuna yanıt olarak

     Asil sende okumayı geçtim görmek yok. Adamın üzerinde turkcell yaziyor. Fenere attığı gol sevincini yapmis hali. Senin nasil okuyup gördüğün ortada

   2. @Manyastik yorumuna yanıt olarak

    Bu kadar eksi Suriye’liler için verilmesi hele Bursa gibi yerde düşündürücü ve demek bu millet Bursa’nın Tarihini bilmiyor demek Hürriyet mahallesi nasıl kurulduğunu ve Kosova’dan tut Selanik’ten 60-70% göçmen olarak geldiğinden bir haber olduğu alaşılıyor- Suriye’de savaş öncesi Halep ve etrafında 8 milyon insan yaşıyordu ve Osmanlı kurucuların bile Bursa çevresinden gidip şehit oldukları Süleymanşah gibi türbeleri orada ve o bölgenin yarısı 50% Türk veya Türkmendi bu insanlar Suriye Devletinde Başkanlık Bakanlık ve Askerlik yapmış insanlar gelenler çoğu bu çevreler ve onları kötülemek alçaklığın en alçağı onun ötesi Suriye’de çok Çerkez var hepsi Türk adı taşıyor napacaktık ölsünlermi bu kadarmı insanlığınız kalmadı?

    11
    8
    1. @Manyastik yorumuna yanıt olarak

     O GELEN GÖÇMENLERİ OSMANLI DEVLETİ ORAYA O BÖLGEYİ TÜRKLEŞTİRMESİ İÇİN GÖNDERDİ SAVAŞTAN KAÇSINLAR DİYE DEĞİL SURİYELİLERLE ONLARI BİR TUTMAN MANTIKSIZ KİMSE KİMSE İÇİN ÖLSÜN DEMİYOR SAVAŞTAN KAÇIP ÜLKELERİNİ TESLİM ETCEKLERİNE GİTSİN CANINI TESLİM ETSİN DİYORUZ ÇÜNKÜ BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ BÖYLEDİR ONLARIN KÜLTÜRÜNDEDE RAHAT YAŞAMAK VARDIR ONLAR O DEVLETİ KANLARINI VEREREK KURMADI GEVURLARIN OYUNLARIYLA KURDULAR ONUN İÇİN KIYMET BİİLMEZLER BUGÜN SURİYENİN KIYMETİ BİLMEYENLER YARIN TÜRKİYE NİN KIYMETİNİ HİÇ BİLMEZ

   3. @Manyastik yorumuna yanıt olarak

    Bir Trabzonlu , Trabzonspor taraftari olarak ; Ne yazik ki bu zihniyetin sehri,takimi,partisi yok. Lise cagimda yasadigi sampiyonluk hala aklimdaysa izleri hala yasiyorsa en buyuk pay Batalladir. Ooooo Pablo Martin BATALLA

    11
    1
  3. @Abdullahi Shehu yorumuna yanıt olarak

   Sayın iktidar sahipleri sizlere hemen hemen her kesimden tepkilerin çığ gibi büyüdüğünü umarım görüyorsunuzdur ! Çok ta fazla yorum yapmaya gerek yok ! Bence her konuda halkın sesine kulak verin resmen güç zehirlenmesi yaşıyorsunuz ?!
   Hedef 2023…!!

   25
   9
   1. @Eser yorumuna yanıt olarak

    Hemen halkın sesini duyuverirler.
    Bursa’yla alakası olmayan elin Koreli’sinin heykelini kaldırıverirler.
    Atatürk stadının yerine yapılan suriyeli tepinme bahçesinin göbeğine Batalla heykelini dikiverirler elhamdülillah.
    Hedef 2071

    1
    1
     1. @Guardilo yorumuna yanıt olarak

      Yoo, gerçek söyledim. Siz bu devirde hâlâ puta mı tapıyosunuz bre zındıklar? Ne o heykel meykel? Çok günah şeyler bunlar.

 2. “O Millet Bahçesini en çok kullananlar malum Suriyeli sığınmacılar”
  Her yerinden tarih fışkıran alanı ve çevre semtleri berbat hale getirdiler. O bölgenin eski halinden eser yok artık. Mülteci kampına döndü Bursa’nın güzelim yerleri. Batalla heykelini oraya koymak hem mantıklı hem mantıksız. Bir kaç ay sonra heykelin anasını ağlatırlar gibi geliyor o yerde.

  37
  7
  1. @Can Tigin yorumuna yanıt olarak

   Ehhh tabi insan dediğin nedir ki?!.
   Hele o göçmen, mağdur ve Müslümansa..!
   Yeter ki heykele bi şey olmasın..!
   Ya biz nasıl bu hale geldik?

   8
   30
   1. @M.k.paşalı yorumuna yanıt olarak

    o insanlar çanakkale savaşında kurtuluş savaşında kuttul amere de kaldı o insanlar barış pınarında kıbrıs savaşında zeytin dalında kaldı bunca acı yaşayıp merhamet göstermek anca acıları yaşamayan insanlar için kolaydır…

 3. Pablo Martin Batalla’nın sözüdür;
  “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir, benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyor ve hisedebiliyorsanız kafiidir.”

  21
  47
  1. @TG. yorumuna yanıt olarak

   Bir de bu heykel olmamış Batalla dışında herşeye benziyor. türkcell reklamı gibi başka birşey anlaşılmıyor.

  2. @TG. yorumuna yanıt olarak

   Benim saygısız edepsiz olduğuma kimse karar veremez. Mizahtan anlamıyorsanız o sizin sorununuz ben de Atatürkçüyüm ama bir söz bu kutsal birşey değil sözden ne anlaşıldığı önemli sözü kutsayıp mizahın içine sokamazsın diyenler o boş akıllarına soksun zerre umrumda değilsiniz

   5
   13
   1. @TG. yorumuna yanıt olarak

    seni anlayacak çok az kişi var kardeşim.
    zaten genel de ülkenin,
    özel de de bursasporun sorunu bu.

    4
    6
  3. @TG. yorumuna yanıt olarak

   Kardeş o senin dediğin sözleri . MUSTAFA KEMAL ATATÜRK demiştir. .. Ve sen kıt aklınca alay ediyorsun hem de utanmadan. .İnsan da biraz onur olur. . TC DEVLETİNİ KURAN KİŞİ İLE ALAY EDEMEZSİN. .. UTANMAZ HERİF. ..

   43
   19
   1. @ATOM KARINCA yorumuna yanıt olarak

    Atom Karınca’nın bu yorumunu eksileyenlere şaşırıyorum. Bunlar nasıl insan yaa? Vah yazık Türkiyem ne hallere geldi. Bir Türk evladının şu yoruma eksi vermesi kelimelerle açıklanamaz. Çok yazık.

    28
    7
    1. @Fikret yorumuna yanıt olarak

     Çok haklısın!
     Gerçekten ne hallere gelmişiz.
     Atamızdan alıntı yaparak çifte standart ve riyayı ortaya koyan ve anlatan @TG’nin o nefis ironisini bile anlamıyoruz.
     Ayrıca YURT VE ATATÜRK SEVGİSİ kimsenin tekelinde değil.

     8
     9
     1. @M.k.paşalı yorumuna yanıt olarak

      Üstte bir yorumunuz daha var, bu yorumunuzla oldukça çelişkili, duygu durum bozukluğunuz (bipolar) olabilir, bence en kısa sürede bir uzman yardımı alın …

      5
      4
      1. @Guardiola yorumuna yanıt olarak

       Bir günTemel Amerika’ya tatile gidiyor. ertesi gün ilk işi lüks bir Cadillac kiralayıp Los Angeles in geniş caddeleinde huzur turuna çıkmak oluyor. Bi taraftan havana purosunu tüttürken aracın radyosu birden müziği kesip şu anonsu yapmaya başlıyor. “”Dikkat dikkat. Ters şeride girmiş tehlikeli şekilde seyreden bir araç var!”” Bizim temel gayet kendinden emin ve alaylı bir şekilde şöyle mırıldanıyor. “”Ne biri, ne yüzü ne de bini uşağım benim dışımda herkes herkes!””

       4
       6
 4. Bu şehrin önde gelenleri ve yöneticilerini ilgilendiren konularda sürekli problem çıkıyor ve halk yalvar yakar olması gerekeni anlatmaya çalışıyor. Hizmet etmek için gelip hizmet edilmesini mi bekliyorsunuz?

  21
  6
 5. Biz ilk olarak içimizdeki hainleri bitirmeliyiz, ne güzelde bir yazı kaleme alınmış.
  Şimdi sıra bizde heykel hazır koyduralim yerine bir hareket, bir oluşum olmalı,
  UNUTMAYALIM-UNUTTURMAYALİM BU ŞEHİR
  BURSASPORUN

  18
  7
 6. maalesef, İSTİSMAR! spor ve siyaset olmak üzere hayatın her alanında ve her konuda. BATALLA olayı da bunlardan biri. mesela,
  BATALLA kaç sene Bursa da kaldı ama bir defa bile ful dolu timsah arenada top oynayamadı.
  BATALLA kaç sene Bursa da kaldı ama, en iyi sezonunda bile 10’UN satılan forması 600 ü geçmedi.
  içinde olduğu otobüs çevrildi. arkadaşları önünden alınıp dövüldü. ve o gün bir spor yazarımız olayı şöyle yorumlamıştı, ”ne var bunda! aynı şey fenerde de rüştü ye yapılmıştı!”
  ama yazarın unuttuğu bir şey vardı. bana göre batalla gitmeyi o gün kafasına koymuştu. çünkü sıra her an kendisine de gelebilirdi. ve bunlar, burada normal karşılanabiliyordu

  İbrahim Yazıcı olayı da öyle. uzatmaya gerek yok. o günlerde başkan nelere maruz kalmış, kendisine neler yaşatılmış herkesin hafızasında tazeliğini koruyordur diye düşünüyorum.

  ben sanata karşı biri değilim. gidenlerin resimleri de yapılsın, heykelleri de dikilsin. ancak öncesinde biraz samimi olalım lütfen. saygı ve sevgimiz sözde değil, öz’de olsun. değerlerimizin kıymetini bizimle birlikteyken bilelim. sevgimiz, resimde, heykelde, yani ŞEKİLDE! kalmasın.

  12
  2
   1. @Diego yorumuna yanıt olarak

    Atatürk stadı mı kaldı? Gidin bakın tarihi stadyumumuzun olduğu yere bir tane türk bulabilecek misiniz bakalım ?tamamen suriyeliler tarafından işgal edilmiş .

    10
    5
 7. Biz Bursasporlulara herşey mustak ,Alın size bir belediye akp kazığı daha, millet bahçesiymiş illet bahçesi ,Bursaspor belediyeden,devletten ,siyasetten elini kolunu çekmediği müddetçe Bursaspor hiçbir zaman başarı elde edemez ve herkezi uzaklaştırır ve birbirine düşürür.Bursaspor herkesin sakızı oyuncağı olmuş, ondan sonra başarı niye gelmiyor.Özüne dönmezsen Bursaspor u bir spor kulubü gibi yönetmezsen işte böyle uzaktan kumanda olursun.Atatürk stadını yıkıp, Atatürk ismini kaldırmışlar Batallanın heykelini koymamışlar çok mu, Bursaspor başkanı İbrahim Yazıcı gibi yönetecek camia yı , kimseye alet ettirmeyecek Bursaspor u Bursaspor u koyun yapanlar işte böyle belediyenin, siyasettin akp nin uşağı olur.Eskiden vakıfköye belediyenin ,devletin,partinin adı geçmezdi, tesislerin yolunu bilmezlerdi .Şimdi partiden, belediye başkanından başka kim giriyor tesislere…Belediye ,Btso gibi yardım edince seviniliyor demek ki Bursaspor un muhtaç olması hoş karşılanıyor.Bursaspor kendi yağıyla kavrulmalı gerekirse amatöre düşerim.Ama belediye binasında Bursaspor u yerlere sermem.Rahmetli ibrahim yazıcı demişti ki Bursaspor u muhtaç olmayan bir Bursaspor yaratmak belki de şampiyonluktan daha önemli demişti.Bursaspor özüne dönmeli,Pablo Martın Batalla ya da özel bir jübile yapıp heykelini Atatürk stadına dikilmesi için gerekirse camia olarak Ankara ya gidilip Atatürk stadına dikilmesidir.Bu Bursaspor un görevidir.

  10
  7
 8. Bursaspor başkanı nerede cevap bekliyoruz.Neden Bursaspor a hizmet etmiş herkesin sevgilisi olan Batalla nın heykeli dikilmiyor da gidip korelinin heykeli dikiliyor.Bu şehirde Bursaspor un taraftarın hiç mi değeri yok.Belediyenin dediğiyle olacaksak ,kuyruğu olacaksak , kumandası olacaksak ,oyuncağı olacaksak o zaman kapatalım ya da başkan bulmak için çırpınmayalım verelim Alinur sekiztaşlıya kulübü o yönetsin, Bursaspor başkanı da sinek ikili olmasın.Nedir buya Bursaspor başkanı yumruğunu vur.Bursaspor taraftarın sesini dinle.Forma dağıtacağına devlete ,belediye ye aynaya bakta biraz camia yı birleştir Bursaspor a hizmet etmiş spor adamlarına forma hediye et.Batallanın heykeli dikilmelidir Bursaspor başkanının görevidir.Bursa da Bursaspor kiracı olmuş el olmuş elden ele gezmekte.

  9
  5
 9. Batalla Bursasporlulara ve Bursaya hitap eden bir figür, suriye millet bahçesinde yeri yok zaten, bir gün bu şehrin sahipleri orayı tekrar Bursaspora kazandırırsa o zaman olur

  7
  4
 10. Pablo da Suriye vatandaşlığına falan mı geçsin ne yapsın? BU CÜMLE ÇOK harika olmuş,belki suriyeliler istemiyordur diyorum.anlayana

  6
  4
 11. Bence bu heykel bişeye benzemiyor. Konmasın. Batalla’ya benzeyen ce ilk görüşte o olduğunu anlayabileceğimiz adam gibi bi heykel yapılsın. Bu mevcut heykel hayalet gibi bişey.

  6
  2
 12. Hani bu çomarkopterler heykele karşiydi . Pardon bunlar Atatürk heykellerine karşiydı sahi.Akp doneminde Dini sorgulamaya başladim yahu dedim Bunla

 13. Kınadığınız suriyeliler kadar taş düşsün kafaniza 4 tarafimizdan kuşatılmışsiz 2025 kadar büyük resetle bir savaşa girecez suriyeliler gibi gidecek yerimizde olmayacak bugün burada sallayanlar kaçacak delik arayacaklardir

Bir yorum yazın

Lütfen bir isim/rumuz ve yorum yazın.

Kayıtlı bir kullanıcıyı yorumunuza etiketlemek(mention) için yorumunuzun içerisine örnek @bursasporluyuz şeklinde kullanıcı adını yazabilirsiniz.

Başa dön tuşu